aA
Visuotinai paplitęs posakis, kad teismas išskirs, bet bankas paliks santuoką galioti, įgauna vis didesnį pagreitį.
Neringa Gylytė
© Advokatų kontoros archyvas

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išnagrinėjo santuokos nutraukimo bylą, kurioje buvo sprendžiami sutuoktinių turto ir prievolių pasidalijimo bei jų vykdymo tvarkos nustatymo klausimai.

Byloje santuokos metu šalys įsigijo nekilnojamąjį turtą, kurio pirkimui ėmė kreditą. Kaip žinia, turtas, įgytas santuokos metu, jei nėra priskirtas asmeninei nuosavybei, yra laikomas bendrąją jungtine sutuoktinių nuosavybe.

Ginčas byloje kilo dėl to, kad siekiant padalinti butą, vienam iš sutuoktinių atiteko pats turtas, o kitam sutuoktiniui buvo priteista išmokėtosios turto dalies kompensacija pinigais, paliekant prievolę kreditą išdavusiai institucijai bendra (solidaria) sutuoktinių prievole, t. y. kompensacija, kurią gavo sutuoktinis, buvo skaičiuojama ne nuo turto vertės, tačiau nuo kredito įstaigai išmokėtos sumos, paliekant pareigą tokia pačia apimtimi su buvusiu sutuoktiniu išmokėti kreditą (kitaip sakant padėti buvusiam sutuoktiniui išpirkti turtą).

Pirmosios instancijos teismas nustatė solidariosios prievolės vykdymo tvarką, pagal kurią prievolę turi vykdyti tik tas sutuoktinis, kuriam atiteko turtas.

Apeliacinės instancijos teismas nustatė, kad sutuoktiniai prievolę kredito įstaigai mokės lygiomis dalimis.

Tuo tarpu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nepritarė nei vienam iš žemesnės instancijos teismų ir išaiškino, jog tais atvejais, kai bendros solidariosios prievolės įvykdymo suma nėra tiksliai apibrėžta, nes ji priklauso ne tik nuo skolos, bet ir mokamų kintamųjų palūkanų dydžio, bendraskolių solidariosios prievolės dalys, jei skolininkai nesusitaria kitaip, galės būti tiksliai įvertintos tik visiškai įvykdžius prievolę ir apskaičiavus kiekvieno iš bendraskolių atliktus mokėjimus, gautą naudą ir abiem šalims atitekusio turto (aktyvo ir pasyvo) vertę.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjų kolegija nurodė, kad ginčo prievolė paliekama solidariąja, dėl jos vykdymo tvarkos skatinant susitarti pačias sandorio šalis.

Tokiu išaiškinimu Lietuvos Aukščiausiasis Teismas leido suprasti, kad besiskiriančių sutuoktinių ginčai santuokos nutraukimo procesu neapsiriboja – įprastai besiskiriančios ginčo keliu poros geruoju susitarti nei dėl turto, nei dėl prievolių dalybų neįstengia, todėl šalims susitarti dėl prievolių vykdymo tvarkos iš esmės yra neįmanoma.

Negana to, tokia formuojama Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktika leidžia suprasti, jog buvusiems sutuoktiniams pabaigus išmokėti kreditą turto įsigijimui, kiekviena iš šalių turės teisę paskaičiuoti kiek mokėjimų kiekviena atliko, kiek naudos dalinant santuokos metu įgytą turtą gavo (suvesti balansą), ir esant disproporcijai turės galimybę reikalauti kompensacijos iš buvusio sutuoktinio sumokėjimo.

Tai reiškia, kad gali kilti nauji teisminiai ginčai tarp buvusių sutuoktinių net ir praėjus nemažai laiko po santuokos nutraukimo.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
4.2500

Top naujienos

Nuodų katilu virtusi Alytaus įmonė tikrinta ne kartą ir ne du: leidimą veikti gavo net po krūvos pažeidimų (79)

Alytaus padangų perdirbimo įmonėje UAB „ Ekologistika “ kilęs gaisras primena tikrą...

Astrave gyventojų padvigubės: nauji daugiabučiai laukia branduolinės energetikos specialistų iš Rusijos specialiai DELFI iš Astravo (62)

Astravas nuo panašaus dydžio miestelio Lietuvoje skiriasi tik tuo, kad jo viduryje stovi Lenino...

Politikai pavargo nuo Pranckiečio dramos Seime: yra paprastas scenarijus, kuris remiasi pragmatiškais skaičiavimais (129)

„Deja, ponas Pranckietis pasirinko kitą kelią – žaidimą procedūromis, kas veda į niekur arba...

Ant rekordinės vertės sutarties parašą raitęs Sabonis lieka „Pacers“ klube (61)

Nuo 2017-ųjų „Pacers“ ekipos garbę ginantis Domantas Sabonis pasirašė naują ketverių...

Norvegijos krona rekordiškai nukrito euro atžvilgiu (42)

Norvegijos krona pasiekė rekordiškai žemą lygį euro atžvilgiu ir viršijo ankstesnį rekordą,...

Socialiniai tinklai ūžia: ar tikrai mokslininkai neklydo paskelbdami Bellą Hadid gražiausia pasaulio moterimi? apklausa (33)

Spalio 17 dieną Bella Hadid ir Beyonce tiesiog ramiai gyveno savo gyvenimus, kol mokslininkai...

Katkus: Karbauskis ir „valstiečių“ partija dabar jau pasiekė dugną ir įgijo daugiau priešų (389)

„Kiekviena Lietuvos valdžia pralaimi kitus rinkimus. Tad ši valdžia pralaimės kitus rinkimus, ir...

Ką geriau sodinti rudenį ir ką pavasarį – profesionalo patarimai kaip neapsigauti perkant sodinuką

Profesionalus sodininkas Gediminas Cijūnaitis, gediminosodai.lt savininkas, dalinasi patarimais, kaip...

Keletas svarių priežasčių, kodėl teks nusivilti, jei mažą butą paversite studija (1)

Kalbant apie tai, kokio tipo būstai dabar patys populiariausi, tenka užsiminti apie studijų rengimo...

Kas dešimtas lietuvis per metus praranda po 50 eurų: ar jūs irgi savo pinigus išmetate tiesiog į balą? (1)

Manote, jog 10 euro centų užstatas už pakuotę nėra daug? DELFI atliko eksperimentą, kurio metu...