aA
Visą Lietuvą sudrebinusios Garliavos istorijos įkarštyje tuomečiui Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkui Stasiui Šedbarui užgaulaus ir įžeidžiančio turinio laišką parašęs vilnietis iš valstybės prisiteisė kompensaciją, nes ikiteisminio tyrimo metu policijos pareigūnai, tyrę politiko įžeidimo bylą, jį neteisėtai sulaikė.
Dėl Garliavos įvykių įžeidė Šedbarą, o po to prisiteisė kompensaciją iš valstybės
© DELFI / Rafael Achmedov

Vilniaus apygardos teismas paskelbė, kad Lietuvos valstybė, atstovaujama Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato ir Generalinės prokuratūros, vilniečiui Kęstučiui Dringeliui turi sumokėti 300 eurų neturtinės žalos atlyginimą. Tiesa, bylą iškėlęs vyras savo patirtus išgyvenimus buvo įvertinęs penkis kartus didesne suma.

Apeliacine tvarka bylą išnagrinėjusi teisėjų kolegija konstatavo, kad ikiteisminio tyrimo metu policijos ir prokuratūros pareigūnai pasirinko neproporcingą baudžiamojo proceso prievartos priemonę, kai nutarė K. Dringelį sulaikyti 8 valandoms, o jo sulaikymo nutarimas nebuvo tinkamai motyvuotas. Tai yra konstatavęs ikiteisminio tyrimo teisėjas, kuris tą pačią dieną atsisakė politiko įžeidimu įtariamam vyrui skirti suėmimo terminą.

Bylos duomenimis buvo nustatyta, kad dar 2012 m., kai Lietuvą drebino vadinamoji Garliavos pedofilijos istorija, į neformalų judėjimą susibūrę asmenys iš K. Dringelio elektroninio pašto Prezidentūrai, Generalinei prokuratūrai, Seimui ir Vyriausybei išsiuntė pasipiktinimo laiškus, kuriuose ragino ištirti Garliavos istoriją bei įvertinti Vaiko teisių kontrolierės veiksmus. Šį laišką taip pat gavo Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas, netrukus S. Šedbaras, kaip komiteto pirmininkas, išsiuntė atsakymą, jog neturi įgaliojimų kištis į teisėsaugos atliekamus tyrimus. Toks atsakymas papiktino K. Dringelį – vyras naktį politikui parašė dar vieną laišką, kuriame piktinosi, kad skundas nebus tiriamas, taip pat Seimo narį išvadino įžeidžiančiu žodžiu.

„Ačiū, kad turime valstybę, kur valdžios vyrai turi teisę prievartauti vaikus!“ – įžeidžiantį laišką baigė K. Dringelis.

Šį laišką Seimo narys perdavė policijos pareigūnams, kurie pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl valstybės tarnautojo įžeidimo. K. Dringeliui buvo pareikšti įtarimai.

„Dėl šio įvykio patyriau moralinę žalą, kadangi toks neigiamas įvertinimas mane, kaip valstybės tarnautoją, paniekino ir pažemino“, – teigė Seimo narys.

Stasys Šedbaras
Stasys Šedbaras
© DELFI / Karolina Pansevič

Ikiteisminis tyrimas šioje paprastoje byloje užtruko – po trejų metų policijos pareigūnai nutarė K. Dringelį sulaikyti, nes jis neatvyko pas teismo psichiatrus ekspertus, kurie turėjo atlikti stacionarią ekspertizę. Tačiau šis sulaikymas buvo pripažintas neteisėtu, ikiteisminio tyrimo teisėjas atsisakė įtariamajam skirti suėmimą, nes prokurorų pateiktas prašymas nebuvo motyvuotas.

O vėliau, kai baudžiamoji byla buvo perduota teismui, K. Dringelis buvo išteisintinas, nes ką tik buvo įsigaliojusios Baudžiamojo kodekso pataisos, kuriomis Seimas dekriminalizavo valstybės tarnautojo įžeidimą. „Konstatuotina, kad kaltinamasis nepadarė veikos, turinčios nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių“, – nuosprendyje nutraukti bylą nurodė teismas.

Ši istorija galėjo tuo ir baigtis, tačiau K. Dringelis kreipėsi į teismą, prašydamas priteisti neturtinę žalą dėl neteisėto daugiau kaip 8 val. trukusio suėmimo.

