aA
Nors ikiteisminį tyrimą dėl galimos teisėjų ir advokatų korupcijos atliekantys pareigūnai kol kas nėra linkę atskleisti, kokiose teismuose nagrinėjamose bylose galėjo būti parduodamas teisingumas, aiškėja, kad vienas įtariamųjų minimas net keliolikoje nusikalstamos veikos epizodų, o pagrindinis įrodymas – tiek atviri, tiek dviprasmiški jo pokalbiai ir su teisėjais, ir su palankių sprendimų siekusiais įvairių bylų dalyviais.
Teisėjų korupcijos byla: „pilkasis advokatų kardinolas“ ir intriguojantys jo pokalbiai
© DELFI montažas

Šis advokatas – Drąsutis Zagreckas, įvairiose bylose baudžiamojon atsakomybėn patrauktus asmenis ginantis nuo 1998 m. DELFI šaltiniai atskleidė, kad ikiteisminį tyrimą atliekantys pareigūnai jam pareiškė įtarimus net dėl 12 nusikalstamų veikų padarymo. Sunkiausi įtarimai yra susiję su galimu teisėjų papirkimu ir prekyba poveikiu.

Įtariama, kad ilgametę darbo patirtį turintis advokatas palaikė draugiškus ryšius su aukščiausių instancijų teismų teisėjais ir esą net galėjo būti tas, kuris su jais susitardavo dėl nusikaltimais kaltinamiems asmenims naudingų sprendimų priėmimo. Maža to, net užsimenama, kad advokatui galėjo būti atviros daugumos teisėjų kabinetų durys.

Kalėjime aptiko pasiklausymo įrangą

Dar prieš sulaikymą advokatas viešai pasakojo, kad nuėjęs į Lukiškių kalėjimą pasimatyti su vienu savo klientu sužinojo, jog jo darbiniame lagaminėlyje yra įmontuota slapta sekimo ir pasiklausymo aparatūra – blakė su SIM kortele ir kitais techniniais priedais. Tai esą užfiksavo kalėjimo pareigūnai, advokato lagaminėlį patikrinę rentgeno aparatu. Apie tai D. Zagreckas informavo Lietuvos advokatūros vadovybę, o po kelių dienų kartu su kitais korupcija įtarimais asmenimis buvo sulaikytas.

Drąsutis Zagreckas
Drąsutis Zagreckas
© DELFI / Kiril Čachovskij

D. Zagreckas yra ilgiausiai teismo sprendimu suimtas teisininkas – jam įkalinimas skirtas mėnesiui.

Kartu su D. Zagrecku sulaikyta ir advokatė Giedrė Cimbolienė, kuriai šis patikėjo dėl didelio kontrabandos kiekio suimto vilniečio Marijano Taraškevičiaus gynybą teisminiuose procesuose. Būtent M. Taraškevičiaus namuose anksčiau pareigūnai buvo užfiksavę draudžiamus susitarimus, kaip papirkti dabar jau nuteistą Vilniaus apygardos teismo teisėją Ryšardą Skirtuną. Taip pat M. Taraškevičiaus namuose įrašyti pokalbiai įklampino advokatą Sigitą Juodelį.

Advokatė G. Cimbolienė yra buvusi Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjos padėjėja, ją teismo darbuotojai dažnai matydavo teisėjų kabinetuose tada, kai ši jau užsiėmė advokato praktika.

Dekretą pasirašė po keturių dienų

Informaciją apie galimą teisėjų korupciją generalinis prokuroras dar vasario 15 d. perdavė prezidentei, kuri dekretus dėl leidimo patraukti teisėjus baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti jų laisvę pasirašė po keturių dienų, tą pačią dieną Tauragės teisme buvo išduotos sankcijos atlikti kratas ir tik vasario 20 d. Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) darbuotojai, į pagalbą pasitelkę Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnus, sulaikė ir atliko kratas įtariamųjų namuose, darbovietėse, automobiliuose bei kitose vietose.

Giedrė Cimbolienė
Giedrė Cimbolienė
© DELFI / Kiril Čachovskij

Nors teisėsauga neatskleidžia, pas kuriuos teisėjus kratų metu buvo rasti 200 tūkst. eurų ir ar šie pinigai galėjo būti gauti kaip galimi kyšiai, šaltiniai teigia, kad didžiausios pinigų sumos surastos pas civilines bylas nagrinėjusius teisėjus.

