aA
Ar darbdavys elgiasi tesisėtai, jei 2016 m. buvo žodiškai sutarta, kad į „rankas“ mokės 600 Eur atlyginimą, o nuo 2017 m. jis toliau moka 600 Eur po mokesčių, nors mokesčiai buvo sumažinti dėl padidinto NPD ir PNPD.
Julija Viktorija Flis
Julija Viktorija Flis
© Advokatų kontoros archyvas

Darbo sutartyje nurodyta, kad bus mokamas minimalus darbo užmokestis plius priedai. Priedų sistema, kaip suprantu, nėra įforminta. Gaunasi, kad nuo 2017 m. darbdavys neperspėjęs sumažino darbo užmokestį „ant popieriaus“, motyvuodamas, kad buvo susitarta žodžiu, kad mokės į rankas 600 Eur.

Į DELFI skaitytojo komentarą atsako advokatų kontoros „Žlioba & Žlioba“ advokatė Julija Viktorija Flis.

Dėkoju už klausimą. Atsakymas pateikiamas atsižvelgiant į DELFI skaitytojo užklausoje nurodytas aplinkybes.

Pirma, sekant Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktika, už tinkamą darbo sutarties sudarymą atsako darbdavys, šalims susitarus dėl darbo užmokesčio, jo dydis, sudėtinės dalys turi būti nurodomas darbo sutartyje taip, kad būtų aiškios abiem šalims ir atitiktų suderintą jų valią (pavyzdžiui, 2008 m. gruodžio 16 d. nutartis, priimta civilinėje byloje V.R. v. Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija, bylos Nr. 3K-3-602/2008).

Jei šalys buvo susitarusios dėl didesnio darbo užmokesčio, tačiau darbdavys darbo sutartyje nurodo mažesnį darbo užmokestį, toks darbdavio elgesys yra neteisėtas.

Antra, bendroji taisyklė yra tokia, kad visos sąlygos turi būti įtvirtinamos darbo sutartyje. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra išaiškinęs, kad, kilus ginčui dėl to, ar darbdavio darbuotojo naudai atliekami veiksmai, kurie nėra apibrėžti darbo sutartyje, vertintini kaip sutarties sąlyga, būtina nustatyti, ar darbo sutarties šalių elgesys, atliekamų veiksmų pobūdis, kitos reikšmingos aplinkybės sudaro pagrindą spręsti, kad darbo teisinių santykių metu buvo šalių susitarimas šiuos veiksmus vertinti kaip vieną sutarties sąlygų, kuri yra darbdaviui privaloma ir turi būti jo vykdoma (pavyzdžiui, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2013 m. spalio 2 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-459/2013).

Darbo sutarties sąlygos, tame tarpe ir šalių susitarimas dėl darbo užmokesčio, gali būti nustatytas ne tik rašytinėje darbo sutartyje, norminiuose teisės aktuose, bet gali būti teismo nustatytas iš darbo sutarties šalių elgesio, atliekamų veiksmų, kitų reikšmingų aplinkybių apie faktinį sutarties vykdymą, kurie sudaro pagrindą spręsti, kad darbo teisinių santykių metu buvo šalių susitarimas atitinkamą elgesį, veiksmus ir kt. vertinti kaip vieną sutarties sąlygų.

Taigi, tuo atveju, jei darbdavys darbo sutartyje nurodė mažesnį darbo užmokestį nei kad šalys susitarė žodžiu, darbuotojas gali reikalauti priteisti visą šalių susitartą darbo užmokestį. Pažymėtina, kad nors teismų praktikoje darbuotojas laikomas silpnesniąja darbo santykių šalimi, tačiau darbuotojas privalo pateikti įrodymus, patvirtinančius tikrąjį šalių susitarimą (pavyzdžiui, tai gali būti liudytojų parodymai, susirašinėjimai tarp darbdavio ir darbuotojo).

Nesutarimai tarp darbdavio ir darbuotojo (darbo ginčai), kilę dėl darbo įstatymuose, kituose norminiuose teisės aktuose, darbo ar kolektyvinėje sutartyje nustatytų teisių ir pareigų įgyvendinimo, tarp jų ir dėl darbo užmokesčio priteisimo, nagrinėjami Darbo ginčų komisijoje prie Valstybinės darbo inspekcijos teritorinio skyriaus.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Karo ekspertai: rusai pasiuto dėl Zelenskio vizitų (1)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertų teigimu, mūšiai...

Atvėsino vieną karščiausių Eurolygos komandų: „Žalgiris“ Kaune paguldė ant menčių „Monaco“ (3)

Kauno „Žalgiris“ (16-15) dvigubą Eurolygos savaitę pradėjo pergalingai. Dėl vietos pirmajame...

Baimes dėl Biručio nuvijęs Maksvytis juokavo apie jo porininką: gerai, kad grįžo sužadėtinė

Kazys Maksvytis yra sakęs, kad jam patinka pergalės, paskutinę akimirką nudžiautos iš...

Agnė Keizikienė

Neuromokslininkė – apie vyriškumo šaltinį testosteroną: kas nutinka, kai jo ima trūkti ir kodėl neretai dėl to būna kalti patys vyrai? (1)

Dažnai vyriškumo hormonu vadinamas testosteronas turi ne vieną funkciją organizme, bet...

Lietuvą pasieks šiltesnio oro masė: temperatūra kils daug sparčiau

Ketvirtadienio dieną slėgis šalyje kris, iš pietvakarių artės žemo slėgio sritis. Dangus...

Gintaras Čekonis

Vilniečio pastangos pamiršti buvusiąją baigėsi pažintimi su ekstravagantiška Natalija: prisiminus tą naktį iki šiol apima gėda (1)

Sklandžiai išsiskirti – taip pat menas, pasakytų turintys didesnę tokio tipo procesų patirtį....

Prancūzijos URM vadovė apie santykius su Rusija: visiškai aišku, kad šiandien ne metas dialogui (1)

Prancūzijos laikysena karo Ukrainoje klausimu nesikeitė ir išlieka principinė, sako šalies...

Ištrauktas netoli „Nord Stream“ dujotiekio pastebėtas objektas (1)

Iš Baltijos jūros dugno ištrauktas netoli dujotiekio „Nord Stream 2“ aptiktas objektas. Danijos...

Motiejūnas į Kauną gali grįžti ne tik per Eurolygos finalo ketvertą: „Žalgiris“ – mano svajonė (2)

Kauno „Žalgirio“ (16-15) krepšininkai trečiadienio vakarą Nemuno saloje 79:70 pranoko...

Karas Ukrainoje. Ukrainoje laukiama gerų naujienų: okupantai jau skundžiasi Reznikovas: tuoj prasidės kontrpuolimas (2)

Jau ne vieną mėnesį besitęsiantys arčiausi Rusijos ir Ukrainos mūšiai dėl Bachmuto ,...