aA
Mano vyras buvo tolimųjų reisų vairuotojas, išvykęs į reisą (komandiruotė) į Rusiją, ten jį, rado mašinoje negyvą, rusų ekspertai nurodė, kad jis nusižudė. Tuo metu buvo labai dideli šalčiai, automobilis buvo sugedęs, kelias dienas aikštelėje buvo tvarkomas (ne servise, ne uždaroje patalpoje, bet lauke, spaudžiant -30 laipsnių šalčiui). Praėjo jau 3 mėn. dar neturime jokių duomenų apie tyrimą (rašiau tiesiai to miesto policijos vadovui, buvo atsakyta, kad dar vyksta tyrimas), dingo daug vyro daiktų, pinigai. Ar mano vaikams priklauso kažkokia kompensacija iš įmonės, kurioje vyras dirbo?
© DELFI / Kiril Čachovskij

Į DELFI skaitytojo klausimą atsako advokato padėjėja Rasa Vaičekauskytė.

Atsakant į Jūsų klausimą, visų pirma pastebėtina, kad ikiteisminis tyrimas dar nebaigtas, todėl šiuo atveju reikėtų ir būtų tikslinga sulaukti ikiteisminio tyrimo pabaigos, kai bus aišku, ar vyro mirties priežastis tikrai yra savižudybė.

Tuo atveju, jeigu vyro mirtis būtų pripažinta nelaimingu atsitikimu, vyro šeimos nariams priklausytų išmoka pagal Lietuvos Respublikos nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įstatymą.

Tačiau pagal Lietuvos Respublikos nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įstatymo 7 straipsnio 2 dalies 2 punktą draudžiamuoju įvykiu nepripažįstamas nelaimingas atsitikimas, jeigu apdraustasis asmuo sąmoningai (tyčia) siekė, kad įvyktų nelaimingas atsitikimas.

Prie sąmoningo siekio, kad įvyktų nelaimingas atsitikimas, galima priskirti ir savižudybę. Todėl jeigu pasitvirtintų, kad vyro mirties priežastis yra savižudybė, vyro šeimos nariams išmoka nepriklausytų.
Jeigu paaiškėtų, kad vyras mirė dėl prieš jį panaudoto smurto, jeigu smurto aplinkybės ir motyvai nesusiję su darbu, toks įvykis nebūtų laikomas draudžiamuoju ir vyro šeimos nariams išmoka taip pat nepriklausytų, išskyrus atvejus, kai nelaimingas atsitikimas įvyksta pakeliui į darbą ar iš darbo.

Pažymėtina, jog įstatymas ir konkrečios draudimo rūšies taisyklės nustato išimtis, kada draudėjo patirta žala visiškai ar iš dalies nekompensuojama. Tokią teisę draudikas turi nedraudiminio įvykio atveju, draudiminiam įvykiui įvykus dėl įstatyme nurodytos formos draudėjo kaltės, pažeidus draudimo sutarties sąlygas, kitais įstatymo numatytais atvejais.

Rasa Vaičekauskytė
Rasa Vaičekauskytė
© Advokatų kontoros nuotr.

Pažymėtina, kad draudikas privalo įrodyti aplinkybes, atleidžiančias jį nuo draudimo išmokos mokėjimo ar suteikiančias teisę sumažinti draudimo išmoką.

Vis dėlto, draudikas neatleidžiamas nuo draudimo išmokos mokėjimo, kai ji pagal draudimo sutartį turi būti mokama apdraustojo mirties atveju, o mirtis įvyko dėl savižudybės, bet draudimo sutartis galiojo daugiau kaip trejus metus.

Taigi tuo atveju, jei draudimo apsauga galiojo trumpiau negu tris metus, draudikui nekyla pareiga mokėti draudimo išmokos, tačiau tais atvejais, kai draudimo apsauga pagal sudarytą draudimo sutartį galiojo ilgiau negu tris metus ir įvyko apsidraudusio asmens savižudybė, draudikui kyla pareiga mokėti draudimo išmoką.

Todėl šiuo atveju svarbu nustatyti, kiek laiko galiojo draudimo apsauga, nuo to priklausys, ar draudikas privalėtų išmokėti draudimo išmoką vyro savižudybės atveju.

Pateikiamas teisininko komentaras yra bendrojo pobūdžio ir negali būti traktuojamas kaip individuali teisinė konsultacija. Dėl detalesnės informacijos kreiptis el. paštu rasa@rasavaicekauskyte.lt

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pasakoja apie slaptus bandymus su žmonėmis Rusijoje: instinktyviai dar mėginau įkvėpti (36)

Nepriklausomu informacijos kanalu „Proekt“, prie kurio darbuojasi tiriamąjį darbą dirbantys...

Bene keisčiausiame mieste pasaulyje savaitgalis kainuoja tūkstančius (11)

Bemaž pusė tūkstančio už viešbučio kambarį, šimtai už įėjimą į pramogų parką, o jame...

Pirmąją popiežiaus Pranciškaus vizito dieną – netikėtas gestas ir gausios pagyros Lietuvai (1483)

Šeštadienio vakarą baigiasi pirmoji popiežiaus Pranciškaus diena Lietuvoje. Ko gero, svarbiausiu...

Telefonai kaista: skelbiama apie didžiulį emigrantų susidomėjimą grįžti į Lietuvą (440)

Teigiama, kad tarp Jungtinėje Karalystėje (JK) gyvenančių lietuvių susidomėjimas grįžimu į...

Orai: bus šalta ir lis

Virš Skandinavijos besisukantis galingas žemo slėgio sūkurys į šalį atnešė rudenišką orą....

Nosį pasaulio čempionui sukruvinęs rusas turėjo brangiai sumokėti (17)

Anthony Joshua apgynė savo titulus, svarbiausioje bokso sunkiasvorių dvikovoje nokautavęs...

Kaune piligrimai popiežiaus lauks per naktį – vieni melsis iki ryto, kiti nakvos tiesiog prie scenos (34)

Į Lietuvą atvykęs ir Vilniaus mieste su geros valios žmonėmis susitikęs popiežius Pranciškus...

Darbuotojai pasipiktinę – atlyginimai vėluoja po pusmetį (87)

Pledus, baldinius ir kitokius audinius gaminančios bendrovės „Lanalita“ gamybinio padalinio...

Tokių Prezidento rinkimų Lietuva seniai nematė: Pakso referendumas dėl lito ir kiti nežinomieji (759)

Likus mažiau nei metams iki prezidento rinkimų, prie starto linijos rikiuojasi kandidatai. Nors per...

Ypatingą vaidmenį popiežiaus vizito metu atlikęs 14-metis: iš pradžių tuo nepatikėjau (258)

Nors popiežius Pranciškus jau išvyko nakčiai į Apaštališkąją nunciatūrą, tūkstančiai...