aA
Korupcija Ukrainoje – aktuali ir sudėtinga problema. Tarptautinės nevyriausybinės organizacijos „Transparency International“ sudarytame Korupcijos suvokimo indekse Ukraina užėmė 130 vietą tarp 180 šalių. Ukraina šiandien tik šiek tiek lenkia 135 vietoje atsidūrusią Rusiją, nuo kurios šešėlio ir praeities Ukraina siekia atsiplėšti link Europos. Kartu Ukraina toli nuo 59 vietą užėmusios Rumunijos, kurios vieta šiame sąraše žemiausiai iš visų ES šalių.
Corruption

Kodėl korupcija Ukrainoje tokia stipri ir kodėl visuomenei vis dar reikalinga aiškinti, kad korupcija tai blogis? Ar tai aktualu tik ne Europos Sąjungos šalims?

Besirūpinant korupcijos pažabojimu penktadienį Kijeve atvertas „Korupcijos parkas“, kuriame netradiciniais būdais siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į korupciją ir jos neigiamas pasekmes. Čia dalyviai interaktyviai galės susipažinti su korupcija – ją „paliesti“, pasinerti į virtualią realybę, net pajausti korupcijos kvapą ar skonį.

Projekto, kuris vyksta Kijevo botanikos sode, pagrindą sudaro 9 pripučiamos erdvės – tentai, kurių bendras plotas daugiau nei 700 kv.m.. Žvelgiant iš viršaus, visa Korupcijos parko zona suformuota driežo forma, taip primenant neįtikėtiną korupcijos gebėjimą prisitaikyti prie bet kokios aplinkos ir išlikti per amžius. Kiek priartinę žvilgsnį pastebėtume daug „burbulų“, simbolizuojančių neišpildytus pareigūnų pažadus.

Kiekviename tente vis kitu aspektu ir kitu būdu bus aiškinamas korupcijos fenomenas. Vienas tentų – ryškiai auksinės spalvos – tai auksinis duonos kepalаs, tapęs Ukrainos korupcijos simboliu po V. Janukovičiaus nuvertimo. Tolesniame tente bus pristatoma korupcijos ir kovos su korupcija istorija nuo senų laikų, dar kitame lankytojai galės pažvelgti, kaip gyvena aukšti korumpuoti pareigūnai, kaip atrodo „didžiausias kyšininko košmaras“, bei susipažinti su pagrindinėmis korupcijos schemomis.

Žingeidesni lankytojai turės galimybę pamatyti su korupcija kovojančių institucijų darbą ir jo priemones, sužinoti apie sėkmingas kovos su korupcija pastangas Rumunijoje, Lenkijoje, Gruzijoje, Singapūre ar Honkonge. Visa tai sumodeliuota pasitelkiant modernias technologijas ir kuo labiau įtraukiant žiūrovus. Parke netgi bus galima išvysti tikrus, baudžiamosiose korupcijos bylose konfiskuotus prabangius daiktus, bei garsiuosius Zimbabvės trilijoninius dolerius – hiperinfliacijos simbolį. Paskutinėje erdvėje, pavadintoje „Mūsų svajonių šalis“, bus siūloma pamatyti, kaip Ukraina atrodytų be korupcijos.

Parko viduryje stovės daugiau nei 6 metrų „Korumpuoto pareigūno“ statula, kurią bendromis jėgomis stengsis nuversti projekto dalyviai. Tam, Korupcijos parko teritorijoje jie turės surasti 8 mygtukus, kuriuos aktyvavus „pareigūnas“ bus įveiktas.

Įdomu ir tai, kad Korupcijos parko lankytojai bus vaišinami „korupcionieriaus burgeriais“. Jų bus pasiūlyta penkių rūšių – „Biudžeto deficito burgeris“, „Atkato burgeris“, „Dekano“, „Brangių kelių“, ir „Laimėto viešojo pirkimo“ burgeris. Štai „Atkato burgerio“ pirkėjas gaus tik pusę, „Brangių kelių“ burgeris bus skylėtas, o „Dekano“ – pateikiamas ant diplomo.

