aA
Generalinė prokuratūra siūlo įkalinti buvusius Šiaulių kriminalinės policijos skyrių vadovus ir eilinius pareigūnus, kaltinamus narkotinių medžiagų ir pinigų pasisavinimu per kratas ir kitais nusikaltimais.
Tomas Ruchtinas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Pareigūnai kaltinamai veikę kaip nusikalstamas susivienijimas – tai pirmas toks atvejis Lietuvos policijos istorijoje. Jiems siūloma skirti net keliolika metų siekiančias laisvės atėmimo bausmes.

Buvusiems pareigūnams prašoma skirti baudas, įkalinti keliolikai metų

Buvę policininkai kaltinami pagrobę ir pasisavinę svetimą turtą, piktnaudžiavę tarnybine padėtimi ir viršiję įgaliojimus, neteisėtai disponavę šaunamaisiais ginklais, šaudmenimis, turėdami tikslą platinti neteisėtai pasisavinę įvairius narkotinių medžiagų kiekius ir jais disponavę, suklastoję dokumentus, davę melagingus parodymus, melagingai pranešę apie nebūtą nusikaltimą ir suklastoję įrodymus asmens baudžiamajam persekiojimui pradėti.

Bylos duomenimis, vienas pareigūnų neblaivus prado medžioklinį šautuvą. Tuomet kolegos policininkai imitavo plėšimą, buvo pradėtas tyrimas, vykdomos kratos. Vėliau šautuvas atsirado – jis buvo įmestas į vieno iš tuometinių policijos vadovų namų kiemą.

Per ikiteisminį tyrimą buvo nustatyta, kad policininkai, gerai išmanydami kriminalinės žvalgybos, ikiteisminio tyrimo taktiką ir metodus, piktnaudžiaudami tarnyba rinko informaciją, pasisavino neteisėtai laikomas akcizais apmokestinamas prekes – cigaretes, ir jas realizavo, reikalavo ir priėmė įvairaus dydžio kyšius už tai, kad teisės pažeidimai būtų nuslėpti.

Prokuroras Gedgaudas Norkūnas bylą nagrinėjančiam Panevėžio apygardos teismui pirmadienį pasiūlė skirti bausmes teisiamiems ekspareigūnams.

Buvusį Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro 2-ojo skyriaus buvusiam viršininkui Remigijui Zykui, kaltinamam dalyvavimu nusikalstamo susivienijimo veikloje, neteisėtu disponavimu labai dideliu kiekiu narkotinių medžiagų ir kitais nusikaltimais, siūloma skirti 17 metų laisvės atėmimo.

Tokiais pačiais nusikaltimais, tik didesniu jų skaičiumi, kaltinamam biuro 4-ojo skyriaus vadovui Tomui Ruchtinui siūloma skirti 18 metų laisvės atėmimo bausmę.

„T. Ruchtinui inkriminuota daugiau nei 50 nusikalstamų veikų. Iš jų 5 priskiriami prie labai sunkių nusikaltimų, už kuriuos įstatymas numato laisvės atėmimą daugiau nei 10 metų“, – sakė prokuroras G. Norkūnas.

Tomas Ruchtinas
Tomas Ruchtinas
© Telšių aps. VPK

Or­ga­ni­zuo­to nu­si­kals­ta­mu­mo ty­ri­mo biu­ro 4-ojo sky­riaus bu­vusiam vy­res­niajam ty­rė­jui Ri­čar­dui Po­ciui siūloma skirti 18 su puse metų laisvės atėmimo bausmę – jam taip pat inkriminuojamas dalyvavimas nusikalstamame susivienijime ir kiti nusikaltimai.

Bu­vusį Šiau­lių ap­skri­ties po­li­ci­jos Or­ga­ni­zuo­to nu­si­kals­ta­mu­mo ty­ri­mo biu­ro 2-ojo sky­riaus vy­res­nįjį tyrėją Ge­di­mi­ną Ai­ną siūloma įkalinti 17 metų.

Buvusį Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro viršininką Remigijų Dereškevičių prokuratūra prašo pripažinti kaltu dėl piktnaudžiavimo ir neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis, daugiau nusikaltimų jam nebuvo inkriminuota. R. Dereškevičiui prašoma skirti daugiau nei 13 tūkst. eurų baudą.

Didelio kiekio kokaino pasisavinimu kaltinamus buvusius policininkus Gediminą Motiejūną ir Giedrių Vaitkų prašoma įkalinti daugiau nei 13 metų.

Buvę policininkai – Vytenis Maščinskas, Rolandas Grigalaitis ir Arūnas Jankus – kaltinami pagrobę ne mažiau 90 dėžių cigarečių.

Kartu su buvusiais policininkais buvo teisiami ir civiliai asmenys – įtariama, kad Pavelas Osipovas iš tuometinių policininkų R. Pociaus ir T. Ruchtino įsigijo narkotinės medžiagas. P. Osipovui siūloma skirti 11 metų nelaisvės. Jis dabar atlieka bausmę, skirtą kitoje byloje.

Kęstutis Purvinis įtariamas davęs R. Pociui ir T. Ruchtinui kyšį, kad jam būtų paskirta švelnesnė bausmė. Anksčiau teistam vyrui siūloma skirti 12 metų laisvės atėmimo bausmę.

Įtariama, kad Robertas Paštuolis papirko policininkus, kad jo pažeidimas nebūtų užregistruotas Šiaulių apskrities policijoje. Jam siūloma skirti baudą.

Iš policininkų gali būti konfiskuota keliasdešimt tūkstančių eurų, jie galėjo būti gauti iš prekybos konfiskuotais narkotikais.

