Spaudoje dažnai tenka skaityti apie atvejus, kai Seimo nariai, ministrai, politikai kreipiasi į teisėsaugos ar kitas valstybės institucijas, prašydami patikrinti vieną ar kitą privačią bendrovę.
Teisindami tokius savo veiksmus politikai aiškina, esą tokiu būdu norima atkreipti dėmesį į tai, kad vienoje ar kitoje įmonėje dedasi negeri dalykai ir pan.. Viskas gerai, kai politikų informacija pasitvirtina ir nusikaltimas yra išaiškinamas. Tačiau nepamatuoti tokio tipo veiksmai gali labai pakenkti niekuo dėtos įmonės įvaizdžiui, bei netgi ją sužlugdyti. Išviešinus abejonę dėl įmonės patikimumo, kai kurie įmonės klientai ir partneriai gali dalinai ar visiškai atsisakyti su ja bendradarbiauti.

Todėl natūraliai kyla klausimai, ar gali politinė jėga inicijuoti komercinės struktūros tikrinimą, pasitelkus teisėsaugos institucijas? Vienareikšmiškai atsakyti sunku, nes verslo ir politikos santykiai šalyje kol kas dar nėra tinkamai įforminti teisės aktais. Tačiau įstatymuose nėra numatytos galimybės politinėms partijoms ar politinėms organizacijoms daryti tiesioginę įtaką privačioms struktūroms ar atskirų jos atstovų atžvilgiu vykdyti baudžiamąjį ar administracinį persekiojimą.

Dabartiniai įstatymai aiškiai pabrėžia, kad visi piliečiai yra lygūs, nepriklausomai nuo jų socialinės, turtinės padėties, pareigų, partiškumo, kilmės, rasės ir tautybės, kalbos, išsilavinimo, tikėjimo ar užsiėmimo. Šis principas įpareigoja valstybės institucijas, atliekančias baudžiamąjį ir administracinį persekiojimą, vykdyti savo pareigas nepriklausomai nuo minėtų persekiojamo objekto savybių.

Iš kitos pusės galima pastebėti, kad pagal įstatymus valstybės institucijos privalo priimti išnagrinėjimui be išimties kiekvieno piliečio pareiškimą, skundą ar prašymą. Atskirais atvejais teisėsaugos institucijos turi teisę savo iniciatyva priimti nagrinėjimui asmenų skundus, pateikiamus anonimiškai. Todėl šios nuostatos suteikia politinių partijų ar politinių organizacijų atstovams, kaip ir kiekvienam šalies piliečiui, teisę tiesiogiai kreiptis į valstybės institucijas su prašymu ištirti vieną ar kitą faktą.

Daugelis valstybės įstatymų numato pareigą ir teisę vykdomosios valdžios institucijoms vykdyti atskirų pareigūnų veiklos kontrolę. Tačiau reikia pabrėžti, kad tai susiję tik su valstybės institucijomis ar valstybei priklausančiomis įmonėmis. Deja, minėtos nuostatos neužkerta kelio tam tikram kontrolę vykdančios institucijos suinteresuotumui, o kartais ir šališkumui.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (289)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Nori uždirbti padėdami išvengti įvestų „Sodros“ mokesčių (50)

Netylant kalboms dėl nuo šių metų įvestų „Sodros“ grindų ir jau prasidėjusių atleidimų,...

Orai: laukia šalčiausia šios žiemos naktis (11)

Antradienio naktis bus bene šalčiausia šią žiemą. Vietomis, rytiniuose ir pietiniuose šalies...

Šimonytė pasakė, ką reikėjo daryt LRT: kliuvo ir Karbauskiui, ir Jakilaičiui (283)

Didesnis Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) finansinių duomenų viešumas būtų apsaugojęs...

Galingas Kuzminsko dėjimas išplėšė dramatišką „AX Armani“ pergalę (12)

Italijos pirmenybėse pirmadienį vakare Milano „AX Armani“ namuose po atkaklios kovos 82:80...

Turi priekaištų vilniečiams: kas jums darosi, kad taip pripratote skųstis? (56)

Per paskutinius kelerius metus teko lankytis aštuoniose Europos valstybių sostinėse ir dar bent...

Prieš akistatą su „Žalgiriu“ – trilerį išgyvenusi „Panathinaikos“ ir pavydėtinas Lekavičiaus taiklumas prireikė dviejų pratęsimų (5)

Graikijoje Atėnų „Panathinaikos“ ekipa su Luku Lekavičiumi namuose po dviejų pratęsimų...

Ramūnas Bogdanas. Pirmieji Narcizo metai Baltuosiuose rūmuose (35)

2017 m. sausio 20 d. įvyko 45-ojo JAV prezidento inauguracijos ceremonija. Juo tapo verslininkas ir...

Vienuoliktokų tėvams – bauginanti žinia apie itin užkrečiamą ligą (97)

Pirmadienį Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos vienuoliktokų tėvai informuoti dėl...