aA
Lietuvai teks aiškintis Europos Žmogaus Teisių Teismui (EŽTT) – net aštuoniolika iki gyvos galvos įkalintų nusikaltėlių valstybę apskundė dėl jiems paskirtos įstatyme pačios griežčiausios bausmės švelninimo galimybių nebuvimo.
Lukiškės prison
Lukiškės prison
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Į vieną bylą sujungtos nuteistųjų peticijos jau perduotos Vyriausybei – 18 kalinių skundžiasi dėl jiems paskirtos įkalinimo iki gyvos galvos bausmės nesuderinamumo su Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijoje numatytomis nuostatomis, kuriomis yra draudžiamas kankinimas.

Pasak Lietuvai EŽTT atstovaujančios Vyriausybės atstovų, šioje bylų grupėje kartu su kalinių skundais Vyriausybei taip pat yra perduotas vieno iš pareiškėjų skundas dėl apribotų galimybių gauti tinkamas odontologo paslaugas įkalinimo įstaigoje, kuris taip pat bus vertinamas kaip kankinimo uždraudimas.

Rugpjūčio 23 d. jau įsigaliojo EŽTT sprendimas aštuonių nuteistųjų byloje prieš Lietuvą, kurioje buvo nustatytas Konvencijos pažeidimas dėl Lietuvos teisėje neužtikrinamos veiksmingos galimybės sušvelninti įkalinimo iki gyvos galvos bausmę.

Nors Konvencijos savaime nepažeidžia kalinimo iki gyvos galvos galimybė, jei nuteistasis vis dar kelia pavojų visuomenei, tačiau su Konvencija nėra suderinamas tolimesnis kalinimas, jei nebelieka penitencinių pagrindų asmens laisvės suvaržymui.

Anot pranešimo, Konvencijos 3 straipsnio požiūriu yra svarbu, kad laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė būtų ne tik de jure, bet ir de facto švelnintina.

Įvertinęs Lietuvos teisėje numatytą prezidento malonės institutą, EŽTT nusprendė, jog ši procedūra de facto nesuteikia galimybių nuteistajam iki gyvos galvos žinoti, ką jis turi daryti, kad galėtų būti išleistas į laisvę, todėl vykdant šį EŽTT sprendimą valstybei kyla pareiga numatyti de jure ir de facto veiksmingą laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės švelninimo mechanizmą.

Be to, teismas pažymėjo, kad nors pavojų keliantys asmenys gali būti nuolat kalinami, tačiau netgi įvykdžiusieji šiurpiausių nusikaltimų „išsaugo esminį žmoniškumą ir turi savyje galimybių pasikeisti“.

„Kad ir kokios ilgos ir pelnytos būtų jų kalinimo bausmės, jie tebeturi teisę tikėtis, kad kada nors galėtų išpirkti kaltę už savo įvykdytus nusižengimus. Tokia viltis neturėtų būti iš jų visiškai atimama. Atimti iš jų šį vilties pojūtį reikštų atimti fundamentalų jų žmoniškumo aspektą, ir šitaip pasielgti būtų žeminama“, – rašoma Strasbūro teismo sprendime.

Teismas nustatė, kad prezidento malonės sistema Lietuvoje faktiškai nesuteikia iki gyvos galvos įkalintam asmeniui galimybės žinoti, ką jis arba ji turėtų padaryti, kad būtų paleistas, ir kokiomis sąlygomis. Be to, Lietuvoje nėra teisminio persvarstymo sistemos, kuri visiškai arba dalinai atleistų nuo įkalinimo iki gyvos galvos bausmės.

Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas anksčiau BNS buvo sakęs, kad nuosprendžiai, kuriuose skirtas įkalinimas iki gyvos galvos, galėtų būti peržiūrimi po 20 metų. Tačiau, politiko nuomone, įstatymų pakeitimą Lietuvoje gali būti nelengva priimti, nes po kiekvieno rezonansinio nusikaltimo pasigirsta atvirkštinių siūlymų – grąžinti mirties bausmę, todėl yra rizikos, kad Strasbūro teismo sprendimas liks neįgyvendintas.

„Tokia rizika yra, žinoma, bet politikai neturi tokios prabangos vadovautis emocijomis. Jie turi veikti racionaliai ir išmintingai“, – BNS sakė J. Sabatauskas.

Lietuvoje mirties bausmės vykdymas sustabdytas 1996-aisiais, o 1998-aisiais bausmė visiškai panaikinta. Konstitucinis Teismas yra konstatavęs, kad mirties bausmė prieštarauja Konstitucijai.

Šiuo metu Lietuvoje yra įkalinta daugiau kaip 120 asmenų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Epidemiologas: į normalų gyvenimą galbūt galėsime grįžti apie Kalėdas (33)

Lietuvoje nustačius 11 naujų britiškosios atmainos koronaviruso (B117) atvejų tikrai yra pagrindo...

Vaistinės jau pasiruošusios skiepyti gyventojus, bet atsirado netikėta kliūtis

Jau nuo kovo 1-osios Lietuvoje ketinta įdiegti naujovę: pacientams suteikti galimybę nuo dviejų...

Politikai jau seniai taip nekonfliktavo: Raskevičius ryžosi ypatingam atvirumui (117)

Lietuvoje paaštrėjo nesutarimai dėl Stambulo konvencijos ratifikavimo. Tą padaryti valdantieji...

Anšlagas prie dėvėtų drabužių truko vieną dieną (26)

Atlaisvėjus karantino reikalavimams, eilės nusidriekė ne tik prie kirpyklų, bet ir dėvėtų...

Lietuvoje fiksuota nuo COVID-19 vakcinuoto žmogaus mirtis: mirė, praėjus vos kelioms minutėms po skiepo mirtis su skiepais nesiejama (1262)

Lietuvos Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) gavo informacijos, kad po vakcinacijos nuo...

Politologas apie įtampą tarp valdančiųjų ir Nausėdos: gali būti, kad konservatoriai tik bando nukreipti dėmesį (39)

Įtampai tarp valdančiųjų konservatorių ir prezidento Gitano Nausėdos stiprėjant, žurnalistas...

JAV – dramatiškas COVID-19 atvejų pokytis, ekspertai perspėja: galime atsidurti daug sudėtingesnėje situacijoje (21)

COVID-19 užsikrėtimų ir hospitalizacijų skaičius visose JAV valstijose mažėja dramatiškai,...

Regimantas Dima | D+

Iš nuosavo skrandžio potyrių istorijos: Vilniaus alaus barai vėlyvajame sovietmetyje

Patyręs keliautojas kiekvieną naują miestą tyrinėti pradeda nuo miesto stoties. Kitas žingsnis...

„Vaisingumo klinikos“ tyrime finansų direktorius suimtas septynioms dienoms Prokuroras: Usonis prisipažino (387)

„Vaisingumo klinikos“ vadovai Vilniuje, Kaune ir Klaipėdos įtariami slėpę pajamas ir taip...

Sunkiais nusikaltimais prieš gimnastes apkaltintas garsus JAV treneris rastas negyvas (5)

Buvęs vyriausiasis JAV gimnastikos rinktinės treneris Johnas Geddertas rastas negyvas netrukus po...