aA
Dėl dviejų savo mažamečių vaikų nužudymo kalėti iki gyvos galvos nuteista Kelmės rajono gyventoja Alma Svirbutavičienė (buvusi Jonaitienė, Bružaitė) ir Lukiškių kalėjime ją vedęs keturių žmonių žudikas Rolandas Svirbutavičius svajoja apie gyvenimą laisvėje – griežčiausiomis bausmėmis nuteisti šaltakraujai žudikai teismo prašo sušvelninti jiems skirtas bausmes.
Alma Svirbutavičienė (buvusi Bružaitė, Jonaitienė)
© DELFI / Dainius Sinkevičius

A. Svirbutavičienė ir R. Svirbutavičius yra vieninteliai kalėti iki gyvos galvos nuteisti nusikaltėliai, vedę kalėjime. Tačiau bausmę jie atlieka atskirai, jiems tik įstatymų nustatyta tvarka suteikiami pasimatymai. Jų santuoka įkalinimo įstaigoje buvo užregistruota prieš trejus metus.

Už grotų susituokę žudikai kreipėsi į Lietuvos apeliacinį teismą, prašydami panaikinti Vilniaus ir Šiaulių apygardos teismų nutartis, kuriomis buvo atsisakyta jiems sušvelninti skirtą griežčiausią bausmę – nuteistieji siekia, kad jiems būtų skirta terminuota laisvės atėmimo bausmė arba parinkta kita bausmės rūšis. Kokia, jie nenurodė, tačiau jeigu teismas jiems sušvelnintų skirtą bausmę, dėl grėsmės visuomenei izoliuoti žudikai turėtų galimybę išeiti į laisvę.

Tačiau tokios galimybės bent kol kas nenumato Lietuvos įstatymai. Tiesa, yra ruošiamos Baudžiamojo kodekso pataisos, kuriose nurodoma, kad iki gyvos galvos įkalintiems nuteistiesiems, už grotų praleidusiems 25 metus, teismas pagal pataisos namų teikimą gali peržiūrėti paskirtą bausmę, ją pakeičiant terminuotu laisvės atėmimu.

Tokios pataisos atsirado po praėjusių metų gegužę Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) priimto sprendimo byloje Matiošaitis prieš Lietuvą – Strasbūro teisėjai pripažino, kad laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės reglamentavimas Lietuvoje, nenumatantis nuteistiesiems realios ir veiksmingai praktikoje taikomos laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės švelninimo galimybės, pažeidžia Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių konvencijoje garantuojamas teises.

Tačiau kalėjime susituokę žudikai mano, kad laisvės atėmimo bausmę teismas gali peržiūrėti ir be priimtų įstatymų – EŽTT sprendimas turi aukštesnę galią. Tuo metu anksčiau Svirbutavičių prašymus nagrinėję teismai priėmė analogiškus sprendimus – jų prašymai buvo atmesti kaip nepagrįsti.

Anot teisėjų, įstatyme turi būti nustatyta aiški tvarka, kada ir kaip nuteistasis gali kreiptis į teismą dėl laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės peržiūros, kokius kriterijus jis turi atitikti, norėdamas teismui pateikti tokį prašymą ir kad šis prašymas būtų patenkintas, taip pat kaip laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė būtų keičiama į kitą bausmę ir pan.

„Tačiau Seimui neįgyvendinus EŽTT sprendimo ir nepakeitus Lietuvos Respublikos įstatymų, nėra galimybės priimti tokio procesinio sprendimo, kurio nenumato baudžiamasis įstatymas, netgi kai malonės ir amnestijos institutai, veikiantys Lietuvoje, pagal tarptautinių teismų praktiką laikytini neveiksmingomis galimybėmis sušvelninti bausmę asmenims, įkalintiems iki gyvos galvos“, – pažymėjo teismai.

Lukiškėse kalinčių šaltakraujų žudikų skundus Lietuvos apeliacinis teismas nagrinės kitą savaitę, sakė teismo atstovė Vilma Budėnienė.

A. Svirbutavičienei griežčiausią laisvės atėmimo bausmę dar 2008 m. vasario 29 d. skyrė Šiaulių apygardos teismas – ji yra vienintelė iki gyvos galvos įkalinta moteris.

