Jei reikėtų išvardinti antstolių dar nefiksuotas faktines aplinkybes, galėtume paminėti nebent Kalėdų senelio kelionę dangumi skriejančiais žirgais. Visa kita, arba beveik visa kita, antstoliai jau filmavo, fotografavo, aprašinėjo.
© DELFI / Domantas Pipas

Per 13 savo veiklos metų Lietuvos antstoliai faktines aplinkybes konstatavo daugiau kaip 33 400 kartų. Įvairių asmenų prašymu fiksuojami patys rimčiausi ir patys keisčiausi dalykai: nuo akcininkų susirinkimų ar ekstremalių situacijų – iki nelegalių tablečių naikinimo ar automobilio apspjaudymo.

Kas pasikeičia po to, kai antstolis užfiksuoja įrodymus teisinėmis priemonėmis? Ir ką reikėtų žinoti paslaugos užsakovui, kad faktų konstatavimas jam taptų naudingas? Apie tai atsakydamas į DELFI skaitytojų klausimus aiškina Trakų, Elektrėnų ir Kaišiadorių rajono apylinkės teimų veiklos teritorijose veikiantis antstolis Darius Jonaitis.

Išskirtiniai atvejai atskleidžia, kokia neaprėpiama faktų konstatavimo taikymo sfera. Faktų konstatavimas įvairiems asmenims padeda apsisaugoti nuo konkurentų ar kaimynų nesąžiningumo, užkerta kelią galimoms teisinėms manipuliacijoms, o daugeliu atvejų – atveda į pergalę teisme.

Taip atsitiko ir su kurioziškuoju spjūviu ant kaimyno automobilio. Spjūvio „autoriui“ teko atlyginti priteistą žalą, kadangi teismui buvo pateikti neginčijami įrodymai, kad chuliganiškai pasielgė būtent tas konkretus žmogus. Antstolio paimtas seilių mėginys buvo nugabentas į laboratoriją ir sulygintas su įtariamo pažeidėjo DNR.

Antstolis Darius Jonaitis
Antstolis Darius Jonaitis
© Asmeninio archyvo nuotr.

Faktų konstatavimas padėjo civilizuotai užbaigti ir kitą fantazijos ribas viršijusį kaimynų konfliktą. Atsukęs garsiakalbį į kaimyno kiemą, antrasis kaimynas 20 valandų per parą visu garsu „transliuodavo“ įžeidžiamus įrašus.

Antstolio preciziškai užfiksuotos kortos metimo į aukštį aplinkybės 2014 m. tapo reikšmingu įrodymu, padėjusiu iliuzionisto Roko Bernatonio triuką pripažinti Pasaulio Gineso rekordu.

Galimybių fiksuoti faktines aplinkybes daugėja. Plečiasi ne tik konstatuojamų daiktų ar įvykių spektras, bet ir galimybės užfiksuoti įrodymus teisiniais būdais. Pasitelkdami informacinių technologijų specialistus, antstoliai šiandien jau geba užfiksuoti įrodymus, kad interneto svetainė yra nuplagijuota, nors abi svetainės vizualiai net nepanašios. Lyginamos programavimo kalbos ir programavimo kodai.

Poreikis fiksuoti įrodymus elektroninėje erdvėje nuolatos didėja. Tai prašymai fiksuoti galimus intelektinės nuosavybės teisių pažeidimus internete, galimai įžeidžiančius komentarus prie interneto dienraščių straipsnių, užsakovams svarbius elektroninius laiškus ir trumpąsias telefono žinutes, socialinių tinklų turinį.

Vienai faktų konstatavimo užsakovei antstolio paslauga padėjo išsireikalauti priteistų išlaikymo išmokų vaikams iš buvusio sutuoktinio. Nors vaikų tėvas tikino neturintis jokių pajamų, teismui buvo pateikti įrodymai, tai netiesa – socialiniame tinkle puikavosi vyriškio nuotrauka jachtoje egzotiškoje šalyje.

Nors dviejų vienodų faktų konstatavimo protokolų nėra, realus antstolio užfiksuotų įrodymų poveikis įprastai paskatina užsakovus analogiškas praktines problemas spręsti pasitelkiant analogiškas antstolio paslaugas.

Informacinės technologijos ypač naudingos nustatant tikslią konstatuojamo objekto vietą ar sklypų ribas: pakanka navigacijos sistemos duomenis mobiliajame telefone sulyginti su Google žemėlapio duomenimis.

