aA
Į kadastrinių matavimų bylą žinomai neteisingus duomenis surašiusi bendrovės „Geomata“ matininkė Alma Matačinienė suklastojo oficialų dokumentą, todėl privalo atsakyti baudžiamąja tvarka. Taip konstatavo Vilniaus apygardos teismas, matininkę pripažinęs kalta ir skyręs 60 MGL (2 259,6 Eur) baudą.
Teismas: norėdama įsiteikti klientei matininkė suklastojo svarbų dokumentą
© Shutterstock

Trijų teisėjų kolegijos paskelbtas nuosprendis, kuriuo paliktas Trakų teismo procesinis sprendimas, įsiteisėjo iš karto nuo jo paskelbimo – A. Matačinienė baudžiamojoje byloje nukentėjusiuoju pripažintam vyrui taip pat privalės sumokėti tūkstančio eurų neturtinės žalos atlyginimą.

Bylos duomenimis buvo nustatyta, kad dirbdama matininke A. Matačinienė dar 2015 m. rugpjūčio 27 d., vykdydama dabar jau mirusios moters prašymą, sudarė Nekilnojamojo daikto kadastrinių matavimų bylą, kurioje įrašė žinomai neteisingus duomenis, jog Trakų rajone esančiame žemės sklype nėra statinių, nes šie visiškai sugriauti.

Matininkės pasirašytą netikrą dokumentą pusę sklypo valdžiusi moteris pateikė Registrų centrui, kuris kitam turto paveldėtojui priklausančią nuosavybės dalį išregistravo, todėl vėliau jis negalėjo išpirkti žemės sklypo iš valstybės.

Baudžiamojon atsakomybėn patraukta A. Matačinienė teisme aiškino, kad atlikdama kadastrinius matavimus pagal 1989 m. namų valdos bylą ji vietoj tvarto, daržinės, namo ir šulinio jų vietoje matė tik griuvenas, o kitų sklype buvusių pastatų (pirtelės, daržinės, kluono ir tvarto) ji į kadastrinių matavimų bylą neįtraukė klientės prašymu, nes šie pastatai buvo neregistruoti.

„Sutinku, kad padariau klaidą dėl šulinio, kuris mano matavimo metu buvo uždengtas lentomis, todėl jo nemačiau, nors pagal savo pareigas privalėjau atidengti ir apžiūrėti“, – teisinosi matininkė.

Tačiau teismas nustatė kitas aplinkybes – tuo metu, kai matininkė pasirašė dokumentus, sodyboje vyko pastatų griovimo darbai, kurie tęsėsi dar gerą pusmetį – iki 2016 m. balandžio. Tai yra užfiksuota antstolio padarytose nuotraukose sodyboje.

„A. Matačinienė nurodė, kad matė pastatus, bet jų neįrašė klientės prašymu, tačiau būdama specialistė privalėjo įrašyti visus nagrinėjamame žemės sklype buvusius pastatus, o neklausyti užsakovė neteisėto prašymo, – pažymėjo baudžiamąją bylą išnagrinėjusio teisėjo Arūno Bartkaus pirmininkaujama kolegija. – Taigi, A. Matačinienė, būdama matininkė, žino ir išmano, kokiu lygiu sunaikintas pastatas gali būti išregistruotas, supranta kadastrinių matavimų bylos teisinę reikšmę.“

Teismo teigimu, „daiktas laikomas sunaikintu, kai pastatas yra nugriautas, t. y. kai išardytos visos pastato konstrukcijos, išskyrus likusias giliau kaip 0,5 m po žemės paviršiumi.“

„Akivaizdu, kad matininkė turėjo matyti, kad pastatų ir jų konstrukcijų yra likę ženkliai daugiau, todėl išvada apie pastatų sunykimą yra aiškiai neatitinkanti tikrovės, be to ji privalėjo nurodyti visus žemės sklype buvusius pastatus ir statinius, – pabrėžė teisėjai. – Toks nuteistosios elgesys negalimas ir negali būti vertinamas kaip profesinis aplaidumas, o tyčinė, sąmoninga veika, tikslu įvykdyti užsakovėsneteisėtą prašymą.“

Anot teismo, matininkė privalėjo atsisakyti atsisakyti vykdyti neteisėtą klientės užsakymą (tai anksčiau buvo padaręs kitas matininkas), „bet sąmoningai pasirinko tokį reikalavimą vis tiek įvykdyti“.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Kuo važinėja ministrai: iš tarnybinių taršiausias Kairio, už asmeninį daugiausiai mokėtų Dobrovolska (4)

Jei Lietuvoje būtų įvestas naujas taršos mokestis, 2023 metais daugiausiai už savo asmeninio...

Buvusio Lietuvos diplomatijos vadovo analizėje – kontroversiškos įžvalgos: ar stumiame Minską į Maskvos glėbį (1)

Buvęs užsienio reikalų ministras, ambasadorius Vygaudas Ušackas perspėjo, kad tik sankcijomis...

ECB krizės įrankis – svarbaus sprendimo centre (1)

Europos centrinio banko stimulų ateitis darosi aiškesnė prieš gruodžio mėnesio kritinį...

Reikėjo laukti net 20 metų: „Pakelių maniakas“ Jonaitis atsiprašė už sukeltą skausmą (32)

Prireikė daugiau kaip dvidešimt metų, kad garsiausiu ir bene nuožmiausiu žudiku laikomas Kazys...

Austėja Landsbergienė papasakojo, kaip išmokė savo vaikus taupyti: savaitės kišenpinigiai – 5 Eur ir nė cento daugiau (358)

Edukologė, „Vaikystės sodo“ ir Karalienės Mortos mokyklos įsteigėja dr. Austėja...

Ispanijoje iš gelmių išniro miestas vaiduoklis: po 30 metų pasirodė žmonių palikti namai (15)

Viena Ispanijos gyvenvietė, kurią prieš 30 metų apleido žmonės, kai ją turėjo užlieti...

Šių metų Širvintų eglės paslaptis atskleista: ar ji ir vėl rimta konkurentė Vilniui ir Kaunui? (108)

Jau keletą metų iš eilės savo kalėdinėmis eglėmis ir šventine nuotaika visą Lietuvą...

Ciklonas atneša staigius orų pasikeitimus, pradės žnaibyti žiemiškas šaltis

Į Lietuvą atskubėjo labai aktyvus Atlanto ciklonas. Naktį sulauksime intensyvaus sniego, kurį...

D+Raminta Rakauskė

Į kokį būstą šiandien investavus jis atneš daugiausia grąžos ir klaida, galinti kainuoti tūkstančius eurų

„Investuojant į nekilnojamą turtą nereikia būti akcijų biržų žinovu bei užtenka visai...

Vienoje stipriausių planetos rinktinių debiutavusi 19-metė Rugilė: lietuviams atsakiau „ne“ (166)

Olimpine, pasaulio ir Europos čempione praeityje tapusioje Norvegijos moterų futbolo rinktinėje –...