aA
Teisėjų tarybos ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Gintaras Kryževičius sako, kad įvykiai Kauno teismuose, kai tarp teisėjų buvo užsimezgę neformalūs kabinetiniai santykiai ir taip bandyta daryti įtaką tam tikriems sprendimams bylose, parodė, jog tai – akivaizdi teismų problema. Tačiau, pasak jo, tokie teisėjų veiksmai nebus toleruojami.
Gintaras Kryževičius
Gintaras Kryževičius
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

„Šita istorija parodė, kad iš tiesų tai yra akivaizdi problema, – pirmadienį žurnalistams sakė G. Kryževičius. – Teisėjai šioje situacijoje tikrai nepaiso vieno iš reikšmingiausių etikos kodekso reikalavimų – nebendrauti tarpusavyje bylose, kuriose nesi teisėjas ir, žinoma, nesiekti jokių asmeninių ar kitokių interesų įgyvendinimo. Tokie reiškiniai teismų sistemoje egzistuoja ir tai yra vienas iš šios istorijos pamokančiųjų aspektų, kad mums, teisėjams ir Teisėjų tarybai reikėtų sureaguoti į šią istoriją, į šiuos reiškinius, patikinant visą mūsų teisėjų bendruomenę, jog negali būti toleruojami tokie dalykai“.

Pasak Teisėjų tarybos pirmininko, kiekvienas teisėjas „turi apgalvoti, kaip vis dėlto reikėtų elgtis ateityje, jeigu kas nors iš kolegų bandytų užmegzti tokius santykius ir bandytų kaip nors daryti įtaką priimamiems teismų sprendimams“.

„Mūsų pareiga pasiųsti įtikinamą žinią, kad tokių reiškinių toleravimas reiškia veikimą prieš sistemą ir mes negalime kalbėti apie pozityvius sistemos vertinimus, kai išryškėja tokie faktai, – sakė G. Kryževičius. – O kad jie išryškėjo, manyčiau, yra labai gerai, nes tai parodo ir mūsų kitų specialiųjų tarnybų veiksmingumą“.

Teisėjų tarybos pirmininkas tikino, kad informaciją apie Kauno teisėjų neformalius kabinetinius santykius gavo iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT). Ši informacija buvo pateikta ir prezidentei Daliai Grybauskaitei, su kurios komanda buvo svarstoma, kaip teismų savivalda turėtų elgtis.

Vis dėlto, G. Kryževičius mano, kad šalies vadovė „turėjo galimybę spręsti kitu būdu kai kurių iš pateikusių prašymus atleisti savo noru iš teisėjų pareigų teisėjų likimus“.

Ar pritarti prezidentės sprendimui atleisti keturis teisėjus – Rimantą Bučmą, Valdonę Račiūnienę, Gerutį Varanavičių ir Kęstutį Gudyną – iš pareigų savo noru, o teisėją Almantą Lisauską pažeminus teisėjo vardą, Teisėjų taryba žada svarstyti penktadienio posėdyje.

„Kai žmonės išeina tokioje situacijoje, manau, tikslas yra maksimaliai pasiektas – teismų sistemoje nelieka žmonių, kurie kitaip suvokia etikos reikalavimus – svarbu, kad žmonės, kurie elgiasi neteisėtai, neturėtų dirbti tarp mūsų, šis tikslas yra prioritetinis“, – sakė jis.

G. Kryževičius taip pat pabrėžė, kad atsakomybė dėl to, kas nutiko Kauno teismuose, tenka visai teismų savivaldai.

„Jeigu tokie neigiami reiškiniai yra, reikia stengtis juos pašalinti teisinėmis priemonėmis – tai nėra jokio teismo pirmininko kokia nors administracinė pareiga ar galimybė sukontroliuoti tokius reiškinius“, – sakė jis.

Tuo tarpu Kauno miesto apylinkės teismui vadovaujantis Mindaugas Šimonis sakė, kad keturių teisėjų pasitraukimas nesukliudys teismo darbo – teisėjai „supranta situacijos rimtumą ir yra pasiruošę prisiimti papildomą darbo krūvį“, juoba kad teisėjų korpusą artimiausiu metu turėtų papildyti nauji teisėjai.

„Aš kaip teismo pirmininkas administracinėmis priemonėmis, vidaus administravimo instrumentais ėmiausi kiek buvo įmanoma, kad teisėjų etikos kodeksas būtų pradėtas kuo tiksliau įgyvendinti, apgailestauju, kad kai kurie kolegos suklupo“, – sakė M. Šimonis.