Taip pat neskelbiama informacija ir apie bylas, kurios domino baudžiamojon atsakomybėn patrauktus asmenis, tik užsimenama apie istoriją Klaipėdoje, kai vienas asmuo prisiėmė kaltę už kitą ir sutiko būti nuteistas už neteisėtą disponavimą labai dideliu kokaino kiekiu.

Perduotus pinigus grąžino

Taip pat minima ir garsioji Druskininkų Vijūnėlės dvaro istorija, už kurią buvo sutartas sumokėti 50 tūkst. eurų kyšis. Šį pastatą visų instancijų teismai buvo nurodę nugriauti, tačiau teismo sprendimas nebuvo įvykdytas, o teisme atsirado nauja byla, kurioje buvo prašoma stabdyti teismo sprendimo vykdymo tvarką ir leisti rekonstruoti esamą statinį pagal rekreacinėje zonoje leidžiamų statinių paskirtį, suderinus rekonstrukcijos projektinius pasiūlymus teisės aktų nustatyta tvarka, optimaliai atitinkančius Druskininkų miesto rekreacinių zonų infrastruktūros vystymo poreikius.

Šią bylą turėjo nagrinėti Vilniaus apygardos teismo teisėjas Henrichas Jaglinskis, tačiau prieš pat nagrinėjimą jis nusišalino. Tuomet byla dėl proceso atnaujinimo buvo perduota kitam teisėjui, tačiau jis prašymo netenkino.

Henrichas Jaglinskis
Henrichas Jaglinskis
© DELFI / Justinas Auškelis

Šiuo metu ši byla perduota Lietuvos Aukščiausiajam Teismui – byla patikėti trims Civilinių bylų skyrių teisėjams. Bylą kasacine tvarka teisėjai Janina Januškienė, Antanas Simniškis ir Gražina Davidonienė ketina nagrinėti kovo 13 d. rašytinio proceso tvarka.

Šaltinių teigimu, pareigūnai įtaria, kad būtent dėl vadinamosios Vijūnėlės dvaro bylos Vilniaus apygardos teismo teisėjas H. Jaglinskis esą galėjo gauti 40 tūkst. Eur, tačiau vėliau vis dėlto šiuos pinigus galimai grąžino.

O vėliau Vijūnėlės dvaro byla atsidūrė LAT – trijų teisėjų kolegija dar lapkritį priėmė kasacinį skundą.

Pokalbis kavinėje su senu bičiuliu

Pareigūnai įtaria, kad prie šios bylos pirštus galėjo prikišti ir ilgametis šio teismo teisėjas Egidijus Laužikas, nors jis jokiame oficialiame šios istorijos puslapyje nėra minimas. Buvusiam Teisėjų tarybos, kuri atsakinga už visus Lietuvos teisėjus, pirmininkui yra pareikšti įtarimai dėl kyšio paėmimo ir prekybos poveikiu – taip pat įtariama, kad teisėjas vieno pokalbio metu savo senam pažįstamam bičiuliui pažadėjo pasidomėti viena baudžiamąja byla.

Teisėjų korupcijos byla: „pilkasis advokatų kardinolas“ ir intriguojantys jo pokalbiai
© STT

Teisėjo ir jo bičiulio pokalbį STT agentai užfiksavo ir slapta įrašė vienoje sostinės kavinėje.

Greičiausiai būtent dėl šios bylos STT jau apklausė du LAT Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjus. Taip pat korupcijos byloje buvo sulaikytas ir baudžiamojon atsakomybėn buvo patrauktas šio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjo padėjėjas Aringas Kartanas, kurio motina taip pat dirba galutinius ir neskundžiamus sprendimus priimančiame teisme. Ji praėjusį penktadienį atsistatydino iš Teisėjų garbės teismo pirmininkės pareigų.

Aiškėja, kad teisėjus ir advokatus klampina pernelyg atviri, bet kartu – ir kai kurie labai dviprasmiški pokalbiai. Juos korupcijos bylą tiriantys pareigūnai įrašė ne tik teisėjų darbo vietose, bet ir įvairiose kavinėse, taip pat fiksuoti advokatų pašnekesiai jų kontorose ir telefonu. Nepatvirtintais duomenimis, įtardami galimą korupciją pareigūnai ryžosi net įrašinėti jų pokalbius su klientais – ir ne tik advokatų kontorose, bet esą net ir Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime.

Daugiausiai „dėmesio“ slapto tyrimo metu sulaukė advokatas D. Zagreckas – patyręs teisininkas, galima sakyti, buvo tas „pilkasis kardinolas“, kuris spręsdavo reikalus su teisėjais. Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis po įtariamųjų korupcija sulaikymo net nevyniojo žodžių į vatą: „Advokato kontoroje buvo prekiaujama teisingumu“.

