Apie šiuos ir kitus iššūkius Vilniuje diskutavo teisėjai, komunikacijos ekspertai ir žiniasklaidos atstovai, susirinkę į Ukrainos ir Lietuvos teisėjų forumą.

„Kad teismai galėtų laiku informuoti visuomenę apie teismų sprendimus, nuosekliai proaktyviai komunikuoti, greitai ir koordinuotai reaguoti į krizes, pirmiausia būtinas susikalbėjimas ir bendradarbiavimas teismų sistemos viduje. Kita vertus, stipri ir susitelkusi bendruomenė yra svarbi ir teismų nepriklausomumo prielaida. Ir šie faktoriai yra kertiniai tiek Lietuvos, tiek ir Ukrainos teismų sistemose,“ – pažymėjo Forumą inicijavusios konsultacijų agentūros „Good to know“ partnerė Reda Molienė, turinti didelę darbo patirtį Lietuvos ir Ukrainos teismų sistemose.

Ukrainos teisėjų tarybos pirmininkas Bogdan Monich, dalydamasis Ukrainos teismų darbo iššūkiais vykstant karui, akcentavo, kad teismai ir iki karo jau susidūrė su didelio teisėjų trūkumo, didžiulio darbo krūvio, komunikacijos problemomis. Tačiau prasidėjus rusijos plataus masto invazijai reikėjo spręsti gyvybiškai svarbius klausimus: teismų ir teisėjų perkėlimo iš okupuotų teritorijų, bombardavimų sugriautų teismų atstatymo, naujų sudėtingų karo nusikaltimų bylų nagrinėjimo.

„Dešimtimis skaičiuojame fronte ir savanoriškos gynybos būriuose tarnaujančius teisėjus. Tačiau nepaisant šių iššūkių teismai stengiasi dirbti ir informuoti visuomenę, kad žmonės matytų ir žinotų, jog jų teisių gynyba užtikrinama net šiomis ekstremaliomis sąlygomis, kad teisingumas vykdomas“, - sakė jis.

„Lietuvos teismai jau yra nuėję ilgą kelią nuo formalios informacijos teikimo iki atviro kalbėjimo su žiniasklaida ir sprendimų aiškinimo žmonėms suprantama kalba. Šiuo nueitu keliu ir patirtimis norime atvirai dalintis. Kartu neabejojame, kad turime ko pasimokyti iš ekstremaliomis sąlygomis dirbančių ir komunikuojančių Ukrainos kolegų, - dalyvaudama Forume pabrėžė Lietuvos teisėjų tarybos pirmininkė Sigita Rudėnaitė.

Ukrainos teisėjai renginyje dalijosi, kad nepaisant milžiniško krūvio ir sudėtingų sąlygų, teismai Ukrainoje imasi aktyvaus bendradarbiavimo su nacionaline ir tarptautine žiniasklaida, organizuoja press-turus į atkovotas teritorijas, kuriose tęsiantys darbą teismai nagrinėja karo nusikaltimų bylas.

Forumo dalyviai sutarė, kad efektyvus bendravimas su žiniasklaida ir operatyvus informacijos teikimas žmonėms neįmanomas be koordinuotos vidinės visų teismų komunikacijos.

„Lietuvoje kylančias teismų komunikacines krizes dažniausiai pavyksta suvaldyti, nes teismų vadovybė greitai ir nuosekliai teikia informaciją žiniasklaidai. Ukrainoje kylančius skandalus dėl korupcijos ir kitų su teisėjų etika susijusių klausimų suvaldyti sudėtingiau, nes ten veikia kelios teismų valdžios institucijos. Vien pozicijų susiderinimas viduje jau tampa iššūkiu,“ – renginio metu pažymėjo Komunikacijos ekspertė, konsultacijų agentūros „Good to know“ partnerė Živilė Navickaitė-Babkin.

Ukrainoje šiuo metu veikia 673 teismai, dirba beveik 5 tūkst. teisėjų, veikia 6 teismų savivaldos institucijos.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)