Verslininkai, kurių įmonėse naudojama nelegali programinė įranga, turėtų suprasti, kad tai gali sukelti neigiamas pasekmes tiek pačiai įmonei, tiek jos vadovui ar savininkui. Šalies teisės sistemoje nėra jokios "landos", ir to nereikia tikėtis. Priklausomai nuo nelegalios įrangos vertės ir atliekamų veiksmų, įmonė gali būti patraukta civilinėn, o jos darbuotojai ar savininkai administracinėn, ar net baudžiamojon atsakomybėn.
Šiuo metu Mokesčių policijos departamente prie VRM veikia Intelektinės nuosavybės teisių gynimo poskyris. Mokesčių policija, gavusi informaciją iš autorių ar autorių gynimo organizacijų apie autoriaus teisių pažeidimą, gali atlikti įmonės veiklos patikrinimą. Policijos veiklos įstatymas leidžia policijos pareigūnui, tiriančiam nusikalstamas veikas ar duomenis apie tokių veikų darymą, tikrinti įmonių veiklą, kompiuterinių programų įsigijimo ar realizavimo teisėtumą, darbo metu įeiti į įmonės patalpas, o ne darbo metu patekti į patalpas su įmonės atstovu. Jei policijos pareigūnai atlieka kratą, įmonės vadovui ar jo įgaliotam asmeniui turi būti pateikta prokuroro sankcija, o kompiuterio bei neteisėtų kompiuterinių programų poėmiui - prokuratūros tardytojo nutarimas. Beje, krata gali būti atliekama tik tose patalpose ir vietose, kurios nurodytos dokumentuose, o daiktai gali būti paimti tik tie, kurie nurodyti prokuratūros tardytojo nutarime. Tai galioja tiek privatiems, tiek juridiniams asmenims.

Aukščiausias šalies įstatymas, Konstitucija, gina autorių teises, nes programinė įranga yra tokia pat nuosavybė kaip ir kitoks turtas, todėl jos turėjimas ir naudojimas pažeidžiant jų kūrėjų ar platintojų teisės yra baudžiamas. Autorinių teisių įstatyme nurodyta, kad teisėtai įgytos kompiuterinės programos kopija ar adaptavimas be autorių teisų subjekto licenzijos leistinas tik tuomet, kai šie veiksmai yra būtini tam, kad būtų galima naudotis teisėtai įgyta programa pagal paskirtį, atgaminti teisėtą kopiją, kuri neveikia dėl jos praradimo, sunaikinimo. Savininkas taip pat turi teisę be leidimo išbandyti, nagrinėti, patikrinti teisėtai įgytos programos veikimą, kad galėtų nustatyti, kokiomis idėjomis, principais remiasi programa ar jos dalys.

Priklausomai nuo turimos nelegalios programinės įrangos kiekio ir to, kas su ja buvo daroma (kopijuojama, platinama, gabenama ir pan.), įstatymams prasižengę ar nusikaltę asmenys gali būti traukiami administracinėn ar net baudžiamojon atsakomybėn. Administracinis teisės pažeidimų kodeksas numato baudą nuo 1000 litų iki 2000 litų, o už pakartotinį nusižengimą - 3 tūkst. litų. Baudžiamajame kodekse bausmės yra nepalyginti griežtesnės - nuo vienerių iki dviejų metų laisvės atėmimas arba bauda. Taip pat taikomas turto konfiskavimas. Tiek administracinės, tiek baudžiamosios atsakomybės atvejais konfiskuojamas kompiuteris, nelegali programinė įranga, o autoriai ar juos atstovaujančios organizacijos turi teisę kelti civilinius ieškinius, kuriuos patenkinus gali būti išieškomos iš pažeidėjų tūkstantinės sumos.

Kokių nors išimčių ar mažesnių baudų ir bausmių nenumatoma. Jos gali sumažėti kaip ir kitų nusikaltimų atvejais - kai yra lengvinančių aplinkybių, pavyzdžiui, savanoriškai atlyginami nuostoliai ir pan.

Įstatymai tiek privačius ir juridinius asmenis, tiek valstybines institucijas traktuoja vienodai ir nenumato jokių išimčių. Deja, kol kas neteko girdėti, kad Mokesčių policija būtų tikrinusi valstybines įstaigas.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Įvertino situaciją Jasaičių šeimoje: problema gali būti kur kas didesnė (1)

Savaitgalį šalyje nuvilnijo Jasaičių šeimos drama. Nors Lygių galimybių plėtros centro...

Vietoj pagalbos 112 – policininko kerštas: skandalinga istorija klampina jau ir policininkę (8)

Skandalinga byla, kurioje kaltinimai dėl tarnybos įgaliojimų viršijimo, piktnaudžiavimo tarnybine...

Naujos šiurpą keliančios nusikaltėlių taisyklės: mirtis jau alsuoja į nugarą (97)

Dėl įvairių nusikaltimų už grotų patekę daugybę kartų teisti Širvintų ir Ukmergės rajono...

Oksana Pikul – atvirai apie lemtingą rytą, iškeltą sąlygą Simui ir šoko ištiktą sūnų (914)

Sekmadienio rytą Jasaičių šeimą sukrėtęs skandalas turi ir kitą pusę. Tėvų kivirčą matė...

Pareigūnai šokiruoti: britų pora ilgiau nei metus namuose laikė sekso vergę (24)

Jungtinės Karalystės (JK) policija paviešino informaciją apie įvykdytą nusikaltimą, kurio...

„Barclays“ vadovas: dabartinė padėtis primena prieškrizinius laikus (4)

Sugrįžęs optimizmas dėl pasaulio ekonomikos augimo stipriai primena laikus prieš 2008-ųjų...

Rusija uždraudė šalies kino teatruose rodyti filmą „Stalino mirtis“ (1)

Rusijos kultūros ministerija uždraudė satyrinę komediją apie Sovietų Sąjungos diktatoriaus...

LRT taryba užkirto kelią Jakilaičiui užimti generalinio direktoriaus kėdę papildyta (475)

Antradienį Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) taryba patikslino kandidatams į...

Dakaro rekordininkas Juknevičius: čia jau stebuklas, kad šiuo automobiliu užėmėm tokią vietą (43)

Antradienio naktį į Lietuvą grįžę Baltijos šalių rekordininkai Dakaro ralyje Antanas...

Užkalnis gina linčiuojamą Jagelavičiūtę: ji viena iškiliausių šių dienų asmenybių (42)

Agnei Jagelavičiūtei pasirodžius reklaminiuose Lietuvos 100-mečio sveikinimų stenduose bei vaizdo...