aA
Atskirąją nuomonę pareiškęs Konstitucinio Teismo teisėjas Egidijus Šileikis mano, kad praeitą savaitę paskelbtame nutarime jo kolegos nepagrįstai ignoravo Lietuvos Konstitucijos viršenybės prieš Europos Sąjungos (ES) teisę principą.
Egidijus Šileikis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Teisėjo nuomone, Konstitucinio Teismo išaiškinimas dėl Konstitucijos keitimo sukuria prielaidas Konstituciją pildyti tiesiog "pagal ES teisę suformuluotu aiškinimu".

"Ypač nesutinku dėl to, kad (...) nenurodyta ir netaikyta Konstitucinio Teismo 2006 metais atskleista "pačios Konstitucijos" viršenybė Europos Sąjungos teisės atžvilgiu", - rašoma antradienį paskelbtoje teisėjo atskirojoje nuomonėje.

Konstitucinis Teismas penktadienį paskelbtame nutarime dėl Konstitucijos keitimo procedūrų pareiškė, kad nepakeitus konstitucinio akto dėl Lietuvos narystės ES "negali būti daromos tokios Konstitucijos pataisos, kuriomis būtų paneigti Lietuvos narystės ES įsipareigojimai".

Konservatorių lyderio Andriaus Kubiliaus vertinimu, šis nutarimas reiškia, jog "referendumui pateikiama Konstitucijos pataisa dėl žemės nepardavimo ES piliečiams referendume gali būti svarstoma tik kartu su kita Konstitucijos pataisa, kurioje būtų pasakyta, kad mes išstojame iš ES".

Konstitucinis Teismas didelio atgarsio sulaukusiame nutarime paskelbė, kad Seimas 2006 metais pažeisdamas tvarką pakeitė Konstituciją, atsisakydamas nuostatos, jog "pinigų emisijos teisę turi tik Lietuvos bankas". Pažeidimą Teismas įžvelgė dėl to, kad pirminis projektas iš esmės skyrėsi nuo galutinės pataisos.

Tačiau Konstitucinis Teismas nurodė, jog senoji nuostata neturi būti grąžinta, nes Lietuva yra įsipareigojusi įsivesti eurą ir įgyvendinant šį įsipareigojimą Lietuvos banko kompetencija pinigų emisijos srityje turi būti patikėta Europos centriniam bankui.

Remdamasis šia logika, Konstitucinis Teismas paskelbė, kad "Konstitucijoje nenustatyta išimtinė Lietuvos banko pinigų emisijos teisė".

E.Šileikio nuomone, taip jo kolegos sukūrė "naują Konstituciją destabilizuojantį pataisos variantą", kai pripažinus, kad Konstitucijos pataisa priimta neteisėtai, nėra grąžinama ankstesnė referendumu patvirtinta redakcija, o "tuščia norminė vieta" užpildoma pagal ES teisę suformuotu aiškinimu.

Nepaisant skirtingo argumentavimo, E.Šileikis pareiškė sutinkantis, kad šiuo metu Lietuvai nėra konstitucinių kliūčių įsivesti eurą, "jei tai darant Lietuvos bankas turėtų atitinkamus valdingus įgaliojimus, leidžiančius jam realiai dalintis ES pinigų (eurų) politikos vykdytojų teisėmis (realiai dalyvauti jas įgyvendinant)".

Atskirojoje nuomonėje E.Šileikis taip pat teigė, kad Konstitucinis Teismas nepagrįstai susiaurino Konstitucijos sąvokos "sumanymas keisti ar papildyti Konstituciją" sampratą. Jis pabrėžė, kad Konstitucinis Teismas turi laikytis "pakantumo" Seimo pasirinktai praktikai, kai "sumanymas" keisti Konstituciją virsta Seimo projektu.

Šiuo metu Lietuvoje paskelbta iniciatyva surengti referendumą, kuris uždraustų žemės pardavimą užsieniečiams. Pagal įsipareigojimus ES, pasibaigus pereinamajam laikotarpiui Lietuva balandžio 30 dieną turi panaikinti apribojimą užsieniečiams įsigyti žemę.

Lietuvai vienašališkai įvedus draudimą, Europos Komisiją galėtų kreiptis į Europos Sąjungos (ES) Teisingumo Teismą dėl baudos skyrimo.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prieš savaitę darytas paskutinis Nekrošiaus interviu: mirties nuojautos tuomet nebuvo (2)

Paskutinysis, dar niekur neskelbtas genialaus teatro režisieriaus Eimunto Nekrošiaus interviu,...

„Spartan“ gedimai – tik ledkalnio viršūnė: be šių veiksmų neišgelbės ir naujas lėktuvas (255)

Gėda, absurdas, pinigų švaistymas. Tokie vertinimai ir pašaipos kaip keliauti pasipylė po to, kai...

Švedai šiurpsta: rado schemą, kaip šiukšlėm pripažintos mašinos Lietuvoje grįžta į kelius (296)

Skandinavijos šalyse į automobilius, importuotus iš Lietuvos, žiūrima ypač įtariai, ir ne be...

Svarbus punktas, kurį pamirštama įtraukti į nuomos sutartį: pamiršę galite stipriai pasigailėti (41)

Vilnietis Tomas (vardas pakeistas – DELFI), po kelių mėnesių nuomojame bute susidūrė su...

Vaizdingoje vietovėje įsikurusiam rajonui ekspertai piešia miglotas perspektyvas: jis turi vieną ryškų minusą (2)

Aukštieji Paneriai – daugiau pramoninis nei gyvenamasis rajonas, įsikūręs pietryčių...

LKL prezidentas – apie sujudimą Vilniuje, Sabo kadenciją, Šaro priekaištus ir Čeponį laida „Krepšinio zona“ (14)

Lietuvos krepšinio lyga skaičiuoja jau 26-tuosius savo gyvavimo metus, tačiau jai yra vadovavę tik...

Psichologas Paulius Rakštikas: laikas sau nėra fantastika arba septyni žingsniai, kad jo turėtumėte daugiau

Laikas sau yra nuostabus dalykas. Ramia sąžine snūstelėti vidury dienos, išeiti pasivaikščioti...

Linkėdami gero tėvai daro vieną klaidą: kokio produkto nereikėtų duoti vaikams iki metų (1)

JAV pediatrijos akademija (AAP) pakoregavo seniau patvirtintas rekomendacijas, kaip tinkamai maitinti...

Kol ministerija ruošiasi persikraustymui, iš jos bėga darbuotojai

Sausį Kaune, pasak Lietuvos „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio, duris atvers Žemės ūkio...