Per 2009 m. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba (LGKT) nagrinėjo 168 diskriminacijos atvejus: buvo pateikti 165 skundai bei atlikti 3 tyrimai savo iniciatyva. 2008 m. nagrinėti 222, 2007 m. – 164, o 2006 m. – 135 diskriminacijos atvejai.
© Corbis

Sunkmečiu daug aktyviau savo teises gynė vyrai. 2009 m. buvo gauta 61 proc. vyrų bei 39 proc. moterų skundų. Per visus tarnybos gyvavimo metus daugiau skundų iš vyrų buvo sulaukta ir 2000 m. LGKT gavo daugiau nėščių moterų skundų dėl galimos diskriminacijos darbe. Nėščiosios skundėsi, jog sužinoję apie jų nėštumą darbdaviai joms savavališkai mažina atlyginimus, spaudžia savo noru išeiti iš darbo, neišleidžia atostogų, nemoka priedų ir premijų.

Daugiausiai skundų gauta dėl lyties diskriminacijos – 44. Dėl socialinės padėties gauti 25 skundai, dėl amžiaus 22, negalios 15, tautybės 10, etninės priklausomybės 6, seksualinės orientacijos 4, religijos ir įsitikinimų 4, kalbos 3.

Palyginti su 2008 m. padaugėjo skundų tik dėl amžiaus (buvo 15). Dėl lyties gauta tiek pat (po 44). Dėl visų kitų diskriminacijos pagrindų 2009 m. sulaukta mažiau skundų.

Beveik penktadaliu atvejų pareiškėjai skunde nenurodė konkretaus diskriminacijos pagrindo, dėl kurio jų teisės buvo pažeistos. Todėl LGKT teko aiškintis skundo aplinkybes ir vertinti diskriminacijos fakto buvimą ar nebuvimą.

Daugiausiai skundų 2009 m. dėl galimų pažeidimų buvo pateikta darbo santykių (46) ir prekių ir paslaugų (46) srityse. Dėl valdžios ir valdymo institucijų veiklos skųstasi 27 kartus, o dėl švietimo įstaigų veiklos - 10 kartų.

Išlieka tendencija, jog daugiausiai lygių galimybių siekia didmiesčių gyventojai: 47 proc. skundų gauta iš Vilniaus, 25 proc. iš Kauno apskričių. Kiek mažiau nei paprastai skundų 2009 m. sulaukta iš Klaipėdos (5 proc.). Iš šiauliečių gauta 8 proc., iš panevėžiečių 6 proc. visų skundų. Skundai gauti iš visų apskričių.

Lygių galimybių kontrolierė Aušrinė Burneikienė sako: „Krizės metu žmonės labiau linkę rūpintis darbo vietos išsaugojimu, todėl žmogaus teisių klausimai dažnai būna užmirštami. Pasiskundęs dėl diskriminacijos asmuo sunkmečiu dažnai tampa pirmu taikiniu atleisti jį iš darbo, todėl skundų dėl diskriminacijos mažėja, nes bijomasi prarasti savo darbo vietą. 2009 m. skundų statistika taip pat parodė, kad vyrai atsikrato senų stereotipų ir aktyviau kovoja už savo teises. Jie nebemano, kad diskriminaciją patiria tik moterys ir kad vyrams lygios galimybės visai neaktualios“.

1998 m. gruodžio 1 d. buvo priimtas Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymas, kuris įsigaliojo 1999 m. kovo 1 d. 1999 m. gegužės 25 d. Seimas įsteigė jam atskaitingą Moterų ir vyrų lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą, kuri 2003 m. lapkričio 27 d. buvo pavadinta Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba. 2003 m. lapkričio 18 d. priimtas Lygių galimybių įstatymas, kuris įsigaliojo nuo 2005 m. sausio 1 d. 2008 m. liepos 5 d. įsigaliojo Lygių galimybių įstatymo pataisos, išplėtusios diskriminacijos sąrašą pagrindais dėl kalbos, kilmės, socialinės padėties.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Iš JAV generolų – perspėjimai apie artėjantį karą: galimybė labai reali (1102)

Čia mano nauja uniforma. Taip „Sniego susitikimo“ konferencijoje prisistatė kostiumu vilkintis...

Išlindo nesąžiningų darbdavių naudojama schema – dalis algų mažesnės (163)

Kai kurie vaikus auginantys darbuotojai gali net neįtarti, kad „ant popieriaus“ uždirba mažiau...

Skvernelis: nesmagu girdėti interpretacijas dėl žiniasklaidos laisvės ribojimo (20)

Nuomonė, kad parlamentinė tyrimų komisija dėl LRT yra kraštutinė priemonė, nesikeičia, nes...

Vilniaus oro uosto darbuotoja paaiškino, kodėl pigių skrydžių bendrovių keleiviai lėktuvo turi laukti ant laiptų

Vilniaus oro uostas ne vienam tautiečiui jau tapo įprasta kelionės pradžios ar pabaigos vieta....

Eglė Mauricė. Nuo vasario 1 d. didėja alimentai (8)

Kiekvienais metais, vasario 1 d., reikia indeksuoti teismo priteistas sumas, kurios mokamos kaip...

Orai: atkeliaujančios permainos kels tikrą chaosą (45)

Artimiausiomis dienomis šaltis palaipsniui silpnės. Antradienį tik vietomis, o trečiadienį jau...

Sukritikavo gydytojų protestą: Lietuvoje vertinami tik geriausi? (3)

Praūžusi gydytojų protestų audra nudraskė paskutinius skiautų likučius, dengusius ir dar šiek...

Vanagaitės santykiai su Zuroffu išbandymų neatlaikė (555)

Išsiskyrė rašytojos, viešųjų ryšių specialistės Rūtos Vanagaitės ir pikčiausiu nacių...

Victoria Beckham sulaukė itin aštrios kritikos dėl naujos kolekcijos: skandalo sūkuryje - lietuvė Giedrė Dukauskaitė (3)

Mados dizainerė Victoria Beckham tapo aršios kritikos socialiniuose tinkluose taikiniu, nes savo...

Prienų „Golden State Warriors“: LaVaras nori itin greito „Vytauto“ žaidimo ir LKL (29)

„Žaidžiame kaip „Golden State Warriors“, gynybą pamiršę, bet laimi tie, kurie įmeta...