aA
„Suėmimas bylos tyrimo ar nagrinėjimo metu – kraštutinė asmens laisvės suvaržymo priemonė, bet kartais atsitinka, kad žmogus yra apkaltinamas nepagrįstai, gavus klaidingos informacijos ar dėl sudėtingų kitų bylos aplinkybių, tuomet teismas, nagrinėdamas tokią bylą, sulaikytą žmogų pripažįsta nekaltu ir išteisina“, – sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.
Elvinas Jankevičius
© DELFI / Karolina Pansevič

Jo teigimu, nors tokie atvejai, kai atsitinka tokio pobūdžio klaidos, jau gana reti, ir valstybė padarė didžiulę pažangą (2017 – 63 išteisinti žmonės, 2018 – 25, 2019 – 10), tačiau „tai nenubraukia suėmimu padarytos žalos žmogaus orumui, garbei, profesinei karjerai, šeimai“.

„Todėl valstybė, nereikalaudama papildomų paaiškinimų, turėtų pripažinti asmeniui padarytą žalą ir ją atlyginti , – sako E. Jankevičius, komentuodamas parengtas Žalos, atsiradusios dėl valdžios institucijų neteisėtų veiksmų, atlyginimo įstatymo pataisas. – Nenorime dėl to kaltinti pareigūnų ar ieškoti padarytų ikiteisminio tyrimo klaidų – kartais suėmimo sankciją gali lemti pirminės bylos aplinkybės. Nepaisant to, asmeniui, kuris baudžiamojo proceso metu buvo suimtas ir vėliau teismo išteisintas, turi būti išmokėta nustatyto dydžio piniginė kompensacija“.

Ministro teigimu, dabar galiojanti tvarka dėl žalos atlyginimo yra atgyvenusi ir neatitinka demokratinės valstybės principų, nes teismo išteisintas asmuo vėl teisme turi įrodinėti, kad suėmimas jam buvo skirtas nepagrįstai.

„Teismai priima galutinį sprendimą dėl žmogaus nekaltumo, todėl nėra jokios būtinybės dar kartą aiškintis teisėtai ar neteisėtai jam buvo suvaržyta laisvė, – pažymi teisingumo ministras. – Visai nesvarbu, kiek laiko žmogus praleido suimtas. Jis dėl to patiria ne tik moralinę, bet ir materialinę žalą, už kurią turi būti skirta kompensacija. Tokių principų laikosi dauguma Europos Sąjungos valstybių, kurių įstatymai numato kompensacijas išteisintiems asmenims už suėmime išbūtą laiką. Todėl manome, kad turime keisti teisinį požiūrį dėl žalos atlyginimo ir panašią tvarką taikyti Lietuvoje“.

Įstatymo pataisose numatyta, kad asmuo turėtų kreiptis į Teisingumo ministeriją dėl kompensacijos išmokėjimo per vienerius metus nuo to laiko, kai įsiteisėjo galutinis išteisinamasis nuosprendis. Jei jo netenkintų pasiūlytas kompensacijos dydis, tada jis gali teismo keliu siekti priteisti didesnę sumą.

Pastaraisiais metais bendras suėmimų skaičius Lietuvoje ženkliai mažėja: 2015 m. suėmimas buvo skirtas 1202 asmenims, praėjusiais metais – 605.

Šiuo metu mūsų šalyje suimtų asmenų 100 tūkst. gyventojų skaičius yra artimas ES vidurkiui – atitinkamai 19,1 ir 19,9 asmenys, pranešė Teisingumo ministerija.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Prieš karines pratybas – gėdingos Rusijos laivo nesėkmės

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas apsilankė aneksuotame Sevastopolyje, kur sausio 9-ąją vyko...

Užkalnis: tokie restoranai gyvuos ilgai ir laimingai pasakė gavęs 250 Eur sąskaitą (158)

Čia sėkmės istorija, ir jeigu norite sėkmės restoranų versle, tiesiog perskaitykite šį...

Ši baisi liga prasideda staigiu ir nepakeliamu skausmu viršutinėje pilvo dalyje: susirgusiųjų mirtingumas daugiau nei didelis (5)

Ne veltui nuolat girdime perspėjimus apie saikingą alkoholio vartojimą: mėgstantys pakelti...

Ukmergės ligoninėje mirė namuose blogai pasijutęs mažametis vaikas (95)

Policijos departamentas informavo, kad Ukmergės ligoninėje mirė mažametis vaikas.

Butas sostinėje už 30 tūkst. eurų: pažiūrėkite, ką galite įsigyti už tokią sumą (228)

Vienas pagrindinių veiksnių, kuris riboja perkant būstą, yra finansiniai ištekliai. Tie, kurių...

Nufilmavo nakties šėliones Radviliškyje: po vidurnakčio 100 žmonių šoko į ledinį tvenkinį (7)

Magiška naktis sutraukė ledinių maudynių entuziastus prie Eibariškių tvenkinio Radviliškyje,...

Kraupus radinys Kauno rajone: aptikti negyvi sugyventiniai įtariamas nužudymas (65)

Policijos departamentas informavo, kad Kauno rajone buvo rasti mirę sutuoktiniai .

McGregoras pasikeitė? Po kovos suskubo apkabinti ir varžovą, ir jo močiutę (1)

Conoras McGregoras po kiek daugiau nei metų pertraukos grįžo į UFC narvą bei iškovojo...

Kai alsuoja pavasaris: kiek Berlyno „Žaliojoje savaitėje“ kainuoja gėlių sėklos

Berlyne, Vokietijos sostinėje, vyksta viena iš didžiausių Europos žemės ūkio parodų - „...

Mėgstate pajuokauti? Mokėjimo paskirties komentarus kartais skaito ir Mokesčių inspekcija (53)

Į banko sąskaitą gauti 5 eurai su prierašu „už narkotikus“ gali priversti raudonuoti...