Teisingumo ministerija parengė Civilinio kodekso, Advokatūros įstatymo, Antstolių įstatymo, Notariato įstatymo bei Teismų įstatymo pataisas, kuriomis siekia labiau apsaugoti asmenų pinigines lėšas, laikomas advokatų, antstolių, notarų bei teismų depozitinėse sąskaitose.
© Shutterstock nuotr.

Siūloma keisti šiuos įstatymus, nes galiojantis depozitinių sąskaitų reguliavimas yra nenuoseklus, dėl to kyla nemažai praktinių problemų, pavyzdžiui, nelygiavertė depozitinėse sąskaitose laikomų lėšų draudiminė apsauga pagal Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymą.

Indėlininkais pagal šį įstatymą praktikoje laikomi depozitinių sąskaitų savininkai (antstoliai, notarai, teismai), o ne kiekvienas asmuo, kurio lėšos laikomos depozitinėje sąskaitoje. Pagal šio įstatymo nuostatas indėlininku laikomas fizinis ar juridinis asmuo, laikantis indėlį banke ar kredito unijoje, ir tik tuo atveju, kai fizinis ar juridinis asmuo, laikydamas indėlį, veikia kaip patikėtinis, indėlininku laikomas patikėtojas.

AB Banko „Snoras“ bankroto atveju maksimali 100 000 eurų (345 280 litų) draudiminė suma buvo išmokėta depozitinės sąskaitos savininkams, o ne kiekvienam tokioje sąskaitoje laikomų piniginių lėšų savininkui atskirai.

Teisingumo ministerijos parengtuose įstatymų projektuose siūloma įteisinti aiškias nuostatas, pagal kurias antstolis, advokatas, notaras ar teismas, depozitinėje sąskaitoje laikydamas kitiems asmenims priklausančias lėšas, laikomas patikėtiniu, o indėlininkais laikomi patikėtojai. Jie turės reikalavimo teisę į tokioje depozitinėje sąskaitoje laikomas lėšas.

Pavyzdžiui, klientas laiko lėšas žyminiam mokesčiui sumokėti advokato depozitinėje sąskaitoje. Tokiu atveju, bankrutavus bankui ar kitai kredito įstaigai, kiekvienas asmuo, kuriam priklausančios lėšos laikomos antstolio, notaro, advokato ar teismo depozitinėje sąskaitoje, galėtų pretenduoti į maksimalią 100 000 eurų draudiminę išmoką.

Parengtais įstatymų projektais nėra siūlomos teisinio reguliavimo priemonės, kurios šias sąskaitas išskirtų iš kitų bankuose ar kitose kredito įstaigose atidarytų sąskaitų ir leistų visiškai apsaugoti depozitinėse sąskaitose laikomas lėšas. Šių sąskaitų savininkai galės prireikus pasinaudoti bendromis riziką prarasti privalomuoju draudimu neapdraustą depozitinėse sąskaitose laikomų lėšų dalį mažinančiomis priemonėmis.

Pavyzdžiui, bus galima savanorišku draudimu drausti privalomai nedraudžiamą depozitinėse sąskaitose laikomų lėšų dalį, atidaryti depozitines sąskaitas keliuose skirtinguose bankuose ar kitose kredito įstaigose ir pan.

Įstatymų projektuose siūloma įteisinti, kad notaro, advokato, antstolio ar teismo depozitinėje sąskaitoje laikomos tik kitiems asmenims priklausančios piniginės lėšos, kurios apskaitomos atskirai nuo notaro, advokato, antstolio ar teismo piniginių lėšų.

Teisingumo ministerija praneša, kad projektuose taip pat siūloma nustatyti draudimą naudoti tokiose sąskaitose laikinai laikomas lėšas notaro, advokato, antstolio ar teismo, jų šeimos narių, notarų biurų, advokatų ar antstolių kontorų ar jų darbuotojų reikmėms tenkinti, pavyzdžiui, dėl tokiose sąskaitose laikomų piniginių lėšų sudarant terminuotus indėlius.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Siūlo būdą Lietuvai išgarsėti (5)

Ekonomistas Žygimantas Mauricas pasiūlė lietuviams pirmiesiems įsteigti Nobelio premiją už...

Dmitrijus Trockis: šiuolaikinis žmonių gyvenimas baugus lyg zombių (2)

Rytų filosofijos mokyklose dažnas postulatas apie tai, kad laimės pagrindas – disciplina ....

Vaistus be receptų pirko dvejus metus: papasakojo, kiek laukia pas gydytojus eilėse (259)

Pakeitus tvarką ir sudarius galimybę vaistinėse lankytis slaptiesiems pirkėjams, kilo nenumatytų...

Stokholmo centre aidėjo šūviai, vienas žmogus sužeistas

Stokholmo centre Estermalmės rajone penktadienį buvo šaudoma, policija tebeieško šaudžiusiojo...

Buvusio „Taxify“ vairuotojo patirtis - kaip iš filmo (34)

Socialiniame tinkle kaunietis vairuotojas pasidalino istorija, kurioje skundžiasi bendradarbiavimu su...

Naujas tyrimas atskleidė, kas ir kaip gintų Lietuvą: skaičiai nustebins (927)

Ar Lietuvos piliečiai nusiteikę ginti savo šalį, iškilus grėsmei? Kiek gyventojų ir kaip gintų...

Anglijoje ore susidūrė lėktuvas ir sraigtasparnis atnaujinta 17.49 (22)

Jungtinėje Karalystėje, netoli Londono esančioje Bakingamšyro grafystėje ore susidūrė...

Penktadienio vakarą sostinę sukaustė spūstys (27)

Penktadienio vakarą Vilniuje susiformavo didžiulės spūstys: užsikimšo Geležinio Vilko g.,...

Grybauskaitę Švedijoje nustebino žurnalistės klausimas apie pažeidžiamas lietuvių algas (450)

Švedijoje viešinčią Lietuvos prezidentę Dalią Grybauskaitę nustebino vietos žurnalistės...

Į naujos kolekcijos pristatymą susirinkę garsūs žmones nosis pabalnojo prabangiais akiniais (9)

Ketvirtadienio vakarą sostinės naktinį klubą „Anna Mesha“ užpildė žinomi šalies žmonės...