aA
Teisėjų tarybos pirmininkas Algimantas Valantinas mano, kad net įstatymus pažeidusiems ir dėl teisėjo vardo pažeminimo pareigų netekusiems teisėjams turėtų būti paliekamos išskirtinės socialinės garantijos – teisė gauti valstybinę teisėjo pensiją. Apie tai aukščiausios teisminės valdžios vadovas prabilo po Alytaus teisėjos, kuri būdama girta (į alkotesterį pripūtė daugiau kaip 2,4 prom. alkoholio) sukėlė eismo įvykį, atleidimo klausimo svarstymo.

Penktadienį Teisėjų taryba vienbalsiai pritarė, kad 26 metus teisėja dirbusi Vaidutė Stangvilienė būtų atleista iš pareigų kaip pažeminusi teisėjo vardą. Teisėjų tarybos nariai pripažino, kad balsuodami dėl pritarimo prezidento Gitano Nausėdos dekretui atleisti teisėją neturėjo kito pasirinkimo, tačiau apgailestavo, jog vienas 59 metų teisėjos nusižengimas iš jos atims socialines garantijas, kurių ji buvo užsitarnavusi.

Pasak tarybos pirmininko A. Valantino, į pensiją išeinantys teisėjai gali pretenduoti į valstybinę teisėjo pensiją, jeigu yra įgiję reikiamą darbo stažą. Į tokią pensiją girta prie vairo įkliuvusi Alytaus teisėja galėjo pretenduoti po kelerių metų, tačiau dabar šios teisės neteko, nes iš pareigų turėtų būti atleista dėl teisėjo vardo pažeminimo – tokiems asmenims ši pensija neskiriama.

„Savo tarnybą baigę ir turėdami tinkamą stažą teisėjai gali pretenduoti į teisėjo pensiją, šiuo atveju, deja, tokios privilegijos, nors nemanau, kad tai privilegija, – tai sąžiningu darbu uždirbamas dalykas, – nebus, bet šioje vietoje norėčiau pasakyti, kad nesu dabartinio reguliavimo šalininkas, – kalbėjo A. Valantinas. – Manau, kad taip neturėtų būti, nes šiuo atveju mes turime teisėją, kuri išdirbo 26 metus, nagrinėjo ne vieną bylą ir vienas toks įvykis... Taip, tai yra žeminantis, skaudus (atvejis), bet jis neturėtų nubraukti 26 metų. Aš žinau, kad mūsų valstybėje yra ir kitokių situacijų, policijos darbuotojams galioja terminas, kada jiems nemokama pareigūno pensija, eina kalba apie trejus metus, matyt, reikėtų keisti reguliavimą ir mūsų teismų įstatyme, kuris reguliuoja pensijų skyrimą, nes aš manau, kad tos pasekmės neturėtų trukti visą gyvenimą.“

Pasak Teisėjų tarybos pirmininko, „visame pasaulyje yra taip sureguliuota, kad bet kokios pasekmės už padarytą veiką turi būti apibrėžtos laike“.

„Nes priešingu atveju gali atsitikti taip, kad sąžiningai ir nuoširdžiai dirbęs žmogus, kaip ir šiuo atveju – 26 metus, vienu tokiu poelgiu praktiškai nubraukia visą savo gyvenimo ateitį, – manau, kad tai nėra gerai, bet šiuo atveju bus taip“, – žurnalistams sakė A. Valantinas.

Paklaustas, ar ketina inicijuoti įstatymų pataisas, teisminės valdžios vadovas pabrėžė, kad Teisėjų taryba nėra įstatymų pakeitimų subjektas, tačiau pridūrė, kad „mūsų bendruomenė apie tai kalba“.

„Valstybėje turėtų būti vienoda tvarka, jeigu kiti pareigūnai gali turėti lengvatų, manau, kad ir teisėjai galėtų, manau, galėtų būti svarstomas šis klausimas“, – sakė jis.

