aA
Tarpininko kyšininkavimu kaltinamos advokatų, teisininkų ir detektyvų paslaugas teikusios bendrovės „Teisingumas“, kurioje net nedirbo advokatai, darbuotojų byloje – buvusio Vilniaus apskrities viršininko Alfonso Macaičio ir Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjo Gintaro Dzedulionio apklausos.
Alfonsas Macaitis
© DELFI (D.Sinkevičiaus nuotr.)

Teisėjui ir valdininkui trečiadienį teko apsilankyti Vilniaus miesto 2 apylinkės teisme, kuriame nagrinėjama bendrovės „Teisingumas“ 30 metų direktoriui Tomui Martišiui, jo 54 metų motinai Lidijai Martišienei ir 26 metų pavaldiniui Gžegožui Ingelevičiui iškelta baudžiamoji byla.

Paaiškėjo, kad prisidengdami pažintimi su dabar jau buvusiu Vilniaus apskrities viršininku teisininkai užvaldė 450 tūkst. Lt vertės žemės sklypą Vilniaus rajone, o iš vieno studento sesers gavo 4 tūkst. Lt, kuriuos kaip kyšį per tarpininkus žadėjo perduoti apie tai nieko nežinančiam teisėjui.

Įtakingomis pažintimis prisidengę „Teisingumo“ darbuotojai A. Macaitį ir G. Dzedulionį pirmą kartą išvydo tik bylą nagrinėjant teisme ir to net nebandė išsiginti. Į nemalonią situaciją pakliuvęs teisėjas ir buvęs apskrities viršininkas teismui taip pat nieko negalėjo pasakyti – apie kaltinamųjų padarytas nusikalstamas veikas jie pirmą kartą sužinojo tik iškviesti į apklausas Specialiųjų tyrimų tarnyboje (STT).

„Skaičiau apie šią bylą Delfi“, – juokaudamas teisme sakė anksčiau Vilniaus miesto 1 apylinkės teisme dirbęs G. Dzedulionis. Jis nagrinėjo administracinio teisės pažeidimo bylą, kurioje iš eismo įvykio pasišalinusiam studentui Milvydui Balaišiui skyrė ne tik 3 tūkst. Lt baudą, bet ir 3 metus jam uždraudė sėstis prie vairo.

Tuo tarpu „Teisingumo“ vadovas M. Balaišiui ir jo seseriai Aidai žadėjo ne tik atstovauti pažeidėjo interesams teisme, bet net ir pareikalavo 4 tūkst. Lt, kuriuos kaip kyšį tariamai žadėjo per pažįstamą pareigūną esą perduoti teisėjui.

Įtikino, kad be advokato pagalbos neišsivers

Kaip teisme pasakojo A. Balaišytė, jos brolis užpraėjusių metų pabaigoje Molėtų rajone sukėlė eismo įvykį ir iš jo pasišalino, dėl to jam policija surašė administracinio teisės pažeidimo protokolą. Baudą už pažeidimą turėjo skirti Molėtų rajono apylinkės teismas.

Vilniuje gyvenanti A. Balaišytė sakė, kad nuėjo į šalia namų esančią „advokatų kontorą“ „Teisingumas“, kurioje papasakojo apie savo bėdas. Ją priėmusi sekretorė nurodė ateiti po kelių valandų su broliu, kai bus „advokatas Martišius“.

„Kai su juo nuėjome ir papasakojome, koks buvo įvykis, advokatas susiėmė už galvos – sakė, jog bus labai blogai, nes brolis neseniai tik gavo vairuotojo pažymėjimą ir dar pasišalino iš eismo įvykio, – pasakojo A. Balaišytė. – T. Martišius sakė, kad be advokato pagalbos niekaip neišsiversime – brolis praras ir pažymėjimą, ir gaus didelę baudą. Jis nurodė savo kainą – 4 tūkst. Lt. Galvojome, kad tai reali kaina, nes jų kontoroje buvo iškabinti kainoraščiai. Be to, jiems sumokėjome 200 Lt avansą“.

Tą patį vakarą Balaišiai apie pokalbį su T. Martišiumi papasakojo tėvams, šie sutiko sumokėti 4 tūkst. Lt, kuriuos perdavė kitą dieną.

Tada A. Balaišiui buvo nurodyta parašyti prašymą iš Molėtų į Vilnių persiųsti bylą, nes jis studijuoja Vilniuje. „Mums sakė, kad Molėtų teisėjai yra labai blogi ir žiauriai baudžia, todėl mano byloje skirs pačią griežčiausią baudą ir atims vairuotojo pažymėjimą“, – teisme sakė M. Balaišis.

