aA
Iš manęs antstolis išieško skolą. Kurį laiką jos nemokėjau, bet kai susiradau darbą, nuo mano atlyginimo ėmė nuskaičiuoti 70 proc. atlyginimo. Kokią dalį jis gali nuskaičiuoti nuo atlyginimo?
Giedrius Salickas
© Antstolių rūmų archyvas

Į DELFI skaitytojo klausimą atsako antstolis Giedrius Salickas

Viskas gerokai paprasčiau, negu gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Tiesiog reikia teisingai „perskaityti“ situaciją. Pabandykime tai padaryti kartu.

Ar dengiant skolas gali būti išskaičiuojama 70 proc. atlyginimo?

Ne, taip nebūna. Jeigu atidžiau pažvelgtume į antstolio atsiųstą patvarkymą, pamatytume, kad išieškant skolą 70 proc. lėšų išskaičiuojama tik iš skolingo žmogaus darbo užmokesčio ir jam prilygintų išmokų bei davinių dalies, viršijančios Vyriausybės nustatytą minimalios mėnesinės algos (MMA) dydį. Šiuo metu MMA yra 400 eurų.

Išieškant vienintelę skolą iš darbo užmokesčio ir jam prilygintų išmokų bei davinių dalies, neviršijančios MMA dydžio, išskaitoma 20 proc. gaunamų lėšų. Jeigu tuo pat metu dengiamos kelios skolos – ne daugiau kaip 50 proc. darbo pajamų dalies. Tai reglamentuota Civilinio proceso kodekso 736 straipsnyje.

Kalbant paprastai, „nuo minimumo“ išskaičiuojama 20-50 proc., o nuo likusių darbo pajamų – 70 proc. lėšų. Kiek tiksliai bus išskaičiuojama, priklauso ir nuo dengiamų įsiskolinimų rūšies. Jeigu išieškomas išlaikymas periodinėmis išmokomis, žalos, padarytos suluošinimu ar kitokiu sveikatos sužalojimu, taip pat maitintojo gyvybės atėmimu, atlyginimas ir žalos, padarytos nusikalstama veika, atlyginimas, išskaitoma pusė MMA dydį atitinkančios darbo pajamų dalies.

Pagal Civilinio proceso kodekso 735 straipsnį išskaitų iš skolininko darbo užmokesčio ir iš kitų jam prilygintų išmokų bei davinių dydis apskaičiuojamas imant pagrindu skolininkui išmokėti priskaičiuotas sumas, atskaičius iš jų mokesčius (privalomąsias įmokas). Tai yra, skoloms padengti išskaitomos 20 proc., 50 proc. ar 70 proc. pajamų dalys yra apskaičiuojamos nuo skolininko pajamų dalies, likusios sumokėjus mokesčius.

Ar įmanoma gaunant atlygį „negauti jokių pajamų“?

Ne, jeigu elgiamasi rūpestingai. Procentinės išskaitų iš pajamų dalys įstatyme ir yra įtvirtintos tam, kad skolas dengiančiam žmogui liktų lėšų būtiniausiems poreikiams patenkinti. Skolininko turimos sąskaitos yra apribojamos, tačiau skolai dengti panaudojama tik įstatyme nustatyta darbo užmokesčio dalis.

Tiesa, priverstinai išieškomų skolų turintis asmuo turi ir pareigą aktyviai teikti informaciją antstoliui. Privalu nedelsiant pranešti apie savo darbovietę ar jos pasikeitimą. Jeigu prieš pradėdamas dirbti ar vos įsidarbinęs skolininkas antstoliui pateikia pažymą iš darbovietės su informacija apie tai, į kurią konkrečią sąskaitą bus pervedamas darbo užmokestis, antstolis nustato vadinamąją laikinai disponuojamą sumą. Skolininkui leidžiama naudotis areštuotoje sąskaitoje esančia lėšų dalimi, kuri lieka po skolos dengimo išskaitų. Šiuos pinigus galima pasiimti bankų įstaigose grynais.

