Dėl paciento mirties yra kaltas smulkią operaciją garsioje Vilniaus klinikoje „Kardiolita“ atlikęs gydytojas Mindaugas Žiukas. Tai ketvirtadienį konstatavo Vilniaus miesto apylinkės teismas, mediką pripažinęs kaltu dėl neatsargaus gyvybės atėmimo.
Mindaugas Žiukas
© DELFI / Karolina Pansevič

Baudžiamąją bylą išnagrinėjusi teisėja Giedrė Norvilienė paskelbė, kad yra „kategoriškai įrodyta“, jog dėl 33 metų dviejų mažamečių mergaičių tėvo Mariaus Vaičiulio mirties yra kaltas būtent M. Žiukas.

Skelbdama nuosprendį teisėja užsiminė ir apie bandymą nuslėpti įkalčius – apie tai, kad per operaciją pacientui buvo pažeista kairioji išorinė klubinė vena, tiek nuteistasis gydytojas, tiek kiti klinikos darbuotojai neužpildė jokiuose dokumentuose, apie tai nutylėjo ir apklausiami kaip liudytojai.

Teismas pažymėjo, kad gydytojas M. Žiukas netinkamai atliko chirurginę intervenciją, dėl ko pažeidė veną, o kilus vidiniam kraujavimui, pacientas mirė.

„Gydytojams, vykdantiems savo pareigas, yra keliami didesni atidumo, rūpestingumo, atsargumo ir kvalifikacijos reikalavimai, – pabrėžė teisėja G. Norvilienė. – Teismo vertinimu, kaltinamasis nenumanė, kad jo klaida – kairiosios išorinės klubinės venos pažeidimas gali sukelti M. Vaičiulio mirtį, tačiau pagal jo, kaip gydytojo – urologo išsilavinimą, patirtį bei kompetenciją turėjo ir galėjo numatyti, jog jo neapdairus ir neatidus elgesys – stambios kraujagyslės pažeidimas gali sukelti paciento mirtį.“

Dėl to M. Žiukui, kuris teisme nepripažino kaltės ir net neatsiprašė nukentėjusiųjų, teismas skyrė dvejų metų laisvės atėmimo bausmę, bet jos vykdymą atidėjo tam pačiam laikotarpiui. Per šį laikotarpį nuteistajam uždrausta išvykti iš gyvenamosios vietos ribų be bausmės vykdymą prižiūrinčios institucijos leidimo.

Be to, teisėja paskelbė, kad M. Žiukas vienerius metus nuo nuosprendžio įsiteisėjimo negalės dirbti medicinos įstaigose.

Sūnaus netekusiems tėvams ir seseriai teismas priteisė 50 tūkst. eurų neturtinės žalos atlyginimą – daugiau kaip 41 tūkst. Eur turės sumokėti „Kardiolita“, o daugiau kaip 8 tūkst. Eur – draudimo kompanija.

Dar daugiau kaip 23 tūkst. Eur „Kardiolita“ privalės sumokėti „Sodrai“.

Šioje byloje nukentėjusiąja pripažinta M. Vaičiulio žmona ir vaikai ieškinio nereiškė – jie bylinėjasi civiline tvarka. Be to, „Kardiolita“ po paciento mirties jo našlei Renatai Vaičiulienei skyrė materialinę paramą – jau yra išmokėjusi daugiau kaip 15 tūkst. eurų. Bet su sąlyga, kad ši apie klinikoje nutikusią nelaimę niekam ir nieko nepasakos.

Kaip jau DELFI skelbė, nedidelė ir iš anksto suplanuota operacija garsioje Vilniaus klinikoje „Kardiolita“ baigėsi M. Vaičiulio mirtimi – vietoj to, kad dėl negrįžtamus padarinius sukėlusios klaidos atsiprašytų netikėtai mirusio vyro artimųjų, medikai nuo jų bandė slėpti nelaimingo atsitikimo aplinkybes ir esą netgi tyčiojosi, kai pareiškė, jog žmonės miršta ir nuo apendicito.

Nustatyta, kad M. Žiukas dar 2013 m. gegužės 16 d., Vilniaus klinikoje „Kardiolita“ vilniečiui M. Vaičiuliui atlikdamas chirurginę intervenciją pažeidė kraujagyslę ir perdūrė veną, nuo ko vyras nukraujavo ir po penkių valandų mirė.

Kad dėl paciento mirties gali būti kaltas gydytojas M. Žiukas, paaiškėjo tik teismo medicinos ekspertams atlikus išsamų tyrimą – iki to laiko nei operaciją atlikęs urologas, nei klinikos vadovai nepripažino padarę klaidų.

Ir iki šiol nepripažįsta – atsakomybę žadėjo prisiimti tik tuomet, kai tai konstatuos baudžiamąją bylą nagrinėjantis teismas.

Tuo metu urologas M. Žiukas, anot R. Vaičiulienės, iki šiol nei jos, nei mirusiojo tėvų ir artimųjų net neatsiprašė.

