aA
Auginu vaiką, kurio tėvas yra vedęs vyras, turintis kitą šeimą ir auginantis kitą vaiką. Jis mano sūnui davė davė pavardę, rūpinasi išlaikymu. Ar po tėvo mirties visas turtas bus padalintas abiem vaikams, ar tik jo žmonai ir kitam vaikui?
<font color="#6699CC"><strong>Klausk teisininko:</strong></font> kuriam vaikui priklauso tėvo turtas, jei jų motinos yra skirtingos?
© DELFI / Valdas Kopūstas

Į DELFI skaitytojos klausimą atsako teisines paslaugas teikiančios bendrovės „Principo reikalas“ direktorius Irmantas Lengvinas.

Atkreiptinas dėmesys, kad asmenų gyvenančių santuokoje turtas yra skirstomas į bendrąją jungtinę sutuoktinių nuosavybę (CK 3.88 str.) t. y. santuokos metu įgytas turtas laikomas priklausančiu abiem sutuoktiniams lygiomis dalimis ir asmeninę nuosavybę (CK 3.89 str.) t. y. įgytas iki santuokos, paveldėtas ir kt. turtas.

Turtas yra paveldimas dviem būdais pagal įstatymą arba testamentą.

Tuo atveju jeigu įvardintoje situacijoje nėra sudarytas testamentas paveldėjimas vyktų pagal Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso 5.11 str. ir 5.13 str. nuostatas tokia tvarka: turto palikėją pergyvenusi sutuoktinė paveldėtų ¼ dalį palikimo, o ¾ dalį palikimo paveldėtų abu turto palikėjo vaikai lygiomis dalimis. Turto palikėjo mirties momentu nesant sutuoktinio (jam nepergyvenus turto palikėjo ar iki turto palikėjo mirties nutraukus santuoką) visą turtą lygiomis dalimis paveldėtų jo vaikai.

Kiekvienas fizinis asmuo gali testamentu palikti visą savo turtą arba jo dalį vienam ar keliems asmenims, kurie yra arba nėra įpėdiniai pagal įstatymą, taip pat valstybei, savivaldybėms, juridiniams asmenims, juridiniams asmenims, kurie turės būti įsteigti vykdant testamentą, taip pat dar nepradėtiems, negimusiems fiziniams asmenims.

Irmantas Lengvinas
Irmantas Lengvinas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Taip pat, testamentą sudarantis asmuo gali testamentu atimti paveldėjimo teisę iš vieno, kelių ar visų įpėdinių. Jeigu testamentą sudarantis asmuo nenurodė, kokią turto dalį palieka kiekvienam iš įpėdinių pagal testamentą, turtas tarp jų dalijamas lygiomis dalimis (CK 5.19 str.).

Tuo atveju jeigu įvardintoje situacijoje turto palikėjas iki mirties būtų sudaręs testamentą, turto paveldėjimas vyktų pagal sudaryto testamento sąlygas, tačiau nepažeidžiant CK 5.20 str. nuostatų kurios nustato, jog turto palikėjo vaikai ar įvaikiai, sutuoktinis, tėvai ar įtėviai, kuriems turto palikėjo mirties dieną reikalingas išlaikymas, paveldi, nepaisant testamento turinio, pusę tos dalies, kuri kiekvienam iš jų tektų paveldint pagal įstatymą, jeigu testamentu neskirta daugiau. Nustatant privalomosios dalies dydį, atsižvelgiama į paveldimo turto vertę, įskaitant įprastinio namų apstatymo ir apyvokos reikmenų vertę.

Ne vienerius metus Lietuvos teisininkų komentarus įvairiomis temomis publikuojantis pagrindinis naujienų portalas DELFI savo skaitytojams siūlo užduoti klausimus Jums aktualiais ir svarbiais klausimais – tikimės, kad profesionalių teisės ekspertų požiūris padės ne tik pasirinkti tinkamą problemos sprendimo variantą, bet ir suteiks žinių, kaip ateityje išvengti nemalonių rūpesčių.

Savo klausimus prašome siųsti elektroniniu paštu: teise@delfi.lt. Aktualiausi atsakymai bus išspausdinti DELFI.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Baltarusio nuotraukos iš Palangos užminė mįslę: kaip toks žmogus pateko į Lietuvą? (6)

Baltarusijos opozicijos informacinis kanalas skelbia, jog Lietuvoje atostogauja baltarusiškos...

Kauno rajone nukrito ir užsidegė sportinis lėktuvas: pranešama, kad žuvo du vyrai papildyta (3)

Policijos departamentas informavo, kad Kauno rajone įvyko tragiškas įvykis.

Iš sinoptikų – senokai girdėtos naujineos apie orus: bus ramu ir malonu

Antradienio dieną Lietuvos orus lems aukšto atmosferos slėgio sritis, tad laukia maloni ir...

Delfi PliusJonathan Tirone

Pareigūnai: dėl Rusijos renginys Amerikoje gali pavirsti į diplomatinį košmarą

JAV pastangos susilpninti Kremliaus įtaką pasaulinėms atominės energijos rinkoms baudžiant už...

Skandalingoji ataskaita dėl Ukrainos Rusijai visiškai atlaisvino rankas: civiliams iškilo dar didesnė grėsmė (21)

Nusistebėjimas, pyktis ir pažadai nutraukti finansinę paramą „Amnesty International“, o taip...

Delfi PliusSniego pilys

Per Chruščiovo laidotuves nepasirodė nė vienas aukšto rango pareigūnas: liaudis jį vadino „kukurūzniku“, o šeimą lydėjo tragedijos

Nikitos Chruščiovo šeimą nelaimės persekiojo visą gyvenimą. SSKP generalinis sekretorius...

Karas Ukrainoje. Ukraina vėl smogė Antonivkos tiltui, Melitopolyje – didžiuliai rusų nuostoliai Rusijos karinėje vadovybėje – dideli pokyčiai (4)

Rusijos karinė vadovybė patyrė rimtų pokyčių dėl kariuomenės nesėkmių Ukrainoje.

Kaime Lietuvos pajūryje dėl prancūzo kepamų blynelių šią vasarą driekiasi eilės: tokie puikūs, kad išparduoda viską

Keliolika kilometrų nuo Baltijos jūros, visai netoli Šventosios esančiuose Darbėnuose, gyvena...

Norite nebrangiai atsinaujinti namus? Štai centus kainuojantys dekoro elementai, kurie suteiks daugiau jaukumo

Dalis žmonių rudenį keičia namų dekorą – pakloja naujus kilimėlius prie durų, užtiesia...