Aiškino, jog pinigų reikalauja teisėjas

Kai byla buvo persiųsta į Vilnių ir kompiuterio pagalba paskirta nagrinėti teisėjui G. Dzedulioniui, Balaišiai sulaukė žinių iš „Teisingumo“.

„T. Martišius sakė, kad reikia dar 4 tūkst. Lt, nes tiek užsiprašė teisėjas – tik tada bus išsaugotas vairuotojo pažymėjimas“, – teisme pasakojo M. Balaišis.

Apie reikalaujamą pinigų sumą jis su seserimi papasakojo Utenoje gyvenantiems tėvams, kuriems iš karto kilo įtarimas, kad „čia kažkas ne taip“.

„Kai paskambinau T. Martišiui, jis šaukdamas man aiškino, kad mano sūnus padarė nusikaltimą, dar reikia mokėti, nes teisėjas nesileidžia į kalbas ir reikalauja 4 tūkst. Lt, – teisme kalbėjo M. Balaišio motina Laima Balaišienė. – Aš jam aiškinau, kad mes tokių pinigų neturime, bet jis įsakmiai kalbėjo, kad yra padarytas nusikaltimas, mes pinigus sumokėsime ir jam atvešime“.

L. Balaišienė apie kilusius nemalonumus papasakojo savo bendradarbės pažįstamai advokatei, kuriai iš karto kilo abejonių dėl „Teisingumo“ veiklos. Perskaičiusi M. Balaišio pasirašytą sutartį ji pasigedo priedo prie pagrindinio dokumento, todėl baimindamasi, kad joje gali būti numatytos griežtos sankcijos už sutarties nutraukimą, rekomendavo kuo greičiau kreiptis į STT.

Pasiūlė padaryti paslaugą – pinigus sumokėti iš savo kišenės

„Mes tai ir padarėme, bet jie neapsiėmė tirti, nes nebuvo jokių įrodymų, – sakė A. Balaišytė. – Tada kitą dieną aš sugalvojau nueiti į „Teisingumą“ ir slapta įrašiau pokalbį su T. Martišiumi. Kitą dieną STT sutiko pradėti tyrimą ir tada jau darė įrašus – buvau dar kartą nuėjusi pas T. Martišių, su juo kalbėjausi, jis sakė, kad turi kažkokį pažįstamą pareigūną, kuris gali susisiekti su teisėju ir perduoti pinigus. Aš jam pažadėjau, kad pinigus gausiu“.

Pasak merginos, T. Martišius jai pasakęs, kad padarys paslaugą ir iš savo kišenės sumokės pinigus, kuriuos ji turės vėliau grąžinti. Taip esą jis daręs dėl to, kad nenorėjo sugadinti santykių su savo tariamu šaltiniu – kitaip esą bus pakenkta ir kitoms byloms.

Kai STT pareigūnai A. Balaišytei davė pažymėtus pinigus, ji su slapta aparatūra nuėjo į „Teisingumą“ ir pinigus perdavė čia dirbančiam G. Ingelevičiui. Jis taip žadėjo, kad pinigai bus skirti teisėjui kaip kyšis.

Po pinigų perdavimo į „Teisingumo“ patalpas įsiveržė STT agentai.

Klausinėjo apie slaptus pokalbius tualete

Trečiadienį teisme taip pat buvo apklaustas ir buvęs Vilniaus apskrities viršininkas A. Macaitis, nes „Teisingumo“ vadovas, prisidengė pažintimi su juo, tris pensininkus įkalbėjo pasirašyti žemės sklypo pirkimo-pardavimo dokumentus, pagal kuriuos sklypas už 450 tūkst. Lt atiteko T. Martišiaus motinai.

„Niekada nesu jų matęs“, – žvelgdamas į kaltinamuosius sakė A. Macaitis. Jis nieko negalėjo pasakyti ir apie tariamai slaptus pokalbius tualete su T. Martišiumi – bent taip kaltinamasis tvirtindavo jo mulkinamiems pensininkams.

„Nieko apie tai negaliu pasakyti“, – klausimu stebėjosi buvęs apskrities viršininkas.

Tyrimo metu paaiškėjo, kad net kelis metus pensininkai buvo vedžiojami už nosies, tačiau vis tiek T. Martišiui mokėjo dideles sumas už tariamas teisines paslaugas, o galop ir pas notarę perrašė žemės sklypą.

