Ar mobiliojo ryšio operatorius turi teisę vienašališkai nutraukti neterminuotą mobiliojo ryšio sutartį (jokių sutarties pažeidimų nėra) ir pakeisti sutarties sąlygas t. y. mokėjimo planą į keturis kartus brangesnį, prisidengdami tuo, kjog buvo priimta Europos Sąjungos direktyva, dėl kurios seni planai keičiami į naujus ir daug brangesnius?Telefonu naudojamasi ir skambinama tik Lietuvoje.
© Shutterstock

Į DELFI skaitytojos klausimą atsako advokatų kontoros COBALT vyresnioji teisininkė Eglė Bakštytė.

Kadangi savo laiške nurodote, jog paslaugų kainos buvo ženkliai padidintos, kaip pati teigiate, „prisidengiant“ Europos Sąjungos reikalavimais, Jūsų aprašyta situacija turėtų būti ištirta išsamiau, individualiai įvertinant tiek Jūsų pasirašytos sutarties nuostatas, tiek tikrąjį Jūsų sudarytos sutarties sąlygų keitimo pagrindą bei kitas susijusias aplinkybes. Todėl šiame komentare pateikiama tik bendra informacija dėl reikalavimų elektroninių ryšių paslaugų sutartims.

Mobiliojo ryšio paslaugų sutartis gali būti nutraukiama teisės aktuose bei sutartyje nustatyta tvarka

Tiek mobiliojo ryšio, tiek kitų elektroninių ryšių paslaugų teikimą galutiniams vartotojams reglamentuoja Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatymas bei Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos (toliau – RRT) direktoriaus įsakymu patvirtintos Elektroninių ryšių paslaugų teikimo taisyklės.

Teisės aktai reikalauja, kad su abonentais sudaromoje elektroninių ryšių paslaugų teikimo sutartyje (paslaugų teikimo taisyklėse) būtų aiškiai nurodytos paslaugų sutarties pakeitimo, papildymo bei nutraukimo sąlygos ir tvarka. Taigi mobiliojo ryšio paslaugų teikimo sutartis gali būti nutraukiama ar keičiama pačioje sutartyje numatyta tvarka. Žinoma, privalu atsižvelgti ir į imperatyviąsias teisės aktų nuostatas (pvz., Elektroninių ryšių paslaugų teikimo taisyklės numato, jog elektroninių ryšių paslaugų teikimo sutartį paslaugų teikėjas gali nutraukti tik tuomet, jei abonentas iš esmės pažeidžia sutartį; kitokie sutarties nutraukimo pagrindai paslaugų teikėjui taisyklėse nėra numatyti).

Tačiau svarbu pabrėžti, jog elektroninių ryšių paslaugų teikėjas savo paslaugų, teikiamų galutiniams paslaugų gavėjams, sutartyse negali nustatyti „bet kokių“ ar tik pačiam paslaugų teikėjui naudingų sutarties nuostatų. Tokių sutarčių sąlygos yra kontroliuojamos, kadangi kiekvienos siūlomos paslaugos (ar paslaugų rinkinio) tipines sutartis, paslaugų teikimo taisykles bei vėlesnius jų pakeitimus paslaugų teikėjai privalo pateikti elektroninių ryšių rinkos priežiūros institucijai RRT.

Mobiliojo ryšio paslaugų kainos gali būti didinamos, jei tokia galimybė numatyta sutartyje

Elektroninių ryšių paslaugų kainos gali būti keičiamos, jei paslaugų teikėjo teisė keisti paslaugų kainas yra numatyta mobiliojo ryšio paslaugų teikimo sutartyje ar paslaugų teikimo taisyklėse. Paslaugų teikėjas, priėmęs sprendimą pakeisti paslaugų teikimo sutarties sąlygas (įskaitant paslaugų kainą), apie sutarties sąlygų pakeitimus vartotojams privalo pranešti iš anksto, ne vėliau kaip prieš 1 mėnesį. Tokiu atveju, jei naujosios sutarties sąlygos ar pakeistos paslaugų kainos vartotojui nebėra priimtinos, pats vartotojas turi teisę nutraukti sutartį, o paslaugų teikėjas neturi teisės taikyti abonentui netesybų dėl priešlaikinio sutarties nutraukimo.

