Neseniai savo įmonėje įdarbinome darbininką. Vos tik sutvarkius įdarbinimo dokumentus pradėjome gauti laiškus iš anstolių. Noriu sužinoti: kokia tvarka ir kiek daugiausiai galima atskaičiuoti iš darbuotojo atlyginimo? Anstolių laiškų yra septyni. Viename jų dar reikia atskaičiuoti po 120 Eur trims vaikų namuose augantiems darbuotojo vaikams – tai jau pusė atlyginimo. Ką daryti toliau? Kiekvienas anstolis reikalauja grąžinti skolą. Pagal kokį eiliškumą mokėti tas skolas?
© DELFI / Domantas Pipas

Į DELFI skaitytojo klausimą atsako antstolis Andrius Bublys

Tvarkingai surikiuoti kas mėnesį kreditoriams pervedamas darbuotojo skolų dalis padeda antstolių informacija ir Civilinio proceso kodekso normos. Į darbovietes siunčiamuose antstolių patvarkymuose dėl skolos išieškojimo visada nurodoma išieškojimo eilė arba skolos rūšis. Civilinio proceso kodekso 754 straipsnyje įvairios skolos suskirstytos į trijų lygių reikalavimų patenkinimo eiles.

Prioritetas – vaikai ir nukentėjusieji. Pirmąja eile tenkinami reikalavimai išieškoti priteistą išlaikymą ir reikalavimai atlyginti žalą, padarytą suluošinimu ar kitokiu sveikatos sužalojimu, taip pat atsiradusią dėl maitintojo netekimo.

Antrąją eile tenkinami darbuotojų reikalavimai, atsirandantys dėl darbo teisinių santykių. Trečiąja eile tenkinami visi kiti reikalavimai. Tai bankų ir kredito įstaigų reikalavimai grąžinti paskolas ar kreditus, ryšio bei komunalinių paslaugų tiekėjų reikalavimai grąžinti nesumokėtus mokesčius už paslaugas ir kt.

Ką daryti, jei trūksta pajamų dengti visoms darbuotojo skoloms? Jeigu skolininko darbo užmokesčio nepakanka padengti visoms skoloms, tai pirmiausia dengiamos vaikams priteisto išlaikymo skolos. Likusios skolos laukia savo eilės ir pradedamos mokėti tik tada, kai visiškai įvykdoma išlaikymo prievolė.

Tokiu atveju patartina informuoti antstolius, vykdančius skolų išieškojimą pagal paskesnės eilės reikalavimus, kad laikinai nėra galimybės iš skolininko darbo užmokesčio ir kitų jam prilygintų išmokų išskaičiuoti lėšas tam tikrų skolų dengimui. Kai skolingo darbuotojo finansinė padėtis pasikeičia (padengiama pirmesnės eilės skola, padidėja darbo užmokestis), pradedamos mokėti likusios skolos. Pervedamų išskaitų sumos turi būti proporcingos išieškomų skolų sumoms.

Ką patarti sunkiai besiverčiantiems darbuotojams? Žmonėms, kurie dėl sunkios finansinės padėties neturi finansinių galimybių dengti visų skolų, įstatymas suteikia galimybę kreiptis į teismą dėl sprendimo įvykdymo išdėstymo. Tačiau praktikoje taikomas ir paprastesnis būdas – tai antstolio tarpininkavimas tarp proceso šalių. Į antstolį turėtų kreiptis pats skolingas žmogus, kartu pateikdamas savo turtinę padėtį pagrindžiančius dokumentus.

Andrius Bublys
Andrius Bublys
© Antstolių rūmų archyvas

Nors antstoliui šiuo metu nesuteikta teisė savo patvarkymu išdėstyti skolos mokėjimą dalimis, toks skolos dengimo grafikas gali būti tvirtinamas gavus išieškotojo pritarimą. Dažnai išieškotojams šis kelias būna priimtinas ir jis naudingas abiem pusėms. Tais atvejais, kai skolingas asmuo tenkina ne tik pirmos, bet ir paskesnės eilės reikalavimus bent maža dalimi, įsiskolinimo našta greičiau mažėja ir slegia vis mažiau.

