Klausimas: Darbdavys mane atleido iš darbo pasibaigus darbo sutarties terminui, vėliau paaiškėjo, kad laukiuosi. Kokią valstybės paramą gimus vaikui galiu gauti kaip bedarbė ir kokios galėčiau tikėtis įsidarbinusi?
Atsakymas: Gimus kūdikiui, motinai, nesvarbu, ar ji dirba, ar yra bedarbė, mokama 6 minimalių gyvenimo lygių dydžio (750 Lt) vienkartinė pašalpa. Ji mokama už kiekvieną gimusį gyvą kūdikį vieno iš tėvų (ar turimo vienintelio iš tėvų) ar globėjo prašymu (Valstybinių pašalpų šeimoms, auginančioms vaikus, įstatymo 2 str.).

Vadovaujantis Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo 16 straipsnio nuostatomis, teisę gauti motinystės pašalpą nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpiu (už 70 kalendorinių dienų iki gimdymo ir už 56 kalendorines dienas po gimdymo) turi moterys, privalomai apdraustos ligos ir motinystės socialiniu draudimu (dirbančios ir už tai gaunančios atlyginimą), išleistos nėštumo ir gimdymo atostogų bei turinčios bent minimalų nustatytą darbo stažą (iki pirmosios nėštumo ir gimdymo atostogų dienos turi ne trumpesnį kaip 3 mėn. per paskutinius 12 mėn. arba ne trumpesnį kaip 6 mėn. per paskutinius 24 mėn. ligos ir motinystės socialinio draudimo stažą). Nurodyto įstatymo 18 straipsnyje nustatyta, kad motinystės pašalpa nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpiu mokama 100 proc. pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio, tačiau ji per mėnesį negali būti mažesnė už nėštumo ir gimdymo atostogų suteikimo mėnesį galiojusių vidutinių mėnesinių draudžiamųjų pajamų ketvirtadalį (šiuo metu - ne mažesnė nei 221,50 Lt).

Teisę gauti motinystės (tėvystės) pašalpą turi vienas iš tėvų, atitinkantis šiuos kriterijus: yra apdraustas (sąlygos analogiškos minėtoms), yra išleistas vaiko iki vienerių metų priežiūros atostogų ir per paskutinius 24 mėn. iki pirmosios vaiko iki vienerių metų priežiūros atostogų dienos turi ne trumpesnį kaip 7 mėn. ligos ir motinystės socialinio draudimo stažą. Šią pašalpą sudaro 60 proc. pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio, tačiau ji per mėnesį negali būti mažesnė už vaiko iki vienerių metų priežiūros atostogų suteikimo mėnesį galiojusių LR Vyriausybės patvirtintų mėnesinių draudžiamųjų pajamų trečdalį - 295,33 Lt (Ligos ir motinystės socialinio draudimo pašalpų nuostatų 48 p.).

Už vaiko priežiūros atostogas iki trejų metų mokama 0,75 MGL dydžio (93,75 Lt) pašalpa.

Jei Jūs niekur nedirbtumėte ir pagal Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą nėštumo ir gimdymo laikotarpiu neturėtumėte teisės gauti motinystės pašalpos, tačiau mokytumėtės mokymo įstaigų dieniniuose skyriuose, vadovaujantis Valstybinių pašalpų šeimoms, auginančioms vaikus, įstatymo 3 straipsniu, Jums kas mėnesį būtų mokama 0,75 MGL dydžio (93,75 Lt) nėštumo pašalpa. Nėštumo pašalpa besimokančioms moterims mokama pagal medicinos įstaigos išduotą pažymėjimą už 70 kalendorinių dienų iki gimdymo, suteikus nėštumo atostogas. Motinoms, neapdraustoms ligos ir motinystės socialiniu draudimu ir neturinčioms teisės gauti motinystės ir (ar) motinystės (tėvystės) pašalpos, kas mėnesį mokama 0,75 MGL dydžio pašalpa už kiekvieną vaiką nuo jo gimimo iki trejų metų.

Konsultacijas rengia UAB "Pačiolis", tel. Vilniuje 700688

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ėmėsi pilnametystės dar nesulaukusių paauglių gaujos: dviejų merginų mamos sako, kad reikia pagalbos (10)

Pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl, įtariama, paauglių merginų gaujos sumuštos...

Sustabdyta populiaraus kelionių pardavėjo licencija (45)

Valstybinis turizmo departamentas laikinai sustabdė vieno iš didžiausių Lietuvoje kelionių...

Pranešimas Japonijos žmonėms: slėpkitės pastatuose arba po žeme (17)

Japonijos nacionalinis transliuotojas NHK antradienį paskelbė tiesos neatitinkantį pranešimą apie...

Sunku patikėti, bet regionuose uždirba daugiau nei Šiauliuose ar Panevėžyje (100)

Nors Panevėžys ir Šiauliai gali puikuotis didmiesčių statusais, tačiau dėl atlyginimų...

Čečėnijos prezidento atstovas: Lietuva nedomina Kadyrovo (137)

Lietuvos sprendimas įtraukti Čečėnijos lyderį Ramzaną Kadyrovą į nepageidaujamų šalyje...

Dalijosi idėjomis, kaip švęsti Lietuvos jubiliejų: tai patirsime tik kartą gyvenime (314)

Lygiai po mėnesio – Vasario 16-ąją Lietuva švęs atkurtos Lietuvos 100-ąjį gimtadienį. Ta...

Siunčia žinią žemę pirkusiems neteisėtai – nori ją atimti (353)

Kai paaiškėjo, kad realiai žemės saugikliai neveikia ir agroverslo grupės sėkmingai superka...

Specialistė pataria: kaip gaminti, kad nesugadintume sveikų maisto produktų (6)

Dar namuose sudarinėdami pirkinių sąrašą mintyse dėliojame planus, kokį patiekalą rinksimės...

Idėja įteisinti tos pačios lyties asmenų santuokas patinka ne visiems: nei Biblijoje, nei Šventuosiuose raštuose tai nebuvo skatinama (19)

Nacionalinės iniciatyvos „ Idėja Lietuvai “ metu buvo pasiūlyta beveik 1400 idėjų, iš kurių...

Ar po galvos smegenų traumos gali pasikeisti žmogaus charakteris? (3)

Devintojo dešimtmečio amerikiečių romantinėje komedijoje „Už borto“ (angl. „Overboard“)...