aA
Naujos kartos Vilniaus mafijos lyderiu neoficialiai laikytas vilnietis Remigijus Byčius, pravarde Rema, kuriam įvairiose baudžiamosiose bylose sulaukus kaltinimų dėl sunkių nusikaltimų ne kartą pavyko išvengti atsakomybės, šįkart nuo bausmės neišsisuko – teismas paskelbė, kad vyras už grotų turės praleisti dvylika metų.
© DELFI

Vilniaus apygardos teismo teisėjas Artūras Šumskas, išnagrinėjęs su „Lapinų“ grupuote susijusių asmenų bylą, konstatavo, kad R. Byčiaus kaltė įrodyta viename epizode, kai jis atokioje vietoje, miške įrengtoje slėptuvėje, paslėpė didelį kiekį narkotinių medžiagų. Tai matė slaptą stebėjimą atlikęs policijos kriminalistas, užfiksavęs amfetamino slėpimą.

Kad pareigūnas gali būti pasislėpęs miške ir stebi aplinką, R. Byčius nė nepagalvojo – automobiliu į slėptuvę atvykęs vyras net nesiėmė jokių atsargumo priemonių, greičiausiai buvo įsitikinęs, jog yra saugus. Tai buvo didžiausia jo klaida, po kurios nuo Remos nusisuko sėkmė – nuosprendžiui įsiteisėjus nuteistasis bus pasiųstas į pataisos namus.

Tačiau bausmė, kurią teismas skyrė R. Byčiui, nėra tokia griežta, kokią jam siūlė skirti valstybinį kaltinimą palaikęs prokuroras Tomas Uldukis – už tai, kad bendrininkų grupėje platino didelius kiekius kvaišalų, teismo buvo prašoma jam skirti trylikos metų ir šešių mėnesių laisvės atėmimo bausmę, pirmuosius septynerius metus atliekant griežčiausiomis sąlygomis – kalėjime, o kitą dalį – pataisos namuose.

Čia jis jau yra buvęs – dar prieš 10 metų R. Byčius buvo nuteistas dėl pasikėsinimo nužudyti su „Lapinų“ grupuotės lyderiu Laimonu Lapinsku konfliktavusį vyrą, už šį nusikaltimą Remai buvo skirta vos 9 mėnesių ir 12 dienų laisvės atėmimo. Tiek, kiek R. Byčius buvo praleidęs už grotų.

Sėkmė R. Byčiui šypsojosi ir dar ne kartą – kai prieš septynerius metus policijos pareigūnai visoje Lietuvoje surengė dar neregėto dydžio operaciją ir už grotų uždarė daugiau kaip penkiasdešimt „Lapinų“ grupuotės narių, susijusių su narkotinių ir psichotropinių medžiagų platinimu, Rema taip pat buvo vienas iš tų, kuriam grėsė įkalinimas mažiausiai dešimčiai metų.

Naujos kartos mafijos tinklas, apraizgęs visą Vilnių: klaida, po kurios nusisuko sėkmė
© DELFI

Bet R. Byčius, kurį pareigūnai laikė vienu nusikalstamo susivienijimo lyderių ir kuriam su bendrais inkriminavo daugiau kaip 63 kg amfetamino ir 13 tūkst. psichotropinių tablečių išplatinimą, buvo išteisintas – Vilniaus teisėjai nutarė, kad itin sudėtingoje ir didelėje byloje tyrimą atlikę pareigūnai nesugebėjo įrodyti jo kaltės.

Dar vieno smūgio pareigūnai sulaukė teismui išnagrinėjus amžiaus apiplėšimu pramintą bylą – Rema buvo siejamas su milijonais vertinamos ikonų kolekcijos pagrobimu iš kolekcininko Andrejaus Balykos. Šioje byloje R. Byčius taip pat buvo išteisintas.

O šįkart Rema buvo nuteistas dėl narkotinių medžiagų platinimo, šį nusikaltimą jis padarė iš karto po to, kai teismas nutarė jį iš Lukiškių kalėjimo paleisti į laisvę, nors baudžiamoji byla, kurioje jis vėliau buvo išteisintas, dar net nebuvo išnagrinėta.