Eglė Bakštytė
Eglė Bakštytė
© Advokatų kontoros archyvas

Kita vertus, ne visais atvejais vienašališkas paslaugų kainos padidinimas yra teisėtas ir leidžiamas. Sutarties sąlygos, suteikiančios paslaugų teikėjui teisę vienašališkai ir be sutartyje numatyto ar pakankamo pagrindo keisti sutarties sąlygas arba vienašališkai padidinti paslaugų kainas (kai vartotojui nesuteikiama teisė atsisakyti sutarties), gali būti pripažintos nesąžiningomis. Tokių sąlygų naudojimą vartojimo sutartyse draudžia Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas.

Jūsų aprašytas atvejis turėtų būti analizuojamas papildomai

Jei manote, kad Jūsų teisės buvo pažeistos, siūlytina apsvarstyti galimybę kreiptis į RRT, kuri nagrinėja elektroninių ryšių paslaugų teikėjų bei vartotojų ginčus, ir (arba) į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą, kuri tiria galimai nesąžiningos verslininkų komercinės veiklos vartotojams atvejus bei nagrinėja, ar vartojimo sutartyje nėra draudžiamų nesąžiningų sąlygų.

Lietuvos teisininkų komentarus įvairiomis temomis publikuojantis pagrindinis naujienų portalas DELFI savo skaitytojams siūlo užduoti klausimus Jums aktualiais ir svarbiais klausimais – tikimės, kad profesionalių teisės ekspertų požiūris padės ne tik pasirinkti tinkamą problemos sprendimo variantą, bet ir suteiks žinių, kaip ateityje išvengti nemalonių rūpesčių. Savo klausimus „Klausk teisininko“ prašome siųsti elektroniniu paštu: teise@delfi.lt. Į aktualiausius klausimus bus atsakyta DELFI.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuvė apsilankė Š. Korėjos restorane: net ir valgant skanų maistą sunku negalvoti apie režimą (72)

Žinau, kad rašydama šį straipsnį ir prisipažindama, kad sąmoningai nusprendžiau apsilankyti...

Latvių pasiekimas išjudino lietuvius: už mane daugiau uždirba net Panevėžio duobkasys feisbuke plinta kvietimas streikuoti (173)

Latvijos sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad Latvij os ligoninė se dirbančių gydytojų...

R. Vanagaitė išklojo, ką patyrė su politikais Maskvoje matė palūžusį V. Uspaskichą (184)

Autobiografinę knygą „Višta strimelės galva“ pristatanti rašytoja, viešųjų ryšių...

Naudinga žinoti perkantiems NT: praktiniai patarimai (20)

Šiame straipsnyje kalbėsime apie pasirengimo nuomai etapą nuo objekto paieškos iki įsigijimo...

Tragiška avarija Vilkaviškio rajone: vairuotojas žuvo, keleivis sužalotas

Vėlų pirmadienio vakarą, apie 22.20 val., Vilkaviškio r., kelio Vilkaviškis-Gražiškiai...

Išskirtiniai sostinės butikai: kokių vienetinių prekių ten galima rasti? (5)

Jaukiose sostinės senamiesčio gatvelėse yra įsikūrę daugybė butikų, kuriuose galima atrasti...

Ar gali būti, kad nuo sekso senstama? (7)

Panašu, kad taip. Išvadą, jog seksualinis aktyvumas turi įtakos senėjimo procesui, padarė...

Policininkai talkino slaptam detektyvui: klientus domino ne tik meilužių gyvenimas (17)

Dabar jau į pensiją pasitraukę du Vilniaus policininkai ne vienerius metus galėjo talkinti...

Pristatė baldus katėms: gyvūnams sunku atsispirti (1)

IKEA neseniai pristačius baldų augintiniams kolekciją, įmonė „Okawa Kagu“ pristatė tik...

C. Ronaldo antrus metus iš eilės išrinktas FIFA geriausiu pasaulio žaidėju Kaip lietuviai prisidėjo prie rinkimų (14)

Pirmadienio vakarą Londone paaiškėjo, kam atiteko FIFA futbolo geriausiųjų apdovanojimai –...