Vilniaus apygardos teisme trečiadienį D. Mockus apklausiamas dėl 2015 metų lapkričio 9-ąją vykusio jo ir buvusio „MG Baltic“ viceprezidento R. Kurlianskio susitikimo su tuometiniu „darbiečiu“ parlamentaru Vytautu Gapšiu.

D. Mockus sakė, kad tai buvo kalėdinis šventinis susitikimas, kuriame be minėtų asmenų turėjo dalyvauti ir tuometinis Darbo partijos vadovas Valentinas Mazuronis, tačiau jis neatvyko.

„Mano žiniomis, turėjome būti keturiese“, – sakė jis.

Kaip skelbė naujienų portalas delfi.lt, remdamasis bylos medžiaga, pokalbyje paliečiami klausimai, susiję su kelio Vilnius–Utena remontu, Ignalinos atominės elektrinės radioaktyvių atliekų tvarkymo projektais.

2015-aisiais lapkritį vykusio koncerno atstovų susitikimo su V. Gapšiu metu R. Kurlianskis užsiminė apie koncerno įmonių ketinimus dalyvauti konkursuose, taip pat ragino V. Gapšį „padirbėti“ vieną kadenciją su tuometiniu „Lietuvos geležinkelių“ vadovu Stasiu Dailydka. Savo ruožtu V. Gapšys išsako prašymą, jog partija būtų palaikoma koncerno valdomoje žiniasklaidoje, prašo „pažiūrėti nuolaidų“ eteryje.

Išsakęs pageidavimus, R. Kurlianskis tuomet klausė, ko V. Gapšys tikisi iš koncerno.

„Aišku, ta bendra pagalba ir plius žiniasklaida, kas, kas yra, kur galimybė ten su jumis pasikalbėti. Mes ten, aišku, perkam eterį irgi, ta prasme, suprantam, kad kainos, kurios yra deklaruotos, tai ten yra deklaruotos, ten nelabai kažką padarysi. Bet nu ir dabar vat, irgi kalbam, kur yra dar ikirinkiminiai dalykai, kur iki deklaracijų gal kažkur galima ir nuolaidas kažkokias pasižiūrėt ir panašiai“, – vaizdo įraše tvirtino V. Gapšys.

D. Mockus trečiadienį teisme sakė nežinantis, apie kokią pagalbą V. Gapšys kalbėjo, taip pat tikino, kad neturėta jokio tikslo paveikti V. Gapšį ar Darbo partiją.

„Aš nežinau, apie kokią pagalbą kalbėta (...). Aš neišgirdau jokio prašymo ar reikalavimo“, – R. Kurlianskio ir V. Gapšio pokalbį susitikime įvertino D. Mockus.

Teisėja Nijolė Žimkienė pažymėjo, kad R. Kurlianskis kalbėjo daugiskaita, sakydamas mes.

„Kas tie mes? Nežinau, čia Raimondo žodžiai. Būdavo taip, taip“, – tikino D. Mockus, paklaustas, ar R. Kurlianskis įpratęs save įvardinti daugiskaita.

D. Mockus tvirtina, kad susitikimas buvo „normalaus, civilizuoto bendravimo partnerystė“, o tokie susitikimai rengiami norint išsiaiškinti politinę situaciją, prognozuoti, kokių sprendimų galima tikėtis iš valdžios, taip pat nuspėti, kokios ateityje politinės jėgos ateis į valdžią.

D. Mockus taip pat tvirtino, kad prieš susitikimą su R. Kurlianskiu nebuvo aptaręs būsimo pokalbio detalių, neturėjęs jokių prašymų V. Gapšiui.

Prokuroras Justas Laucius teiravosi, kodėl kalėdinis susitikimas vyko ne prieš šventes, o lapkritį.

„Pasižiūrėjau, kad baigiasi metai ir prasideda nauji (...), kaip suplanavome, taip ir padarėme“, – kalbėjo D. Mockus.

„(Tikslas buvo – BNS) pavalgyti ir pasikalbėti“, – pridūrė jis.

