aA
Nacionalinė teismų administracija praneša, kad pretendentų į teisėjus sveikatos patikrinimas, susijęs su psichologiniu jų vertinimu, nuo šiol turės didesnės reikšmės teisėjų atrankos procese.
Teisėjus atrinks ir pagal psichologo išvadą
© DELFI (D.Sinkevičiaus nuotr.)

Pretendentų į teisėjus atrankos komisija (PTAK) ir prezidentė Dalia Grybauskaitė vertindama kandidatūras susipažins ne tik su medicinos dokumentų išrašo forma, kurioje nurodoma, ar pretendentas į teisėjus gali (negali) dirbti teisėju. Nuo šiol jiems bus pateikiama išsami psichologo surašyta išvada, patvirtinta asmeniniu jo spaudu.

„Tai bus profesionaliai aprašytas psichologinis pretendento portretas, kuriame atsispindės asmenybės bruožai ir pažintinės veiklos savybės. Ši išvada padės geriau įvertinti pretendentų į teisėjus pasirengimą šiam darbui, suprasti galimas reakcijas į stresą ir sunkias gyvenimo situacijas, susiduriant su psichologiniu spaudimu – tiek atviru, tiesioginiu, tiek ir „foniniu“ – nuolat vykstančiu neigiamu teismų darbo vertinimu žiniasklaidos priemonėse“, – pranešime spaudai teigia PTAK pirmininkas Eugenijus Laurinaitis.

Pasak pirmininko, pasitelkus psichologinio vertinimo duomenis tikimasi ilgainiui suformuoti tokį teisėjų korpusą, kuris galės ir profesionaliai atlikti savo pareigas, ir aktyviai dalyvauti visuomenės gyvenime, palaikydamas nuolatinį dialogą bei parodydamas ypatingą šios profesijos subtilumą ir reikšmę visuomenei.

Iniciatyva tobulinti pretendentų į teisėjus atrankos procesą ir kandidatų psichologinį vertinimą kilo po 2012 metų pabaigoje įvykusio Respublikos Prezidentės ir PTAK susitikimo, kurio metu buvo pristatyta PTAK metinė veiklos ataskaita, kalbėta apie psichologinio pasirengimo teisėjo darbui svarbą ir kai kurių atrankos kriterijų tobulinimą.

„Per pastaruosius trejus metus teisėjų atrankos procesas buvo tobulinamas nuolat ir iš esmės. Bendromis pastangomis siekėme, kad pats teisėjų atrankos procesas būtų maksimaliai skaidrus ir objektyvus, o teisėjais taptų tik stipriausi, žmogų gerbiantys ir jų pagarbos verti teisininkai. Tam reikėjo visų atrankoje dalyvaujančių subjektų pastangų ir daugelio naujų sprendimų“, – pažymi Respublikos Prezidentės patarėjas Ernestas Rimšelis.

Šalies vadovės patarėjo nuomone, Pretendentų į teisėjus atrankos komisiją ir Respublikos Prezidentę turi pasiekti ne kelių lapų apimties formalūs dokumentai, o išsami ir objektyvi informacija apie būsimus ar esamus teisėjus. „Medicininė išvada, kurią gaudavome iki šiol, būdavo formalaus pobūdžio sveikatos pažymėjimas. Jame matydavome tik atsakymą – asmuo „gali“ arba „negali“ dirbti teisėju. Nuo šiol tiek atrankoje dalyvaujantys asmenys, tiek juos vertinantys subjektai, galės susipažinti su išsamia eksperto nuomone apie kandidato psichologinį pasirengimą būsimam darbui, kas padės apsispręsti, ar jo būdo savybės iš tiesų tinkamos teisėjo darbe“, – teigia E. Rimšelis.

