aA
Prezidentės Dalios Grybauskaitės kandidatas į Konstitucinio Teismo (KT) pirmininkus Romualdas Kęstutis Urbaitis pertvarkų KT nežada ir pabrėžia, kad konstitucinė doktrina negali būti keičiama.
Romualdas Kęstutis Urbaitis
Romualdas Kęstutis Urbaitis
© DELFI (A.Didžgalvio nuotr.)

"Jokių pertvarkų ir doktrininių nuostatų keitimo nėra ir negali būti. Konstitucinis Teismas karta iš kartos seka ta pačia linija, tai yra konstitucijos aiškinimas, ir jis negali būti kitoks", - ketvirtadienį prisistatydamas Seime kalbėjo R.K.Urbaitis.

Anot jo, Konstitucijos doktrinos normų keitimas teoriškai galėtų būti tik tuomet, "kai iš esmės pasikeistų tie teisiniai santykiai, kuriuos reikėtų iš naujo reguliuoti, arba pasikeistų atitinkama Konstitucijos norma".

Kandidatą į KT vadovus pristačiusi prezidento patarėja Solveiga Cirtautienė taip pat pabrėžė, kad R.K.Urbaitis jau šešerius metus dirba KT teisėju, ir jo patirtis, žinios turėtų padėti jam užtikrinti tinkamą KT veiklos, darbo, suformuotos konstitucinės doktrinos tęstinumą ir pereinamumą.

"Svarbu, kad KT suformuota konstitucinė doktrina pasižymėtų tokiomis savybėmis kaip tęstinumas, stabilumas ir perimamumas ir kad ji nebūtų dažnai ir nepagrįstai keičiama", - tvirtino valstybės vadovės patarėja.

Pats kandidatas teigė, kad reikėtų keisti KT darbo organizavimą, nes dabar visi devyni teisėjai dirba prie vienos bylos, drauge ne tik svarstydami sprendimą, bet ir redaguodami tekstą.

"Nė vienoje šalyje nėra, kad devyni teisėjai sėdėtų ir spręstų, kur padėti kablelį ir kaip redaguoti tekstą", - sakė R.K.Urbaitis. Jo teigimu, techninį darbą turėtų daryti KT darbuotojai, o ne teisėjai. Pastarieji turėtų tik generuoti idėjas.

"Dėl to taip lėtai nagrinėjamos bylos", - sakė kandidatas į KT pirmininkus.

Jo duomenimis, prieš trejus metus KT buvo pateikti 51 prašymas, juos planuota išnagrinėti per dvejus metus. Dabar KT guli 172 prašymai.

R.K.Urbaitis pabrėžė, kad būtina sutrumpinti bylų nagrinėjimo terminus.

Teisėjas taip pat sakė, kad reikės grįžti prie individualaus skundo KT įteisinimo klausimo. Mat praktiškai visose Europos Sąjungos šalyse piliečiai gali tiesiogiai kreiptis į KT, jeigu mano, kad jų teisės pažeidžiamos.

KT pirmininką iš šio teismo teisėjų skiria Seimas prezidento teikimu.

69 metų R.K.Urbaitis - didžiausią teisininko darbo stažą turtintis KT teisėjas. Jis šiuo metu laikinai eina KT pirmininko pareigas vietoj kadenciją baigusio KT pirmininko Kęstučio Lapinsko.

R.K.Urbaitis yra baigęs Vilniaus universiteto Teisės fakultetą, dirbo Šakių rajono, vėliau Kauno miesto teismuose teisėju. 1984 metais jis priimtas į Lietuvos advokatų kolegiją, buvo jos tarybos prezidiumo narys, 1993 metais paskirtas Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėju. Šį teismą reorganizavus, dirbo Kauno apygardos teismo teisėju, nuo 1999 metų - Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėju.

Konstitucinio Teismo teisėju R.K.Urbaitis paskirtas 2005 metų kovą. Jo kadencija baigsis 2014 metais.

Kovą baigėsi trijų KT teisėjų - K.Lapinsko, Armano Abramavičiaus ir Zenono Namavičiaus - kadencija. Juos pakeitė Egidijus Bieliūnas, Gediminas Mesonis ir Dainius Žalimas.

Iš viso KT sudaro devyni teisėjai.

Teismo uždavinys - garantuoti Konstitucijos viršenybę teisės sistemoje ir konstitucinį teisėtumą, išaiškinti, ar įstatymai, Vyriausybės nutarimai ir kiti teisės aktai neprieštarauja Konstitucijai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Tokių eilių Vilniaus oro uoste dar nematėte: keleiviai meldė Dievo ir apsaugos darbuotojų malonės papildyta atstovų komentaru

„Meldžiu jūsų, praleiskite, mes vėluojame išskristi“, – penktadienio rytą tarptautinio...

Ekspertas apie prezidento rinkimus: kol kas lyderis vienas, kiti neturi šansų (3)

Vytauto Didžiojo universiteto docentas Lauras Bielinis įsitikinęs, kad bent jau kol kas...

Kauno pareigūnai prisikasė iki slaptos laboratorijos užsienyje: narkotikai iš čia keliavo po visą pasaulį

Penktadienį policija paskelbė apie smūgį narkotikų platintojams, per tyrimą išaiškinti ne tik...

Kai Loretą surietė sunkiai pakeliamas skausmas, jo priežastį suprato iškart: dėl operacijos nedvejojo

Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje (VMKL) 58 metų alytiškė Loreta Ribinskienė ilsėjosi po...

Dėl chaoso Vilniaus oro uoste – prašymas keleiviams

Lietuvos oro uostų (LTOU) atstovai praneša, kad dėl pastaruoju metu sustiprintų tam tikrų...

DELFI

Po gandų virtinės – Putino ir Kadyrovo susitikimas: atkreipė dėmesį į intriguojančią detalę (1)

Kremlius ketvirtadienį pranešė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas susitiko su...

Kilus beprecedenčiam skandalui dėl lietuvių atlikėjų nuplagijuotos puikiai žinomos rusiškos dainos – radijo stočių žingsnis LATGA: gali grėsti administracinė atsakomybė (10)

Antradienį pasklidus žiniai, kad garsus atlikėjos Adrianos Ramonaitės-Adrinos ir grupės...

Rūlę realybės šou pažinojęs prodiuseris Dominykas Kubilius – apie užgesusį atlikėjo populiarumą ir po projekto iškilusius sunkumus

Ketvirtadienį pramogų pasaulį sukrėtė netikėta netektis – mirė realybės šou „Kelias į...

Lietuvos paštas atleidžia 400 laiškininkų (1)

Traukiantis tradicinių pašto paslaugų poreikiui ir keičiantis klientų siuntimo įpročiams,...

Prasideda mėnesį truksiantis pedagogų streikas: žygiuos iki Vyriausybės rūmų šiuo metu protestuoja beveik 2 tūkst. ugdymo įstaigų darbuotojų (31)

Penktadienį prasideda švietimo darbuotojų profesinės sąjungos organizuojamas mokytojų streikas...