aA
Nors karantinas jau baigėsi ir gali atrodyti, kad gyvenimas grįžta į senas vėžes, tris mėnesius trukusio veiklos ribojimo pasekmes verslas, panašu, jaus dar ilgai. Prekių ar paslaugų tiekimą apriboti ar visai sustabdyti turėjusios įmonės pasikeitus aplinkybėms privalėjo peržiūrėti esamus įsipareigojimus su verslo partneriais ir tiekėjais ir, deja, bet ne visiems pavyko rasti abi puses tenkinantį sprendimą.
Erika Jurgutytė
Erika Jurgutytė
© Advokatų kontoros archyvas

„TGS Baltic“ vyresnioji teisininkė Erika Jurgutytė pastebi, kad mūsų šalyje verslo bendruomenė nepaisant ilgo ir brangaus bylinėjimosi proceso vis dar yra linkusi konfliktus spręsti teismuose. Vis dėlto, advokatės teigimu, Europos ir Šiaurės Amerikos praktika rodo, kad vis dažniau vietoj bylinėjimosi bendrovės renkasi kitas alternatyvas – derybas arba mediaciją.

„Derybos arba mediacija padeda optimaliomis sąlygomis rasti į verslą orientuotą sprendimą, išlaikyti gerus santykius su verslo partneriais ar tiekėjais, tęsti projektus ir užtikrinti verslo plėtrą. Mediacijoje derybas koordinuoja nepriklausomas tarpininkas – mediatorius, kas gali padėti rasti abiem pusėms gerą sprendimą, kai šalims pačioms nepavyksta susitarti. Daugiau nei pusę tokių procesų užsienio praktikoje pavyksta išspręsti taikiai, todėl tokį ginčų sprendimo būdą išbandyti verta“, – teigia advokatė E. Jurgutytė.

Didžiausia klaida derybų procese – siekis laimėti prieš kitą pusę

Vadybos konsultacijų įmonės „Vendos“ vadovaujančiojo partnerio Jono Jokščio teigimu, vis dar yra gaji klaidinanti nuostata, kad sėkmingų derybų rezultatas yra vienos šalies laimėjimas prieš kitą.

„Derybose dažnai pasiklystame, nes nežinome, ko iš jų siekiame arba galvojame, kad derybos – tai priemonė kažką laimėti, todėl svarbu suprasti, kad derybos nėra vienos pusės pergalė prieš kitą, tai yra labiau kompromisas ir naudos ieškojimas abejoms pusėms“, - komentuoja J. Jokštys.

Lietuvos apeliacinio teismo teisėjas ir mediatorius Artūras Driukas dalindamasis savo patirtimi teigia, kad praktika rodo, jog kai tik atsiranda abiem šalims priimtinas sprendimas, žmonės nebenori tęsti bylinėjimosi, nes tai – daug energijos ir laiko reikalaujantis procesas.

Artūras Driukas
Artūras Driukas
© TEISMAI.LT

Ekspertų teigimu, efektyviau vesti derybas padeda ir skaidrumo bei sąžiningumo principų laikymasis. Advokatė E. Jurgutytė primena, kad šalių sąžiningumas derybų metu yra įtvirtintas ir teisės aktuose. Tai, anot jos, yra aktualu siekiant įvertinti, ar kita pusė neimituoja derybų siekdama vilkinti laiką ar išspręsti tam tikras verslo problemas. Todėl E. Jurgutytė primena, kad yra svarbu protokoluoti derybų susitikimus.

Mediatorius išklauso, bet nepataria

Nors derybas gali vesti ir tik dvi šalys, pažymėtina, kad mediacija yra konstruktyvesnis procesas lyginant su derybomis, kadangi pastarosiose daug kas priklauso nuo šalių valios, o mediacijoje procesą valdo trečias nešališkas asmuo. Taip pat pasirinkus derybų ar mediacijos kelią, informacija lieka konfidenciali, viskas vyksta greičiau ir efektyviau.

Mediatorė, Varšuvos universiteto Politikos mokslų ir tarptautinių studijų fakulteto dėstytoja prof. dr. Renata Mienkowska-Norkienė sako, kad žmonės klaidingai asocijuoja konfliktų sprendimą su galimybe laimėti. Jos teigimu, taip yra todėl, jog kartais derybų šalys nesugeba tinkamai įvertinti psichologinių niuansų, todėl mediatorius tokiose situacijoje vaidina kritinį vaidmenį. Mediacijoje jis dalyvauja kaip lygus diskusijos dalyvis, kurio pagrindinis vaidmuo yra užtikrinti, kad šalys konstruktyviai komunikuotų, gebėtų išklausyti ir suprasti kitos pusės lūkesčius ir svarbiausia – pačios priimtų sprendimą.