Nuteistas už bylos klastojimą

T. Ruchtinas jau nuteistas kitoje byloje – šiemet vasario 22 dieną paskelbė Plungės apylinkės teismo Kretingos rūmų teisėjas paskelbė, kad bylą suklastojusiam Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro skyriaus viršininkui T. Ruchtinui skiriama keturių su puse metų laisvės atėmimo bausmė.

Šioje byloje aukštas pareigas policijoje ėjęs T. Ruchtinas pripažintas kaltu dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi ir įgaliojimų viršijimo, padarant didelę žalą fizinių asmenų interesams, neteisėtą narkotinių medžiagų įgijimą, laikymą bei gabenimą turint tikslą jas platinti, dokumentų klastojimą ir melagingų parodymų davimo organizavimą.

Ši byla susijusi su neteisėtu sutuoktinių Malinauskų nuteisimu narkotikų byloje. Nepagrįstas jų nuteisimas paaiškėjo 2015 metais, o didžioji policininkų byla Panevėžio apygardos teismui buvo perduota dar 2014 metais. Todėl todėl dėl byla dėl Malinauskų neteisėto baudžiamojo persekiojimo buvo perduota kitam teismui.

Remiantis klastotais ikiteisminio tyrimo duomenimis ir melagingais parodymais, 2013 metais Šiaulių apylinkės teismas sutuoktinius Malinauskus pripažino kaltais dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, turint tikslą jas platinti, ir moteriai skyrė trejų metų ir trijų mėnesių, vyrui – trejų metų laisvės atėmimo bausmes.

2014 metais Šiaulių apygardos teismo ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartimis nuteistųjų apeliacinis ir kasacinis skundai buvo atmesti. Sutuoktiniai nuo 2014 metų kovo atliko jiems teismo skirtas laisvės atėmimo bausmes.

2015 metų pradžioje Generalinės prokuratūros prokuroro nutarimu buvo pradėtas procesas dėl naujai paaiškėjusių aplinkybių. 2015 metų lapkritį Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartimi pirmosios, apeliacinės ir kasacinės instancijų nuosprendis bei nutartys buvo panaikinti ir baudžiamoji byla sutuoktiniams nutraukta. Tiesa, kaip skelbė DELFI, teisėjai prokurorų pateiktos informacijos net pusę metų nenagrinėjo, nors žinojo, kad nekaltai nuteistas žmogus yra įkalintas.

Vėliau valstybė sutiko atlyginti žalą nepagrįstai nuteistiems ir kalėjusiems šiauliečiams – Vilniaus miesto apylinkės teismas patvirtino taikos sutartį tarp ieškovų Malinauskų bei Teisingumo ministerijos, Generalinės prokuratūros, policijos.

Patvirtinus taikos sutartį, civilinė byla dėl žalos atlyginimo buvo nutraukta. Kadangi sutarties sąlygos pripažintos neviešomis, kokią sumą turės sumokėti valstybė, nežinoma. Šiaulietė T. Malinauskienė už nepagrįstą baudžiamąjį persekiojimą iš valstybės siekė prisiteisti 100 tūkst. eurų.

T. Ruchtinas anksčiau buvo pelnęs policijos Metų seklio apdovanojimą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dr. Kjellas Nordstromas: tai, kas šiuo metu vyksta, pasaulį pakeis negrįžtamai (101)

Pasaulis, kuriame nebeįmanoma nieko prognozuoti. Toks, kuriame viskas skaitmenizuojama, o tada –...

Prieš dešimtmetį šlovės spinduliuose maudęsis Vitalijus Autukas: nežinau, kas būtų, jei būčiau likęs Lietuvoje (67)

Vitalijus Autukas – atrodytų, tokia girdėta ir taip gerai pažįstama pavardė, tačiau mintyse...

Šimonytė: čia dar vienas „rekordinis“ biudžetas (61)

Vyriausybė antradienį pritarė kitų metų valstybės ir savivaldybių biudžeto projektui, kuris,...

Orai: permainos ne už kalnų

Jei praėjusią savaitę rudeninę striukę ar paltą įdienojus dažnam teko nešti rankose, tai...

Gentvilas siunta dėl Šimašiaus kuriamo komiteto: nebevaidinkite, kad su mumis kuriate liberalią visuomenę (114)

Vilniaus meras, vienas liberalų sąjūdžio lyderių Remigijus Šimašius pranešė, kad sieks...

11 mitų apie sveiką mitybą: kai kurių taisyklių laikomės visiškai be reikalo (16)

Minint Pasaulinę maisto dieną pats metas išsklaidyti sveikos mitybos mitus ir pradėti mėgautis...

Jolanta Blažytė: apie santykius su buvusiu vyru ir ką reiškia būti labai turtinga moterimi (68)

Viena įtakingiausių Lietuvos verslininkių Jolanta Blažytė pasakoja, kad verslą kūrė, nes buvo...

„Žalgirio“ lyderiu greitai tapęs naujokas labiausiai laukia toliašaudės artilerijos protrūkio specialiai Krepsinis.lt iš Stambulo (8)

Kauno „Žalgiriui“ sezonas Eurolygoje prasidėjo skaudžiu pralaimėjimu namuose prieš Vitorijos...

Vengdami mokesčių už stovėjimą, vairuotojai ėmėsi radikalių kovos priemonių (200)

Vilniuje vis augant mokamų stovėjimo vietų skaičiui, į darbus automobiliais važiuojantys ir jų...

Du Griezmanno įvarčiai paguldė ant menčių futbolo grandų dvikovoje pirmavusius vokiečius (4)

Po vokiečių pirmojo įvarčio atsitiesusi Prancūzijos rinktinė UEFA Tautų lygos rungtynėse...