aA
Mano močiutė (tėvo mama) turi surašius testamentą, kad savo nekilnojamą turtą palieka mano tėčiui. Tačiau jis mirė. Testamentas liko pas mane. Ar šis testamentas dar turi kokią nors teisinę galią? Močiutė turi dar vieną sūnų.
Aleksandras Kovalevskis
© DELFI / Andrius Ufartas

Į DELFI skaitytojo klausimą atsako teisininkas Aleksandras Kovalevskis

Šiuo atveju tėvo mama yra sudariusi asmeninį testamentą, nes jis yra surašytas ranka. Tokiame testamente privalomai turi būti nurodyta tėvo mamos vardas, pavardė, testamento sudarymo data, vieta ir aiškiai išreikšta valia, taip pat jis turi būti pasirašytas. Asmeninis testamentas gali būti surašytas bet kokia kalba.

Asmeninį testamentas gali būti perduodamas saugoti notarui ar Lietuvos Respublikos konsuliniam pareigūnui užsienio valstybėje. Jeigu asmeninis testamentas nebuvo perduotas saugoti minėta tvarka, jis po palikėjo mirties ne vėliau kaip per vienerius metus turi būti pateiktas teismui patvirtinti. Šiuo atveju galioja tik teismo patvirtintas testamentas.

Paminėtina ir tai, kad palikėjas turi teisę savo sudarytą testamentą bet kada pakeisti, papildyti ar panaikinti, sudarydamas naują testamentą. Vėliau sudarytas testamentas panaikina visą pirmesnį testamentą ar tą jo dalį, kuri prieštarauja vėliau sudarytam testamentui.

Įpėdiniais paveldint pagal testamentą gali būti fiziniai asmenys, kurie buvo gyvi palikėjo mirties momentu, taip pat kurie buvo pradėti jam esant gyvam ir gimė po jo mirties bei testamente įvardyti dar nepradėti asmenys, jiems gimus.

Jei asmuo (testamentu paskirtas įpėdinis) miršta iki palikimo atsiradimo momento (t. y. iki palikėjo pagal testamentą mirties momento), paveldima įstatyme nustatyta eilės tvarka. Nagrinėjamu atveju tėvo mamos palikimas dar nėra atsiradęs, o įpėdinis, kuris testamente buvo nurodytas kaip nekilnojamojo turto paveldėtojas (jūsų tėvas), jau yra miręs.

Palikėjas turi teisę turi teisę nurodyti testamente kitą įpėdinį tam atvejui, jeigu jo paskirtas įpėdinis pagal testamentą numirtų prieš atsirandant palikimui arba nepriimtų palikimo. Taip pat palikėjas gali antriniam įpėdiniui paskirti kitą įpėdinį, jeigu antrinis įpėdinis numirtų iki atsirandant palikimui arba nepriimtų palikimo. Kitų įpėdinių paskyrimų eilė neribojama. Duomenų, kad šiuo atveju testamentu yra paskirtas antrinis ar kitas įpėdinis, nėra.

Atsižvelgiant į nurodytas faktines aplinkybes, galima daryti išvada jog po tėvo mamos mirties, jeigu nebus pakeistas ar papildytas esamas testamentas arba sudarytas visiškai naujas testamentas, paveldėjimas vyks pagal įstatymą, o ne esantį testamentą. Įstatymas numato, kad pirmos eilės įpėdiniai yra palikėjo vaikai, taigi šioje situacijoje tėvo mamos mirties atveju jos turtą paveldės likęs gyvas jos sūnus.

Pateikiamas teisininko komentaras yra bendrojo pobūdžio ir negali būti traktuojamas kaip individuali teisinė konsultacija. Dėl detalesnės informacijos prašome kreiptis el. paštu aleksandras.kovalevskis@justicion.lt

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Parduotuvių darbas sekmadieniais: lietuviai pasidalijo į dvi stovyklas (15)

Prekybos tinklų darbo laikas sekmadieniais – vis dar neišspręstas klausimas. Seime sprendimas...

Dramų šeimose grimasos: prestižiniame sostinės rajone praskeltos galvos, kraujas ir be galo išsigandęs aštuonmetis (368)

Į iškvietimus vykstanti vaiko teisių apsaugos specialistė su DELFI sutiko pasidalinti istorijomis,...

Žiemos ar vasaros laikas: kurį pasirinks Lietuva? apklausa (484)

Sveikatos apsaugos ir švietimo ekspertai sutaria, kad praktikos sukioti laiką kiekvieną pavasarį...

Baltarusį sužavėjo apsilankymas „Žalgirio“ arenoje: mokykitės ekonomikos iš lietuvių! (2)

Baltarusių žurnalistas Antonas Rogačius praėjusį penktadienį lankėsi Kauno „Žalgirio“...

Paaiškino, kada automobilyje reikia antro atsarginio rato, o kada – kąstuvo (4)

Ką pravartu automobilyje turėti žiemos metu, kad ji neužkluptų netikėtai? Galbūt nieko, nes...

Lietuvių pamėgtoje saloje – galinga stichija: bangos tiesiog nušlavė apartamentų balkonus (50)

Gavus pranešimų apie smarkią audrą, dėl saugumo evakuotos kelios dešimtys lietuvių pamėgtos...

Klientai perrašo taisykles: ką daryti įmonėms, kurioms kilo didelė grėsmė (29)

Gyvename kliento amžiuje, kai jie perrašo verslo taisykles ir verčia įmones nuolat sukti galvą,...

Apie gimdymą be rožinių akinių: pasakė, ko moterys bijo labiausiai (16)

Ar įmanoma pasiruošti gimdymui ir numatyti visus įmanomus variantus? O pasiruošti jiems? Klausytis...

Prabilo dramatiškai iš Šiaurės Korėjos pabėgęs karys, jis – generolo sūnus (24)

Šiaurės Korėjos karys, kuris pernai lydimas kulkų pabėgo į Pietų Korėją , yra generolo...

Naujas turistinis maršrutas Mažojoje Lietuvoje: šis kraštas nuo seno viliojo skanaus maisto gerbėjus (5)

Tilžės sūris, vofeliai, kafija – tai tik keli Mažosios Lietuvos skanėstai, apie kuriuos...