aA
Dėl bylų vilkinimo, nepagarbaus elgesio su teismo darbuotojais ir netinkamo bendravimo su teisme nagrinėjamų bylų dalyviais nemalonumų sulaukusi Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Sonata Bieliauskienė nutarė neišeiti iš darbo, tačiau jos elgesys neliko nepastebėtas – į susidariusią situaciją nutarė reaguoti už teisėjų darbą atsakinga šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Sonata Bieliauskienė
Sonata Bieliauskienė
© DELFI / Domantas Pipas

„Teisėja demonstruoja nepagarbą įstatymui ir žmogui, toks elgesys yra nesuderinamas su teisėjo vardu ir toleruojamas nebus“, – DELFI sakė prezidentės patarėja teisės klausimais Rasa Svetikaitė.

Ji patvirtino, kad Prezidentūrą pasiekė teisėjos S. Bieliauskienės prašymas, kuriuo ši atšaukia antradienį pasirašytą prašymą atleisti iš užimamų pareigų. Tokią teisę numato įstatymas – darbuotojas gali prašymą atšaukti per tris dienas po prašymo pateikimo.

Iki šiol D. Grybauskaitė į teisėjų nusižengimus reaguodavo gana principingai ir teismų autoritetui kenčiančius teisėjus atleisdavo iš pareigų – teisėjams keliami ypatingi profesiniai ir etiniai reikalavimai, jų reputacija turi būti nepriekaištinga, o teismų veiklos skaidrinimas ir teisingumo vykdymo sistemos stiprinimas yra vienas pagrindinių šalies vadovės prioritetų.

Tuo metu Vilniaus miesto apylinkės teisme situacija dar labiau komplikavosi – apie teisėjos sprendimą neišeiti iš darbo sužinojusios posėdžių sekretorės ketvirtadienį teismo vadovybei ėmė teikti raštus, kuriuose nurodo, kad atsisako dirbti su S. Bieliauskiene.

Kodėl S. Bieliauskienė persigalvojo ir nutarė nebeišeiti iš darbo, DELFI nepavyko sužinoti – teisėja į skambučius neatsiliepia, o per savo padėjėją perdavė, kad ji turi kontaktus ir pati susisieks. Tai ji buvo žadėjusi ir antradienį, kai įteikė prašymą atleisti iš pareigų.

Nemalonumai S. Bieliauskienę užgriuvo, kai praėjusį ketvirtadienį Vilniaus miesto apylinkės teismo pirmininkė Loreta Braždienė kreipėsi į Teisėjų etikos ir drausmės komisiją (TEKD), siūlydama teisėjai iškelti drausmės bylą ne tik dėl netinkamo elgesio su teismo darbuotojais ir teisme nagrinėjamų bylų dalyviais, bet ir dėl nustatytų daugybės procesinių pažeidimų civilinėse bylose. Taip pat nustatyta, kad teisėja vilkindavo bylų nagrinėjimą.

Teikime teismo vadovė nurodė, kad S. Bieliauskienės esą nekorektiškas elgesys su teismo personalu sąlygoja su ja dirbančių darbuotojų nuolatinę kaitą. „Dėl etikos taisyklių pažeidimų teismo personalas – tiek teismo posėdžių sekretorės, tiek teisėjo padėjėjai atsisako dirbti su teisėja, teisėjos nekorektiškas elgesys sąlygoja nuolatinę su ja dirbančio personalo kaitą“, – nurodė L. Braždienė.

Teismo darbuotojai savo tarnybiniuose pranešimuose nurodė, kad teisėja juos žemina ir įžeidinėja, o viena iš darbo savo noru išėjusi posėdžių sekretorė prisipažino, kad „šis darbo laikas buvo labai sunkus emociškai, nes nuolat tvyrojo įtampa, labai dažnai teisėja tiesiog nekalbėdavo arba reikšdavo nepagrįstas pretenzijas“.

