aA
Seimo nariams viešai prabilus apie teisėjus, kurie Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ir Generalinės prokuratūros atliekamoje teisėjų korupcijos byloje buvo apklausti kaip specialieji liudytojai, Teisėjų tarybos pirmininkas Algimantas Valantinas kreipėsi į Seimą, prašydamas „nesiekti trumpalaikės politinės naudos teisminės valdžios menkinimo sąskaita“.
Po pasisakymų apie teisėjų korupcijos bylą Valantinas kreipėsi į Seimą: nesulaukiame palaikymo
© DELFI / Karolina Pansevič

Delfi šią savaitę pranešė, kad teismų sistemoje dirba keturi teisėjai, kurie korupcijos byloje buvo apklausti kaip specialieji liudytojai. Vienas šių teisėjų yra Teisėjų tarybos narys.

Parlamentarai Laurynas Kasčiūnas ir Agnė Bilotaitė ragino paviešinti teisėjų, kurie turi specialiojo liudytojo statusą, pavardes. Taip pat, Seimo narių manymu, turi būti paviešintos visų buvusių teisėjų, kuriems pareikšti įtarimai, pavardės, nes žmonės turi teisę esant tam tikroms aplinkybėms kelti klausimus dėl procesų atnaujinimo.

„Keistai skamba Teisėjų tarybos pirmininko A. Valantino pareiškimai, kad, tarkim, jeigu šis statusas bus panaikintas, tegu jie toliau ramiai dirba. Ar neturėtų būti įvertinti jų veiksmai ir etikos bei drausmės požiūriu ir tada pateiktas vertinimas dėl tolimesnio darbo? Ar jau pasiekėme tokias standartų žemumas, kad bylų negali nagrinėti tik baudžiamojon atsakomybėn patraukti teisėjai?“ – klausė Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko pavaduotojas L. Kasčiūnas.

„Teisėjams privalo būti keliami aukščiausi reputacijos ir moralės reikalavimai. To iš jų tikimės. Teisėjai, paskui kuriuos velkasi įtarimų korupcija šešėlis, pakerta tikėjimą ir pasitikėjimą jų vykdomu teisingumu“, – jam antrino A. Bilotaitė.

Tuo metu Seimo nariams kreipimąsi išsiuntęs Teisėjų tarybos pirmininkas teigia, kad „teisminė valdžia yra tyli, nesikišanti į politinius procesus, bet kiekvieną dieną santūriai ir sunkiai dirbanti, kad kiekvienas, įžengęs į teismo rūmus, rastų teisingumą“.

„Teismai turi problemų, nuo kurių teisminė valdžia nebėga ir nesislapsto, tik reikalauja, kad šios problemos būtų sprendžiamos atvirai, skaidriai ir įstatyme numatytais būdais, – nurodė A. Valantinas. – Teismų sistemos skauduliai neturi tapti trumpalaikio asmeninio politinio kapitalo dividendų kaupimo įrankiu, kurstančiu nusivylimo nuotaikas visuomenėje.“

Anot jo, viešuose politinės valdžios pasisakymuose teismų autoriteto nebeliko, o profesionalūs teisininkai į teisėjo profesiją nebežiūri kaip į teisininkų gildijos viršūnę.

„Spręsdama kylančius iššūkius, teisminė valdžia nesulaukia solidaraus konstitucinių valdžios partnerių palaikymo ir dėmesio“, – pabrėžė Teisėjų tarybos pirmininkas.

Teisėjų taryba, kaip Lietuvos teismų bendruomenės atstovė, negali likti abejinga vykstantiems procesams, – rašoma kreipimęsi į Seimo narius. – Procesams, kuriuose apie teisminės valdžios problemas parlamente kalba ne patys teismai, bet tendencingą informaciją pateikiantys atskirų ikiteisminio tyrimo institucijų vadovai, Seimo nariai, viešai svarstantys apie nepatikrintą ir turbūt iki galo nesuvoktą informaciją ar samprotaujantys apie įtariamuosius teisėjus, neva nagrinėjančius bylas ir priimančius sprendimus. Tai daroma nesuvokiant teisminės valdžios specifikos, naudojantis jos santūrumu ir ribotomis galimybėmis pasiduoti tokio lygio polemikai.“

Algimantas Valantinas
Algimantas Valantinas
© DELFI / Domantas Pipas

Kreipdamasi į Seimo narius Teisėjų taryba paragino politikus „nesiekti trumpalaikės politinės naudos teisminės valdžios menkinimo sąskaita“.

