Kur kreiptis dėl šmeižto – į teismą ar policiją? Esu kaltinama nebūtais dalykais, visas šis šmeižtas išsakytas asmeniškai, be liudininkų, neskelbiamas viešoje erdvėje. Bet tie melagingi kaltinimai mane įžeidė, sukėlė stresą, aukštą kraujospūdį, pergyvenimus, nemigą, nuolatinį galvojimą apie šmeižimo faktą. Pasiguodžiau artimiesiems, jie sako – nekreipk dėmesio, galvok, kad tai yra paranoja sergančio žmogaus kliedesiai. Bet šis žmogus nėra psichiatro įskaitoje, jis traktuojamas kaip psichiškai sveikas. 

Mindaugas Bliuvas
© Advokatų kontoros archyvas

Norėčiau ne nubausti jį, o kad jis suvoktų, kad yra neteisus ir apšmeižė mane kategoriškai teigdamas melą, bet jis nenori girdėt jokių argumentų. Turiu pokalbio įrašą.

Advokatų kontoros „Cobalt” vadovaujantis teisininkas, advokatas Mindaugas Bliuvas

Atsakant į Jūsų klausimą, visų pirma, reikėtų pastebėti tai, jog Jūs neaprašėte konkrečių Jums išsakytų šmeižiamojo pobūdžio teiginių, tad, šiuo atveju sudėtinga įvertinti galimai Jus šmeižiančių ir įžeidžiančių teiginių turinį.

Jūsų nurodomu atveju išskirtinos galimos kelios alternatyvos, kaip asmuo gali apginti savo teisėtus interesus esant jo atžvilgiu išsakytiems galimai šmeižiamojo, įžeidžiančio pobūdžio teiginiams. Viena iš galimybių – kreiptis į teisėsaugos institucijas dėl galimo šmeižimo. Atsakomybė už tokio pobūdžio nusikalstamą veiką numatyta baudžiamojo kodekso 154 straipsnyje. Pagal šį baudžiamojo kodekso straipsnį atsako tas, kas paskleidė apie kitą žmogų tikrovės neatitinkančią informaciją, galinčią paniekinti ar pažeminti tą asmenį arba pakirsti pasitikėjimą juo. Dėl šmeižimo kreipiamasi į teisėsaugos institucijas su skundu ar pareiškimu.

Iki 2015 m. liepos 9 d. baudžiamasis įstatymas numatė galimybę į teisėsaugos institucijas kreiptis ir dėl įžeidimo. Tačiau nuo 2015 m. liepos 10 dienos įžeidimas buvo dekriminalizuotas ir baudžiamoji atsakomybė už įžeidimą pagal galiojantį baudžiamąjį įstatymą nebetaikoma. Dekriminalizavus įžeidimą, liko galimybė kreiptis į teismą dėl garbės ir orumo pažeidimo civilinio proceso tvarka, prašant priteisti moralinę kompensaciją. Civilinio kodekso 2.24 straipsnis numato galimybę ginti pažeistą asmens garbę ir orumą. Šiuo atveju asmuo turi teisę reikalauti teismo tvarka paneigti paskleistus duomenis, žeminančius jo garbę ir orumą ir neatitinkančius tikrovės, taip pat atlyginti tokių duomenų paskleidimu jam padarytą turtinę ir neturtinę žalą.

Visgi, reiktų atkreipti dėmesį į tai, jog bandant ginti savo pažeistas teises tiek civilinės, tiek baudžiamosios teisės priemonėmis, turi būti duomenų, jog šmeižiamojo ar įžeidžiančio pobūdžio informacija apie asmenį buvo paskleista, t. y. perduota bent vienam kitam asmeniui, išskyrus patį nukentėjusįjį. Kaip aiškinama teismų praktikoje, sąvoka „paskleidimas“ apima konkrečių duomenų perdavimą bet kokiomis priemonėmis (žodžiu, raštu, laišku ir pan.), per visuomenės informavimo priemones, elektroniniu paštu, internetu ir kitomis priemonėmis bent vienam asmeniui, išskyrus tą, apie kurį tie duomenys skleidžiami.

Iš Jūsų pateiktos situacijos matyti, jog galimai šmeižiamojo pobūdžio teiginiai buvo išsakyti tiesiogiai Jums, nesant pašalinių asmenų. Tai reiškia, jog Jūsų atveju, galimai šmeižiamojo pobūdžio teiginiai nebuvo paskleisti jokiam kitam trečiajam asmeniui, kaip to reikalauja civilinis bei baudžiamasis įstatymai. Todėl, šiuo atveju, Jums kreipiantis į teisėsaugos institucijas ar teismą dėl Jūsų atžvilgiu išsakytų galimai šmeižiamojo ar Jūsų garbę ir orumą įžeidžiančio pobūdžio teiginių, reikėtų įsivertinti, ar galėsite pateikti duomenų, jog šie teiginiai pasiekė ir pašalinius asmenis. Priešingu atveju, gali būti, jog nei baudžiamasis, nei civilinis procesas nebūtų pradėti.

Pateikiamas teisininko komentaras yra bendrojo pobūdžio ir negali būti traktuojamas kaip individuali teisinė konsultacija. Dėl detalesnės informacijos kreiptis el. paštu: mindaugas.bliuvas@cobalt.legal.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kraupiausios visų laikų profesijos: net skaitant šiurpsta oda (11)

Tie, kurie dabar dūsauja prisimindami senus gerus laikus, kai „moterys buvo skaisčios, žodis...

Gyvena iš 150 eurų pensijos ir vis tiek laimingi (149)

Ar įmanoma būti laimingam, jei gauni 150 eurų pensijos, gyveni vienkiemyje, neturi mašinos, o į...

Milijardierių problemos: trys absurdiškos situacijos

Net ir patys turtingiausi turi problemų ir suka galvą, kaip jas išspręsti. Tiesa, jos drastiškai...

Penktadienio vakarą gedimas netoli Šiaulių sutrikdė traukinių eismą Klaipėdos kryptimi papildyta 21.30 (7)

Penktadienio vakarą Šiaulių rajone, netoli Kuršėnų, dėl technininių problemų sustojo...

Susiruošusiems apsipirkti į Lenkiją - puikios naujienos: tokių mažų kainų jau seniai nebuvo (255)

Šią savaitę apsipirkti į Lenkiją atkeliavusių lietuvių laukė malonus netikėtumas –...

Motiejūnas: apie sudėtingas įžaidėjo paieškas, derybas su „Rockets“ bei baimę dėl White'o (3)

Kauno „Žalgiris“ yra per žingsnį nuo komplektacijos pabaigos artėjančiam sezonui, o iki...

„Misija Sibiras’18“ dalyvei Kazachstane prireikė medikų pagalbos (32)

Nuovargis ir karštis padarė savo – viena „ Misija Sibiras ’18“ komandos narė antrą...

„Alfa vyras“ merginas viliojo apsimesdamas fotografu: jos nepastebėjo svarbios detalės (234)

Anksčiau „Alfa vyro“ mokymais pagarsėjęs Airinas Arutiunianas liepos 12 d. sulaikytas už...

Kad savaitgalis neprailgtų: nuo musių gaudymo varžybų – iki intriguojančio pasivažinėjimo dviračiais

Šį savaitgalį orai lepins vasariška šiluma, todėl sėdėti namuose mažai kas norės. DELFI...

Arti neeilinės pergalės: Gudzinevičiūtė gali papildyti olimpinio elito gretas (9)

„Džiūgauti dar tikrai anksti, tačiau šansai nemaži“, – taip Lietuvos tautinio olimpinio...