Nukentėjusieji teisme pasakojo, kad Vilniaus rajone jie su dar septyniais giminaičiais yra paveldėję žemės sklypą ir norėjo jį padalinti į lygias dalis. Įvairių institucijų laiptus mynę šeimos nariai net per 20 metų nesugebėjo susitvarkyti dokumentų, nors buvo prašę ir teisininkų pagalbos. Dar į keblesnę situaciją jie pakliuvo, kai žemės sklypų planus nunešė užregistruoti į Registrų centrą, o iš čia juos paėmė giminaičiai, su kuriais jie nepasidalino žeme.

Prieš porą metų pensininkai iš pažįstamų gavo bendrovės „Teisingumas“ telefono numerį ir susisiekę su darbuotojais sutarė susitikti.

Teisininkams mokėjo įspūdingas sumas

„Jų kontora skambiai pavadinta – teisininkai ir detektyvai, gražiai įrengta, – teisme pasakojo vienas nukentėjusiųjų Pavelas L. – Direktorius mus priėmė, už pirmą susitikimą neėmė pinigų. Mums reikėjo, kad padėtų atgauti žemės sklypų planus. T. Martišius labai gražiai kalbėjo, sakė, turi daug pažįstamų, su visais draugauja, o ypač su A. Macaičiu. Vėliau jis sakė, kad jis turi mūsų dokumentus, bet jų neatiduoda, tačiau viską sutvarkys. Be to, T. Martišius sakė, kad su viršininku bendrauja tualete, nes nori, kad niekas negirdėtų jų paslapčių“.

Pensininko teigimu, T. Martišius visas problemas pažadėjo išspręsti, jis ir dvi jo seserys sumokėjo po 9 tūkst. Lt. Kai reikalai per 3 mėnesius nepajudėjo iš vietos, T. Martišius esą skundėsi, jog iškilo problemų, liepė ateiti dar vėliau, o tada esą paprašė kiekvienam sumokėti po 4 tūkst. Lt matininkui, kuris dirba visoje Lietuvoje.

„Be to, jis sakė, kad krizė pas mus, – prisiminė Pavelas L. – Davėme tuos pinigus, bet, pasirodo, ir tų jam buvo maža. Jis ir iš mano žmonos 6 tūkst. Lt paėmė“.

Pavelas L. prisipažino, kad T. Martišiui sumokėjo tris kartus po 9 tūkst. Lt, nes norėjo ne tik padalyti žemę, bet ir įteisinti statinius.

Pensininkas neslėpė, kad seserimis jautė, jog yra mulkinamas, tačiau esą T. Martišius ir toliau gražiai kalbėdavo, žadėdavo visus reikalus sutvarkyti per Vilniaus apskrities viršininką.

Galop jis esą pareiškė, jog žemės sklypą reikia perrašyti A. Macaičiui, o jis tada visus reikalus sutvarkys ir grąžins ne tik dokumentus, bet ir sklypą. Pensininkai, nors ir dvejojo, bet sutiko nuvažiuoti pas notarą. Tačiau čia apskrities viršininko neišvydo – vietoj jo reikėjo sklypą perrašyti T. Martišiaus motinai L. Martišienei.

„Mums buvo pasakyta, kad notarei turime sakyti, jog už sklypą gavome 450 tūkst. Lt“, – sakė Pavelas L.

Nukentėjusi pensininkė: atrodė, kad iš kūno širdis išskrido

Jo sesuo Lena L. prisiminė, kad klausė L. Martišienės, ar jos sūnus neapgaus, ar tikrai viską sutvarkys, tačiau ši esą pasakiusi, jog viską, ką daro jos sūnus, padaro iki galo.

Jos jaunesnė sesuo Jadvyga J. teisme prisiminė, kad notarė net tris kartus klausė, ar jie tikrai gavo pinigus.

„Iš pradžių mes tylėjome, atrodė, kad iš kūno širdis tuo metu išskrido, – negalėdama tramdyti ašarų teisme kalbėjo pensininkė. – Mes pasakėme, kad gavome pinigus, kitaip čia nebūtume atvažiavę, nors iš tikrųjų mums niekas pinigų nemokėjo“.