Žurnalistų paklaustas, ar nejaučia asmeninės atsakomybės ir padarė viską, kad tokių įvykių nebūtų teisme: „Taip, man atrodo, kad aš viską padariau“.

Jis taip pat patikino, kad operatyvinį tyrimą atlikę STT pareigūnai dar jo metu jį asmeniškai informavo apie vykdomą tyrimą.

Laima Garnelienė
Laima Garnelienė
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

„Nė vienas iš mūsų neturi teisės žinoti apie vykdomą STT tyrimą“, – pabrėžė Teisėjų tarybos sekretorė Laima Garnelienė, pažymėjusi, kad keturi apylinkės teismo teisėjai bendravo tarpusavyje.

„Nė vienam teisėjui nėra pradėtas ikiteisminis tyrimas, nes jeigu būtų nustatyta kažkokių pagrindų jį pradėti, jis ir būtų buvęs pradėtas, – sakė L. Garnelienė. – Mes dabar turime rezultatą, kai ikiteisminio tyrimo negalima pradėti, pakankamų duomenų pradėti jam nėra, tačiau galima pradėti drausmės atsakomybės procedūras. Tą būtent ir padarė STT, pateikdama mums informaciją apie jų atlikto tyrimo rezultatus“.

Teisėjų tarybos pirmininko pavaduotojas Egidijus Laužikas, paklaustas, kaip vertina, kad į skandalą pakliuvo ir laikinai Kauno apygardos administraciniam teismui vadovaujantis Kęstutis Gudynas, kuris yra ir Teisėjų garbės teismo narys, sakė: „K. Gudynas buvo pasiūlytas į šias pareigas administracinių teismų, jis dar didesnę atsakomybę prisiėmė, žinodamas, kad yra Garbės teismo narys. Jis mano, kad jam aukštesni standartai taikomi“.

„Toje medžiagoje, kuri yra pateikta Teisėjų tarybai, kad K. Gudynas būtų atlikęs kažkokius veiksmus veiksmus, ar kažką daręs, – ten yra trečiųjų asmenų pokalbiai apie jį, mes negalime nei atlikti kažkokio įvertinimo – padarė jis kažką, ar nepadarė“, – pabrėžė L. Garnelienė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kaip vieno ekonomisto protestas ant plauko pakabino 740 mlrd. Europos atsigavimo fondą (3)

Berndas Lucke privertė Vokietijoje stabdyti 750 mlrd. eurų vertės koronaviruso pandemijos...

„Depo“ pirkėjui – įspūdinga bauda: klouno kaukė neapsaugo nuo koronaviruso (389)

Klouno kaukė neišgelbėjo nuo atsakomybės – į Vilniaus Ukmergės gatvėje esantį prekybos...

Tarp Europos galingųjų bręsta naujas konfliktas: netikėtos galimybės gali atsiverti ir Lietuvai (361)

Prancūzija ir Vokietija. Jei reikėtų įvardyti dvi šalis, aplink kurias sukosi didieji XIX ir XX...

Gabrielė Grinkaitė | D+

Gydytoja papasakojo, kaip atrodo priklausomybės pradžia: po 20 metų tokie pacientai atvyksta į jos kabinetą (3)

„Klasikinis pacientas yra tas, kuris ateina ir pasako, kad problemų su alkoholiu pradėjo turėti...

Partnerystės įteisinimui prognozuoja liūdną ateitį: gali būti, kad politikai bus priversti balsuoti prieš savo sąžinę (578)

Visuomenę poliarizuojantis partnerystės įteisinimo klausimas vos prasidėjus Seimo pavasario...

Kautynėse iki paskutinių sekundžių „Rytas“ po trejų metų pertraukos palaužė „Žalgirį“ (337)

„Betsafe-LKL“ favoritai Kauno „Žalgirio“ (21/3) ir Vilniaus „Ryto“ (22/6) krepšininkai...

Kaip išmokyti vaikus pažinti raides: įtraukiančioms pamokoms pasitelkite namuose esančias priemones

Vaiko kalbiniams įgūdžiams didelis dėmesys skiriamas nuo pat mažens. Su vaiku kalbėdami,...

Nusivylęs Schilleris nusilenkė „Rytui“, Žibėnas rėžė kalbą rūbinėje (4)

Vilniaus „Rytas“ pateikė Atvelykio staigmeną ir svečių teritorijoje nelauktai 86:85 įveikė...

Kaip 1 dolerio vertės lusto stygius pakurstė krizę pasaulio ekonomikoje (11)

Kad suprastumėte, kodėl 450 mlrd. JAV dolerių vertės puslaidininkių pramonė nugrimzdo į...