aA
Į Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) akiratį pateko teisėjas, kuris ne tik nagrinėjo savo dukros teisme iškeltas bylas dėl skolų priteisimo, bet ir ilgą laiką net nedeklaravo, kad ši dirba teisininke. Išaiškėjus skandalingiems faktams teisėjas teisinasi, kad padarė klaidą: „Dėl to galiu pykti tik ant savęs, kam man, durniui, to reikėjo, galėjau ir anksčiau į deklaraciją įrašyti dukrą ar bylų nenagrinėti“.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Kad Panevėžio apylinkės teismo Pasvalio rūmų teisėjas Algirdas Švedavičius nagrinėja bylas, kurias teismui pateikė Pasvalio rajono savivaldybės administracijos Juridinio ir personalo skyriuje vyriausiąją specialiste dirbanti jo dukra Viktorija Klingienė (buvusi Švedavičiūtė), STT pareigūnai išsiaiškino atlikdami korupcijos rizikos analizę Pasvalio rajono savivaldybės kontroliuojamų įmonių veiklos srityse.

Savivaldybėje dirbančios V. Klingienės pareigos yra susijusios su pirmine teisine pagalba, atstovavimu teismuose ir dokumentų teismams rengimu. Teismų informacinėje sistemoje patikrinę keletą bylų STT darbuotojai nustatė, kad V. Klingienės teismui pateiktus pareiškimus dėl skolos priteisimo išnagrinėjo teisėjas A. Švedavičius. Visi prašymai priteisti skolą buvo patenkinti.

Savivaldybės vardu pateiktus savo dukros pareiškimus išnagrinėjęs teisėjas A. Švedavičius net nesvarstė galimybės nusišalinti nuo bylų – duomenų apie tai jose nėra. O tokią pareigą, anot STT pareigūnų, teisėjas turėjo, nes interesų konfliktas galėjo pakenkti bylų nagrinėjimui.

Anot STT, asmeniui, dirbančiam valstybės tarnyboje, draudžiama dalyvauti rengiant, svarstant ar priimant sprendimus arba kitaip paveikti sprendimus, kurie sukelia interesų konfliktą. Be to, šios nuostatos yra įtvirtintos ir Civilinio proceso kodekse: „Teisėjas turi pareigą nusišalinti, jeigu jis pats, jo sutuoktinis (sugyventinis) arba jo artimieji giminaičiai yra tiesiogiai ar netiesiogiai suinteresuoti bylos baigtimi“.

„Manytina, kad Pasvalio rajono savivaldybės administracijai atstovaujanti teisėjo dukra V. Švedavičiūtė (Klingienė) buvo suinteresuota bylų baigtimi Pasvalio rajono savivaldybės administracijos naudai, – Panevėžio apygardos teismo pirmininkui nurodė STT direktorius Žydrūnas Bartkus. – Vadovaujantis Teisėjų etikos kodeksu, teisėjas privalo nusišalinti nuo bylos nagrinėjimo, jeigu yra interesų konfliktas arba turima informacijos, jog privataus pobūdžio aplinkybės gali pakenkti bylos nagrinėjimui.“

Be to, paaiškėjo, kad teisėjas A. Švedavičius tik šių metų sausio viduryje pateikė viešųjų ir privačių interesų deklaraciją, kurioje nurodė, jog jo dukra dirba savivaldybėje vyriausiąja specialiste, nors tai turėjo padaryti dar 2013 m., kai ši įsidarbino valstybės tarnyboje. Tokią deklaraciją privalu pateikti per 30 dienų nuo duomenų pasikeitimo ar naujų duomenų atsiradimo dienos.

Pasvalio teisme nuo 1996 m. dirbantis A. Švedavičius pripažįsta, kad padarė klaidų, tačiau tikino, jog dėl to, jog laiku nepatikslino deklaracijos, niekas nenukentėjo.

„Šito aš neneigiu, viešųjų ir privačiųjų interesų deklaracija pildoma praktiškai ne kas metai, ją užpildžiau kai reikėjo, darbo pradžioje, o paskui pildai, jeigu kas nors pasikeičia, – sakė A. Švedavičius. – Kai pirmą kartą pildžiau, tai dukra gal dar gimnazijoje mokėsi, o po to baigė universitetą, ir pagal deklaraciją man atrodo, kad sutuoktinį privalu nurodyti, o kitus tik tuomet, jeigu gali būti koks nors interesas. Bet juk mano dukros pareigos yra įvardytos kaip vyriausioji specialistė, ji yra eilinė Juridinio ir personalo skyriaus darbuotoja, net nepagalvojau, kad gali būti kažkoks interesas. Na, bet sausio mėnesį deklaravau, nes po teismų reformos neliko Pasvalio teismo, aš dabar dirbu Panevėžio apylinkės teisme – deklaravau su ta intencija, kad pasikeitė mano darbovietė. Ir deklaravau kaip naujos darbovietės darbuotojas, surašiau visus, negaliu net pasakyti, kodėl anksčiau maniau, kad nereikia, o dabar deklaravau. Patikėkite, neturiu pagrindo nei slėpti, nei kažką klaidinti.“

Teisėjas tikino, kad nėra nė vienos bylos, kurią jis būtų nagrinėjęs žodinio proceso tvarka, o dukra dalyvautų posėdyje kaip bylos šalis. O tos bylos, kurias surado STT pareigūnai, buvo išnagrinėtos rašytinio proceso tvarka.

„Gal ir reikėjo ir principingiau žiūrėti“, – sakė jis.

Teisėjas tikino, kad prieš porą metų nagrinėjo vieną bylą, kurioje laikinasis savivaldybės administracijos vadovas administracine tvarka buvo nubaustas dėl viešųjų pirkimų srityje padarytų pažeidimų. Šioje byloje figūravo ir teisėjo dukra, kuri dalyvavo komisijos, tyrusios viešųjų pirkimų pažeidimus, veikloje.