Teismas yra nustatęs, kad nuteistoji du savo vaikus (8 ir 12 metų) tyčia nužudė dėl asmeninių paskatų: 2007 m. kovo 20 d., apie 14 val., savo namuose, esančiuose Kelmės rajone, lydėdama į koridorių išeinantį savo mažametį sūnų, būdama už jo nugaros, šiam ant kaklo užmetė smaugvirvę, ją užveržė bei laikė tol, kol jis mirė dėl pasmaugimo. Maždaug po pusvalandžio ji pasmaugė ir antrąjį vaiką – koridoriuje, lydėdama į treniruotę išeinantį savo sūnų, jam taip pat ant kaklo užmetė smaugvirvę, ją užveržė ir laikė tol, kol jis mirė dėl pasmaugimo.

Po nužudymo moteris vaikus paslėpė rūsyje, o vėliau juos išvežė ir paskandino upelyje. Vaikų nužudymas sukrėtė visą Lietuvą – jų motina iš pradžių žurnalistams pasakojo, kad vaikai esą dingo iš namų. Bet kai po dviejų parų jie buvo rasti pasmaugti, įtarimai krito ant viešai atgailaujančios motinos – netrukus ji buvo sulaikyta ir apkaltinta tyčiniu nužudymu.

Tuo metu R. Svirbutavičius ir jo draugas Ričardas Karenda dėl keturių žmonių nužudymo buvo nuteisti dar 1998 m. birželio 15 d. – 1997 m. kovo 16 d. girti vyrai nutarė atkeršyti kompanijai, kuri esą juos užpuolė gatvėje ir atėmė striukę bei butelį šampano. Pasiėmę peilį ir šautuvą vyrai nuėjo į butą, kuriame turėjo būti tariami jų skriaudikai – čia buvo nužudyti trys vyrai ir moteris. Tiesa, vienas dar bandė išsivaduoti iš mirties spąstų pabėgdamas, bet nesėkmingai – žudikai jį pavijo ir nužudė. Po to jų kūnai buvo paslėpti miške.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Patį Sabą apstumdydavęs krepšinio vilkas „Žalgirį“ įvertino iš CSKA pozicijų specialiai Krepšinis.lt iš Maskvos

Maskvos CSKA treniruočių metu Darrylą Middletoną nesunku supainioti su keliasdešimčia metų...

Tarptautiniame kontrabandos tinkle įsipainiojo lietuviai: genialus planas apeiti Rusijos sankcijas (227)

Šeštame aukšte esančiame bute Sankt Peterburgo Lenino prospekte Nastia Loškina ant virtuvės...

Gyventojai prezidentei už darbą surašė pažymius: kokia Grybauskaitė liks atmintyje? (721)

Per beveik dešimt metų prezidentės Dalios Grybauskaitės populiarumo kreivė nukrito daugiau negu...

Sinoptikai perspėja: sulauksime plikledžio ir sniego (4)

Artimiausiomis dienomis didesnių orų permainų nesulauksime, dienomis spustelės kelių laipsnių...

Lustų rinka smigo žemyn: 400 mlrd. dolerių vertės pramonės klestėjimas eina į pabaigą (51)

Nuostoliai lustų gamintojų rinkoje praėjusią savaitę tęsiasi, ypač po to, kai JAV...

Profesorius Stukas apie visų giriamą kokosų aliejų: nežinant kaip vartoti, gresia susirgti baisiomis ligomis (30)

Vilniaus universiteto profesorius Rimantas Stukas sako, kad Lietuvos gyventojai suvartoja per mažai...

Įvardijo dažniausias klaidas rūšiuojant: kodėl servetėlių negalima mesti į popieriaus konteinerį? (20)

Lietuvoje per metus kiekvienas žmogus galėtų išrūšiuoti apie 60,5 kg pakuočių atliekų ....

Rusai apsidžiaugė per anksti: Interpolo vadovu išrinktas Pietų Korėjos atstovas (130)

Tarptautinės policijos organizacijos vadovu trečiadienį išrinktas Pietų Korėjos atstovas Kim...

Kubilius krizės tyrime: gyvenome laisvo kritimo be parašiuto sąlygomis (120)

Konservatorius Andrius Kubilius prisimena, kad jam pradėjus vadovauti Vyriausybei, Lietuva gyveno...

Monikai Šalčiūtei nenusisekė romanas su Donatu Motiejūnu: buvau apgauta, buvo daug melo (238)

Daugeliui vis dar yra paslaptis, kaip žmonės uždirba pinigus socialiniuose tinkluose dėdami savo...