Pasakė, kur yra reikalinga teisėja

Teisėsauga yra užfiksavusi daugybę D. Zagrecko susitikimų su teisėjais – tiek su baudžiamojon atsakomybėn patrauktais Lietuvos apeliacinio teismo Baudžiamųjų bylų skyriuje dirbančiais Viktoru Kažiu ir Valdimaru Bavėjanu, tiek su tame pačiame pastate įsikūrusio Vilniaus apygardos teismo teisėjais, kurie nėra patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Vieno pokalbio metu advokatas net vienam iš įtariamųjų teisėjų nurodė, kur yra žemesnės instancijos teismo teisėja, su kuria reikėjo pakalbėti dėl nagrinėjamos bylos.

Egidijus Laužikas
Egidijus Laužikas
© DELFI / Domantas Pipas

„Taigi sėdi apačioj kavinėje“, – turėdamas omenyje teismo patalpose esančią kavinę „Temidė“, teisėjui rėžė advokatas.

Be to, advokatas palaikė draugiškus ryšius su Klaipėdos advokatu Aivaru Surbliu – šio teisininko pavardė buvo minima Klaipėdoje tiriamoje baudžiamojoje byloje, kai buvo planuojama sunkiai sutrikdyti dviejų policijos pareigūnų sveikatą. Šis tyrimas buvo nutrauktas, tačiau po korupcijos skandalo nutarta jį atnaujinti – prokurorai teigė, kad buvo gauta reikšmingos informacijos apie galimai padarytas nusikalstamas veikas, kurios anksčiau net nebuvo žinomos.

Šioje byloje minimas ir kontrabandos karaliumi tituluojamas ir šiuo metu dėl neteisėto akcizinių prekių gabenimo teisiamas Vilius Karalius, anksčiau vedęs Lazdijų teismo pirmininko dukrą. V. Karalių esą taip pat klampina atviri pokalbiai – vieno susitikimo metu jis advokato domėjosi, ar būtų įmanoma pagelbėti šiuo metu teisiamam savo bičiuliui.

Nenorėdami pakenkti šiuo metu intensyviai atliekamam ikiteisminiui tyrimui pareigūnai kol kas nėra linkę dalintis informacija, kurią jiems pavyko užfiksuoti, tačiau neoficialiai užsimenama, kad galimų įtariamųjų sulaikymai vadinamojoje teisėjų korupcijos byloje dar nesibaigė – antrankiai gali būti uždėti ne tik advokatams, bet ir teisėjams. O jeigu taip ir nenutiks, informacija apie nederamus jų santykius turėtų būti perduota teismų savivaldos vadovybei.

Bylų nagrinėjimas iš naujo palankus nusikaltėliams

Dėl pradėtos korupcijos bylos Lietuvos teismuose žlunga daugybė bylų – laikinai nušalinus teisėjus nuo pareigų jų nagrinėtos bylos bus perduotos kitiems teisėjams. Kai kuriose bylose bylų nagrinėjimas iš naujo yra labai naudingas nusikaltėliams, nes dėl pernelyg užsitęsusio teisminio proceso (dažniausiai ir ikiteisminio tyrimo) teismas privalės sumažinti bausmes. Viena tokių bylų – itin dideliais kiekiais narkotines ir psichotropines medžiagas platinusios grupuotės, kurią sudarė 23 asmenys. Šią bylą dėl nuolat besikeičiančių teisėjų pirmosios instancijos – Vilniaus apygardos teismas nagrinėjo net tris kartus – jau tuomet nuteistiesiems buvo skirtos mažesnės nei privaloma pagal įstatymą bausmės. Dabar ši byla apeliacine tvarka buvo nagrinėjama Lietuvos apeliaciniame teisme, o kolegiją sudarė korupcija įtariami V. Bavėjanas ir V. Kažys.

Iš naujo teks nagrinėti ir vadinamąją „Mokesčių inspekcijos“ bylą, kurioje nuteisti „Smauglių“ nusikalstamo susivienijimo nariai, prievartavę turtą iš nelegalia veikla besivertusių sostinės verslininkų. Šioje byloje minimas ir planuotas restorano „Belmontas“ vadovo Anupro Mišeikio pagrobimas – nusikaltėliai buvo sulaikyti, kai važiavo verslininko pagrobti. Prieš tai jie savo taikiniu buvo pasirinkę vieną prekybos centrų „Maxima“ akcininką, tačiau dėl pernelyg didelės rizikos šio plano atsisakė.

