Ne vienas prietaringas žmogus tikriausiai pagalvojo, kad toks derinys (beje, pasikartosiantis tik po 35 metų) – nieko gera nežada.
Vaiduoklis, siaubas
© Shutterstock nuotr.

Ar tikrai tokią dieną gali nutikti visa, kas blogiausia, o gal, atvirkščiai, kam nors šis skaičius neša laimę?

Skaičiaus 13 simboliką, remdamasi mokslininkų ir ezoterikų stebėjimais, aiškina Šiaurės Lietuvos kolegijos dėstytoja Rūta Stankuvienė. Etnologė Etaplius.lt pasakoja, kaip skirtingos tautos leidžia “juoduosius penktadienius“.

Ar tikrai 13 – blogas skaičius?

Skaičius 13 kaip ir visi kiti nėra nei blogas, nei geras. Visi skaičiai universalūs, turintys ir neigiamų, ir teigiamų aspektų.

„Magijoje 13 – virsmo, transformacijos skaičius. Jis gali simbolizuoti ir mirtį, ir gimimą. Kažin, ar atsitiktinumas, kad 1991 m. sausio 13-ąją sovietai okupavo Vilniaus televizijos bokštą, žuvo trylika jį saugojusių žmonių?!“ – sako R. Stankuvienė.

Kita vertus, krikščionybėje 13 reiškia dešimties Dievo įsakymų ir Švč. Trejybės sumą (13 = 10 + 3) arba Penkiaknygės (ST) ir Prisikėlimo knygų (NT) sumą (5 + 8 = 13). Krikščioniškuose liaudies tikėjimuose 13 yra nelaimingas skaičius, tradicija aiškina kaip Jėzaus ir dvylikos apaštalų, iš kurių vienas išdavikas, skaičių arba skaičių, vienetu viršijantį dangaus rato ženklų (Zodiako ženklų) arba 12 apaštalų skaičių.

„Dėl astronominių priežasčių Vidurio Amerikoje 13 teigiama ypatinga reikšmė: dvidešimt mėnesio dienų žymima kombinuojant skaičius nuo 1 iki 13, todėl metų kalendorių sudaro 260 dienų (260 = 13 x 20). Antikoje 13 laikytas jėgos ir kilmingumo ženklu, pavyzdžiui Dzeusas iki šiol aiškinamas kaip trykliktasis dvylikos svarbiausių dievų rate. Senajame Testamente 13 taip pat kartais laikomas gerovės skaičiumi. Kai kuriose indėnų kultūrose 13 yra šventas skaičius“, – pabrėžia etnologė.

Pradžia ir pabaiga

Anot ezoterikų, 13 – visko pabaiga ir naujo pradžia. Teigiama, kad tą dieną gali nutikti tiek gerų, tiek blogų dalykų. 13 įspėja apie energijų pasikeitimą, nešantį permainas ir griaunantį tai, kas nereikalinga, kas daroma ne pagal paskirtį. Tarkim, jei žmogų dažnai „persekioja“ skaičius 13, tai gali būti įspėjimas apie laukiančius nežinomus, bet būtinus pokyčius. Taigi skaičius 13, kaip ir visi kiti, nėra nei blogas, nei geras. Visi skaičiai universalūs, turintys ir neigiamų, ir teigiamų aspektų.

Mokslininkų teigimu, pasaulyje vykstantys procesai užšifruoti matematiniais simboliais. Matematika yra kodas, raktas, padedantis suvokti pasaulio, kuris paremtas skaičiais, tendencijomis ir geometrija, tvarką.

„Anksčiau Lietuvoje naudotas Mėnulio kalendorius, turėjęs 13 mėnesių, o paplitus žemdirbystei palaipsniui įsigalėjo 12 mėnesių Saulės kalendorius. XIII a. Lietuvos Didžiojoje kunigaikštystėje buvo pradėtas naudoti Julijaus kalendorius. Tada metai turėjo 13 Mėnulio mėnesių, vėliau perėjo prie 12 Saulės mėnesių“, – aiškina dėstytoja.

13 simbolizuoja kovą tarp gėrio bei blogio. Magijos žinovų teigimu, tryliktą dieną sustiprėja antgamtinės jėgos, o tai gali paskatinti lemtingus įvykius. Taip pat 13 dar vadinamas karminės skolos skaičiumi. Teigiama, kad 13 dieną gimę žmonės išsiskiria unikaliomis savybėmis, tačiau jų gyvenimo kelias kupinas įvairių kliūčių. Šių žmonių užduotis – atidirbti, t. y. atiduoti karminę skolą. Kad atliktų savo misiją, jie turi būti disciplinuoti, atkaklūs ir įdėti daug pastangų.