Prie R. Byčiaus prisijungė taip pat į laisvę išleistas Genrikas Šafranovičius, pravarde Genačka – jis irgi buvo laikomas vienu „Lapinų“ grupuotės lyderių, jis taip pat buvo išteisintas garsioje nusikalstamo susivienijimo byloje, tačiau jo įtaka kitiems nusikaltėliams nėra tokia didelė, kaip Remos.

Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras T. Uldukis sako, kad naujos kartos nusikalstamos grupuotės lyderiai buvo gerai išmokę praeities klaidas ir ypatingą dėmesį skyrė ne tik konspiracijai, bet ir kriminalinei žvalgybai – per kratą pas Remą buvo rasti užrašai, kuriuose buvo surašyti slaptų policijos pareigūnų automobilių valstybiniai numeriai.

„Bet klaidų jie neišvengė“, – sakė prokuroras.

Pasak jo, į sėkmingai juodojoje rinkoje veikusią grupuotę buvo įtraukti dar keli asmenys, o už narkotikų pardavimą platintojams buvo atsakingas Dmitrijus Kravcovas, pravarde Demonas. Jis kitoje su „Lapinais“ siejamoje byloje yra nuteistas keturiolikos metų laisvės atėmimo bausme, tačiau kol nuosprendis nėra įsiteisėjęs, vyras mėgaujasi gyvenimu laisvėje.

Nuolankiai Remos ir Genačkos nurodymus vykdęs Demonas iki šiol yra ištikimas grupuotės lyderiams – supratęs, kad nepavyks išvengti baudžiamosios atsakomybės vyras nutarė jiems mesti gelbėjimosi ratą: teisme pareiškė, kad tik jis buvo susijęs su narkotikų platinimu, o R. Byčius ir G. Šafranovičius apie tai esą nieko nežinojo.

Tačiau tai nė kiek neįtikino pareigūnų – slapta grupuotę stebėję kriminalistai užfiksavo, kaip Rema su savo parankiniais buvo atvykęs į mišką prie Nemenčinės, kurioje buvo įrengta narkotikų slėptuvė. O jo automobilyje buvo rastos pirštinės, ant kurių buvo aptikti narkotikų pėdsakai. Tiesa, R. Byčius teigia, kad jos buvo skirtos sodo daržams – esą reikėdavo seneliams sukasti žemę.

Aiškėja, kad kvaišalus grupuotė slėpdavo ne tik Nemenčinės miške, bet ir kitose atokiose vietose Vilniuje. Narkotikai būdavo užkasami į žemę.

Pareigūnai slapta užfiksavo ne vieną trijulės susitikimą, o su teisėsauga bendradarbiauti sutikę asmenys nurodė, kad nusikalstamame pasaulyje dideliu autoritetu laikomas R. Byčius buvo ypatingai atsargus ir niekada nebendraudavo su kvaišalus platinančiais „pieškomis“, kurie už narkotikus gautus pinigus privalėdavo perduoti tik D. Kravcovui. Grupuotės nariai taip pat turėjo bendrą kasą – iš jos buvo samdomi advokatai sulaikytiems gaujos nariams.

Be to, R. Byčius yra įkūręs ir vadovauja asociacijai „Kalinys“, kurios tikslai yra suimtųjų bei nuteistųjų asmenų teisių gynimas ir kalinimo sąlygų gerinimas Lietuvos įkalinimo įstaigose.

Pareigūnai sako, kad į nelaisvę pakliuvę grupuotės nariai likdavo ištikimi savo vadeivoms – retas jų sutikdavo juos išduoti, o kiti kitokio gyvenimo, kokį matydavo platindami narkotikus, net ir neįsivaizdavo. Be to, grupuotę palikti norintiems „pieškoms“ buvo grasinama, kad pasitraukimas prilygsta išdavystei, o išdavikai skaudžiai nukenčia – ir būdavo primenamos istorijos, kaip su nepaklusniaisiais susidorodavo šiuo metu Lukiškėse kalintis „Lapinų“ gaujos lyderis L. Lapinskas.

Bylą išnagrinėjęs teismas D. Kravcovui skyrė 14, G. Šafranovičiui -11 metų laisvės atėmimo bausmes. 11 metų kalės ir Darius Pavlovskis, pusmečiu trumpiau – Marekas Gečis. Jevgenijus Levickis kalės 13 metų.