Ar išlaikymo lėšas naudojantys asmenys privalo atsiskaityti? Įsiskolinimai išlaikymo negaunantiems vaikams yra ypatinga skolų rūšis. Iš vienos pusės – tai populiarios skolos. Pagal statistiką šimtui Lietuvos gyventojų tenka 2,4 atvejo, kai vaikams priteistą išlaikymą (alimentus) reikia išieškoti priverstinai (Estijoje – tik 0,7 atvejo). Iš kitos – tai pinigai, kuriuos daugelis skolingų žmonių linkę administruoti net ir išieškotojo kišenėje.

Dažnai išlaikymo prievolę vykdantys asmenys reikalauja išsamių ataskaitų, kur panaudoti jų pinigai. Tokie prašymai pagrįsti tik tada, kai pareiga teikti ataskaitas įrašyta teismo sprendime arba taikos sutartyje. O kitais atvejais preziumuojama, kad vaiką prižiūrintis asmuo gaunamas išlaikymo lėšas naudoja atsakingai ir tinkamai.

Lietuvos teisininkų komentarus įvairiomis temomis publikuojantis pagrindinis naujienų portalas DELFI savo skaitytojams siūlo užduoti klausimus Jums aktualiais ir svarbiais klausimais – tikimės, kad profesionalių teisės ekspertų požiūris padės ne tik pasirinkti tinkamą problemos sprendimo variantą, bet ir suteiks žinių, kaip ateityje išvengti nemalonių rūpesčių. Savo klausimus „Klausk teisininko“ prašome siųsti elektroniniu paštu: teise@delfi.lt. Į aktualiausius klausimus bus atsakyta DELFI.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Petro Gražulio dukrelės mama paviešino jų susirašinėjimą: galite suprasti, kaip jaučiausi Gražulis teismo keliu reikalaus vaiko globos (1256)

Po žinomo politiko Petro Gražulio pareiškimo, jog savo ir palangiškės Birutės Navickaitės...

Orai: po trumpo atokvėpio vėl bus karšta

Savaitės pradžioje orai bus gaivūs, daugelyje vietovių dar palis. Tačiau nuo savaitės vidurio...

Lietuvai gresia juodžiausias scenarijus ES: galime pradėti skaičiuoti valandas, kol visi masiškai pradės eiti į pensiją (520)

Per artimiausius 5-6 metus reikia sukaupti rezervą , kad mūsų socialinės apsaugos sistema 15...

Sunku patikėti, kad vienai šeimai teko išgyventi šitiek tragedijų (4)

Kodėl likimas vienai šeimai lėmė išgyventi tiek tragedijų ir negandų? Jų būta tiek daug, jog...

R. T. Erdoganas skelbia pergalę rinkimuose Turkijoje (12)

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdoganas) paskelbė pergalę...

Kolumbijai nepasipriešinę lenkai – už aštuntfinalio borto (323)

Aukštą aštuntąją vietą FIFA pasaulio reitinge užimančios Lenkijos rinktinės pasirodymas...

Kada, jeigu ne vasarą: paaiškino, kaip reikia atsijungti nuo centrinio šildymo (10)

Atėjus šiltajam metų laikui vis daugiau butų ir kitų patalpų savininkų kreipiasi ieškodami...

Kaip nutiko, kad šunų kirpėjai meilę šunims nustelbė meilė vištoms (3)

Alytaus rajono Domantonių kaime per 40 rūšių paukščių auginantys Deimantė Esebua ir Robertas...

Kruviniausios šaudynės repo istorijoje: kai kurios mįslės neįmintos iki šiol (19)

Jauno reperio XXXTentacion – vieno žinomiausių vardų dalijimosi muzikos įrašais socialiniame...

Vairuojate automobilį su turbina? Šis straipsnis jums (28)

Kad ir ką bedarytumėte, dar niekam nepakenkė profesionalų patarimai. Ši auksinė taisyklė...