aA
Už teisėjų darbą atsakingas prezidentas Gitanas Nausėda ir jo komanda imasi teismų sistemos pertvarkos, kuri pirmiausiai palies galutinius ir neskundžiamus sprendimus priimčio Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) teisėjus – šalies vadovas mano, kad turi būti mažinamas teisėjų etatų skaičius, o sutaupytos lėšos skiriamos teisėjų skaičiaus didinimui kituose teismuose. Tokią G. Nausėdos idėją sveikina ir kasacinio teismo teisėjai.
Gitanas Nausėda
© DELFI / Domantas Pipas

Prezidentūra, įvertinusi Lietuvos teismų sistemos darbo efektyvumą bei įvairių grandžių teismams tenkanti darbo krūvį, mano, kad jau artimiausiu metu Aukščiausiajame Teisme būtų galima atsisakyti net trijų teisėjų etatų.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininkė, laikinai einanti ir teismo pirmininko pareigas Sigita Rudėnaitė DELFI sakė, kad teisėjai palaiko šalies vadovo poziciją.

„Suvokiant būtinybę visos teismų sistemos išteklius naudoti kuo racionaliau, galimybė sumažinti kasacinio teismo teisėjų skaičių nepakenkiant bylų nagrinėjimo kokybei ir terminams, yra, todėl manome, kad jau nuo gruodžio 1 d. Aukščiausiojo Teismo teisėjų skaičius galėtų būti mažinamas iki 33, o nuo 2020 m. birželio 1 d. – iki 32“, – sakė S. Rudėnaitė.

Prezidento vyriausiosios patarėjos Jūratės Šovienės nuomone, sumažinus teisėjų skaičių, kasacinis teismas ir toliau dirbtų optimaliu režimu.

„Europos Sąjungos kontekste Lietuva mažiau išsisskirtų iš kitų valstybių narių (kuriose gyventojų skaičiui tenka reikšmingai mažesnis aukščiausiųjų teismų teisėjų skaičius nei Lietuvoje), o sutaupytos lėšos galėtų būti naudojamos didinant teisėjų skaičių kituose teismuose, kuriuose yra neproporcingai dideli darbo krūviai, pavyzdžiui, didžiųjų miestų apylinkių teismuose ar administraciniuose teismuose“, – teigiama Aukščiausiajam Teismui atsiųstame Prezidentūros rašte.

Prezidentūros akiratyje – Aukščiausiasis Teismas: siūlo mažinti teisėjų skaičių
© DELFI / Domantas Pipas

Pasak J. Šovienės, viena iš pagrindinių priemonių, užtikrinančių teismų sistemos darbo efektyvumą, yra lankstūs ir operatyviai priimami sprendimai dėl teisėjų etatų skaičiaus padidinimo ar sumažinimo teismuose.

„Laiku ir tinkamai sureagavus į rodiklių kitimo tendencijas, būtų išvengta nepageidaujamų neigiamų pasekmių ne vienam konkrečiam teismui, o visai teismų sistemai“, – pabrėžė šalies vadovo vyriausioji patarėja teisės klausimais.

Teismų sistemos duomenimis, 2014-2019 metais Aukščiausiajame Teisme nuosekliai mažėjo visų rūšių skundų ir prašymų skaičius, šiuo laikotarpiu teismas išnagrinėjo mažiau bylų, o jų nagrinėjimo trukmė – 170 dienos.

Prezidentūros nuomone, tokia statistika rodo, kad Aukščiausiasis Teismas galimai turi reikšmingų neišnaudotų vidinių rezervų.

Teismų įstatyme numatyta, kas Aukščiausiojo Teismo teisėjų skaičių nustato Seimas prezidento teikimu, pasiūlius Aukščiausiojo Teismo pirmininkui. Teisės aktuose nustatyta, kad kasaciniame teisme yra 35 teisėjų etatai. Šiuo metu šiame teisme yra du laisvi teisėjų etatai, o nuo kitų metų sausio 17 dienos atsilaisvins dar vienas.

Šiuo metu taip pat yra laisvas Aukščiausiojo Teismo pirmininko etatas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
4.0000

Top naujienos

Kručinkienė naujam bute ilgam likti neplanuoja: noriu į kaimą, bet ten dirbti – baisus išnaudojimas (199)

Kandidatuoti į Seimą besirengianti, dėl tariamo smurto prieš vaiką teista ir dukart išteisinta...

Ekonomistas sureagavo į valdžios veiksmus: neatsimenu, kada valstybė buvo tokiame chaose (95)

„Aš neatsimenu, kada valstybė buvo tokiame chaose, kokiame yra dabar, prie šio biudžeto...

Į Cololo laidotuves susirinkę draugai dalijosi prisiminimais apie paskutinį susitikimą: Vitalijus niekada niekuo nesiskundė (45)

Pirmadienio popietę Druskininkuose į paskutinę kelionę išlydimas humoristas Vitalijus Cololo ....

Taisyklės dėl posūkių į dešinę suglumino net naują policijos vadovą: žada vairuotojams nuolaidų (139)

Naujasis policijos generalinis komisaras Renatas Požėla sako, kad jį patį glumina Kelių eismo...

Sala, kurioje buvo turistų – neįžengiama policija: nėra jokių gyvybės ženklų

Naujosios Zelandijos policija teigia, kad dabar pernelyg pavojinga vykti į Baltąją salą, o...

Raseiniuose įžiebta eglė kyla į kovą su didžiaisiais miestais: elegancija ir subtilumas tiesiog užburia (3)

Daugelis Lietuvos miestų jau papuošė savo pagrindines miestų aikštes kalėdinėmis dekoracijomis...

Vitalijus Cololo išlydėtas į paskutinę kelionę: prie kapo duobės - jautri dukters daina ir daugelį sugraudinę žodžiai (227)

Pirmadienį per pietus Druskininkuose artimieji, bičiuliai, kolegos į paskutinę kelionę išlydėjo...

Ar iš tiesų žinote, kas tie klementinai?

Kiekvienas metų laikas į maisto racioną atneša tik jam būdingus produktus. Jei vasarą...

Migrantus įdarbinanti lietuviška įmonė musulmonams sudaro sąlygas melstis: jie – puikūs darbuotojai

Parduotuvėje priėjus prie duonos lentynos, daugelis imame čiupinėti duonos kepalą, tikrinti...