aA
Nesėkmingas grupės ieškinio panaudojimas praktikoje paskatino Teisingumo ministeriją imtis iniciatyvos dėl grupės ieškinio pateikimo procedūros patobulinimo. Seimas pritarė minėtai iniciatyvai, kuri iš esmės nukreipta į vartotojus, kuriems turėtų būti suteiktos visos sąlygos paprastai ir sklandžiai apginti savo pažeistas teises ne tik teoriškai, bet ir praktiškai.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

TRINITI atkreipia dėmesį į svarbiausius Civilinio proceso kodekso pakeitimus, kurie, tikėtina, paskatins efektyviau naudotis teise kreiptis į teismą su grupės ieškiniu.

Visų pirma, atsisakoma pareigos ieškovui pagrįsti, o teismui – įvertinti, ar grupės ieškinys yra tikslingesnis, efektyvesnis ir tinkamesnis būdas išspręsti konkretų ginčą negu individualūs ieškiniai.

Antra, atsisakoma pareigos teismui ieškinio priėmimo metu vertinti grupės atstovo tinkamumą, tai yra jo sąžiningumą, reputaciją, kompetenciją ir panašiai.

Trečia, atsisakoma pareigos teismui ieškinio priėmimo metu vertinti, ar pareikšti individualaus pobūdžio turtiniai reikalavimai yra susiję su grupės ieškinio dalyku ir pagrindu. Toks išsamus vertinimas, kaip teigiama aiškinamajame projekto rašte, turėtų būti atliekamas ne ieškinio priėmimo metu, taip apsunkinant ir sulėtinant šią proceso stadiją, bet vėlesniame teismo proceso etape.

Ketvirta, suvienodinta teisės apskųsti tvarka grupės ir individualaus ieškinio atveju. Atsiranda nauja teisė skųsti teismo nutartį tiek apeliacine, tiek kasacine tvarka, jeigu teismas atsisakytų priimti grupės ieškinį.

Na ir galiausiai, atsisakoma privalomo reikalavimo turėti advokatą, kai grupės atstovas bus grupės narys, turintis aukštąjį universitetinį teisinį išsilavinimą, arba grupės atstovas bus asociacija, kitas viešasis juridinis asmuo, profesinė sąjunga ir bylą teisme ves šių subjektų darbuotojas, turintis aukštąjį universitetinį teisinį išsilavinimą.

Primename, kad grupės ieškinio institutas yra skirtas didelėms grupėms asmenų, reiškiančioms reikalavimus, kurie yra vienarūšiai teisės ir fakto požiūriu – t. y. kylantys iš tapačių faktinių aplinkybių ir turintys tą patį teisinį pagrindą. Paprastai tariant, institutas skirtas visų be išimties asmenų privačių interesų gynimui, kai keli ieškovai tam pačiam atsakovui kelia iš esmės tokius pačius reikalavimus.

Tokie interesai galėtų apimti, pavyzdžiui, asmenų grupelę, reiškiančią reikalavimą dėl neįvykusio koncerto, turistus, reiškiančius reikalavimą dėl neįvykusios kėlionės, darbuotojų reikalavimą darbdaviui dėl neišmokėto darbo užmokesčio ir panašiai. Įstatymas numato teisę tokį ieškinį teikti ne mažesnėms kaip 20 fizinių ar juridinių asmenų grupėms.

Grupės ieškinio instituto pagalba rekomenduojama naudotis:

- toms asmenų grupėms, kurios pageidauja kilusį teisinį ginčą išspręsti operatyviai ir koordinuotai;

- toms asmenų grupėms, kurių ieškinio suma yra gana didelė, taip pat tais atvejais, kai grupės ieškinys yra grindžiamas santykinai nedideliu asmens reikalavimu;

- tiems, kas pageidauja pasinaudoti sumažintomis civilinio proceso sąnaudomis. Ne paslaptis, kad grupės ieškinio atveju žymiai sumažėja lėšos, reikalingos teisminėms procedūroms. Be to, pigesnio proceso nauda turima omenyje ne tik ieškovams, bet ir atsakovams, kuriems grupės ieškinio nagrinėjimo atveju reikėtų dalyvauti ne keliuose ar net keliolikoje, o tik viename teismo procese. Toks teismo procesas taptų daug pigesnis, kadangi ir teisinės išlaidos būtų kelis ar keliolika kartų mažesnės;

- ir visoms kitoms silpnesnėms šalims, kurių privatūs interesai buvo pažeisti, pavyzdžiui, vartotojų teisių apsaugos bylose, nesąžiningos komercinės praktikos bylose, su darbo santykiais susijusiose bylose, konkurencijos teisės pažeidimų bylose, aplinkos apsaugos bylose ir kt.).

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Top naujienos

Sausus orus keis vėjuoti ir drėgni (5)

Pirmadienio dieną toliau vyraus sausi orai . Šalies rytinius ir pietinius rajonus dengs gana storas...

Paluckas sulygino konservatorius su „valstiečiais“: visuomenę skaldo siekdami politinių išskaičiavimų (54)

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas Gintautas Paluckas sako, kad „valstiečiai“...

Rusija ir vėl melavo: šalia Lietuvos dislokuoti pajėgumai kelia didesnį pavojų, nei manyta (1132)

Vienas netaiklus šūvis ir dešimtmečio senumo paslaptis, o kartu ir Kremliaus melas subyrėjo į...

Po konservatyvią Saudo Arabiją keliavusi lietuvė: užsieniečiai ten gyvena tarsi auksiniame kalėjime (90)

Apie didžiausią Arabijos pusiasalio valstybę Saudo Arabiją sklando daugybė mitų. Ji garsėja...

Šildymo kainos vieno miesto gyventojų pinigines tuština daug smarkiau (140)

Nors liaudies išmintis byloja, kad šiluma kaulų nelaužo, visgi centralizuotai besišildantiesiems...

Lukašenka su žmona viešai nesirodo jau daugybę metų: kur ji? (224)

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka ir atskirai gyvenanti jo žmona Galina susituokė...

Johnas Galliano: skandalingas talentas, per ilgą liežuvį netekęs svajonių darbo (6)

Buvęs Willsono berniukų mokyklos kapelionas prisimena: „Johnas buvo tarsi iššūkis kai kurių...

Rimvydas Valatka. Surūgusi 5 darnų bulvienė (303)

Jie ne 3 proc. kartelės nuleidimo kišeninėms partijoms, o trejų metų Seimo kadencijos vietoj...

Tarpukario Pasvalys: kurortinis miestelis su upių panoramomis ir meilės vardu pavadintas tiltas (7)

Lietuvos šiaurės krašto kurortinis miestelis, kadaise buvęs apskrities centru. Iš Pasvalio miesto...

Vilniečius pašiurpino į Nerį atitekantys „lobiai“: rado smulkinto plastiko (95)

Sekmadienį Vilniuje buvo užfiksuotas nedžiuginantis vaizdas: iš „Vilniaus vandenų“ vamzdžio...