R. Stankuvienė sako, kad skeptikai ir kai kurie mokslininkai tvirtina, kad tryliktą dieną nelaimių įvyksta dėl sustiprėjusios baimės. Prietaringas žmogus, paniškai bijantis šio skaičiaus, pats prisišaukia nelaimes. Mintis – tai energija, skleidžianti tam tikras vibracijas.

Blogos mintys traukia neigiamas, geros – teigiamas vibracijas. Tarkim, jei išėję iš namų penktadienio tryliktosios rytą galvosite, kad galite pakliūti po automobilio ratais, mintimis užsikoduosite nesėkmei. Kai žmogus sutelkia mintis į blogą įvykį, pritraukia jį lyg magnetas. Prietaringiems žmonėms penktadienį tryliktą dieną patariama ne panikuoti, o teigiamai mąstyti, kurti gražius planus. Viską lemia požiūris, nes daugeliui žmonių 13 neša laimę.

Gilios baimės šaknys

Tryliktukas yra vienetu didesnis už tobuląjį tuziną – 12. Tad skaičius 13 – tai perpildytas kompleksas ir, kaip bet koks besaikiškumas, yra pavojingas. Senieji okultistai skaičiumi 13 simbolizavo mirtį.

„Šio skaičiaus baimės šaknys slypi labai giliai. Kai kurie Biblijos tyrinėtojai teigia, kad būtent 13 dieną, penktadienį, Ieva ir Adomas buvo sugundyti, atsikando draudžiamo vaisiaus ir taip užtraukė nuodėmę pasauliui. Be to, abu jie mirė penktadienį. Jėzus Kristus buvo prikaltas prie kryžiaus penktadienį. Vėliau tą dieną Kainas užmušė savo brolį Abelį. Kristaus nukryžiavimo išvakarėse prie stalo susirinko 13 asmenų“, – pasakoja pašnekovė.

Velnio tuzinas su baime vertinamas iki šiol, o ypač, kai tryliktoji mėnesio diena sutampa su penktadieniu. Tokio sutapimo labai bijo amerikiečiai – milijonai jų, atėjus šiai datai, neišlenda iš patalo. Daugelyje JAV dangoraižių nėra tryliktojo aukšto – virš dvyliktojo žymimas keturioliktasis. Ligoninėse nėra tryliktos palatos, kai kuriuose laivuose – tryliktos kajutės.

Tryliktukas visą gyvenimą lydėjo kompozitorių Richardą Vagnerį. Jis gimė 1813 m. (1+8+1+3=13), parašė 13 operų. Kai jam buvo 13 metų, mirė jo mylimiausias kompozitorius K. M. Vėberis. Jo operą “Laisvasis šaulys” R. Vagneris išgirdo 1824 m. spalio 13 d., o 1844 m. balandžio 13 d. baigė operą “Tanhoizeris”. 1861 m. kovo 13 d. Paryžiuje įvyko šios operos premjera, o 1882 m. liepos 13 d. kompozitorius pabaigė misteriją “Parsifalis”. Tų pačių metų rugsėjo 13 d. R.Vagneris išvyko į Vengriją, kur kitų metų vasario 13 d. mirė.

„Beje, R. Vagneris (Richard Wagner – 13 raidžių) paniškai bijojo skaičiaus 13. J. V. Getė penktadienį, 13 dieną, praleisdavo lovoje, Napoleonas niekad nerengė kautynių, O. Bismarkas nepasirašinėdavo dokumentų, F. D. Ruzveltas vengdavo kelionių“, – atskleidžia R. Stankuvienė.

Įvairiose tautose – kitos reikšmės

Užtat Prancūzijos karalius Liudvikas XIII mėgo šį skaičių ir vedė nuotaką tada, kai jai sukako 13 metų.

Sėkmė lydėjo absurdo teatro pradininką S. Beketą, gimusį penktadienį, 13 dieną. Garsusis mūsų krepšininkas Š.Marčiulionis, žinomas futbolininkas G. Miuleris vilkėjo marškinėlius, pažymėtus 13 numeriu. Rusų kosmonautas Šatalovas pakilo į kosmosą penktadienį, spalio 13-ąją, ir laimingai sugrįžo į Žemę.

Nelaimingiausia diena vestuvėms – gegužės 13-oji, penktadienis. Tuo tarpu musulmonai ir indai penktadienį laiko laiminga diena ir paprastai tada švenčia vestuves. Daugeliui mūsų penktadienis yra poilsio dienų išvakarės. Tad dažnas džiaugiasi, sulaukęs penktadienio.

„Visus minėtus reiškinius galima įvairiai aiškinti, tačiau Didžiosios Britanijos tyrinėtojai teigia, kad 13 dieną žmonės, įbauginti galimų nemalonumų, dažnai būna nervingesni, labiau išsiblaškę, sutrikę“, – teigia etnologė.

