aA
Kompiuterių programos, bendrinėje lietuvių kalboje geriau žinomos programinės įrangos (software) pavadinimu, kūrimas yra didelių intelektinių ir finansinių resursų reikalaujanti veikla. Visgi, jau parašytą kodą nukopijuoti ir juo pasinaudoti trunka vos kelias sekundes. Anot bendrovės „Prodivi“ vadovo Manto Kačerausko, „būtent dėl to, konkurencingoje aplinkoje paslaugas teikiantiems programinės įrangos kūrėjams jų kuriamos intelektinės nuosavybės apsaugos klausimas yra itin svarbus“.
Jaunius Navickas
Jaunius Navickas
© Advokatų kontoros archyvas

Laimei, kompiuterių programos yra priskiriamos saugomai intelektinei nuosavybei, kuri, imantis tam tikrų teisinių ir technologinių priemonių, gali būti apginta nuo nesankcionuoto ir neatlygintino (pasi)naudojimo.

Kompiuterių programa tai žodžiais, kodais, schemomis ar kitu pavidalu pateikiamų instrukcijų, kurios sudaro galimybę kompiuteriui atlikti tam tikrą užduotį ar pasiekti tam tikrą rezultatą, visuma, kai tos instrukcijos pateikiamos tokiomis priemonėmis, kurias kompiuteris gali perskaityti.

Advokatų profesinės bendrijos „NEWTON LAW“ advokato padėjėjas Jaunius Navickas atkreipia dėmesį, kad kompiuterių programoms yra taikoma tokia pati apsauga kaip ir literatūros kūriniams, tačiau nustatinėjant originalumą nėra taikomi jokie kokybės ar meninės vertės kriterijai.

Siekiant apsisaugoti nuo programinės įrangos naudojimosi tam neturint leidimo, taip prarandant galimybę gauti jums priklausantį užmokestį, patartina:

1) programinę įrangą pažymėti autorių teisių apsaugos ženklu © arba (C), kartu nurodant autorių ir išleidimo metus, taip visuomenei pranešant, kad jūsų programinė įranga nėra viešojo naudojimo (public domain), nemokama (freeware), demonstracinė (DEMO) ar atviroji (open source). Lygiaverčiu žymeniu laikytina ir nurodoma pastaba „visos teisės saugomos“ („all rights reserved“).

2) Registruoti autorines teises į kūrinį. Nors programinės įrangos autoriaus teisių registracija nėra privaloma, t. y. turtinės ir neturtinės autoriaus teisės į programinę įrangą atsiranda ir yra saugomos nuo sukūrimo momento, tačiau norint išvengti bereikalingo įrodinėjimo autorių teisių gynimo procese, teisininkas pataria išsiimti globaliai pripažįstamą autoriaus teisių registracijos dokumentą (pvz., Copyright Index sertifikatas).

3) Prieigą prie programinės įrangos apsaugoti techninėmis apsaugos priemonėmis. Techninės apsaugos priemonės yra įvairiausi įtaisai, įrenginio sudedamoji dalis, sprendiniai, technologijos ir priemonės, kuriuos kūrėjai gali panaudoti, norėdami apriboti tam teisės neturinčių asmenų prieigą prie programinės įrangos. Techninių apsaugos priemonių pavyzdžiais galėtų būti skaitmeniniai užraktai (digital lock), identifikavimo kodai ar slaptažodžiai, prisijungimo laiko limitavimas, duomenų šifravimas (encryption/scrambling) ir t.t. Bet kokių (veiksmingų) techninių apsaugos priemonių šalinimas ar vengimas, taip pat paslaugų tai padaryti siūlymas bei atitinkamų prietaisų, leidžiančių pašalinti tokias technines apsaugos priemones, gaminimas, importavimas, gabenimas, laikymas, turint tikslą platinti, ir platinimas yra laikomas techninių apsaugos priemonių pažeidimu ir užtraukia civilinę, administracinę ar netgi baudžiamąją atsakomybę. Teisininkas J. Navickas pažymi, kad pastaroji priemonė, nuo pateikiamų aukščiau išsiskiria tuo, kad yra ne tik teisinio pobūdžio, t. y. ne tik griežtesne atsakomybės forma atgraso galimus pažeidėjus nuo „piratavimo“, bet ir sukuria realius techninius trukdžius programine įranga apskirtai pasinaudoti.