A. Valantinas mano, kad teisėjo vardą savo poelgiu pažeminusiems teisėjams valstybinė pensija galėtų nemokama tam tikrą laiko tarpą. „O paskui žmogus, turintis reikalingą stažą pensijai, tikrai galėtų aplikuoti ir ta pensija galėtų būti skiriama“, – sakė jis.

„Mes niekada nedarome paskubomis, šis klausimas bus dar analizuojamas“, – pridūrė A. Valantinas.

Prieš incidentą – susitikimas su Nausėda

V. Stangvilienė nemalonumų sulaukė po įvykio gruodžio 24 d., kai apie 14 val. Alytuje, būdama neblaivi, sukėlė eismo įvykį – teisėjos vairuojamas „Nissan Primera“ Ligoninės gatvėje, kliudė stovintį „VW Golf“. Teisėjai nustatytas net 2,44 prom. girtumas. Kai teisėja į alkotesterį papūtė antrą kartą, nustatytas dar didesnis girtumas – 2,59 prom.

Viešumo vengianti V. Stangvilienė laikraščiui „Alytaus naujienos“ yra prisipažinusi, kad savo poelgiui pateisinti neturi žodžių: „Bu­vo sun­kus lai­ko­tar­pis dar­be, šiais me­tais dir­bau iki­teis­mi­nių ty­ri­mų tei­sė­ja. To­kių ty­ri­mų šį­met la­bai pa­dau­gė­jo. Dar pri­si­dė­jo as­me­ni­nės pro­ble­mos, tie­siog pa­lū­žau. Par­kuo­da­ma sa­vo au­to­mo­bi­lį už­kliu­džiau ki­tą, to net ne­pa­ju­tau, per sprin­dį nu­brau­kiau jo prie­ki­nę de­ta­lę. Iš na­mo iš­ėję du vy­rai pra­dė­jo ant ma­nęs šauk­ti, aš tie­siog pa­si­me­čiau. Tik­riau­siai jie iš­kvie­tė ir po­li­ci­ją.“

Vaidutė Stangvilienė ir Gitanas Nausėda
Vaidutė Stangvilienė ir Gitanas Nausėda
© LRPK

Ji tei­gė ne­be­ma­tan­ti sa­vęs ei­nan­čios tei­sė­jos pa­rei­gas: „Kaip aš ga­liu ja bū­ti, jei pa­ti to­kias by­las nag­ri­nė­ju. Man tik­rai gė­da ir prieš ko­lek­ty­vą, ir prieš pa­žįs­ta­mus.“

Dėl šio įvykio yra pradėtas ikiteisminis tyrimas.

V. Stangvilienė buvo viena iš 19 teisėjų iš apylinkių bei apygardų teismų, kurią praėjusių metų gruodžio viduryje prezidentas Gitanas Nausėda pakvietė į susitikimą Prezidentūroje. Tada G. Nausėda teigė, kad pasitikėjimas teismais – tai ir žmonių pasitikėjimas valstybe, todėl šį pasitikėjimą teisėjai privalo stiprinti savo profesionaliu darbu.

Penktadienį prezidentas V. Stangvilienę jau atleido iš pareigų. „Pasak šalies vadovo, teisėjams keliami aukšti etinio bei moralinio pobūdžio reikalavimai. Teisėjai privalo saugoti savo profesijos garbę ir prestižą, nes nuo to priklauso ir žmonių pasitikėjimas teismais“, – rašoma Prezidentūros pranešime.

Pensijoms – milijonai

Teisėjų valstybinės pensijos pradėtos skirti nuo 2003 m. sausio 1 d. Jos skiriamos asmenims, dirbusiems Konstitucinio Teismo, bendrosios kompetencijos ir specializuotų teismų teisėjais bei nuo Lietuvos paskirtais ar išrinktais bet kokio tarptautinio teismo teisėjais, jeigu kreipimosi dėl teisėjų valstybinės pensijos skyrimo metu yra Lietuvos Respublikos piliečiai, nuolat gyvenantys Lietuvos Respublikoje, taip pat sukako Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo nustatytą senatvės pensijos amžių, nustojo dirbti teisėjais ir yra įgiję ne mažesnį kaip 5 metų teisėjo darbo stažą.