Anot jos, mesti iššūkį „juodiesiems penktadieniams“ ir kitiems nelaimių simboliams drąsuoliai bando iki šiol. Filadelfijos valstijoje keletas gana pasiturinčių asmenų tvirtai nusprendė įrodyti esą tolimi nuo bet kokių prietarų. Susitarę jie susibūrė į klubą, kurį su ironija pavadino „Penktadienis, 13“. Kiekvieno mėnesio tryliktą dieną trylika žmonių renkasi vietos viešbučio tryliktajame numeryje mesdami iššūkį likimui ir visiems tiems, kuriuos baugina „velnio tuzino“ sąvoka. Tą dieną rengiami ištaigingi pietūs, o paskui visi su įkarščiu puola krėsti nesąmones – daužo veidrodžius, kambariuose išskleidžia skėčius (tai laikoma blogu ženklu), saujomis barsto druską, išleidžia iš narvelių juodus katinus ir t. t.

Blogos mintys traukia blogą energiją

„Apie žmones, rimtai nukentėjusius per „juoduosius penktadienius“, galima pasakoti ilgai. Tačiau vertėtų atkreipti dėmesį ir į kitą šio paslaptingojo reiškinio pusę. Kai kurie verslininkai, sėkmingai pasinaudodami „juoduoju penktadieniu“, daro didelius pinigus. Pavyzdžiui, kuria vis naujus siaubo filmus iš serijos „Penktadienis, 13-oji“.

Skeptikai ir kai kurie mokslininkai tvirtina, kad tryliktą dieną nelaimių įvyksta, būtent, dėl tikėjimo prietarais. Įsibauginę žmonės tampa dirglesni, sunkiau sutelkia dėmesį, todėl jiems ir nutinka įvairiausių nemalonumų“, – sako dėstytoja.

Nelaimes galima prisišaukti patiems. Magijos žinovų nuomone, prietaringas žmogus, paniškai bijantis šio skaičiaus, pats prisišaukia nelaimes. Mintis – tai energija. Ji skleidžia tam tikras vibracijas. Blogos mintys traukia neigiamas, geros – teigiamas vibracijas.

„Kai žmogus sutelkia mintis į blogą įvykį, pritraukia jį lyg magnetas. Prietaringiems žmonėms penktadienį tryliktą dieną patariama ne panikuoti, o teigiamai mąstyti, kurti gražius planus. Viską lemia požiūris, nes daugeliui žmonių 13 neša laimę“, – pataria R. Stankuvienė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusijos megaprojektas įgauna formą: Putinui tai ypač svarbu (630)

Tolydžio aiškėjanti Kerčės tilto konstrukcija jau kurį laiką yra vienas iš didžiausią...

Svetimus pinigus saugančiose įstaigose galima rasti tikrai prašmatnių automobilių (16)

Lietuvos banko pranešimas apie tai, kad kredito unija „ Taupkasė “ yra įsigijusi prabangius...

Atviras Krivicko interviu: apie naują verslą, žmonos knygą ir ilgametės santuokos paslaptis (144)

Iš televizijos pasitraukęs Kristupas Krivickas , regis, tapo tik dar įdomesnis žmonėms. Kaip...

Šlapdribos nuniokotai Klaipėdai dar vienas smūgis: vėl skandina lietus (8)

Klaipėdiečiams dar neatsigavus po savaitės pradžioje miestą skandinusios stichijos, sekmadienį...

Panevėžio rajone dingo paauglys, policija, kariai ir savanoriai šukuoja apylinkes (20)

Lapkričio 18 d. apie 11 val. iš namų Panevėžio r., Dembavos k., Melioratorių g., išėjo...

„Betsafe-LKL“ čempionato rungtynės: „Lietkabelis“ - „Žalgiris“

„Betsafe-LKL“ čempionato rungtynės: „Lietkabelis“ - „Žalgiris“. Tiesiogiai iš...

Lietuvos vyskupai susėdo bendrų pietų su vargstančiaisiais (39)

Sekmadienį minint Vargstančiųjų dieną, sostinės socialinio centro „Betanija“ valgykloje prie...

Pirmieji Seimo metai: visas darbas – tik maišymas toje pačioje sriubos lėkštėje? (251)

Dabartinis Seimas žadėjo dideles ir greitas reformas, bet metai jau prašvilpė, prašvilps ir dar...

„Betsafe-LKL“ čempionato rungtynės: „Šiauliai“ - „Pieno žvaigždės“ (2)

„Betsafe-LKL“ čempionato rungtynės: „Šiauliai“ - „Pieno žvaigždės“. Tiesiogiai iš...

„Betsafe-LKL“ čempionato rungtynės: „Juventus“ - „Dzūkija“ (1)

„Betsafe-LKL“ čempionato rungtynės: „Juventus“ - „Dzūkija“. Tiesiogiai iš Utenos.