Vadovaujantis Teisingumo ir Sveikatos apsaugos ministrų įsakymu „Dėl reikalavimų pretendentų į teisėjus ir teisėjų sveikatai ir pretendentų į teisėjus ir teisėjų sveikatos tikrinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ teisėjų sveikatos tikrinimą, apimantį ir psichologinį įvertinimą, kaip ir iki šiol atliks Vidaus reikalų ministerijos Medicinos centro gydytojai specialistai ir psichologai. Pretendentų į apylinkės teismo teisėjus sveikatos tikrinimas bus atliekamas prieš laikant neseniai pakeistą ir sugriežtintą pretendentų į teisėjus egzaminą, o asmenų, nesančių teisėjais ir siekiančių tapti aukštesnės pakopos teismo teisėjais, – prieš įrašant juos į Teisėjų karjeros siekiančių asmenų registrą. Kiekvieno teisėjo sveikata privalės būti patikrinta ne rečiau kaip kartą per penkerius metus.

Vadovaujantis Teismų įstatymu, vertindama kandidatus PTAK, o vėliau ir šalies vadovė, atsižvelgia į asmenines, moralines ir dalykines kandidatų savybes, bendruosius gebėjimus, teisinio darbo patirtį ir profesinius įgūdžius, teisinio darbo stažą, teisėjo egzamino rezultatus, pretendento turimą mokslo laipsnį, kvalifikacijos kėlimo intensyvumą, pretendento motyvaciją, etikos reikalavimų laikymąsi profesinėje ir kitoje veikloje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Delfi PliusBloomberg News

Radikaliai keičiasi Kremliaus santykiai su dar viena šalimi: tai Putino perspėjimas (1)

Po tris dešimtmečius aktyviai puoselėtų draugiškų santykių įtampa dėl Rusijos prezidento...

400 tūkst. Lietuvos gyventojų gresia baudos: ieško išeičių (4)

Prezidentūra siūlo ne tik atidėti trečiąjį elektros rinkos liberalizavimo etapą, bet ir...

Prabilo apie Šimonytės nenorą judinti ministrus: pradėjus klibinti, gali viskas pradėti klibėti (1)

Orai ir politika – amžinos pokalbių temos praktiškai visose pasaulio šalyse. Lietuvoje numatomi...

Užkalnis valgė Nidoje taip brangiai, kad sumokėti teko Ingai Valinskienei

Kiekviena apžvalga visada būna geresnė, jei būna paminėtos garsenybės ir elito atstovai. Todėl...

Karas Ukrainoje. Ukraina sunaikino tris okupantų bazes ir tris amunicijos sandėlius Kadyrovas: į Donbasą vyksta nauja savanorių grupė

Situacija Južnobugo zonoje išlieka sudėtinga, tačiau kontroliuojama. Ukrainos gynėjai toliau...

Verslas PliusJulija Leimonė

Uogienės ir konservuotos daržovės negali stovėti per amžius: kiek laiko saugoti žiemos atsargas ir ką daryti, jei produkto kraštelį aptraukė pelėsis

Baigiantis vasarai, lietuvių virtuvėse ima rikiuotis uogienėmis ir konservuotomis daržovėmis...

Ar į skandalus įsivėlusioms žvaigždėms yra kelias atgal? Specialistė stebisi, ko daugelis garsenybių nepadarė iki šiol

Povilo Vanago su Margarita Drobiazko , „Naisių vasaros“ festivalyje sutikusių dainuoti...

Delfi PliusDaiva Žeimytė-Bilienė, laida „Iš esmės“, Virginija Spurytė

Saugumas pasaulyje byra į šipulius: gresia ir branduolinė katastrofa, ir karas tarp JAV ir Kinijos (10)

Per pasaulį ritasi ginkluotų konfliktų banga – karas jau vyksta ne tik Ukrainoje , bet kraujas...

Lietuvos irkluotojai neliko tuščiomis: bronza sugriebta paskutiniu bandymu

Lietuvos irklavimo rinktinės nuotaikas paskutinę Europos čempionato Miunchene (Vokietija) dieną...