Lietuvoje diskutuojant, ar pagrįstai įstatymuose siekiama uždrausti būsimam darbdaviui domėtis darbuotojo gyvenimo praeitimi, Estijoje teismai jau pradėjo formuoti praktiką – asmens duomenys turi būti griežtai saugomi.
© Shutterstock

Prieš savaitę DELFI skelbė, kad Teisingumo ministerija pasiūlė Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo pakeitimo įstatymo projektą, kuriame numatoma, jog darbdaviui draudžiama tvarkyti kandidato, pretenduojančio eiti pareigas arba dirbti darbus, ir darbuotojo ypatingus asmens duomenis bei asmens duomenis apie apkaltinamuosius nuosprendžius ir nusikalstamas veikas arba susijusias saugumo priemones, išskyrus tuos atvejus, kai šie asmens duomenys būtini patikrinti, ar asmuo atitinka įstatymuose nustatytus reikalavimus pareigoms eiti arba darbams dirbti.

Kitaip tariant, gauti duomenų apie darbuotojo buvusį teistumą bus galima tik tokiu atveju, jei bus nurodoma, kad pareigų negali atlikti teistas asmuo. Šiuo atveju kyla pagrįstų abejonių. Viena vertus, teisė į asmens duomenų apsaugą yra stiprinama, tačiau ar taip nepažeidžiamos kitų asmenų teisėti interesai?

Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo pakeitimai Lietuvoje įsigalios tik nuo kitų metų gegužės.

Tuo metu bendros Asmens Duomenų Apsaugos Reglamento nuostatos galios ir bus taikomos visoje Europos Sąjungoje, todėl teisinis reguliavimas ir reikalavimai, nustatyti Reglamente, visose Europos Sąjungos šalyse bus vienodi. Estijoje jau dabar teismai pradėjo formuoti praktiką, kuri sudaro sąlygas bausti didelėmis baudomis už neteisėtą asmens duomenų tvarkymą, todėl derėtų būti itin atidiems.

Kolegos iš advokatų kontorų grupės „Triniti“ Estijos biuro pasakojo apie nacionaliniame Estijos teisme neseniai paskelbtą teismo sprendimą, kuriame teismas nagrinėjo klausimą, ar buvęs darbdavys teisėtai perdavė darbuotojo asmens duomenis potencialiam darbdaviui.

Buvęs Talino universiteto profesorius siekė gauti analitiko ir konsultanto darbą Vokietijos bendrovėje. Jo kandidatūra buvo atrinkta kaip viena iš potencialių kandidatūrų, pakliūnančių į galutinį kandidatų sąrašą. Vokietijos bendrovė kreipėsi į buvusią profesoriaus darbovietę – Talino universitetą, – norėdama įvertinti mokslininko darbą Talino universitete.

Universitetas pateikė atsakymą Vokietijos bendrovei, o ši informavo mokslininką, kad, atsižvelgiant į universiteto pateiktą informaciją, jo kandidatūra nebus tinkama darbo vietai užimti.

Mokslininkas pateikė ieškinį Estijos nacionaliniam teismui, tvirtindamas, kad universitetas Vokietijos bendrovei pateikė neteisingą informaciją, o informacijos atskleidimas yra neteisėtas jo asmens duomenų tvarkymas, kadangi mokslininkas nebuvo davęs sutikimo atskleisti jo asmens duomenis. Kreipdamasis į teismą mokslininkas pareikalavo ir žalos atlyginimo, nes, jo manymu, jis dėl neteisėtų universiteto veiksmų prarado metų darbo kontraktą su Vokietijos įmone.

Vilija Viešūnaitė
Vilija Viešūnaitė
© Advokatų kontoros archyvas

Mėnesio uždarbis tokiose pareigose siekė 10,5 tūkst. eurų, todėl mokslininkui teismo sprendimo pagrindu buvo priteista 120 tūkst. eurų ir moralinės žalos kompensacija. Talino apygardos teismas nusprendė, kad buvo pažeisti asmens duomenų apsaugos reikalavimai, nustatyti Estijos įstatyme.Teismas paaiškino, kad asmens duomenų tvarkymas gali būti atliekamas tik gavus duomenų subjekto sutikimą arba teisėtais tikslais, kurie yra nustatyti įstatyme.

Taigi, buvusio darbuotojo asmens duomenys gali būti tvarkomi ir atskleidžiami tik gavus sutikimą iš buvusio darbuotojo, kadangi, šiuo atveju, jokių įstatyme nustatytų pagrindų atskleisti naujam darbdaviui buvusio darbuotojo asmens duomenis nebuvo. 


Ši teisminė praktika rodo, kad kiekvienam duomenų valdytojui reikėtų atkreipti ypatingą dėmesį į tai, kokiu pagrindu ir kokiais tikslais yra tvarkomi asmens duomenys, kadangi duomenų valdytojui, atliekančiam tvarkymo veiksmus, bet kuriuo atveju tenka pareiga įrodyti, kad asmens duomenys yra tvarkomi teisėtai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Mėlynojo banginio“ žaidimas trylikametės gyvenimą pavertė pragaru: už grotų – kėdainiškis (83)

Mirtį sėjantį žaidimą „ Mėlynasis banginis “ žaidusios Kėdainiuose gyvenančios...

Kelios pieno rūšys, kurių geriau negerti (12)

Kai kūdikis gimsta viskas paprasta ir aišku – tinkamiausias maistas motinos pienas. Paaugę vaikai...

Iš Skandinavijos – neslopstantys NT burbulo signalai Iš konferencijos „Lūžio taškas 2017“ (84)

Kaistanti nekilnojamojo turto ( NT ) situacija ir nuolatinės kalbos apie besiformuojantį NT burbulą...

V. Putino vizitas „Yandex“ biure: darbuotojams uždrausta net nueiti į tualetą (76)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį atvyko į „ Yandex “ biurą, norėdamas...

Rusija karui ruoštis pradeda iš anksto: kaip šifruoti jų siunčiamus signalus Iš konferencijos „Lūžio taškas 2017“  (702)

Konferencijos „ Lūžio taškas 2017 “ susitikę Lietuvos krašto apsaugos viceministras...

Prastos naujienos pelėdoms: bemiegės naktys gali baigtis ir rimtomis ligomis (9)

Visuomenėje, kurioje skubama gyventi ir kuo daugiau laiko skirti darbui, geram kokybiškam miegui...

Be makiažo pasirodžiusią A. Pugačiovą gatvėje sunkiai pažintų net didžiausi gerbėjai (3)

Gerbėjai rusijos popmuzikos legendą pripratę matyti visuomet pasitempusią ir pasigražinusią. Jos...

Žmonės už ryšį šiemet sumokėjo daugiausiai per 2 metus

Lietuvos elektroninių ryšių rinkos pajamos pirmąjį šių metų pusmetį, BNS skaičiavimais,...

Į Lenkiją apsipirkti išsiruošusių lietuvių laukė dvi nemalonios staigmenos (60)

Įpusėjus rugsėjui, kai mano šuo didele kaip močiutės palto saga nosimi parodė į subliuškusį...

Benamis šuo savo laimės laukė ilgai: senas gyvūnas pagaliau jaučiasi mylimas

Šuo vardu Solo Los Andželo gatvėse praleido visą savo gyvenimą. Išsigandusį 11 metų šunį...