aA
Seimui priėmus Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo pataisas daugiau asmenų galės naudotis valstybės garantuojama teisine pagalba baudžiamosiose bylose.
© DELFI / Karolina Pansevič

Nuo šiol baudžiamosiose bylose antrinę teisinę pagalbą galės gauti ir asmenys, kuriems anksčiau tokia pagalba buvo suteikta, tačiau jie neapmokėjo apskaičiuotų teisinės pagalbos teikimo išlaidų. Atsižvelgiant į asmens turtinę padėtį antrinė teisinė pagalba būtų nemokama arba asmuo turėtų apmokėti dalį išlaidų, informuoja Teisingumo ministerija.

Pernai Konstitucinis Teismas paskelbė, kad įstatymo nuostata, jog žmogus nebegali gauti antrinės teisinės pagalbos baudžiamosiose bylose, nes yra neapmokėjęs jau suteiktos teisinės pagalbos išlaidų ar jų dalies, prieštarauja konstituciniam teisės į gynybą principui.

Antrinė teisinė pagalba apima procesinių dokumentų rengimą, gynybą ir atstovavimą administracinėse, civilinėse bei baudžiamosiose bylose ir vykdymo procese, taip pat išlaidų, susijusių su bylos nagrinėjimu, atlyginimą.

Tokia teisinė pagalba pernai buvo suteikta daugiau nei 42 tūkst. kartų.

Keičiama valstybės skirtų advokatų atlygio apmokėjimo tvarka

Vyriausybė taip pat pakeitė advokatų užmokesčio mokėjimo tvarką, kad būtų efektyviau naudojamos lėšos valstybės skirtiems advokatams ir neliktų galimybės gauti nepagrįstą atlygį.

Vyriausybės patvirtintose taisyklėse dėl valstybės skirtų advokatų paslaugų apmokėjimo yra numatyta, kiek laiko advokatas gali skirti konkrečiai teisinei paslaugai atlikti, nustatomos maksimalios darbo laiko už konkrečią teisinę paslaugą ribos, Pasitaikydavo atvejų, kuomet advokatas ataskaitoje nurodydamas, kiek sugaišta laiko konkrečiai teisinei paslaugai, nustatytą laiką viršydavo dešimteriopai.

„Šie pakeitimai leis valstybei per metus sutaupyti apie 0,5 mln. eurų, kuriuos bus galima skirti valstybės garantuojamos teisinės pagalbos plėtrai – suteikti žmonėms daugiau teisinių paslaugų“, – sakė teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.

Iki šiol šiose taisyklėse buvo numatyta, kiek daugiausia laiko advokatas gali skirti konkrečiai paslaugai atlikti. Tačiau buvo numatyta išimtis dėl papildomo teisinės pagalbos laiko apmokėjimo, ir šis papildomas laikas nebuvo griežtai ribojamas. Pavyzdžiui, ieškinio surašymui nutraukiant santuoką šalių susitarimu daugiausia buvo galima skirti 7 valandas, kasacinio skundo surašymui – 8 valandas, tačiau šių terminų dažniausiai nebuvo laikomasi. Už advokato vieną darbo valandą valstybė jam moka 13 eurų atlygį.

Naujoje tvarkoje numatyta, kad papildomas laikas procesiniam veiksmui negali 0,5 karto viršyti taisyklėse bylos konkrečiam procesiniam veiksmui skirtą laiką, išskyrus baudžiamąsias bylas dėl tyčinių sunkių ir labai sunkių nusikaltimų (pavyzdžiui, Sausio 13-osios ar nusikalstamų susivienijimų bylose).

Valstybės garantuojama antrinė teisinė pagalba teikiama asmenims, kurie dėl sunkios materialinės padėties ar kitų išskirtinių aplinkybių negali savarankiškai apginti pažeistų ar ginčijamų savo teisių ir įstatymų saugomų interesų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
4.7143

Top naujienos

Iš Alytaus mero – nerimą keliančios žinios: mūsų vyrai po truputį krenta (255)

Alytaus meras Nerijus Cesiulis ir toliau aktyviai informuoja žmones apie situaciją gaisro...

Po slapto STT tyrimo – kaltinimai garsiam verslininkui: dovanų maišelyje – butelis alkoholinio gėrimo ir vokelis (67)

Lietuvos transporto ir logistikos paslaugų bendrovių grupės „ Transekspedicija “ generalinis...

Skvernelis: aš esu priešlaikinių rinkimų šalininkas (181)

Šiuo metu Lietuvoje egzistuoja trys ugniagesių gelbėtojų grandys – vieni pavaldūs...

Kelionė į Keniją šeimai neapsiėjo be nuotykių: batai iš padangų, akistata su medžiojančia liūte ir pasikeitęs vaikų elgesys (31)

Jei dar visai neseniai motinystė siejosi su dvejų metų namų rutina, tai šiandien vis daugiau...

JAV bombonešių skrydžiai virš Lietuvos ir Estijos: šį kartą rusams paspendė spąstus (622)

Trečiadienio popietę virš Lietuvos jau antrą kartą šiais metais pasirodė JAV strateginis...

Lietuvą dar palepins šiluma: savaitės pabaigoje termometrų stulpeliai vėl kils

Šiandien Lietuvos orus lems aukštesnio slėgio sritis. Lietaus nenumatoma, tačiau debesų bus gana...

Dar viena pergalė: pajėgų kroatą palaužęs Maslobojevas užsitikrino pasaulio čempionato medalį (36)

Savo pergalingą žygį WAKO pasaulio kikbokso čempionate Sarajeve (Bosnija ir Hercegovina) pratęsė...

Užkalnis. Ši vyriausybė klyno nesugebėtų užsisegti (383)

Žiūrim, ką turim. Alytuje tai dega, tai smilksta, tai rūksta senos padangos, gyventojai...

Mantas Stonkus paviešino savo susirašinėjimą su Alytaus meru: jis galėtų būti neblogas komikas (80)

Praėjusią savaitę vienoje Alytaus padangų perdirbimo gamykloje kilęs gaisras tapo rimta...

Vyras jaučiasi atsidūręs kvailio vietoje: bandė guosti išsiskyrusią draugę, bet jos lūkesčiai tik augo (76)

Taip jau nutiko, kad susipažinau su moterimi, kuri jau turi vaiką iš ankstesnių santykių. Iš...