Skolininkui operatyviai nepateiktus minėtų duomenų, jo pajamų kilmė gali būti nustatyta pavėluotai (juk antstolis netikrina šios informacijos kasdieną) ir išieškojimas kurį laiką būtų vykdomas ne pagal išieškojimo iš darbo užmokesčio taisykles. Laiku nepranešdamas apie pasikeitusią gyvenamąją vietą, skolininkas gali negauti antstolio siunčiamų laiškų su svarbiais dokumentais.

Kam skola?

Kai sakoma „turiu skolą antstoliui“, „moku antstoliams“, dažniausiai kalbama apie nesumokėtas baudas, skolas už komunalines paslaugas, skolas bankams, išlaikymo (alimentų) skolas ir t. t. Taigi, skolos yra ne antstoliams, bet įvairiems kreditoriams. o antstoliai tik vykdo šių kreditorių reikalavimus ir priverstinėmis priemonėmis padeda atsiskaityti tiems asmenims, kurie neįvykdė savo prievolių gera valia.

Lietuvos teisininkų komentarus įvairiomis temomis publikuojantis pagrindinis naujienų portalas DELFI savo skaitytojams siūlo užduoti klausimus Jums aktualiais ir svarbiais klausimais – tikimės, kad profesionalių teisės ekspertų požiūris padės ne tik pasirinkti tinkamą problemos sprendimo variantą, bet ir suteiks žinių, kaip ateityje išvengti nemalonių rūpesčių. Savo klausimus „Klausk teisininko“ prašome siųsti elektroniniu paštu: teise@delfi.lt. Į aktualiausius klausimus bus atsakyta DELFI.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusijos scenarijus 2050-iesiems: Kremlius prognozuoja neišvengiamą karą su Vakarais (148)

Susiskaldžiusi Europa , stagnuojančios JAV ir drąsus daugiapolis pasaulis, kuriame Kremlius...

Lietuva užsienio akimis: darbuotojai emigruoja, bet pensininkai lieka (2)

Kad nepatirtų ekonominio nuosmukio, rytinėms ES narėms teks susigrąžinti išvykusius darbuotojus...

Rimvydas Valatka. Išgirsti popiežių Pranciškų pavergto proto šalyje (87)

Kodėl pavergto proto? Juk popiežius Pranciškus aiškiai pasakė, kad „ši tauta iš tiesų...

Baigėsi popiežiaus vizitas Lietuvoje: miniai žmonių – išskirtinis gestas linkėjo tapti vilties švyturiu, atnaujinta 19.00 (1261)

Popiežius Pranciškus sako, kad skaudžią istoriją išgyvenusi Lietuva gali tapti vilties švyturiu...

Sąvartyno gyventojų kasdienybė už 120 eurų: mes nieko nebijome ir jaučiamės kaip viršininkai (91)

Daugiau kaip 20 metų sąvartyne gyvenantys Laima ir Pavelas nesiskundžia: per mėnesį kiekvienas...

Bendžius žaidė kaip rinktinėje – „Rytas“ galingai startavo LKL „Neptūnas“ įmetė 100 taškų (39)

LKL vicečempionas Vilniaus „Rytas“ sekmadienį galingai pradėjo naująjį sezoną ir namuose...

Popiežius Pranciškus Lietuvoje – istorinio vizito akimirkos (11)

Popiežius Pranciškus baigė oficialią savo istorinio vizito Lietuvoje dalį, o rytoj keliaus...

Landsbergis įvertino popiežiaus vizitą: dabar mes turime ir draugą (53)

Sekmadienio vakarą popiežius nacių aukas pagerbė tylia malda buvusiame Vilniaus gete, o sovietų...

Pasiaukojimas dėl meno: įspūdingiausi aktorių pokyčiai dėl vaidmens sukels įspūdį net skeptikams (1)

Aktorių darbas – argi jis sudėtingas? Dauguma mūsų turbūt nekart svajojo apie vaidmenį kine...

Antroji popiežiaus diena: penkios įsimintiniausios citatos (1)

Popiežius Pranciškus sekmadienį aukojo šv. Mišias Kauno Santakos parke , susitiko su kunigais...