Naujos kartos mafijos tinklas, apraizgęs visą Vilnių: klaida, po kurios nusisuko sėkmė
© DELFI montažas

Tyrimo metu buvo nustatyta, kad grupuotės nariai platino heroiną, amfetaminą, hašišą, kanapes, kanapių dervą bei pastaruoju metu populiarėjančias naujas psichoaktyvias medžiagas. Prieš įsigydami didelį kiekį klientai galėdavo kvaišalus nemokamai išbandyti.

Be to, pas grupuotės narius buvo rasta šaunamųjų ginklų bei šaudmenų, o D. Kravcovas net buvo užsigeidęs aukštojo mokslo diplomo – kartu su grupuote teisiamas šešis kartus teistas Gintaras Bitkauskas už 200 eurų sutiko pagaminti netikrą Kauno technologijų universiteto baigimo dokumentą.

Pareigūnai sako, kad gaujos nariai kruopščiai maskavosi – siekdami išvengti sekimų ir sulaikymų, jie vykdė kontrsekimo, kontržvalgybos veiksmus, naudojo įvairių techninių priemonių blokatorius, radijo stotis. Be to, jie nuolat keisdavo mobiliojo ryšio telefonus ir SIM korteles, dažnai bendraudavo tik seno modelio „Samsung“ telefonais – esą jais neįmanoma susekti bei iššifruoti susirašinėjimų.

Be to, kiekvienam grupuotės nariui būdavo pavedama konkreti užduotis ir vaidmuo – kiti į tai negalėdavo kištis. „Visi grupuotės nariai žinojo, ką daro, jie visi buvo pavojingi“, – prokuroras T. Uldukis pabrėžė, kad grupuotėje veikė griežta hierarchinė struktūra.

Nors iš neteisėtos veiklos gaudavo didžiules pajamas, gaujos lyderiai prabangos nedemonstruodavo – tik R. Byčius, kuris yra įgijęs aukštojo mokslo diplomą, stengėsi išsiskirti iš kitų grupuotės narių.

Ne kartą išskirtinio teisėjų nuolankumo sulaukęs R. Byčius įtakingu nusikalstamo pasaulio atstovu tapo ne iš karto – kad užsitarnautų pasitikėjimą jis turėjo nemažai „padirbėti“ ir paklusti „Lapinų“ lyderiui L. Lapinskui, kurio nurodymu važiavo „užversti“ vieną vyrą, be to, jam pasisekė, kad kiti „Lapinų“ ir jo pėdomis sekusių brolių Dančenkovų susivienijimo nariai buvo įkalinti, o jam pavyko išsaugoti laisvę. Be to, ilgą laiką grupuotei vadovavęs artimas L. Lapinsko bičiulis Justas Belousovas pabėgo į Rusiją.

Į teisėsaugos akiratį Rema pakliuvo dar prieš keliolika metų, kai Vilniaus pareigūnai sutriuškino „Lapinų“ grupuotę, kuriai vadovavo vilnietis L. Lapinskas, pravardėmis Lapinas ir Lopas. Nors prokurorai siekė, kad itin žiaurios gaujos lyderis būtų įkalintas iki gyvos galvos, teisėjai laikėsi kitokios pozicijos – pavojingas nusikaltėlis dar turi teisę išeiti į laisvę ir jam skyrė 20 metų laisvės atėmimo bausmę.

Lukiškėse įkalintas L. Lapinskas neprarado įtakos ne tik tarp nusikaltėlių – jam paklusta ir pareigūnai. Teisėsauga yra išaiškinusi, kad du kalėjimo prižiūrėtojai už pinigus nusikaltėliui perduodavo draudžiamus daiktus – keliasdešimt mobiliojo ryšio telefonų, SIM kortelių. Žiaurumu garsėjęs nusikaltėlis už grotų net sugebėjo vesti: jo išrinktoji – Elena, kuri yra artima buvusios dainininkės Marinos Bui draugė. Tuo metu buvusi „pupytė“ M. Bui yra ištekėjusi už „Agurkinių“ grupuotės lyderio Sauliaus Velečkos, pravarde Agurkas.

Nikolajus Glotka (dešinėje) ir Remigijus Byčius
Nikolajus Glotka (dešinėje) ir Remigijus Byčius
© DELFI / Audrius Solominas

„Lapinų“ grupuotė buvo įkurta 2002 m. vasarą – teismas yra nustatęs, kad gaujos nariai 2003 m. sausį prie kelio Vilnius-Ukmergė esančiame miške nužudė Vilių Bogačenką, o dar po metų miške šalia kelio Dūkštas-Kernavė, Širvintų rajone, susidorojo su Aleksejumi Naruševičiumi. Jų kūnai buvo užkasti.

