Korupcija Ukrainoje – aktuali ir sudėtinga problema. Tarptautinės nevyriausybinės organizacijos „Transparency International“ sudarytame Korupcijos suvokimo indekse Ukraina užėmė 130 vietą tarp 180 šalių. Ukraina šiandien tik šiek tiek lenkia 135 vietoje atsidūrusią Rusiją, nuo kurios šešėlio ir praeities Ukraina siekia atsiplėšti link Europos. Kartu Ukraina toli nuo 59 vietą užėmusios Rumunijos, kurios vieta šiame sąraše žemiausiai iš visų ES šalių.
Corruption

Kodėl korupcija Ukrainoje tokia stipri ir kodėl visuomenei vis dar reikalinga aiškinti, kad korupcija tai blogis? Ar tai aktualu tik ne Europos Sąjungos šalims?

Besirūpinant korupcijos pažabojimu penktadienį Kijeve atvertas „Korupcijos parkas“, kuriame netradiciniais būdais siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į korupciją ir jos neigiamas pasekmes. Čia dalyviai interaktyviai galės susipažinti su korupcija – ją „paliesti“, pasinerti į virtualią realybę, net pajausti korupcijos kvapą ar skonį.

Projekto, kuris vyksta Kijevo botanikos sode, pagrindą sudaro 9 pripučiamos erdvės – tentai, kurių bendras plotas daugiau nei 700 kv.m.. Žvelgiant iš viršaus, visa Korupcijos parko zona suformuota driežo forma, taip primenant neįtikėtiną korupcijos gebėjimą prisitaikyti prie bet kokios aplinkos ir išlikti per amžius. Kiek priartinę žvilgsnį pastebėtume daug „burbulų“, simbolizuojančių neišpildytus pareigūnų pažadus.

Kiekviename tente vis kitu aspektu ir kitu būdu bus aiškinamas korupcijos fenomenas. Vienas tentų – ryškiai auksinės spalvos – tai auksinis duonos kepalаs, tapęs Ukrainos korupcijos simboliu po V. Janukovičiaus nuvertimo. Tolesniame tente bus pristatoma korupcijos ir kovos su korupcija istorija nuo senų laikų, dar kitame lankytojai galės pažvelgti, kaip gyvena aukšti korumpuoti pareigūnai, kaip atrodo „didžiausias kyšininko košmaras“, bei susipažinti su pagrindinėmis korupcijos schemomis.

Žingeidesni lankytojai turės galimybę pamatyti su korupcija kovojančių institucijų darbą ir jo priemones, sužinoti apie sėkmingas kovos su korupcija pastangas Rumunijoje, Lenkijoje, Gruzijoje, Singapūre ar Honkonge. Visa tai sumodeliuota pasitelkiant modernias technologijas ir kuo labiau įtraukiant žiūrovus. Parke netgi bus galima išvysti tikrus, baudžiamosiose korupcijos bylose konfiskuotus prabangius daiktus, bei garsiuosius Zimbabvės trilijoninius dolerius – hiperinfliacijos simbolį. Paskutinėje erdvėje, pavadintoje „Mūsų svajonių šalis“, bus siūloma pamatyti, kaip Ukraina atrodytų be korupcijos.

Parko viduryje stovės daugiau nei 6 metrų „Korumpuoto pareigūno“ statula, kurią bendromis jėgomis stengsis nuversti projekto dalyviai. Tam, Korupcijos parko teritorijoje jie turės surasti 8 mygtukus, kuriuos aktyvavus „pareigūnas“ bus įveiktas.

Įdomu ir tai, kad Korupcijos parko lankytojai bus vaišinami „korupcionieriaus burgeriais“. Jų bus pasiūlyta penkių rūšių – „Biudžeto deficito burgeris“, „Atkato burgeris“, „Dekano“, „Brangių kelių“, ir „Laimėto viešojo pirkimo“ burgeris. Štai „Atkato burgerio“ pirkėjas gaus tik pusę, „Brangių kelių“ burgeris bus skylėtas, o „Dekano“ – pateikiamas ant diplomo.

