aA
Tik praėjus savaitei po visą Lietuvą sudrebinusio teismų korupcijos skandalo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo vadovybė nutarė atsiprašyti visuomenės – ketvirtadienį išplatintame pranešime teisėjai teigia, kad turės daug ir sunkiai dirbti, kol bus atstatyta tai, kas buvo sugriauta.
© DELFI / Domantas Pipas

„Praėjusios savaitės įtariamos korupcijos įvykiai sukrėtė visuomenę, – rašoma Aukščiausiojo Teismo atstovės spaudai išplatintame pranešime. – Nepriklausomai nuo galimos tyrimų baigties, norisi atsiprašyti Lietuvos žmonių už prarastą pasitikėjimą teisingumu. Ne tik tų, kurių bylose galimai priimti neskaidrūs sprendimai, bet visų, kurie tikėjo teisingumo vykdymu ir pasitikėjo teismais. Nusivylimas, sutrikimas šiuo metu aiškiai jaučiamas teisininkų bendruomenėje. Nesiekiame išplauti savo munduro. Suprantame, kad teks daug ir sunkiai dirbti, kad atstatytume tai, kas buvo sugriauta.“

Teisėjai ragina diskutuoti dėl visuomenės atstovų įtraukimo į teisingumo vykdymą, taip pat siūlo peržiūrėti Teisėjų etikos kodekso taikymo, interesų deklaravimo praktiką ir netgi prašo teikti siūlymus dėl administravimo stiprinimo.

„Kiekvienas turi dirbti savo darbą: teisėjai – nagrinėti bylas, pareigūnai ir prokurorai – kovoti su nusikaltimais, net jei juos įvykdo teisėjai, – rašoma LAT pranešime. – Todėl įvykusi sulaikymo operacija rodo, kad pareigūnai darbą atlieka ir dėl to nė vienas teisingumui atsidavęs teisėjas negalėtų priekaištauti. Kas yra neadekvatu – tai vėlesnė sutirštinta reakcija, smerkianti visą teismų sistemą. Todėl lygiai taip pat reikia atsiprašyti tų sąžiningai ir atsakingai dirbančių teisėjų, kurie nukentėjo dvigubai. Pirma, dėl nusivylimo, atsiradusio po žinios apie galimai nesąžiningus kolegas. Antra, nuo grėsmingų komentarų apie supuvusią sistemą ir ją užvaldžiusią korupciją. Dažnas savęs paklausia – ką aš šioje sistemoje veikiu ir ar tikrai turiu jaustis kaltas visiems. Demoralizuoti ir demotyvuoti žmones, ypač pareiškimais iš šalies, labai paprasta, tačiau pritraukti ir išlaikyti – sudėtinga.“

LAT pranešime rašoma, kad šiuo metu esą „kuriamas įspūdis, jog teismai yra kalčiausi dėl šalį užvaldžiusios korupcijos“.

„Ne tik dėl šios situacijos, bet ir todėl, kad skiria išimtinai švelnias baudas už korupcinius nusikaltimus, nė vieno nebaudžia laisvės atėmimo bausme ir pan., – pažymi galutinius ir neskudžiamus sprendimus bylose priimančio teismo vadovybė. – Ar gali būti didesnių visuomenės priešų? Galbūt sąmoningai nutylima apie įvykusius pokyčius ir bausmių politikoje, kai už rimtus korupcinius nusikaltimus teismai skiria realias laisvės atėmimo bausmes arba 28 tūkst. eurų siekiančias sumas.“

Teisėjai teigia, kad visada priimdavo kritiką, o nepriklausomumo niekada nesuvokdavo kaip privilegijos

„Įvykę pokyčiai skaidrinant ir atveriant teismus, spartinant bylų nagrinėjimą, gerinant sprendimų motyvavimą, tobulinant teisėjų elgesį procese ir požiūrį į žmogų nėra vien fasado puošmenos, kaip bandoma pateikti – priešingai, dirbant sudėtingiausiomis sąlygomis, didžiausiu darbo krūviu, esant neadekvačiam finansavimui ir mažiems atlyginimams, pasiekti įspūdingi rezultatai, jų neturi nubraukti įtariamos korupcijos skandalas“, – nurodo LAT.

„Teismai pripažįsta savo klaidas ir pasirengę jas taisyti, o sąžiningai dirbantiems teisėjams reikia visuomenės palaikymo – suteikite jį“, – visuomenės palaikymo prašo LAT.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
3.1250

Top naujienos

EP rinkimų rezultatai: kas išvažiuoja atstovauti Lietuvai (149)

Iš karto po vidurnakčio VRK paskelbė pirmuosius Europos Parlamento rinkimų rezultatus. O netrukus...

Nausėda laimi rinkimus dideliu atotrūkiu: noriu padėkoti visiems konkurentams (2631)

Sekmadienį, gegužės 26 d., Lietuvos prezidento rinkimus dideliu atotrūkiu laimi Gitanas Nausėda.

Rimvydas Valatka. Nausėda – pirmasis prezidentas be politinio užnugario (77)

Nausėda pasiėmė tai, kas buvo padėta. Lietuva turi pirmą prezidentą – politikos...

Orai: šiluma nelepins ir lis iki ketvirtadienio

Artimiausiomis dienomis Lietuvos orus lems ciklonai, tad vyraus debesuoti ir drėgni, tarpais vėjuoti...

Gitano Nausėdos šeima: protokolo žinovė žmona ir užsienyje gyvenančios dukros (20)

Šalia sekmadienį prezidentu išrinkto ekonomisto Gitano Nausėdos dažnai galima matyti jo...

Į politiką žengiantis Šarūnas Marčiulionis: manau, kad bus sunku (64)

Europos Parlamento (EP) rinkimuose geriausiai pasirodė opozicinės Tėvynės sąjunga-Lietuvos...

Nausėda pergalę šoko su garsia žurnaliste (7)

Gitano Nausėdos štabe – garsi pergalės šventė. Išrinktasis Prezidentas prieš tai kalbėjęs,...

Gabrielius Landsbergis: kviesiu Šimonytę vesti TS-LKD sąrašą 2020 Seimo rinkimuose (122)

Savo „Facebook“ paskyroje Gabrielius Landsbergis parašė, kad pasveikino telefonu Gitaną...

Nausėdos pergalės kalba Daukanto aikštėje: nuo šiol tikrai bus kitaip (118)

Išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda miniai susirinkusių Daukanto aikštėje dėkojo už jam...

Pasibaigus prezidento rinkimams žinomi žmonės įžvelgė daugiau įdomių aspektų: tapo liūdna dėl dalies Lietuvos (13)

Sekmadienį Lietuvoje pasibaigus prezidento rinkimams ir Gitanui Nausėdai tapus naujuoju šalies...