„Gavęs nagrinėti šią bylą aš parašiau nutartį dėl nusišalinimo, tačiau teismo pirmininkė mano nusišalinimo nepatvirtino“, – sakė A. Švedavičius.

Teisėjas teigia manęs, kad ir šįkart teismo vadovybė nebūtų patvirtinusi jo nusišalinimo, todėl, nenorėdamas vilkinti proceso, dukros pateiktus įsakymus dėl skolos priteisimo išnagrinėjo ir skolą dėl nesumokėto žemės nuomos mokesčio priteisė savivaldybės naudai.

„Dukra jokio intereso neturėjo, jai nuo to nei pinigai eis, nei kažkas priklauso, nei algos pridės, čia grynai žemės sklypelis išnuomotas, nuomos nesusimokėjo, kelios desietkos eurų ir viskas, – sakė A. Švedavičius. – Dabar aš jau nepriiminėsiu (įsakymų), tikrai. Gal kažkam yra pagrindas abejoti, kad čia yra kažkos interesas, bet aš jokio intereso nematau. Nei iš savo, nei iš dukros pusės, nei iš savivaldybės.“

A. Švedavičius pripažįsta, kad metė šešėlį teisėjo vardui: “Žinoma, gali kažkas įtarti interesą, bet kad nebūtų kažkokių įtarimų, ar abejonių, daugiau nenagrinėsiu, kam čia to reikia.“

„Aš dūšioje ant savęs pykstu, o STT dirba savo darbą, jų toks darbas, ką jie rado, tą ir surašė, – kalbėjo teisėjas. – Dėl to galiu pykti tik ant savęs, kam man, durniui, to reikėjo, galėjau ir anksčiau į deklaraciją įrašyti dukrą ar bylų nenagrinėti, bet kadangi anksčiau mano nusišalinimo nepatvirtino, o ten, mano įsitikinimu, buvo rimtesnis pagrindas nusišalinti.“

Nemalonumų dėl savo darbo teisėjas A. Švedavičius turi jau ne pirmą kartą – prieš kelerius metus nuskambėjo istorija, kai Pasvalio rajono apylinkės teisme dirbusi teisėja Dalia Stankevičiūtė vilkino bylų nagrinėjimą ir net 75 asmenims padėjo išvengti atsakomybės. Po patikrinimo, kurį atliko Panevėžio apygardos teismas, taip pat paaiškėjo, kad dėl teisėjo A. Švedavičiaus kaltės taip pat vienas asmuo išvengė atsakomybės už padarytą administracinį teisės pažeidimą – jis bylos neišnagrinėjo per 303 dienas, dėl to jau seniai yra suėjęs senaties terminas ir administracinio teisės pažeidimo teisena turi būti nutraukta.

A. Švedavičius taip pat neskubėjo nagrinėti skundų ikiteisminio tyrimo metu – jų nagrinėjimas užsitęsdavo net virš 300 dienų, nors nutartis teisėjas privalėdavo ne vėliau kaip per 10 dienų. Tokie patys pažeidimai buvo konstatuoti ir civilinėse bylose.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tarptautiniame kontrabandos tinkle įsipainiojo lietuviai: genialus planas apeiti Rusijos sankcijas (155)

Šeštame aukšte esančiame bute Sankt Peterburgo Lenino prospekte Nastia Loškina ant virtuvės...

Gyventojai prezidentei už darbą surašė pažymius: kokia Grybauskaitė liks atmintyje? (360)

Per beveik dešimt metų prezidentės Dalios Grybauskaitės populiarumo kreivė nukrito daugiau negu...

Lustų rinka smigo žemyn: 400 mlrd. dolerių vertės pramonės klestėjimas eina į pabaigą (29)

Nuostoliai lustų gamintojų rinkoje praėjusią savaitę tęsiasi, ypač po to, kai JAV...

Monikai Šalčiūtei nenusisekė romanas su Donatu Motiejūnu: buvau apgauta, buvo daug melo (130)

Daugeliui vis dar yra paslaptis, kaip žmonės uždirba pinigus socialiniuose tinkluose dėdami savo...

Profesorius Stukas apie visų giriamą kokosų aliejų: nežinant kaip vartoti, gresia susirgti baisiomis ligomis (1)

Vilniaus universiteto profesorius Rimantas Stukas sako, kad Lietuvos gydytojai suvartoja per mažai...

Vadovu išrinkus Prokopčiuką kyla rimta grėsmė pačiam Interpolui (12)

Trečiadienį nauju Interpolo vadovu gali būti išrinktas Rusijos kandidatas Aleksandras...

Naujo „Mercedes-Benz G63 AMG“ testas: kam rūpi bekelė – kalbame apie įvaizdį už 180 tūkst. eurų (35)

Garsiausia „ Mercedes-Benz “ gamos ikona galima laikyti G klasę. 39-erius metus gaminamas...

Sinkevičius: lentpjūvėms trūksta medienos, bet šalis žaliavą eksportuoja (2)

Ūkio ministras Virginijus Sinkevičius teigia, kad naujos jo pareigos Vyriausybėje privertė į...

Dvejus metus nelaiminčios rinktinės vedlys posto palikti neskuba: ne laikas apie tai kalbėti specialiai DELFI iš Belgrado (48)

Pirmas Tautų lygos turnyras lietuviams prisvilo: C divizione 4 grupėje Lietuvos futbolo rinktinė...

Darbe – kaip namuose: kas turi užtikrinti gerą savijautą dirbant biure

Ekspertai vieningi: šiuolaikiniai darbdaviai, norintys pritraukti ir išlaikyti talentus savo...