Viena teisėjo padėjėja, teisme dirbanti dešimt metų, teismo vadovybei nurodė, kad per visą savo darbo laiką dar nebuvo susidūrusi su tokiu nekorektišku, nepagarbiu ir neadekvačiu elgesiu. „Ne vieno pokalbio metu teisėja išdidžiai pabrėždavo, kad ji yra teisėja, padėjėją žemino, menkino, išvadino tokiais žodžiais kaip „žalia“, „dub dubom“ ir kt.“, – teigiama teikime iškelti drausmės bylą.

Šiame teikime nurodoma ir daugiau įžeidinėjimų, kuriuos girdėjo teismo darbuotojų – jos buvo vadinamos „baltomis varnomis“, joms siūlyta „prikąsti liežuvį“, „pasukti propelerį“ ir t. t.

„Teisėja darbinėje veikloje nesielgia korektiškai, mandagiai ir garbingai, priešingai, menkina kitus asmenis ir toks S. Bieliauskienės elgesys negali būti pateisintas jokiais pasiaiškinimais“, – L. Braždienė įsitikinusi, kad toks elgesys turi būti pripažintas akivaizdžiu teisėjo vardo pažeminimu.

Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad teisėjai turi saugoti savo profesijos garbę ir prestižą, todėl teisminės valdžios savireguliacijos ir savivaldos sistema privalo užtikrinti, kad teisėjai deramai atliks savo pareigas, o kiekvienas neteisėtas ar neetiškas teisėjo poelgis turi būti deramai įvertintas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.7500

Top naujienos

Kupiškio ligoninės vadovą Julių Panką nustebino darbuotojų skundas: mano, kad tai – kerštas (276)

Kupiškio ligoninė s darbuotojos – slaugytojos ir padėjėjos – pasijuto skriaudžiamos: per...

Vaidas Mikaitis | D+

Nykiame krašte viešėjusiems lietuviams gautas pasiūlymas išvaikė nuobodulį – vyrukai, pirkite žmonas

Praeitą savaitę pasakojau, kaip su savo broliu, Pravalturo direktoriumi renkamės kurias pasaulio...

Nausėdos kalboje išskyrė pagrindinę žinutę: tam tikra prasme tai naujas iššūkis (120)

Gitanas Nausėda dalyvauja Jungtinių Tautų (JT) Generalinės Asamblėjos 76-ojoje sesijoje...

Su išniekinta trispalve kaunietį sulaikė prie Seimo: palaikau LGBT bendruomenę, bet nenoriu, kad ją išaukštintų (133)

Prie Seimo per surengtą šeimų mitingą trispalvę išniekinęs ir iš seksualinių mažumų...

Trys dažniausios apatinių dėvėjimo klaidos: kodėl po baltais drabužiais neturėtumėte dėvėti baltos liemenėlės? (32)

Ne vienerius metus savame versle besisukanti Vilmantė Markevičienė juokais prisimena anoniminio...

Gran Kanarijoje – Šaro suteiktos minutės Jokubaičiui ir „Barcelonos“ įtikinama pergalė

Ispanijos ACB lygoje Šarūno Jasikevičiaus vadovaujama „ Barcelona “ (2/0) svečiuose 82:64...

Orų prognozė: atslenkanti šiluma toli gražu gali nepradžiuginti (2)

Ketvirtadienį virš mūsų regiono pasikeis oro masių pernašos kryptis: iš vakarų atslenkantis...

„Achema“: įmonės veikla tapo nuostolinga, į prastovas išleidžiama apie 400 žmonių atnaujinta (170)

Didžiausia dujų vartotoja šalyje Jonavos azotinių trąšų gamintoja „ Achema “ pranešė, kad...

Po komandos draugo metimo – pastaba Grigoniui: gal kitąkart ramiau? (32)

Sekmadienį Marius Grigonis įsirašė į savo CV naują pasiekimą. Lietuvio atstovaujamas Maskvos...

Madingiausios makiažo tendencijos: dabar tai rudens trendas (38)

Vasarą dekoratyvinę kosmetiką keičia saulė, tačiau atvėsus orams, norisi natūralų grožį...