„Jis man paskambino praėjus dviem savaitėms po mirties ir paklausė, kada mano vyrą laidos“, – teisme moteris neslėpė, kad taip ir nesuprato, ko siekė gydytojas tuo vieninteliu skambučiu, juk M. Vaičiulis jau seniai buvo palaidotas.

Jauno dviejų vaikų tėvo mirtis – didžiulė tragedija visai jo šeimai. Iš Radviliškio kilęs, tačiau su žmona ir vaikais Vilniuje gyvenęs M. Vaičiulis turėjo gerai apmokamą darbą, labai ir galbūt net perdėtai rūpinosi savo sveikata, todėl kai vyras pilvo apačioje pajuto skausmus, nuėjo išsitirti pas medikus.

„Jam mausdavo pilvo apačioje, todėl buvo pasiūlyta operacija – buvo pasakyta, kad tai labai nesudėtinga, per pietus išoperuos, o ryte išleis į namus, – neslėpdama jaudulio teisme pasakojo R. Vaičiulienė. – Tą dieną ilgai iš vyro nesulaukiau jokių žinių, kilo panika, o kai vakare galop pavyko prisiskambinti į „Kardiolitą“, prie telefono pakvietė gydytoją, kuris net nesugebėjo paaiškinti kas įvyko.“

Anot moters, telefonu atsiliepęs medikas pareiškė, kad „nepasisekė operacija, taip pasitaiko“.

„Klausiau, kaip taip nepasisekė, o kaip tada mano vyras dabar jaučiasi, ir jis tada pasakė, kad jis mirė“, – R. Vaičiulienė stebėjosi, kad po netikėtos vyro mirties apie nelaimę jai niekas nepranešė.

Šoko būsenoje moteris dar spėjo paskambinti į Radviliškį ir apie baisią tragediją pranešė sutuoktinio tėvams. Viską metusi R. Vaičiulienė netrukus atsidūrė klinikoje, tačiau taip ir nesužinojo, kodėl per tokią paprastą operaciją mirė jos sutuoktinis.

„Man buvo pasakyta, kad pilvo apačioje yra padaromos trys skylutės, per vieną jų įkišama kamera, o per kitas – instrumentai ir perkerpama vena, o paskui sutvarkoma ir ištraukiama, – sakė našlė. – Tada gydytojas svarstė, kad gal mano vyras turėjo hematomą organizme ar kokią įgimtą ligą, bet kaip dabar žinome, jis nuo mūsų slėpė visą informaciją – buvo perpjautos dvi venos, dėl to mano vyras ir taip baisiai nukraujavo.“

Moteris pažymėjo, kad klinikos gydytojai melavo ir tuomet, kai apie 17 val. telefonu paskambino jos motina pasidomėti, kokia būklė yra M. Vaičiulio.

„Jai pasakė, kad jis ilsisi, bet iš tikrųjų, kaip dabar žinome, jam jau buvo atvėrę visą pilvo ertmę ir darė operaciją, bandė dar jį išgelbėti“, – sakė nukentėjusioji.

Mirusiojo našlė neslėpė, kad ją labai įskaudino „Kardiolitos“ gydytoja Daiva Lideikienė – esą mirus sutuoktiniui ji pareiškė, jog „visko gyvenime pasitaiko, žmonės miršta ir nuo apendicito“.

Šių žodžių negali pamiršti ir M. Vaičiulio sesuo Margarita Vaičiulytė.

„Susidarė toks įspūdis, kad dar iš mūsų tyčiojasi, – sakė ji. – Po šių gydytojos žodžių pasakiau, kad taip, žmonės ne tik nuo apendicito, ir nuo danties skausmo miršta.“

Būtent M. Vaičiulytė į „Kardiolitą“ iškvietė policijos pareigūnus – nuėjusi pažiūrėti į jau mirusį savo brolį moteris pamatė, kad buvo prapjauta jo krūtinės ląsta, kuri „baisiai susiūta“.

O to per operaciją net neturėjo būti. „Gydytojas mums nieko negalėjo paaiškinti, tik vaikščiojo pirmyn atgal ir smarkiai prakaitavo“, – prisiminė ji.

Pasak nukentėjusiosios, M. Žiukas nieko negalėjo pasakyti ir tėvams, kurie viską metę atvyko į kliniką iš Radviliškio.

„Pamenu iki šiol tą momentą – gydytojui pasakiau, kad tu papjovei mano sūnų, o jis atsikirto, kad neįžeidinėčiau“, – ašarų teismo salėje negalėjo tramdyti itin artimus santykius su sūnumi palaikęs Steponas Vaičiulis.

Pasak jo, gydytojas nenorėjo prisiimti kaltės, kad yra kaltas dėl paciento mirties. „Jis tik svarstė, kad gal sūnus sirgo kokia įgimta liga, o gal apgamas koks buvo organizme“, – sakė S. Vaičiulis.