Parkas finansuojamas ES antikorupcijos iniciatyvos Ukrainoje lėšomis. Taip pat jis yra dalis bendrų Ukrainoje vykstančių iniciatyvų kovai su korupcija stiprinti bei visuomenės sąmoningumui skatinti. Po buvusio Ukrainos prezidento V. Janukovičiaus nušalinimo šis klausimas šalyje itin svarbus ir jautrus, šalis ėmėsi nemažo kiekio veiksmų ir reformų šioje srityje. Nepaisant to, korupcija Ukrainoje tebelieka aktualia ir sudėtinga problema.

Deja, visi nedvejodami atsakytų, jog šie klausimai labai aktualūs ir Lietuvai. Nors stipriau įsitvirtinęs besivystančiose šalyse, korupcijos fenomenas neaplenkia ir Europos Sąjungos valstybių. Tarptautinės nevyriausybinės organizacijos „Transparency International“ sudarytame Korupcijos suvokimo indekse Lietuva užėmė 38 vietą 180 šalių sąraše. Šiame indekse šalies padėtis įvertinama skaičiumi šimto balų skalėje (nuo 0 iki 100), kurioje 0 reiškia absoliučiai korumpuotą šalį, o 100 – labai skaidrią valstybę.

Visgi norėtųsi manyti, kad Lietuvoje mes žengiame pirmyn ir besikeičiant kartoms tapsime skaidresne valstybe. Lietuvos Vyriausybės Kovos su korupcija programa ir jos įgyvendinimo priemonių planas leidžia tikėti, kad kovos su korupcija klausimai Lietuvoje prioritetiniai ir imamasi veiksmų korupcijai suvokti ir ją riboti. Tačiau tokios stiprios vaizdinės priemonės kaip siūlomos Kijeve, matyt būtų labai naudingos ir mūsų piliečiams.


Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Auštrevičius kritikuoja Grybauskaitės dešimtmetį: Lietuva tampa pigia Vakarų Europos kopija (4)

Gana anksti apie savo dalyvavimą 2019 m. rinkimuose į Lietuvos prezidentus pranešęs Liberalų...

Gyvai / Eurolygos testas Maskvoje: CSKA – „Žalgiris“ (50)

Kauno „Žalgirio“ ekipa trečiadienį pradeda rusiškų išbandymų etapą: trečiadienį Lietuvos...

Po nesėkmės suirzusi Rusija trimituoja: Lietuvą sukaustė baimė (412)

Kremlius trečiadienį pasmerkė „smarkų spaudimą“ dėl Rusijos kandidato į Interpolo...

Būsto paskola: kiek ji kainuoja ir kaip reikia derėtis su banku kokias palūkanas rinktis geriausia (5)

Ekspertai sako, kad šiuo metu pinigai yra pigūs. Tačiau, nors palūkanos nėra didelės, imant...

Lietuvių kavos gėrimo įpročiai šiurpina italą: mane purto tas užpylimas (126)

Kava – vienas populiariausių žmonijos gėrimų, be kurios neapsieina daugelio žmonių rytas. O...

Užkalnis. Apie asocialus, čigonus, pašalpinius ir kitus blogus žodžius (275)

Sužinojau, kad žodžio „asocialas“ mūsų vis dar laisvoje, bet sparčiai nelaisvėjančioje...

Dar niekur nerodytame Eimunto Nekrošiaus žmonos interviu – itin atviri prisipažinimai

INIT televizija paviešino dar niekur neskelbtą interviu su legendinio režisieriaus Eimunto...

Eimunto Nekrošiaus bičiulis apie režisierių ištikusias sveikatos problemas: kalba ėjo apie operaciją (32)

Kartu su visa šalimi mylimo ir talentingo režisieriaus gedintys aktorius bei režisierius Adolfas...

Lietuvoje atsiras vieta, kur miško kirtėjai bus nepageidaujami (2)

Kiekviena pasaulio šalis gali džiaugtis savo turimais gamtos turtais. Saugant unikalų gamtos...