Testamentas – asmeninis, vienašalis, rašytinis, įstatymo nustatyta tvarka asmens (testatoriaus) sudarytas sandoris, kurio teisiniai padariniai atsiranda tik tam asmeniui mirus. Asmuo gali testamentu palikti visą savo turtą arba jo dalį vienam ar keliems asmenims, nepriklausomai nuo to, ar jie yra įpėdiniai pagal įstatymą (vaikai, tėvai, vaikaičiai, seneliai, broliai, seserys ir kiti asmenys, kuriems įstatymas numato teisę paveldėti mirusio asmens turtą) ar nėra.
© Corbis

Testamentu turtas taip pat gali būti paliktas ir valstybei, savivaldybėms, juridiniams asmenims. Testamente testatorius gali konkrečiai nurodyti kas kokį turtą ar kokią turto dalį asmenys paveldės. Tuo atveju, jei testatorius konkrečių dalių nenurodo, laikoma, kad kiekvienas iš įpėdinių pagal testamentą paveldi lygiomis dalimis.

Testatorius taip pat turi teisę atimti paveldėjimo pagal įstatymą teisę iš vieno ar kelių įpėdių. Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas tam tikriems asmenims numato teisę paveldėti nepaisant to, kad testatorius testamentu turto jiems nėra palikęs ar palikęs mažiau nei yra privalomoji palikmo dalis.

Tokią teisę turi palikėjo vaikai (įvaikiai), sutuoktinis, tėvai, įtėviai, kuriems palikėjo mirties dieną reikalingas išlaikymas. Asmenims, kuriems reikalingas išlaikymas laikytini tokie asmenys, kurie neturi pajamų arba jų turi nepakankamai.

Sprendžiant išlaikymo reikalingumo klausimą taip pat svarbu atsižvelgti ir į asmens turimą turtą. Minėti asmenys turi teisę paveldėti pusę tos dalies, kuri kiekvienam jų tektų paveldint pagal įstatymą.

Nustatant privalomosios dalies dydį atsižvelgiama į viso paveldėto turto vertę. Akcentuotina, kad šių įpėdinių teisės į privalomąją pilikimo dalį testatorius atimti negali.

Pažymėtina, kad įstatymo nustatyta tvarka sudarytas testamentas yra galiojantis ir privalo būti vykdomas, tačiau Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas nustato atvejus, kuriems esant testamentas yra negaliojantis.

Negalioja testamentas, kuris yra sudarytas neveiksnaus asmens ar sudarytas asmens, kurio veiksnumas apribotas dėl piktnaudžiavimo alkoholiu, narkotinėmis, toksinėmis medžiagomis.

Pagrindinas pripažinti testamentą negaliojančiu nurodytais atvejais yra teismo sprendimas pripažinti testatorių neveiksniu arba sprendimas, kuriuo testatoriaus veiksnumas apribotas.

Taip pat negalioja testamentas, kurio turinys neteisėtas ar nesuprantamas pvz. testamente yra neteisėtų sąlygų, tam tikros sąlygos prieštarauja viena kitai, negalima nustatyta tikrosios testatoriaus valios.

Įstatymo nustatyti asmenys taip pat turi teisę kreiptis į teismą dėl testamento pripažinimo negaliojančiu bendraisias sandorių pripažinimo negaliojančiais pagrindais: pvz. gali būti pripažintas negaliojančiu viešajai tvarkai, gerai moralei prieštaraujantis testamentas, taip pat testamentas, sudarytas savo veiksmų reikšmės negalėjusio suprasti asmens ar testamentas sudarytas dėl apgaulės, smurto, ekonominio spaudimo, realaus grasinimo.

Ieškinį dėl testamento ar jo atskirų dalių pripažinimo negaliojančiomis gali pareikšti įpėdiniai pagal įstatymą arba pagal testamentą, kurie paveldėtų, jeigu testamentas ar jo atskiros dalys būtų pripažintos negaliojančiomis.

Pažymėtina, kad palikėjo vaikai yra pirmos eilės įpėdiniai, todėl jei testamentas būtų nuginčytas jie paveldėtų pirmiausia ir tik nesant pirmos eilės įpėdinių, paveldėtų kiti įstatyminiai įpėdiniai.

Advokato Irmanto Balsio kontora
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė. Kai Rumunija mus aplenkia (175)

Šiuo metu sudėtingoje politinėje situacijoje esančios Rumunijos vardas Lietuvoje minimas ne tik...

Perspėjimas stambiesiems – melavusiems teks atsisveikinti su žeme imsis ir miškų (284)

Kilus skandalui dėl žemės ūkio paskirties žemės pirkimo nepaisant visų ribojimų paaiškėjo,...

Alma Adamkienė atsidūrė ligoninėje gydytoja pateikė naujausią informaciją; atnaujinta 13:58 (196)

Prezidento Valdo Adamkaus žmona 90 m. Alma nuo šeštadienio gydoma Vilniaus universiteto ligoninės...

Danguje virš Maskvos pavojingai vienas prie kito priartėjo du keleiviniai lėktuvai (4)

Danguje netoli Maskvos pavojingai vienas prie kito priartėjo du keleiviniai lėktuvai.

Parduotuvėje kilo įtarimų: ar čia – ne alkoholio reklama? (5)

„Kas vyksta Kaune“ skaitytoja Kaune, Savanorių prospekte esančioje parduotuvėje „ Hyper...

Panevėžio rajono medikai pas ligonius vyksta „plikomis“ padangomis (10)

Naujienų portalą JP pasiekė informacija, kad VšĮ Panevėžio rajono poliklinikos Greitosios...

Legendinis NBA milžinas – apie du Sabonius, Valančiūno padėtį ir Ballų šeimos klaidą specialiai DELFI iš Londono (15)

Ką reiškia būti vidurio puolėju NBA lygoje? Atsakymas į šį klausimą per pastaruosius 20...

Pasikeitimai darbo rinkoje: lūpdažių pardavėjos tampa IT įmonių vadovėmis (42)

Moterys gali kuo puikiausiai vadovauti nuo vyrų knibždančioms technologinėms įmonėms,...

Krepšininkas Simas Jasaitis areštinės išvengė dėl kurioziškų aplinkybių (264)

Garsusis krepšininkas Simas Jasaitis , kuris sekmadienio rytą buvo atvežtas į policiją dėl...

Šiaurės Korėjos dainininkei – akibrokštas Seule (85)

Seule pirmadienį įvyko protesto akcija, susijusi su Šiaurės Korėjos muzikinio moterų kolektyvo...