Teisėjų korupcijos byla: „pilkasis advokatų kardinolas“ ir intriguojantys jo pokalbiai
© DELFI / Tomas Vinickas

Ant kitų Lietuvos apeliacinio teismo teisėjų stalo guls ir dėl šešių žmonių nužudymo, kai dar 2007 m. buvo padegtas daugiabutis sostinės Žirmūnų mikrorajone, nuteisto Artūro Dailidės byla. Ši byla apeliaciniame teisme bus nagrinėjama jau antrą kartą, nes Lietuvos Aukščiausiasis Teismas suabejojo, ar nuteistasis yra tas, kuris sukėlė bene didžiausią gaisrą Lietuvoje. Iki šiol A. Dailidę gynė advokatas Romualdas Mikliušas, kuris taip pat minimas teisėjų korupcijos byloje – jis dviejų Vilniaus apygardos teismo teisėjų kabinetuose domėjosi, kaip galima išlaisvinti sulaikytą garsų sostinės kompiuterių „hakerį“ – vienas teisėjas nesileido į derybas, o kitas, bet jau gerokai vėliau, sutiko įtariamajam pakeisti griežčiausią kardomąją priemonę į švelnesnę, nes šis į Generalinės prokuratūros depozitinę sąskaitą buvo sumokėjęs 15 tūkst. Eur užstatą.

Iš naujo teks nagrinėti ir kitas bylas, susijusias ne tik su narkotinių medžiagų platinimu, bet ir korupcija. Be to, ateityje teismams gali tekti peržiūrėti sprendimus tose bylose, kuriose galima korupcija įtariami teisėjai jau yra priėmę sprendimus. Tiesa, tokių bylų gali būti tik vienetai.

Stebėjo beveik metus

Kol kas nėra žinoma, kiek laiko tęsėsi pareigūnų tyrimas, tačiau DELFI šaltiniai užsimena, kad pareigūnai tiria per pastaruosius metus – ir ypatingai per pastarąjį pusmetį – galimai padarytas nusikalstamas veikas. Kai kurios jų esą buvo baigtos prieš pat sulaikymo operaciją.

Tiriant galimą korupciją Generalinė prokuratūra ir STT buvo sulaikiusi 33 asmenis – tyrimas atliekamas dėl stambaus masto kyšininkavimo, prekybos poveikiu, papirkimo ir piktnaudžiavimo teismų sistemoje.

Prezidentės dekretais buvo sustabdyti įgaliojimai ir leista patraukti baudžiamojon atsakomybėn 8 teisėjus: Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėją E. Laužiką, Lietuvos apeliacinio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjus V. Kažį ir V. Bavėjaną, Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus teisėją Konstantiną Guriną, Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėją H. Jaglinskį, Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėją Robertą Rainį, Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėją Arūną Kaminską, Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmų teisėją Gintarą Čekanauską.

Viktoras Kažys
Viktoras Kažys
© DELFI / Kiril Čachovskij

Teisėjai turi didelę 24–37 metų darbo patirtį, jie daugybę metų nedarė karjeros, todėl specialiųjų tarnybų pareigūnai neturėjo pagrindo tikrinti jų ryšių su nusikalstamu pasauliu.

Korupcijos byloje sulaikyti šeši advokatai, įtariami papirkimu, tarpininkavimu paperkant ir kitomis nusikalstamomis veikomis – D. Zagreckas, R. Mikliušas, G. Cimbolienė, A. Surblys, Marius Navickas (praktikuojantis Klaipėdoje), Gintaras Ruseckas, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjo padėjėjas A. Kartanas, kiti teisininkai bei asmenys. Įtarimai yra pareikšti ir Druskininkų merui Ričardui Malinauskui, jo patarėjui Aivarui Kadziauskui, taip pat Vijūnėlės dvaro savininkui Žilvinui Poviloniui.

Signalas visai sistemai

STT ir prokurorai anksčiau pranešė, kad sulaikytieji įtariami padarę apysunkius ir sunkius nusikaltimus bendrininkaujant ir veikiant organizuotose grupėse: įtariama, kad už įvairius palankius teisėjų sprendimus galimai buvo žadėti ir mokėti kyšiai, kurių sumos svyruoja nuo 1 iki 100 tūkst. Eur. Ikiteisminio tyrimo metu surinktais duomenimis sutartų kyšių suma gali siekti 400 tūkst. Eur. Pareigūnai neskelbia, ar yra užfiksavę kyšio perdavimus.