D. Mockaus užrašuose – pastabos apie Utenos plentą

„MG Baltic“ vadovas patvirtino, kad asmeniškai pažįsta buvusį „Lietuvos geležinkelių“ vadovą S. Dailydką, o viena koncerno įmonių, „Mitnija“ turėjo su „Lietuvos geležinkeliais“ sutarčių.

D. Mockus taip pat sakė, jog tuo metu „neturėjo supratimo“, apie kokius Ignalinos atominės elektrinės uždarymo projektus susitikime kalbėjo R. Kurlianskis, ir tik teisėsaugai paviešinus darytus pokalbius pasidomėjo jais. Jis tikino, kad koncerno įmonės neturėjo interesų projektuose.

Koncerno vadovas sakė nesijungęs ir į pokalbio dalį apie kelią Vilnius-Utena, todėl esą irgi nesuprato, apie ką kalbama.

Tačiau teisėja atkreipė dėmesį į D. Mockaus užrašus, kuriuose pažymėta užuominų apie Utenos plentą. D. Mockus neneigė, kad galėjo tai pasižymėti, nes koncerno įmonė vykdė panašų kelio rekonstrukcijos projektą, „kuris buvo mažiukas“, bet sakė neatsimenantis, kokiomis aplinkybėmis toks įrašas atsirado.

„Toks projektas eina. Kiek jis mums aktualus – tai jau kitas klausimas. Jis niekada netapo kūnu“, – tvirtino D. Mockus.

D. Mockus užsiminė R. Kurlianskiui apie „pamirštus pinigus“

Teismas taip pat paviešino kelis 2015-ųjų spalį-lapkritį vykusius pokalbius ir susirašinėjimus tarp D. Mockaus ir R. Kurlianskio, tačiau D. Mockus sakė nepamenantis, apie ką buvo bendraujama.

Spalio 1-ąją D. Mockus SMS žinute R. Kurlianskiui rašė: „Duok žinią, kuo baigsis“, bet tikino nepamenantis, apie ką konkrečiai klausė.

Teismas taip pat paviešino 2015-ųjų lapkričio 9-osios D. Mockaus ir R. Kurlianskio pokalbį. Jame D. Mockus sako: „Klausyk, tu pinigų nepasiėmei“. Į tai R. Kurlianskis atsako: „Gal tu įsimesk kažkaip, aš pasiimsiu“.

Teismui D. Mockus tvirtino, kad su R. Kurlianskiu yra artimi kolegos, bet teigė nepamenantis, nei apie kokią sumą buvo kalbama, nei kam pinigai turėjo būti skirti. .

Koncerno savininkas teisme taip pat patvirtino, kad susitikime su V. Gapšiu jis išlaidas apmokėjo iš savo asmeninės kortelės, o už vieną iš vakarienių su tuometiniais „liberalais“ Eligijumi Masiuliu, Gintaru Steponavičiumi mokėjo iš įmonės reprezentacijai skirtų lėšų, kadangi „buvo didesnė suma“.

„Tie susitikimai man, kaip verslininkui, leidžia apsispręsti, ką darome toliau: kaip investuojame, ar investuojame šalyje. Jei yra nepalanki situacija, investuojame kitur. Tie susitikimai iš dalies leidžia suprasti, kokie žmonės ateis į valdžią, kaip jie tvarkys ūkį“, – susitikimų su politikais tikslą įvardijo D. Mockus.

Politinės korupcijos byloje R. Kurlianskis kaltinamas kyšių davimu politikams už koncernui naudingų sprendimų priėmimą. D. Mockui ikiteisminiame tyrime buvo suteiktas specialiojo liudytojo statusas.

Byloje korupcija kaltinami buvęs Liberalų sąjūdžio lyderis eksparlamentaras Eligijus Masiulis, buvęs Seimo narys liberalas Šarūnas Gustainis, eksparlamentaras, buvęs „darbietis“ Vytautas Gapšys. Seimo narys Gintaras Steponavičius kaltinamas piktnaudžiavimu, nesant kyšininkavimo požymių.

Kaltinimai byloje pateikti ir pačiam koncernui „MG Baltic“, Darbo partijai bei Liberalų sąjūdžiui.

Nė vienas iš kaltinamųjų savo kaltės nepripažįsta, jie sako, kad teisėsaugos tyrimas vykdytas tendencingai.