Po operacijos nukraujavusio M. Vaičiulio tėvas neslėpė, kad bandė atkalbėti sūnų nuo operacijos, nors ji buvo ir visai nesudėtinga.

„Bet jis labai bijojo prostatos vėžio – nuo jo yra miręs mano tėvas, brolis“, – prisipažino nukentėjusysis.

„Šis praeitas kelias – nuo policijos iškvietimo iki teisminio proceso – mūsų šeimai yra šioks toks nusiraminimas, nes tik po ekspertų išvadų sužinojome, kas per operaciją klinikoje įvyko“, – sakė M. Vaičiulio sesuo M. Vaičiulytė.

Kol kas dar neįsiteisėjusiu nuosprendžiu nuteistas gydytojas M. Žiukas kaltės nepripažino ir teismo nuosprendžio žurnalistams nekomentavo. „Nebus jokių komentarų“, – žurnalistams tepasakė jis.

Ši byla teisme buvo nagrinėjama daugiau kaip dvejus metus.

Atnaujinta 16.28 val.: „Kardiolitos“ generalinis direktorius Darius Jonutis DELFI atsiųstame komentare teigė, kad labai apgailestauja dėl klinikoje nutikusios nelaimės.

„Apgailestaujame dėl susidariusios situacijos – paciento mirtis didelė netektis artimiesiems, o šio įvykio aplinkybės yra smūgis visai mūsų gydytojų bendruomenei. Suprantame, kad medicinoje nelaimės kartais neišvengiamos, tokias netektis išgyvename kartu su pacientų artimaisiais.

Dar kartą išreiškiame užuojautą mirusio žmogaus artimiesiems – palaikėme šeimą netekties atveju, po nelaimės pasiūlėme finansinę paramą, kurią šeima priėmė. Tiriant šį įvykį atvirai bendradarbiavome su atsakingomis institucijomis – paaiškinome įvykio aplinkybes, užtikriname, kad prireikus bendradarbiausime ir ateityje.

Savo veikloje laikomės pačių aukščiausių standartų – dirbame laikydamiesi griežtų sveikatos priežiūros įstaigoms keliamų reikalavimų. Pacientams suteikiamų paslaugų kokybė ir saugumas yra vienas kertinių veiklos principų ir mūsų kasdienis prioritetas“, – teigė „Kardiolitos“ klinikų generalinis direktorius Darius Jonutis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: dangus maišysis su žeme – užgrius krituliai (5)

Artimiausiomis dienomis šalyje viena kritulių banga keis kitą, tad vairuotojų laukia galybė...

Vilniuje kavinę atidaręs klaipėdietis darbuotojams 350 eurų mokėti nenori (110)

Gruodžio 1 d. vilniečiai sugužėjo į Katedros aikštę ir plodami katučių stebėjo eglės...

Naujausios medikų išvados privers suklusti: kasdienio palydovo žala sveikatai nusileidžia tik rūkymui (27)

Medikai sunerimę: dabartinė karta po truputį kursta, o ypač dažnai skundžiasi blogai girdintys...

Į Lietuvą grįžusi emigrantė: buvo juokinga, kiek gausiu pinigų (44)

Dieną, kai su Egle susitikau Bernardinų sode, švietė šiam metų laikui nebūdinga saulė. „Aš...

Būna ir taip: vėjas nulenkė pasakiškai išpuošto dvaro eglę (1)

Antradienio vakarą DELFI skaitytoja pranešė, kad dėl stipraus vėjo nulinko pagrindinės Kauno...

Ieškojo Vanago-Ramanausko bendražygių žūties vietos: sukrečiantys įspūdžiai išliks visam gyvenimui (232)

Ką daryti, jei atėjo savaitgalis, nesinori versti kalnų ir kyla begalinis noras ekspromtu nuveikti...

LaVaras Ballas prakalbo apie kelionę į Prienus, pasilikti Lietuvoje jo prašo NBA legenda supažindinti su šalimi žada Valančiūnas (7)

Savo sūnus iš Kalifornijos į Prienus siunčiantis LaVaras Ballas žada vykti kartu su jais, o...

Save nustebinusi Meilutytė susigrąžino pasitikėjimą savimi ir seniai girdėtą Lietuvos himną specialiai DELFI iš Kopenhagos (91)

Lietuvos plaukimo rinktinė prie Dano Rapšio iškovoto bronzos medalio trečiadienį pridėjo ir...

Brolis ir latvis per pratęsimą nukalė „Lietkabeliui“ svarbią pergalę Italijoje (16)

Panevėžio „Lietkabelis“ (4/4) Europos taurės turnyro B grupės rungtynėse Italijoje per...

Išrinkite stilingiausią 2017 m. Lietuvos pramogų pasaulio moterį (88)

Metams artėjant į pabaigą, DELFI Stilius tradiciškai kviečia išrinkti stilingiausią 2017...