Esu aštuoniolikmetis ir neseniai patekau į tokią situaciją – norėjau aikštelėje perstatyti draugui priklausantį automobilį, kai pavažiavau vos keletą metrų, mane sustabdė policija. Vairuotojo pažymėjimo nesu įgijęs, pareigūnai sakė, kad bus skirta bauda nuo 300 iki 450 eurų, taip pat neteksiu teisės įgyti pažymėjimą per artimiausius metus.
Mindaugas Bliuvas
© Advokatų kontoros archyvas

Ar yra įmanoma situacija, kad pareigūnas neskirtų draudimo vairuoti vienerius metus? Esu jau išlaikęs teorijos egzaminę ir ruošiausi praktinei užduočiai. Situacija labai kvaila, nes “teisių” įgijimo nukėlimas metams už tai, kad norėjau perstatyti automobilį aikštelėje yra prilyginama vairavimui gatvėje.

Į DELFI skaitytojo klausimą atsako advokatų kontoros „Cobalt” vadovaujantis teisininkas, advokatas Mindaugas Bliuvas

Atsakant į Jūsų pateiktą klausimą dėl situacijos, kurioje Jūs atsidūrėte, reikėtų išskirti kelis aspektus: pirma, transporto priemonės vairavimas neturint teisės vairuoti; antra, tokio nusižengimo pasekmės, siekiant vėliau įgyti teisę vairuoti transporto priemones.

Asmeniui, kuris vairavo transporto priemonę neturėdamas teisės ją vairuoti, atsakomybė numatyta Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 424 straipsnio 2 dalyje. Už tokio pobūdžio nusižengimą gali būti paskirta bauda nuo 300 iki 450 Eur.

Remiantis Administracinių nusižengimų kodekso 34 straipsnio 2 dalimi, baudos dydis nustatomas pagal už padarytą administracinį nusižengimą numatytų minimalios ir maksimalios baudų vidurkį, atsižvelgiant į padaryto administracinio nusižengimo pobūdį, pažeidėjo kaltės formą ir rūšį, asmenybę, atsakomybę lengvinančias ir sunkinančias aplinkybes.

Jeigu yra nustatomos administracinį nusižengimą padariusio asmens padėtį gerinančios ar atsakomybę lengvinančios aplinkybės, skiriama ne didesnė negu vidurkis bauda. Už Jūsų padarytą administracinį nusižengimą skiriamos baudos vidurkis šiuo atveju yra 375 Eur.

Todėl, jeigu bus nustatytos Jūsų atsakomybę lengvinančios ar Jūsų padėtį gerinančios aplinkybės, tikėtina, Jums bus paskirta ne didesnė nei minėtas vidurkis bauda.

Jūs taip pat keliate klausimą, ar mašinos perstatymas automobilių stovėjimo aikštelėje gali būti prilyginamas transporto priemonės vairavimui. Šioje vietoje svarbu paminėt Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymą, kuriame įtvirtintos šio atvejo nagrinėjimui svarbios sąvokos.

Šio įstatymo 1 straipsnio 75 punkte apibrėžiamas transporto priemonės vairavimas. Transporto priemonės vairavimas – tai transporto priemonėje ar ant jos esančio asmens arba savivaldžio automobilio įrangos veiksmai, kuriais valdoma transporto priemonė. Taigi, vertinant pateiktą transporto priemonės vairavimo sąvoką kartu su Jūsų aprašytais veiksmais – aikštelėje perstatėte automobilį – panašu, jog Jūs atlikote veiksmus, kuriais valdėte, t. y. vairavote transporto priemonę.

Deja, galiojantys teisės aktai vairavimą sieja tik su veiksmais, kuriais valdoma transporto priemonė, neatsižvelgiant į tai, kokioje erdvėje tai daroma – gatvėje ar automobilių stovėjimo aikštelėje.