Teisėjų valstybinė pensija apskaičiuojama iš paskutinių 5, prieš nustojant eiti teisėjo pareigas, metų teisėjo gauto darbo užmokesčio vidurkio ir skiriama: įgijusiems ne mažesnį kaip 20 metų teisėjo darbo stažą – 45 proc. šio dydžio; įgijusiems 15 ir daugiau metų teisėjo darbo stažą – 35 proc. šio dydžio; įgijusiems 10 ir daugiau metų teisėjo darbo stažą – 20 proc. šio dydžio; įgijusiems 5 ir daugiau metų teisėjo darbo stažą – 10 proc. šio dydžio.

Teisėjų valstybinės pensijos mokamos iš valstybės biudžeto, jas skiria ir moka Nacionalinė teismų administracija. Jos duomenimis, iki praėjusių metų gegužės 31 d., valstybinės pensijos buvo išmokėtos 223 teisėjams.

„Vidutinis mėnesinis išmokėtos teisėjų valstybinės pensijos dydis siekė 978,73 Eur, o visoms teisėjų valstybinėms pensijoms per mėnesį išmokėta suma sudarė 218 tūkst. 679,03 Eur“, – teigė teismų atstovai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(62 žmonės įvertino)
2.0484

Top naujienos

JAV patvirtino, kad Afganistane sudužo jų žvalgybinis lėktuvas Talibanas teigia numušęs lėktuvą

JAV kariuomenė patvirtino, kad Afganistane sudužęs lėktuvas priklausė jų pajėgoms. Šią...

Skvernelis gavo atsakymą dėl pavadinimo „Tėvynės labui“ patentavimo: toks ir buvo tikslas (3)

Premjeras Saulius Skvernelis pranešė, kad Valstybinis patentų biuras atsisakė registruoti...

Pasikeitęs klimatas nepraeina be pasekmių: Lietuvoje nebedygsta kai kurios sėklos (26)

Po sausų metų naujam sezonui ruošiant sėklas paaiškėjo, kad pupų sėklų daigumas mažesnis nei...

Į „valstiečių“ frakciją ir partiją beldžiasi naujas narys: prašymas jau parašytas (41)

Pastarąją savaitę Virgilijui Poderui palikus Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS...

Lietuva ruošiasi blogiausiam scenarijui: dėl koronaviruso grėsmės imasi papildomų priemonių papildyta (258)

Kinijoje staigiai plisti pradėjęs ir jau kitas šalis pasiekęs koronavirusas papildomų apsaugos...

Gyventojai sulaukė laiškų: augantys atlyginimai atneš didesnes sąskaitas (262)

Panašu, kad nuo Naujųjų metų nuo 555 Eur iki 607 Eur popieriuje padidėjusi minimali alga...

Biržų rajone keturių automobilių avarijoje žuvo vyras papildyta (2)

Pirmadienio pavakarę keturių automobilių avarijoje Balandiškių kaime Biržų rajone žuvo vyras...

Pekine studijuojanti lietuvė: miestas atrodo tarsi išmiręs (24)

Užsienio reikalų ministerija (URM) rekomenduoja Lietuvos piliečiams laikinai nevykti į Kiniją,...

Paviešintas piloto pokalbis su skrydžių valdymo centru: nelaimės pranašė – paskutinė pastaba (80)

Aiškėja vis daugiau detalių apie skaudžią nelaimę, kurioje žuvo NBA legenda Kobe Bryantas , jo...

Pakruojo ir Panevėžio rajonuose rasta pavojingų atliekų (14)

Pakruojo ir Panevėžio rajonuose rasta galbūt nelegaliai laikomų pavojingų atliekų, pirmadienį...