L. Lapinsko grupuotė užsiėmė ne tik turto prievartavimu bei savavaldžiavimu, bet išsinuomotuose butuose bei garažuose laikė bei platino didelius kiekius narkotinių medžiagų – heroiną, kanapių dervą, psichotropinę medžiagą metamfetaminą. Grupuotė neteisėtai įgijo ir laikė įvairaus kalibro šautuvus, pistoletus bei sprogstamąsias medžiagas.

Su keliais gaujai neparankiais asmenimis buvo bandyta susidoroti. L. Lapinskas buvo įvedęs griežtą tvarką ir nepaklusnius, prasiskolinusius, nepagarbiai bendraujančius savo parankinius baudė kumščiais, peilių dūriais. Teigiama, kad iš vieno vyriškio jie išsityčiojo, kai liepė šokti striptizą ir tai nufilmavo.

Kai L. Lapinskas buvo įkalintas, jo veiklą tęsė laisvėje likę parankiniai – pas vieną jų net buvo rasti užrašai, kuriuose rašoma, kad reikia išlaikyti Lopo imperiją. Pareigūnai neabejoja, kad grupuotės nariai sulaukdavo patarimų iš įkalinto gaujos lyderio, taip pat neoficialiai užsimenama, kad laisvėje esantys parankiniai išlaikydavo kalėjime bausmę atliekantį grupuotės lyderį.

Kad „Lapinai“ disponavo ypatingai didelėmis sumomis, paaiškėjo išaiškinus jų veiklą – jiems buvo inkriminuojamas disponavimas keliomis dešimtimis kilogramų narkotinių medžiagų. Gaujos nariai buvo net susivieniję su konkuruojančiais nusikaltėliais ir tarpusavyje pasidalino ne tik teritorijomis, kuriose prekiavo kvaišalais, bet ir įtakos zonomis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Juozaičio pranašystė: jei taip toliau, po 20 m. nebebus lietuvių kalbos ir tautos (1468)

„Niekada taip nebuvo, kad lietuvis taip ėstų lietuvį. Po bet kurio straipsnio tokių keiksmų...

Su Nekrošiumi dirbusios aktorės vos tramdo ašaras: taip netikėta, taip staiga (37)

Antradienio rytą Lietuvą žaibiškai apskriejo liūdna žinia – mirė garsus teatro režisierius...

Orai: laikysis lengvas šaltukas

Lapkritis persirita į paskutinį dešimtadienį ir, panašu, artėja prie jam būdingų orų.

Andrius Užkalnis: mano šuo maitinasi geriau negu visa tavo šeima (486)

Lietuviai, nacionalinio maisto gadintojai. Ar pastebėjote, kad lietuviai blogiausiai elgiasi su tuo...

Markauskas pardavė jį iš posto išvertusį ūkį: politika privertė daryti greitus sprendimus (25)

Per patį skandalo dėl neteisėtai ariamos žemės įkarštį tuometinis žemės ūkio ministras...

Tenerifėje atostogavęs lietuvis apie salai smogusią stichiją: sakė, kad tai – anomalija (32)

„Tai ne eilinis įvykis, nes anomalija ne bet ką vadina“, – taip savaitgalį šėlusią...

DELFI autoriai pagerbti Titanų statulėlėmis (26)

Antradienio vakarą į iškilmingą vakarą MO muziejuje rinkosi DELFI autoriai ir bičiuliai. Čia...

Antrame kėlinyje įvarčiais prapliupę serbai sutriuškino Lietuvos rinktinę (207)

Lietuvos futbolo rinktinė sužaidė geriausią pirmą kėlinį UEFA Tautų lygoje, tačiau antrajame...

Neuromokslininkas Bredesenas: norite nesusirgti Alzheimeriu – venkite pagrindinių ligos sukėlėjų (29)

„Holistic Primary Care“ redaktorius Erikas Goldmanas kalbasi su dr. Dale’u Bredesenu –...

„Žalgirį“ CSKA pasitiko netikėtai vėsiai, bet su komplimentais specialiai Krepšinis.lt iš Maskvos (3)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai antradienio vakarą surengė pirmąją treniruotę Maskvoje prieš...