aA
Dėl koronaviruso Vyriausybės paskelbtas karantinas daug klausimų ir neaiškumų iškelia ir šeimos teisiniuose santykiuose tokiuose kaip išlaikymo nepilnamečiams vaikams teikimas bei bendravimo tvarkų su nepilnamečiais vaikais vykdymas, kai tėvai gyvena skyrium. Jau dabar Lietuvos teismuose pastebimas ne vienas naujai pateiktas prašymas, kuriame keliami šie klausimai.
Teisininko komentaras. Karantino įtaka teismų sprendimams šeimos bylose
© Shutterstock

Ar paskelbtas karantinas yra pagrindas tėvams nemokėti savo nepilnamečiams vaikams teismo priteisto išlaikymo?

Vienareikšmio atsakymo nėra, kiekvienu atveju situaciją reikia vertinti individualiai, tačiau Civiliniame kodekse yra aiškiai nurodyta, jog tėvai privalo išlaikyti savo nepilnamečius vaikus, o materialinį išlaikymą savo nepilnamečiams vaikams privalo teikti abu tėvai proporcingai savo turtinei padėčiai. Civilinio kodekso 3.201 str. yra nurodyta, jog teismo nustatytas išlaikymo dydis, kurį įpareigotas teikti vienas iš tėvų gali būti keičiamas pasikeitus dviem aplinkybėms: tėvų turtinei padėčiai ir vaiko poreikiams. Esant bent vienai iš šių aplinkybių tėvai gali kreiptis į teismą dėl išlaikymo sumažinimo arba padidinimo.

Taigi, ar paskelbtas karantinas gali turėti įtakos išlaikymo nepilnamečiams vaikams teikimui? Taip, tačiau su sąlyga, jei dėl karantino iš esmės sumažėjo tėvų gaunamos pajamos, arba iš esmės pasikeitė vaikų poreikiai, t.y. padidėjo arba sumažėjo.

Kreipiantis į teismą asmeniui teks įrodyti, jog jis dėl karantino neteko darbo, sumažėjo jo pajamos ir pan., tačiau nereikia pamiršti, kad bet kokiu atveju bent minimalus išlaikymas nepilnamečiams vaikams privalo būti teikiamas. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktikoje yra rekomenduojama vieno nepilnamečio vaiko išlaikymui skirti ne mažiau kaip vieno minimalaus mėnesinio darbo užmokesčio dydžio sumą.

Ar karantinas yra pagrindas nevykdyti teismo nustatytos bendravimo tvarkos su nepilnamečiais vaikais?

Kitas ne ką mažiau svarbus klausimas dėl bendravimo tvarkos su vaikais vykdymo. Šalyje paskelbus karantiną yra įvestas tam tikras asmenų judėjimo ribojimas (rekomenduojamas darbas nuotoliniu būdu, nesilankymas viešose vietose ir pan.), o tie asmenys, kurie yra atvykę iš užsienio – turi būti privalomai izoliavęsi nuo visuomenės. Taigi, kokią įtaką tokie ribojimai turi bendravimo tvarkų vykdymui.

Egidijus Kieras
Egidijus Kieras
© Advokatų kontoros archyvas

Pažymėtina, jog karantino režimo laikotarpis savaime nėra pagrindas apriboti atskirai gyvenančio tėvo teisę bendrauti ir matytis su vaikais. Išimtimi šiuo atveju būtų grįžimas iš užsienio ir privaloma savizoliacija, bendravimas tokiu atveju turėtų vykti bendru tėvų sutarimu pavyzdžiui nuotoliniu būdu.

Jei būtinosios savizoliacijos nėra, bendravimo tvarka turi būti vykdoma pagal teismų priimtus sprendimus ir/ar bendrą tėvų sutarimą laikantis visų būtinų apsaugos priemonių karantino režimo laikotarpiu. Paskelbtas karantinas neatleidžia tėvų nuo pareigos bendrauti su vaikais ir nesuteikia teisės nevykdyti galiojančių teismo sprendimų.

Vienam iš tėvų manant, kad yra susiklosčiusios itin svarbios ir objektyvios aplinkybės, sudarančios pagrindą nustatytos teismo bendravimo tvarkos sąlygų pakeitimui karantino režimo laikotarpiu (pavyzdžiui teismo sprendimu nustatytas bendravimas viešose vietose, tačiau dėl karantino režimo toks bendravimas yra neįmanomas) ir nepavykus susitarti geranoriškai, dėl tokios tvarkos laikino vykdymo, kiekvienas iš vaiko tėvų turi teisę kreiptis į teismą dėl bendravimo tvarkos pakeitimo.

Taigi, joks tėvų savavališkas veikimas apribojant kito iš tėvų galimybę bendrauti su vaiku karantino laikotarpiu, neturėtų būti toleruojamas.

Kadangi karantino laikotarpis dar yra ganėtinai trumpas, teismų praktika šiais klausimais nėra susiformavusi, tačiau kiekvienas asmuo savo situaciją turėtų vertinti individualiai ir visų pirmiausiai vadovautis nepilnamečių vaikų interesais užtikrinant jiems maksimalų saugumą ir nepertraukiamą jų kasdienių poreikių tenkinimą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
3.1429

Top naujienos

Koronavirusu susirgusios slaugės vyras: taip, aš esu tolimųjų reisų vairuotojas, bet taip meluoti negalima ilgai atsisakinėjo tirti (102)

Šiuo metu dėl COVID-19 namuose gydosi Kauno klinikinės ligoninės slaugytoja, kuriai liga buvo...

Profesorius: yra keli viruso potipiai, švelnesni duoda atipines lengvesnes ligos formas paaiškino, kaip virusas patenka į organizmą (193)

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ( LSMU ) prof. habil. dr. infektologas Alvydas Laiškonis...

Epidemiologė pateikė naujausią oficialią statistiką: koronavirusas nustatytas dar 7 medikams (1)

Lietuvoje koronavirusas nustatytas dar 7 medikams, pirmadienį pranešė Nacionalinis visuomenės...

Šimašius atviru laišku kreipėsi į visuomenę (109)

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius atviru laišku kreipiasi į visuomenę kviesdamas...

Romas Lazutka. Milijardai dar tik pažadas verslui, o žmonių skurdas jau čia (30)

Vyriausybė , paskelbusi verslo gelbėjimo priemones, nustebino žadamos pagalbos dydžiu – 5...

Ukmergėje – dar 10 užsikrėtusių koronavirusu medikų (101)

Ukmergėje patvirtinta 10 naujų užsikrėtimo atvejų tarp medikų. Iš viso Ukmergėje koronavirusu...

Maskvoje – tuščios gatvės, judėti galima 100 metrų spinduliu nuo namų (188)

Maskva pirmadienį įvedė karantiną siekdama apriboti koronaviruso plitimą, o Rusijos ministras...

„Sodros“ duomenys apie darbuotojus: „Barbora“ įdarbino 320, „Amber Food“ sumažėjo 160 (5)

Per pastarąjį mėnesį – nuo vasario 20 dienos iki kovo pabaigos – darbuotojų labiausiai...

Kur Lietuvoje keliavo užsikrėtusieji: vienam jų iš pradžių diagnozuotas gripas, o po daugiau nei 10 dienų – korona (32)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) paskelbė naujus užsikrėtusiųjų koronavirusu...

|Maža didelių žinių kaina