Generalinis prokuroras E. Pašilis yra sakęs, kad šis atvejis yra išskirtinis ne tik dėl korupcijos masto ar kyšių dydžių, bet dėl pasekmių visai visuomenei.

„Korupcija, kyšininkavimas, prekyba poveikiu siekiant kažkam palankių neteisėtų sprendimų verčia kalbėti ne tik apie tą žalą, kurią galima nustatyti suskaičiavus gautų kyšių sumas, – teigė E. Pašilis. – Tai teismo vardu „prastumti“ kažkieno savanaudiški, neteisėti sprendimai, nukentėjusių žmonių likimai, neįvykdytas teisingumas. Tai prarastas žmonių pasitikėjimas teisingumu. Todėl gavus duomenis apie galimai padarytas nusikalstamas veikas buvo galimas tik vienas sprendimas – pradėti ikiteisminį tyrimą ir atsakyti į visus klausimus.“

„Šis ikiteisminis tyrimas – tai signalas visai teismų sistemai, kad turi būti imtasi kardinalių sprendimų ir pokyčių, siekiant užkirsti kelią bet kokiai galimai korupcijos apraiškai, – jam antrino STT direktorius Žydrūnas Bartkus. – Lietuvoje turi būti užtikrinamas skaidrus teisingumo vykdymas – tai, visų pirma, mūsų visų pilietinė pareiga, teisinės valstybės pamatas.“

Galimas nusikalstamas veikas tiria penkių prokurorų grupė, trims jų yra suteiktas specialiojo prokuroro statusas. Pažymima, kad kol įtariamųjų kaltės neįrodė teismas, jie yra laikomi nekaltais.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(158 žmonės įvertino)
4.4241

Top naujienos

Iš gėdos neturėjo kur slėpti akių: pareigūnai kaliniui atsiuntė laišką apie „kūno ertmių naudojimą pagal paskirtį“ (130)

Techninė klaida ar noras pasityčioti? Toks klausimas iškilo, kai dėl seksualinės prievartos,...

Dailius Dargis | D+

Karpavičiaus valdomos imperijos vyrai atskleidė neskaidrius verslo sandorius ir kyšius: pateikė slaptus garso įrašus I dalis

Paskutiniu metu žiniasklaidoje plačiai aptariamos prieš dvejus metus kapuose atgulusio Lietuvos...

Mokslininkai mano priartėję prie COVID-19 kilmės nustatymo: yra akivaizdi rizika ateičiai (286)

Paaiškėjo, kad šikšnosparniai, gyvenantys klinčių urvuose šiauriniame Laose, platina...

Orai primins bobų vasarą: džiaukimės saule – rudenį ji neužsibūna (2)

Šiandien Lietuvos orus lems anticiklono pietinė dalis. Nors sinoptinė situacija nėra tipiška,...

Europoje dujų ir elektros kainoms mušant rekordus, kritikos strėlės ES Žaliojo kurso planams: pokyčiai neaplenks ir Lietuvos (108)

Ambicingi Europos Komisijos planai pažaboti klimato kaitą susidūrė su skaudžia realybe. Vos...

Apklausa: Vokietijos rinkimuose – konservatorių ir socialdemokratų lygiosios nuolat atnaujinama (156)

Sekmadienį vokiečiai renka naują parlamentą – kova dėl to, kas pakeis ilgai dirbusią kanclerę...

Sinkevičius įvertino valstiečių su Karbauskiu ateitį: bus labai sudėtinga (95)

„Delfi TV“ laidoje „Dienos interviu“ Europos Komisijos narys Virginijus Sinkevičius...

Į pasaulio salės futbolo čempionato pusfinalį iškopė Argentinos ir Brazilijos rinktinės (7)

Lietuvoje vykstančiame pasaulio salės futbolo čempionate paaiškėjo pirmosios pusfinalių...

Gausi Žvagulių šeima įsiamžino šiltoje fotosesijoje: užfiksuotas stiprus Žilvino ir anūkų ryšys (61)

Dainininkas ir scenos vilkas Žilvinas Žvagulis neatsidžiaugia senelio pareigomis. Jo tvirtas...

Jei Rusija suktų eskalacijos keliu: už uždarų durų NATO rengia planą, kuris dramatiškai pakeistų situaciją (493)

Chaotiškas pasitraukimas iš Afganistano, vėliau, dūris prancūzams į nugarą užkulisinėse...