Asociatyvi nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
© Vida Press

Tuo tarpu bendrovės „Prodivi“ vadovas M. Kačerauskas pastebi, kad IT įmonėms dažnai kyla klausimas kam visgi priklauso programinė įranga – ar programinę įrangą sukūrusiai įmonei ar ją nusipirkusiam subjektui. Siekiant išvengti nesusipratimų su užsakovais ir išsaugoti išimtines autorių teises į kompiuterių programas, patartina programinę įrangą naudotojui (ar vartotojui) perduoti sudarant galutinio naudotojo licencijos sutartis (EULA), kuriose būtų aiškiai apibrėžta, jog programinė įranga yra perduodama ne nuosavybės, o naudojimosi („nuomos“) pagrindais.

Taip pat patartina šioje sutartyje numatyti licenciato teisių apribojimus, pvz. – programinės įrangos perkėlimas į kitą įrenginį galimas tik su licenciaro sutikimu, perduotą programinės įrangos versiją galima naudoti tik nekomercinėje (namų reikmėms) arba tik komercinėje (skirta įmonėms) aplinkoje, licencija perduodama terminuotai, be teisės keisti, sublincencijuoti, nuomoti ar skolintis, ir kt.

„Nors kompiuterių programos pagal intelektinės nuosavybės teisės sampratą yra laikomos autorių teisių apsaugos objektu, tačiau tai nereiškia, kad programinės įrangos negalima apsaugoti pasitelkiant ir kitus intelektinės nuosavybės apsaugos institutus – patentus, komercines paslaptis, konfidencialumo susitarimus ar net dizaino ir prekių ženklų apsaugą“, – pažymi advokatų profesinės bendrijos „NEWTON LAW“ teisininkas J. Navickas.

Teisininkas taip pat priduria, jog tenka pripažinti, kad programinės įrangos apsauga pramoninės nuosavybės pagrindais yra gana sudėtingas reiškinys, kadangi reikalauja specifinių sąlygų tenkinimo (pvz. programinę įrangą galima patentuoti tik jeigu ji yra techninio pobūdžio (technical character)) ir kiek netradicinio bei kūrybiško požiūrio, tačiau bendradarbiaujant su teisininkais šios priemonės visgi gali būti įgyvendinamos, taip užtikrinant efektyvesnę intelektinės nuosavybės apsaugą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.0000

Top naujienos

Eglė Gatelytė

Šveicarija kraipyti galvas verčia visą Europą: keliamas klausimas ir dėl Lietuvos (2)

Europiečiai stebėdamiesi kraipė galvas po to, kai Šveicarija neleido tokioms šalims kaip...

Elektros vartotojams atsiveria kainų „langas“: gali būti, kad laiko lieka nedaug (12)

Elektros rinkoje kainoms kritus į seniai matytą lygį tiekėjai mažina kainas vartotojams, kartu...

Pabėgęs kalinys – ypač pavojingas: nužudė tris žmones (2)

Šeštadienio vakarą iš ligoninės pabėgęs kalinys Jevgenijus Vorobjovas (Jevgenij Vorobjov)...

Kraujo tyrimai gali parodyti netgi vėžį: gydytojos išvardijo, kurie rodikliai svarbiausi

Kraujo tyrimai gali būti neįtikėtinai informatyvūs. Jie gali parodyti, ko trūksta ar per daug...

Kinijos dilema: ar pelningas JAV ir Vakarų rinkas iškeis į karinę paramą Rusijai? (3)

Į Maskvą atvykęs ir su Vladimiru Putinu susitikęs Kinijos lyderis Xi Jinpingas , nors iš...

Lietuviškų elektrinių autobusų gamintojas – apie masinės gamybos planus ir konkurenciją su kinais, kurie sugeba pasiimti ES paramą (3)

Kojas gimtojoje Klaipėdoje apšilęs lietuviškų elektrinių autobusų gamintojas „ Dancer “...

Policijai įkliuvęs treneris pasiūlė kyšį: ateik į Kauno „Žalgirio“ rungtynes (7)

Daugybę prizinių vietų Lietuvos ir Europos čempionatuose užėmęs šiuo metu lengvosios atletikos...

Gausios teisėsaugos pajėgos ieško pabėgusio kalinio papildyta (4)

Lietuvos kalėjimų tarnyba praneša, kad apie 21.05 val. Marijampolės kalėjimo nuteistasis Jevgenij...

DELFI

Analitikas Švecas: formuojasi nauja „blogio ašis“ Iranas meistriškai pasinaudojo silpstančia Rusija (20)

Kuria linkme pakryps įvykiai Ukrainos fronte, kiek dar truks Rusijos pradėtas karas priklausys ir...

Trūksta virėjų ir padavėjų: visi nori būti šefais, bet ne plauti indus ar skusti bulves (3)

Restoranui sprendimas buvo rizikingas, nes maisto gamyboje negali būti klaidų, o vaikams – tai...