Parkas finansuojamas ES antikorupcijos iniciatyvos Ukrainoje lėšomis. Taip pat jis yra dalis bendrų Ukrainoje vykstančių iniciatyvų kovai su korupcija stiprinti bei visuomenės sąmoningumui skatinti. Po buvusio Ukrainos prezidento V. Janukovičiaus nušalinimo šis klausimas šalyje itin svarbus ir jautrus, šalis ėmėsi nemažo kiekio veiksmų ir reformų šioje srityje. Nepaisant to, korupcija Ukrainoje tebelieka aktualia ir sudėtinga problema.

Deja, visi nedvejodami atsakytų, jog šie klausimai labai aktualūs ir Lietuvai. Nors stipriau įsitvirtinęs besivystančiose šalyse, korupcijos fenomenas neaplenkia ir Europos Sąjungos valstybių. Tarptautinės nevyriausybinės organizacijos „Transparency International“ sudarytame Korupcijos suvokimo indekse Lietuva užėmė 38 vietą 180 šalių sąraše. Šiame indekse šalies padėtis įvertinama skaičiumi šimto balų skalėje (nuo 0 iki 100), kurioje 0 reiškia absoliučiai korumpuotą šalį, o 100 – labai skaidrią valstybę.

Visgi norėtųsi manyti, kad Lietuvoje mes žengiame pirmyn ir besikeičiant kartoms tapsime skaidresne valstybe. Lietuvos Vyriausybės Kovos su korupcija programa ir jos įgyvendinimo priemonių planas leidžia tikėti, kad kovos su korupcija klausimai Lietuvoje prioritetiniai ir imamasi veiksmų korupcijai suvokti ir ją riboti. Tačiau tokios stiprios vaizdinės priemonės kaip siūlomos Kijeve, matyt būtų labai naudingos ir mūsų piliečiams.


Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Naujas projektas sukėlė audrą: gyventojai savivaldybę kaltina korupcija (162)

Jau netrukus Senosios Šeškinės dalyje, Siesikų gatvėje, išdygs naujas daugiabučių kvartalas...

Sunkios būklės moters artimieji įsižeidė nugirdę gydytojos repliką (238)

„Kai mirs, palaidosit ir pabūsit“, – tarė Kauno klinikinės ligoninės gydytoja sunkios...

Apie olimpiadą pasvajojantis Motiejūnas: Lietuva yra mano šalis, o mano širdis – su rinktine interviu (50)

„Tai labai gabus žaidėjas. Negaliu prilyginti, kad jis toks kaip Sabonis, nes Sabonis yra toks...

Šiluma ir lietus dar nesitrauks

Ties Rusija įsitvirtinęs ciklonas ir artimiausiomis dienomis lems mūsų orus .

Pasimatyme su „Alfa vyru“ Airinu buvusi mergina: iki šiol atsimenu, kaip jis uostė mano plaukus (414)

Prieš ketverius metus buvau pasimatyme su „Alfa vyru“ Airinu Arutiunianu. Ne kaip eilinė...

Sostinėje įvyko avarija, pareikalavusi 34-erių motociklininko gyvybės (74)

Trečiadienio vakarą Vilniuje įvyko motociklininko mirtimi pasibaigusi avarija.

Garsus erotikos modelis Katie Price apgavo lietuvių dizainerę Elvyrą Monginienę: skandalas nuskambėjo užsienio spaudoje (50)

Visame pasaulyje nuogybėmis ir skandalais išgarsėjusi Katie Price , dar žinoma Jordan pseudonimu,...

Iš urvo Tailande išgelbėti berniukai turi netikėtą planą (27)

Berniukai kartu su savo futbolo treneriu kelias savaites įkalinti potvynio praleido požeminiame...

Tragiškas vakaras Prienų rajone: nukrito parasparnis, pilotas neišgyveno (51)

Trečiadienį 20.58 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

Anglijos paplūdimiuose – būrys girtų kirų: paukščiai svaiginosi šiukšlėse (15)

Pietvakarių Anglijoje paplūdimiuose buvo rasta dešimtys kirų, kurie „nesiorientavo ir buvo...