aA
Ar gali sūnūs užginčyti testamentą, jei palikimas buvo paliktas kaimynei? Jeigu taip, ką reikia daryti?
<font color="#6699CC"><strong>Klausk teisininko:</strong></font> ar galima užginčyti testamentą?
© TEISMAI.LT

Į DELFI skaitytojo klausimą atsako advokato padėjėja Rasa Vaičekauskytė.

Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 5.19 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad kiekvienas fizinis asmuo gali testamentu palikti visą savo turtą arba jo dalį (neišskiriant ir įprastinio namų apstatymo bei apyvokos reikmenų) vienam ar keliems asmenims, kurie yra arba nėra įpėdiniai pagal įstatymą, taip pat valstybei, savivaldybėms, juridiniams asmenims.Taigi asmuo laisvai savo nuožiūra gali nuspręsti, kam po mirties nori palikti savo turtą.

Tačiau įstatyme yra įtvirtinti atvejai, kuriems esant, testamentas negalioja:1) sudarytas neveiksnaus šioje srityje asmens;2) sudarytas ribotai veiksnaus šioje srityje asmens;3) kurio turinys neteisėtas ar nesuprantamas.

Be to, testamentas gali būti pripažintas negaliojančiu ir kitais sandorių pripažinimo negaliojančiais pagrindais. Pavyzdžiui, testamentas gali būti pripažintas negaliojančiu kaip prieštaraujantis viešajai tvarkai ar gerai moralei, sudarytas savo veiksmų reikšmės negalėjusio suprasti asmens arba sudarytas dėl apgaulės, smurto, ekonominio spaudimo, realaus grasinimo. Civilinio kodekso 5.17 straipsnio 1 dalyje įtvirtinta, jog ieškinį dėl testamento ar jo atskirų dalių pripažinimo negaliojančiomis gali pareikšti tik kiti įpėdiniai pagal įstatymą arba pagal testamentą, kurie paveldėtų, jeigu testamentas ar jo atskiros dalys būtų pripažintos negaliojančiomis.Pažymėtina, kad palikėjo vaikai yra pirmos eilės įpėdiniai, todėl jei testamentas būtų pripažintas negaliojančiu jie paveldėtų pirmiausia ir tik nesant pirmos eilės įpėdinių, paveldėtų kiti įstatyminiai įpėdiniai.

Tačiau šiuo atveju reikėtų vertinti, dėl kokios priežasties palikėjo sūnus nori užginčyti testamentą, nes vien tik tai, kad palikimas buvo paliktas kaimynei, o ne sūnui, nėra pakankamas pagrindas testamentą pripažinti negaliojančiu.Be to, akcentuotina, kad įstatymas tam tikriems asmenims numato teisę paveldėti, nepaisant to, jog palikėjas testamentu turto jiems nėra palikęs ar palikęs mažiau nei yra privalomoji palikimo dalis.

Pažymėtina, jog palikėjo vaikai (įvaikiai), sutuoktinis, tėvai (įtėviai), kuriems palikėjo mirties dieną reikalingas išlaikymas, paveldi, nepaisant testamento turinio, pusę tos dalies, kuri kiekvienam iš jų tektų paveldint pagal įstatymą (privalomoji dalis), jeigu testamentu neskirta daugiau. Išlaikymo reikalingumas preziumuojamas sutuoktiniui, auginančiam bendrą savo ir buvusio sutuoktinio nepilnametį vaiką, nepilnamečiams vaikams, taip pat nedarbingiems dėl savo amžiaus ar sveikatos būklės asmenims. Taigi sūnus kaip įpėdinis pagal įstatymą, kuris paveldėtų, jeigu testamentas ar jo atskiros dalys būtų pripažintos negaliojančiomis, gali ginčyti testamentą teisme, jeigu yra įstatyme įtvirtinti atvejai, kuriems esant, testamentas negalioja arba sūnui palikėjo mirties dieną buvo reikalingas išlaikymas.Pateikiamas teisininko komentaras yra bendrojo pobūdžio ir negali būti traktuojamas kaip individuali teisinė konsultacija. Dėl detalesnės informacijos kreiptis el. paštu rasa@rasavaicekauskyte.lt.

Rasa Vaičekauskytė
Rasa Vaičekauskytė
© Asmeninio albumo nuotr.

Lietuvos teisininkų komentarus įvairiomis temomis publikuojantis pagrindinis naujienų portalas DELFI savo skaitytojams siūlo užduoti klausimus Jums aktualiais ir svarbiais klausimais – tikimės, kad profesionalių teisės ekspertų požiūris padės ne tik pasirinkti tinkamą problemos sprendimo variantą, bet ir suteiks žinių, kaip ateityje išvengti nemalonių rūpesčių. Savo klausimus „Klausk teisininko“ prašome siųsti elektroniniu paštu: teise@delfi.lt. Į aktualiausius klausimus bus atsakyta DELFI.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Tragiška žinia apie Bryanto žūtį sukrėtė pasaulį: dėl jo pradėjome žaisti krepšinį žuvo ir 13-metė dukra (308)

Krepšinio bendruomenę sukrėtė tragiška žinia. Sraigtasparnio avarijoje JAV žuvo legendinis...

Nausėdos ir konservatorių „koalicija“ – nuoskaudas pamiršo ilgam ar tik iš reikalo (185)

Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai ( TS–LKD ) kartu su prezidentu Gitanu...

Lietuvis aplankė itin reklamuojamos egzotiškos šalies paplūdimį: kai pamačiau, kas čia vyksta – iš naujo įsimylėjau Palangą (120)

Vos pamatę pigius kelionių pasiūlymus – lietuviai iškart puola juos pirkti, kartais tam net ima...

Lietuvė griežtai saugomoje JAV laboratorijoje narplioja branduolinių ginklų paslaptis (81)

Tikėtina, kad gyvenime neteks prisiliesti prie branduolinių ginklų. Tuo įsitikinusi lietuvė bent...

Rado paaiškinimą tragiškiems 15-mečių skaitymo įgūdžiams Lietuvoje: mūsų vaikai nemoka naudotis kompiuteriu (219)

Praėjusių metų gruodžio pradžioje paskelbti PISA tyrimo rezultatai sukėlė nemažą diskusijų...

Žuvo 41-erių legendinis NBA žaidėjas Kobe Bryantas (81)

Užsienio žiniasklaida skelbia, jog sraigtasparnio avarijoje žuvo NBA žvaigždė Kobe Bryantas .

Jasikevičius – apie Ulanovą šokiravusį derinį ir unikalias Timinsko blauzdas (26)

Šarūnas Jasikevičius vėl pasigedo auklėtinių energijos rungtyniaujant Lietuvos krepšinio...

Užkalnis: kokiems restoranams linkiu užsidaryti? (126)

Nusibodo, kai žmonės daro dalykus bet kaip. Nusibodo. Prakeikta naujoji hipsterių, tūkstantmečio...

Erotinis sapnas apie viršininką sukėlė didžiulę gėdą: ką tai galėtų reikšti? (10)

Neseniai sapnavai erotinį sapną su savo bosu, dabar jaučiuosi sutrikusi, sunerimusi. Kas kartą...

Adomaitis atsiprašė teisėjų ir siūlė nesmerkti dėl emocijų nei žaidėjų, nei trenerių (23)

Dainius Adomaitis buvo toks įsiutęs, kad net griebėsi kėdės. „Kreivai ji stovėjo, norėjau...