Išvažiuojant iš kiemo besiparkuojančio automobilio keleivė atidarė automobilio dureles ir nubrėžė mūsų dureles (abu automobiliai judėjo). Supildėme deklaracijas ir išsiskyrėme, bet dabar gavome atsakymą, kad draudimas nieko nesumokės, nes žalą padarė keleivė, o ne vairuotojas. Ar tai teisinga?
© Shutterstock nuotr.

Į DELFI skaitytojo klausimą atsako teisininkas Aleksandras Kovalevskis.

Transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo įstatymo tikslas yra nustatyti transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo sistemos funkcionavimo teisinius pagrindus ir principus.

Transporto priemonės valdytojas šiame įstatyme apibrėžiamas kaip asmuo, nuosavybės, patikėjimo, nuomos, panaudos ar kitokiu teisėtu pagrindu valdantis ir naudojantis transporto priemonę. Transporto priemonės valdytoju taip pat laikomas fizinis asmuo, kuris tiek teisėtai, tiek neteisėtai vairuoja transporto priemonę.

Transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo sutartimi apdraudžiama draudimo sutartyje ar transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo liudijime nurodytą transporto priemonę naudojančių valdytojų civilinė atsakomybė dėl žalos padarymo. Atsakingas draudikas moka išmoką nukentėjusiam trečiajam asmeniui, kai transporto priemonės valdytojui atsirado civilinė atsakomybė dėl žalos padarymo naudojant apdraustą transporto priemonę.

Pažymėtina, kad transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo sutartis neapima transporto priemonių keleivių civilinės atsakomybės, o skirta tik transporto priemonės valdytojo civilinei atsakomybei. Tai patvirtina anksčiau minėtos Transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo įstatymo nuostatos.

Aleksandras Kovalevskis
Aleksandras Kovalevskis
© DELFI / Tomas Vinickas

Atsižvelgiant į nustatytą teisinį reguliavimą, draudikui nekyla pareiga atlyginti trečiajam asmeniui padarytos žalos, jei žala kilo būtent dėl transporto priemonės keleivio neteisėtų veiksmų ar bendro pobūdžio pareigos elgtis atidžiai ir rūpestingai pažeidimo.

Transporto priemonių keleiviai turi bendro pobūdžio pareigą elgtis atidžiai ir rūpestingai (išlipant iš transporto priemonės įsitikinti, kad tai saugu ir nekliudys kitiems eismo dalyviams) bei privalo laikytis Kelių eismo taisyklių reikalavimų.

Pavyzdžiui, Kelių eismo taisyklių 59 punktas įtvirtina keleivio pareigą iš važiuojamosios dalies pusės įlipti į transporto priemonę (išlipti iš jos) tik tuo atveju, jeigu to padaryti neįmanoma iš šaligatvio ar kelkraščio pusės ir jeigu tai bus saugu, netrukdys kitiems eismo dalyviams.

Nukentėjusios transporto priemonės valdytojas, siekdamas gauti žalos atlyginimą, už kurią yra atsakingas keleivis, turi teisę civilinio proceso tvarka reikšti pastarajam ieškinį.

Nustatant keleivio civilinę atsakomybę, yra būtina įrodyti visas šios atsakomybės sąlygas: neteisėtus transporto priemonės keleivio veiksmus, žalą, priežastinį ryšį tarp neteisėtų veiksmų bei atsiradusios žalos, o taip pat keleivio kaltę.

Tuo atveju, jei žalą padaręs keleivis yra mažametis ar nepilnametis, už jo padarytą žalą yra atsakingi kiti asmenys (tėvai, globėjai, institucijos, kurių žinioje yra mažametis ar nepilnametis ir panašiai).

Ne vienerius metus Lietuvos teisininkų komentarus įvairiomis temomis publikuojantis pagrindinis naujienų portalas DELFI savo skaitytojams siūlo užduoti klausimus Jums aktualiais ir svarbiais klausimais – tikimės, kad profesionalių teisės ekspertų požiūris padės ne tik pasirinkti optimaliausią problemos sprendimo variantą, bet ir suteiks žinių, kaip ateityje išvengti nemalonių rūpesčių.

Savo klausimus prašome siųsti elektroniniu paštu: teise@delfi.lt. Aktualiausi atsakymai bus išspausdinti DELFI.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Galimi kandidatai į prezidentus pradėjo kalbėti tai, ką nori girdėti rinkėjai

Galimi kandidatai prezidento rinkimuose pradėjo kalbėti apie socialinę atskirtį ir regionų...

Nemaloni staigmena degalinėje: už daugiau nei 30 prekių negalima mokėti kortele (54)

Į degalinę „Circle K“ užsukęs būrys užsieniečių susidūrė su nemalonia problema. Visiems...

T. Janonis. Šiai institucijai neverta skirti nė vieno euro (120)

Valstybinės žemės grobimas šiandien išgyvena aukso amžių. Tam laiko ir energijos negaili...

A. Avulio idėja Lietuvai: statykime vaikų darželius (98)

„ Hanner “ vadovas Arvydas Avulis siūlo imtis jaunų šeimų – nors piniginė parama gerai,...

Savaitgalį suksime laikrodžius: įvedamas žiemos laikas (106)

Jau šios savaitės pabaigoje, sekmadienį, Lietuvoje bus įvedamas žiemos laikas . Laikrodžio...

Mobiliojo ryšio operatoriai atliks paskutinį dažnių keitimo etapą: ką reikia žinoti

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) informuoja, kad naktį iš spalio 27 d. į...

Šiurpi avarija Ukrainoje: artimas milijardierių šeimos draugas atskleidė kaltininkės atviravimus (3)

Šiurpios avarijos Charkove kaltininkė Aliona Zaiceva pripažįsta savo kaltę. Apie tai...

Balsavimas. Išrinkite geriausią 2017-ųjų seklį (1)

Pastarosiomis savaitėmis DELFI skelbė Policijos departamento konkursui „Metų seklys“ pateiktų...

Nuomonę apie padėtį Katalonijoje išsakęs Šaras žino silpnąją „Barcos“ vietą (9)

Kauno „Žalgiris“ tęsia rungtynių maratoną. Pirmadienį kauniečiai išvyko į Barseloną,...

Klasikinė situacija: organizmas nesiuntė jokių signalų, nors jį lėtai niokojo vėžys yra tik viena išeitis (19)

Pastaruoju metu vis daugiau kalbama ne tik apie onkologinių ligų prevenciją, bet ir apie sėkmingus...