Dažniausiai prašoma konstatuoti patalpų būklę ar statybos darbų eigą. Tipiški prašymai konstatuoti gyvenamųjų patalpų būklę keičiantis naudotojams ar savininkams: kai butą ar namą ruošiamasi išnuomoti, kai butas pereina kitam savininkui po teismo proceso dėl palikimo padalijimo ir pan. Antstolio konstatuotos aplinkybės paslaugos užsakovams vėliau padeda ginti jų teisėtus interesas ir prisiteisti tyčia ar netyčia padarytą žalą, kad ir tada, kai bute gyvenę nuomininkai jį paverčia landyne arba būstą paliekantys gyventojai po palikimo perdalijimo kerštaudami išdaužo santechniką ir plyteles.

Faktinių aplinkybių konstatavimas ypač naudingas ir siekiant išvengti ginčų su statybos darbų vykdytojais. Tiksliai užfiksuotos aplinkybės paslaugos užsakovą apginkluoja įrodymais, kiek ir kokių darbų buvo atlikta tam tikru metu, kokia šių darbų kokybė.

Faktinių aplinkybių konstatavimo protokolas – rašytinis įrodymas. Antstolio surašytas faktinių aplinkybių konstatavimo protokolas teisiniuose procesuose yra rašytinis įrodymas ir turi didesnę įrodomąją galią. Įrašymo priemonėmis užfiksuoti garsai ir vaizdai laikomi sudedamąja faktinių aplinkybių konstatavimo protokolo dalimi.

Dėl faktų konstatavimo paslaugos kreipiasi ir fiziniai, ir juridiniai asmenys, patekę į konfliktines situacijas arba siekiantys apsidrausti nuo nepagrįstų kaltinimų, išvengti nereikalingų ginčų.

Antstoliams fiksuojant faktines aplinkybes įmanoma konstatuoti beveik viską, kas vyksta, yra girdima ar matoma protokolo surašymo metu. Vienintelė ir svarbiausia problema, dėl kurios dažnai neįmanoma užfiksuoti asmenims svarbių aplinkybių yra tai, kad į antstolius neretai kreipiamasi pavėluotai: kai ginčas, pretenzijos, ar žala, nuo kurios būtų galima apsisaugoti, jau yra atsiradusi, o reikšmingos faktinės aplinkybės – pasikeitę ar išnykę. Todėl visiems, svarstantiems galimybę pasinaudoti faktų konstatavimo paslauga, patartina ilgai nedelsiant pasikonsultuoti su antstoliu, kad būtų išnaudotos visos galimybės užfiksuoti tai, aks užsakovui svarbu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Švedijos pakilimo istorija: kodėl jiems sekasi (46)

Švedijoje susiformavusiai ekonominei ir socialinei politikai didelės įtakos turėjo šalyje...

Rokiruotė Seime: Pūką keis tikrai spalvinga asmenybė į jo vietą sėstis nenorėtų (718)

Seimui panaikinus seksualiniu priekabiavimu apkaltinto Kęstučio Pūko mandatą į Parlamentą...

Valančiūnas ar Sabonis: kurio lietuvio savo komandoje labiau norėtų NBA žaidėjai? specialiai DELFI iš Londono (31)

Tik antrąjį sezoną Nacionalinėje krepšinio asociacijoje ( NBA ) rungtyniaujantis Domantas...

Krepšininkas Simas Jasaitis įtariamas smurtu šeimoje, vyras atsidūrė policijoje (581)

Krepšininkas Simas Jasaitis atsidūrė policijoje dėl smurto artimoje aplinkoje. Garsus...

Iš kelto Ryga-Stokholmas iškrito lietuvis, jo paieškos bevaisės (29)

Šeštadienį vakare iš „Tallink“ kelto „Isabelle“ iškrito lietuvis. Jo gelbėjimo...

Gyvenimas pasienyje – jautukai lenkams, mėsa į namus iš lenkiškų parduotuvių (54)

Lietuvos kaime, ypač nederlingose Dzūkijos žemėse, sparčiai populiarėja mėsinių galvijų...

Gyvai / Eurolygos jaunimo atrankos turnyro finalas: „Lietuvos rytas“ - „Stellazzurra“ (2)

Eurolygos jaunimo atrankos turnyro finalas: „Lietuvos rytas“ - „Stellazzurra“. Tiesiogiai iš...

Užkalnis: jei susapnavote, kad galite kurti restoraną, nieko nedarykite (61)

Būna tokių sapnų, kurie kankina savo beviltiškumu: pavyzdžiui, eini ilgu ilgu koridoriumi, ir...

Žmonės moka pinigus, kad pamatytu keisčiausius dalykus: nuo dešrelių iki mirties ekspozicijų (1)

Yra daugybė muziejų, kurie yra visiškai įprasti. Dažniausiai juose eksponuojami meno kūriniai,...

Vilnietės skambutis į polikliniką atskleidė gilią sistemos problemą (124)

Šaltuoju sezonu, kai kas antras kosėja ir čiaudo, apsilankyti poliklinikoje – menkas malonumas....