Dukra su 6 metų anūku grįžo į Lietuva ir prašo, kad priregistruočiau juos pas save, nes vaikas nebus priimtas į mokyklą. Viskas būtų gerai, bet aš dukra nepasitikiu, nes bijau, kad prisiims paskolų mano adresu. Ar ji gali imti paskolas, jei būtų priregistruota mano adresu?
Aleksandras Kovalevskis
© DELFI / Andrius Ufartas

Į DELFI skaitytojo klausimą atsako teisininkas Aleksandras Kovalevskis.

Gyvenamąją vietą privalo deklaruoti Lietuvos Respublikos piliečiai, gimę ir gyvenantys Lietuvos Respublikoje, atvykę gyventi į Lietuvos Respubliką ilgiau kaip 183 dienoms per metus bei keičiantys gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje.

Gyvenamosios vietos deklaravimas yra gyvenamosios vietos adresą sudarančių duomenų pateikimas gyvenamosios vietos deklaravimo įstaigai. Gyvenamosios vietos deklaravimo tikslai yra rinkti ir kaupti duomenis apie asmenų gyvenamąją vietą, todėl Lietuvos Respublikoje gyvenantys asmenys privalo deklaruoti savo gyvenamąją vietą.

Deklaruojant gyvenamąją vietą, deklaravimo įstaigai turi būti pateiktas patalpos ar pastato savininko patvirtintas sutikimas, kad asmuo apsigyventų savininkui priklausančioje patalpoje ar pastate, arba kitas dokumentas, patvirtinantis asmens teisę gyventi toje patalpoje ar pastate.

Taigi, jei duosite sutikimą sugrįžusiai į Lietuvą gyventi dukrai ir jos vaikui deklaruoti gyvenamąją vietą savo patalpose ar pastate, tai įregistravus šiuos duomenis jie bus įtraukti į gyventojų registrą.

Sudarant įvairaus pobūdžio sutartis (įskaitant paskolos), sutarties šalys be kitų savo asmens duomenų (vardo, pavardės, asmens kodo, gimimo datos, kontaktinių duomenų) sutartyse įprastai nurodo savo gyvenamosios vietos adresą, kuriuo bus siunčiama korespondencija. Tam tikrais atvejais šis adresas nebūtinai sutampa su deklaruotos gyvenamosios vietos adresu.

Tačiau, net ir tuo atveju, jei paskolos sutartyje dukra nebus nurodžius jūsų patalpoje ar pastate deklaruotos gyvenamosios vietos adreso, jos kreditoriai įstatymų nustatyta tvarka duomenis apie šį adresą galės gauti iš gyventojų registro.

Be to, įstatymai numato, kad fiziniai asmenys turi pareigą informuoti savo kreditorius apie savo gyvenamosios vietos pasikeitimą.

Jeigu asmuo šios pareigos neįvykdo kreditoriai turi teisę siųsti pranešimus bei atlikti kitus veiksmus paskutinėje jiems žinomoje asmens gyvenamojoje vietoje. Ši paskutinė žinoma gyvenamoji vieta neretai laikoma viešai deklaruota asmens gyvenamoji vieta.

Trumpai tariant, pas jus savo gyvenamąją vietą deklaravusi dukra turės teisę imti paskolas, o jos kreditoriai bei kiti asmenys, įstaigos ir institucijos turės teisę siųsti jai korespondenciją jos deklaruotos gyvenamosios vietos adresu jūsų patalpoje ar pastate.

Tuo atveju, kai dukrai siunčiama korespondencija taps nepageidautina ar neaktuali, dukros ir jos nepilnamečio vaiko gyvenamosios vietos deklaravimo duomenis gali būti panaikinami patalpų ar pastato savininko prašymu, kuris turėtų būti teikiamas deklaravimo įstaigai.

Pateikiamas teisininko komentaras yra bendrojo pobūdžio ir negali būti traktuojamas kaip individuali teisinė konsultacija. Dėl detalesnės informacijos kreiptis el. paštu aleksandras.kovalevskis@justicion.lt.

Lietuvos teisininkų komentarus įvairiomis temomis publikuojantis pagrindinis naujienų portalas DELFI savo skaitytojams siūlo užduoti klausimus Jums aktualiais ir svarbiais klausimais – tikimės, kad profesionalių teisės ekspertų požiūris padės ne tik pasirinkti tinkamą problemos sprendimo variantą, bet ir suteiks žinių, kaip ateityje išvengti nemalonių rūpesčių. Savo klausimus „Klausk teisininko“ prašome siųsti elektroniniu paštu: teise@delfi.lt. Į aktualiausius klausimus bus atsakyta DELFI.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuvai stojant į turtingųjų klubą, išaiškėjo niūri statistika: „sublizgėjom“ antirekordais   (28)

Turtingųjų valstybių klubu pakrikštytoje Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje (...

Palanga išskėstomis rankomis jau laukia poilsiautojų: kokiomis maisto kainomis pasitiko (25)

Kaip privilioti kuo daugiau turistų šiltuoju sezonu, Palangos verslininkai jau gerai apgalvojo....

Savaitgalį laukia gražūs orai, o po jų – fantastiški karščiai (3)

Iškeliaujanti gegužė karščio mėgėjų nenuvils ir toliau: karštas bus ne tik savaitgalis, bet...

Specialistai neteko amo: darželiuose ir mokyklose sviestą pakeis margarinas (275)

„ Sviestas , kur įmanoma, keičiamas aliejumi arba margarinu, kurio sudėtyje sočiųjų riebalų...

Šokiruojantis merginos pagrobimas: gyvą palaidojo po žeme (65)

Barbaros Jane Mackle gyvenimas buvo tikrai kerintis. Daili ir populiari 20 metų mergina buvo Majamyje...

Lietuvos nacionalinės filharmonijos darbuotojų stilius: per koncertus ir po jų – kaip diena ir naktis (13)

DELFI Stilius apsilankė didžiausiame šalies klasikinės muzikos koncertų centre – Lietuvos...

Šaras po pergalės juokavo apie aštuonis kartus operuotą gerklę ir mokė žurnalistus (18)

Kauno „Žalgiris“ be didesnio vargo žengė į Lietuvos krepšinio lygos ( LKL ) pusfinalį....

Sostinėje atgimė vienuolyną su skandalais palikęs baras (20)

Praėjusių metų rugpjūtį baro „ 7 fridays “ darbuotojai staiga turėjo susirinkti daiktus ir...

Vilniuje per susidūrimą sužalotas motociklininkas neteko sąmonės (7)

Vėlų penktadienio vakarą, apie 23.20 val., Vilniaus senamiestyje, Maironio g., susidūrė...

Kitokia pažintis su Berlynu: nuo apleistų CŽV pastatų iki linksmybių šimtamečiame šokių klube (11)

Planuodami atostogas ar trumpas išvykas svetur, dažniausiai renkamės turistų patikrintas,...