To paties Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo 22 straipsnio 11 dalyje įtvirtinta taisyklė, jog asmenys, kurie vairavo transporto priemonę neturėdami teisės vairuoti transporto priemones, tokią teisę gali įgyti ne anksčiau kaip po vienų metų nuo šio pažeidimo padarymo dienos.

Taigi, akivaizdu, jog administracinio nusižengimo byloje nepavykus įrodyti, jog automobilių stovėjimo aikštelėje Jūs transporto priemonės nevairavote, vairuotojo pažymėjimą, suteikiantį teisę vairuoti transporto priemonę, galėsite įgyti ne anksčiau kaip po vienerių metų nuo administracinio nusižengimo padarymo dienos.

Pateikiamas teisininko komentaras yra bendrojo pobūdžio ir negali būti traktuojamas kaip individuali teisinė konsultacija. Dėl detalesnės informacijos kreiptis el. paštu: mindaugas.bliuvas@cobalt.legal

Lietuvos teisininkų komentarus įvairiomis temomis publikuojantis pagrindinis naujienų portalas DELFI savo skaitytojams siūlo užduoti klausimus Jums aktualiais ir svarbiais klausimais – tikimės, kad profesionalių teisės ekspertų požiūris padės ne tik pasirinkti tinkamą problemos sprendimo variantą, bet ir suteiks žinių, kaip ateityje išvengti nemalonių rūpesčių. Savo klausimus „Klausk teisininko“ prašome siųsti elektroniniu paštu: teise@delfi.lt. Į aktualiausius klausimus bus atsakyta DELFI.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Feisbuke uraganą sukėlusios karalienių įkvėpėjos ir jos vyro interviu apie turtus kraunančią veiklą ir tikrąjį gyvenimą (68)

Neseniai feisbuke it virusas paplito įrašas, kuriame Rasa Kaktytė kvietė moteris šypsotis,...

Mažoji Lietuva Anglijoje: pūsles ir varginantį darbą kenčia dėl 220 svarų per 3 dienas (165)

Mažoji Lietuva – taip šmaikščiai vadinamas vaisių ir daržovių pakavimo fabrikas Visbiče,...

Edita Mildažytė: esu pakankamai įtakinga, kad galėčiau priimti sprendimus ir vykdyti savo gyvenimo planą taip, kaip noriu (168)

DELFI tęsia įtakingiausiųjų rinkimus, kuriuose – ir didžiausią įtaką turinčios...

Karališkos vestuvių naktys, kurių nesinori prisiminti (12)

Jie ištarė santuokos priesaiką stebint 29 milijonams žmonių, tačiau princo Harry ir Meghan...

Savaitgaliui į namus vykę kariai pateko į avariją: vienas žuvo, keturi sužaloti papildyta (155)

Penktadienį, rugpjūčio 17 d., pavakare, kelio Molėtai–Pabradė 9-ajame kilometre, susidūrus...

Savaitgalio orai: viena diena bus ypač karšta (21)

Sunku patikėti, kad jau greitai imsime skaičiuoti paskutines vasaros dienas ir netrukus pasitiksime...

Skaitytojai dalijasi istorijomis: ką daryti, jei persekioja kelyje? (71)

DELFI skaitytojos istorija apie tai, kaip naktį ją automobiliu persekiojo nežinomas vyras...

Neįprastos vyrų ir moterų charakterio savybės, kurios atrodo seksualios priešingai lyčiai (15)

Seksualumas yra labai susijęs su kūnu. Žmonėms patinka matyti ir liesti kitų žmonių kūnus –...

Į festivalį „Karklė Live Music Beach 2018“ – net ir pėsčiomis (11)

Šiandien, penktadienį, Karklės miestelyje prasidėjo muzikos ir menų festivalis „ Karklė Live...

„Aprangos“ vadovas: turime sakyti atvirai, kad kainos nebus žemesnės (766)

„Nustokime gąsdinti žmones, kad pas mus aukščiausios kainos Europoje. Taip tikrai nėra, bet jos...