Renata Mienkowska-Norkienė
Renata Mienkowska-Norkienė
© Advokatų kontoros archyvas

„Derybų procesas remiasi šalių pozicijomis, už kurių slypi interesai, tačiau jie ne visada yra atskleidžiami. Susidarius tokiai situacijai, mediatorius tampa kertine figūra, kuri stebi visą procesą iš šalies, užduoda tinkamus klausimus, paskatina šalis įsigilinti į tai, ko nori kita pusė, ir koks yra iškilusių problemų kontekstas“, – sako mediatorė.

A.Driukas taip pat akcentuoja mediatoriaus nešališkumo svarbą šiame procese. Jo teigimu, mediatorius negali konsultuoti, patarinėti ir siūlyti alternatyvų konflikto sprendimui.

„Iš savo patirties galiu pasakyti, kad šalys jaučiasi savarankiškesnės ir būna labiau patenkintos galutiniu rezultatu, kai pačios nusprendžia konflikto baigtį. Tuomet žmonės išeina dėkingi ir nejaučia pralaimėjimo kartėlio“, – pasakoja mediatorius A. Driukas.

Taikus ginčų sprendimo būdas derybose ar mediacijoje – tai procesas, siūlantis kūrybiškus verslo sprendimus, teisinę ir socialinę taiką. Taigi teismas turėtų būti paskutinė priemonė sprendžiant verslo ginčus, nes teismo sprendimu siekiama, jog viena šalis laimėtų, o kita – pralaimėtų, o derybose ar mediacijoje visuomet stengiamasi surasti „laimėtojo-laimėtojo“ santykį.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Paauglės iš Kauno norėjo būti suaugusiomis: net nesuprato, kaip atsidūrė svetimoje lovoje (15)

Dvi keturiolikmetės iš Kauno norėjo būti suaugusiomis – susipažinusios su 22 metų vaikinu jos...

Dailius Dargis | D+

Kelionė paskui „Vilniaus brigados“ šešėlius: Dekanidzės valdymą nutraukė brutali klaida

Nors praėjo 26 metai po to, kai buvo nukirsta pagrindinio „Vilniaus brigados“ kriminalinės...

Tai, ko negalima savo šalyje – galima Bulgarijoje: audringos paauglių atostogos stebina net visko mačiusius (29)

„Tai, ko negalima namuose – galima Bulgarijoje “, – iš lūpų į lūpas dalijasi...

Pavojingos varžybos įsibėgėja: Kinijos šuolis, po kurio Rusija liks pralaimėtoja (154)

Yra prisijungimas! Tokiu džiugiu įrašu liepos 29-ąją pasidalijo Rusijos kosmoso agentūros...

Olimpinių medalių kraitį papildė Baltarusija, lyderių poziciją išsaugojo kinai

Tokijo olimpinių žaidynių medalių lentelėje pirmąją vietą po 10-osios varžybų dienos...

Sekmadienį per sieną perėjo rekordinis nelegalų kiekis: jie plūsta be perstojo papildyta (2832)

Sekmadienį, rugpjūčio 1-ąją, Lietuvą užgriuvo tokia nelegalų banga, kokios iki šiol dar...

Graikijos saloje lietuvių pora gavo ne tai, ko tikėjosi: dabar supratau, kaip gimsta instagraminės nuotraukos (6)

Mums pardavė svajonę apie Santorini. Juk visi sakė, kad bus tobula ir mes nuoširdžiai patikėjom....

Absurdiški teiginiai dėl COVID-19 glumina ne tik sveikatos apsaugos pareigūnus, pratrūko ir pats Bidenas (208)

Pasiteisinimų – kokių tik nori: nuo melagingų iki absurdiškų. Skiepai neveikia. Jie kenkia...

Valdininkus kritikavusi Baltarusijos olimpietė priversta trauktis iš žaidynių Tokijuje bijo tėvynėje atsidurti už grotų; papildyta 19 val. (157)

Baltarusijos sportininkė Kristina Cimanouskaja yra priversta trauktis iš Tokijo olimpinių...

Tokios vaistinės kitur nėra: ateini, pasiskundi, pavalgai gydančio maisto ir gauni vaistų išdavė, koks aliejus įveiks refliuksą + receptas, kuris pakeis majonezą (7)

Šiauliuose iki šiol veikia vaistinė „Valerijonas“, į kurią šiauliečiai traukdavo ieškoti...