„Teisminė valdžia – konstitucinis valstybės pamatas, – pabrėžė A. Valantinas. – Lietuvos teismai yra pasirengę atvirai kalbėti ir spręsti kylančius sunkumus, būti brandžios demokratijos principais grindžiamos atviros, teisingos, darnios pilietinės visuomenės ir teisinės valstybės dalimi. Mūsų tikslas – tarnauti Tautai – tinkamai ir teisingai, be politikų, prokurorų ar kitų pareigūnų bei kitų asmenų įtakos vykdyti teisingumą.“

Kaip skelbė Delfi, teisėjų korupcijos byloje įtarimai yra pareikšti dvylikai teisėjų, ikiteisminio tyrimo metu tiriama daugiau kaip 130 epizodų.

Teisėjų korupcijos byloje teisėjai įtariami kyšininkavimu, prekyba poveikiu, papirkimu, piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi ir neteisėtu šaunamojo ginklo disponavimu.

„Atliekamas ikiteisminis tyrimas yra sudėtingas ir didelės apimties, – Delfi nurodė Generalinė prokuratūra. – Nuo 2019 m. pradžios ikiteisminiame tyrime buvo apklausta labai daug proceso dalyvių, atlikta labai daug kitų proceso veiksmų. Pažymėtina, kad tyrimo metu, įvairiose jo stadijose, teismų sprendimuose ne kartą konstatuota, jog atliekamų proceso veiksmų gausa, tyrimo duomenys patvirtina faktą, jog ikiteisminis tyrimas, procesiniai veiksmai yra atliekami intensyviai, o šiuo metu ikiteisminio tyrimo nėra galimybės užbaigti dėl objektyvių priežasčių – objektų tyrimo bei kitų procesinių veiksmų atlikimo.“

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
2.7500

Top naujienos

Pavojingos varžybos įsibėgėja: Kinijos šuolis, po kurio Rusija liks pralaimėtoja (60)

Yra prisijungas! Tokiu džiugiu įrašu liepos 29-ąją pasidalijo Rusijos kosmoso agentūros vadovas...

Absurdiški teiginiai dėl COVID-19 glumina ne tik sveikatos apsaugos pareigūnus, pratrūko ir pats Bidenas (19)

Pasiteisinimų – kokių tik nori: nuo melagingų iki absurdiškų. Skiepai neveikia. Jie kenkia...

Miokardo infarktas dažniausiai ištinka netikėtai: kardiologas įspėjo, kokių požymių jokiu būdu neignoruoti (20)

Oro temperatūrai viršijant 30 laipsnių, greitosios medicinos pagalbos stoties medikai sulaukia...

Sekmadienį per sieną perėjo rekordinis nelegalų kiekis: jie plūsta be perstojo (2585)

Sekmadienį, rugpjūčio 1-ąją, Lietuvą užgriuvo tokia nelegalų banga, kokios iki šiol dar...

Valdininkus kritikavusi Baltarusijos olimpietė priversta trauktis iš žaidynių Tokijuje bijo tėvynėje atsidurti už grotų; papildyta 19 val. (109)

Baltarusijos sportininkė Kristina Timanovskaja yra priversta trauktis iš Tokijo olimpinių...

Skvernelis: įsibaiminusius žmones vadinti antivalstybininkais yra neišmintinga ir nepadoru (327)

Idėjai pasienio ruože įvesti nepaprastąją padėtį pritariantys opozicijos lyderis Saulius...

Paviešintos nuotraukos, kaip su pusnuogėmis gražuolėmis linksminasi neseniai pagimdžiusios princesės Eugenie vyras (33)

Daugumai naujai iškeptų tėvelių gyvenimas tampa panašus į nesibaigiantį nešvarių sauskelnių...

Meilužė stojo į kovą dėl skleroze prieš mirtį sirgusio milijonieriaus turto: velionio brolis ją kaltina niekinga apgaule (4)

Kai kalba pasisuka apie turto palikimą – draugiškų susitarimų lieka mažai. Ypač, kai...

Išskirtinio dizaino ir architektūros namai užkariauja pasaulį: šiuolaikinis komfortas miško viduryje (1)

Noras būti arčiau gamtos, pabėgti nuo miesto šurmulio kaip niekada aktualus šių dienų miesto...

Negailestingi burtai: olimpiados ketvirtfinalyje – pasaulio ir olimpinių čempionų akistata (82)

Ispanijos vyrų krepšinio rinktinei brangiai kainavo pralaimėjimas slovėnams paskutinėse Tokijo...