Kai dokumentai pas notarę buvo sutvarkyti ir T. Martišius su savo pagalbininku bei motina pensininkų net nenorėjo parvežti namo savo automobiliu, jie suvokė, kad pakliuvo dar į didesnę bėdą. „Po dviejų dienų mes nuėjome pas notarę ir pasakėme, kad pinigų negavome“, – prisiminė moteris, iš karto su broliu ir seserimi nusprendusi pagalbos ieškoti pas pareigūnus.

Save vadino visagaliu

Pensininkai teisme aiškino, kad T. Martišius yra labai gabus žmogus – esą jis moka žmones savo iškalba taip įtikinti, kad net išnyksta visos abejonės. „Toks įspūdis, kad jis mus užhipnotizuodavo“, – sakė Jadvyga J.

„Mūsų klaida, kad juo patikėjome, jis save vadino visagaliu – esą turi pažįstamų visose instancijose, ir advokatus, ir teisėjus gali pakeisti, net ministrus pasodinti“, – prisiminė Pavelas L.

Pensininkai dabar siekia, kad jiems būtų grąžintas sklypas bei pinigai, kuriuos už teisines paslaugas T. Martišiaus bendrovei sumokėjo. Tiesa, jie neturi jokių mokėjimus patvirtinančių dokumentų – jų tiesiog niekas jiems neduodavo.

Be to, jie paprašė priteisti po 5 tūkst. Lt neturtinės žalos atlyginimą. „Mes savo visas santaupas atidavėme, net skolinomės pinigus, o jis iš mūsų pinigų ėjo per barus, gerai gyveno“, – piktinosi vyras.

„Jeigu jis teikė kažkokias mums paslaugas, tegul sau pasilieka 10 tūkst. Lt nuo mūsų trijų“, – sakė Pavelas L.

T. Martišius, L. Martišienė ir G. Ingelevičius jiems pareikštus kaltinimus neigia, tačiau parodymus žada duoti tik tuomet, kai teismas apklaus visus liudytojus. Beje, T. Martišius teisme pareiškė, kad už sklypą Vilniaus rajone pensininkams esą sumokėjo 450 tūkst. Lt, o šie vykstant pas notarą „labai džiaugėsi pinigais“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Korupcija įtariamų teisėjų bylose – kyšiai, už kuriuos parduotas teisingumas (392)

Ikiteisminį tyrimą dėl neregėto masto korupcijos teismų sistemoje atliekantys pareigūnai kol kas...

Stadiono statybas pirmiausia pajus gyventojai: kamščiai didės, o apie „Akropolį“ suksime ratus (80)

Vilniaus miesto taryba trečiadienio posėdyje patvirtino daugiafunkcio komplekso Šeškinėje...

Valinskas prabilo apie rinkimų intrigą: nenoriu būti pranašas, bet mes išgirsime labai įdomių dalykų (247)

Kaip Seimo narių skaičiaus mažinimas, padidins jų darbo kokybę ir kodėl konservatoriams...

Iškart po Putino kalbos Rusija pademonstravo naują savo ginklą iš Šoigu – netikėtas pareiškimas (164)

Rusijos kariškiai trečiadienį paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matomas šalies naujosios...

Skirmantas Malinauskas. Kas kitas po teisėjų? (88)

Šiandien Generalinė prokuratūra ir Specialiųjų tyrimų tarnyba ( STT ) sulaikė 8 teisėjus,...

Korupcijos byloje sulaikytas ir buvęs Kurlianskio advokatas (120)

Tyrime dėl korupcijos teismuose pareigūnai sulaikė penkis teisininkų bendruomenėje žinomus...

DELFI komercijos vadovu tapo Jonas Gilys (7)

Bendrovės DELFI komercijos vadovu tapo Jonas Gilys, iki šiol ėjęs pardavimų vadovo pareigas. Ši...

Erica Jennings ir Jurgis Didžiulis metė iššūkį: nusifilmavo nuogi duše ir kreipėsi į gerbėjus (32)

Artėjant nacionalinės „ Eurovizijos “ finalui jo dalyviai žiūrovų dėmesį bando atkreipti ne...

Prieš Lietuvos rinktinę vėl stosiantis Gentile iškeikė Italijos krepšinį (1)

Alessandro Gentile ateinantį pirmadienį Klaipėdoje ves į kovą Italijos krepšinio rinktinę,...

Lietuvoje gimsta visiškai naujas jūros gėrybių verslas: nutarta auginti tikrą delikatesą (47)

Baltijos jūra daugeliui lietuvių asocijuojasi su vasaros atostogomis lietuviškame paplūdimyje....