Bylą išnagrinėjęs teismas, susipažinęs su ikiteisminio tyrimo pareigūnės nutarimu dėl laikino K. Dringelio sulaikymo, sprendė, kad jis nėra tinkamai motyvuotas, nes nėra nurodyti baudžiamojo proceso kodekse numatyti suėmimo pagrindai, ikiteisminio tyrimo pareigūnų veiksmai buvo neteisėti, nes pasirinkta neproporcinga baudžiamojo proceso bei suėmimo paskyrimas nebuvo tinkamai motyvuotas.

„Teismo vertinimu, ieškovo patirti dvasiniai išgyvenimai, nepatogumai, emocinis nepasitenkinimas ir kiti nemalonūs išgyvenimai tiesioginiu priežastiniu ryšiu siejasi su ikiteisminio tyrimo pareigūnų veiksmais nepagrįstai pritaikant griežčiausią baudžiamojo proceso prievartos priemonę – asmens suėmimą“, – teismo nuomone, byloje nustatytos visos būtinosios sąlygos valstybės deliktinei atsakomybei kilti.

Pasak teisėjų, dėl suėmimo K. Dringelio laisvė buvo apribota sąlyginai trumpam laikotarpiui, be to, prie suėmimo paskyrimo iš dalies prisidėjo ir paties ieškovo veiksmai (neveikimas): „Ieškovas nevykdė teismo nutarties, kuria jam paskirta stacionari teismo psichiatrijos ekspertizė.“

Su K. Dringelio pareikštu ieškiniu dėl žalos atlyginimo nesutiko nei policija, nei prokuratūra. Jų atsiliepimuose teismui buvo teigiama, kad, atsižvelgiant į pareikštus įtarimus ir procesinę situaciją byloje, nutarimo laikinai sulaikyti ieškovą priėmimo metu ikiteisminio tyrimo pareigūnai turėjo pagrindą manyti, jog būdamas nesulaikytas jis gali trukdyti procesui. Be to, sulaikymo trukmė siekė vos 8 val. 14 min. ir neviršijo maksimalaus laikino sulaikymo termino.

„Nuo pat sulaikymo pradžios momento buvo atliekami pirminiai būtinieji proceso veiksmai – renkami ir fiksuojami faktiniai duomenys apie galimai padarytą nusikalstamą veiką“, – nurodė policijos atstovai.

„Ieškovo teiginiai apie patirtus neturtinio pobūdžio nepatogumus yra deklaratyvaus pobūdžio ir nėra jokio pagrindo manyti, kad nagrinėjamu atveju ieškovas dėl prokuroro ar ikiteisminio tyrimo pareigūnų veiksmų patyrė kokių nors bent kiek žymesnių ar išskirtinių neigiamų dvasinių išgyvenimų ar reputacijos pablogėjimą, kurie teismo galėtų būti įvertinti kaip neturtinė žala“, – prokurorai pabrėžė, kad esą nėra pagrindo konstatuoti pareigūnų neteisėtų veiksmų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(36 žmonės įvertino)
3.6667

Top naujienos

Navalną Maskvoje jau sulaikė pareigūnai: aš nieko nebijau, viskas sufabrikuota Vnukovo oro uoste tęsiasi areštai, atnaujinta 21.11 (2170)

Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas sekmadienio vakarą grįžo į Maskvą iš Vokietijos. Oro uoste...

Vakcinų ringe – italai: „ReiThera“ skiepai iš gorilų adenoviruso – po 5 eurus (161)

Europai trūksta patikimų ir pigių vakcinų nuo COVID-19 ? Italija skelbia: tokių vakcinų bus,...

Savaitės orai: po šalčio bangos – staigus atšilimas (6)

Iš šiaurinių platumų savaitgalį prasiveržęs senai neregėtas šaltis, pamažu silpnina savo...

Kryžkelėje tarp Amerikos ir Lietuvos atsidūrusi intymaus prekės ženklo įkūrėja: ten visiškai kitokios žaidimo taisyklės (19)

Gyvenimas mėgsta siurprizus. Kartais renkantis kur gyventi, o kartais – kokio verslo imtis. Taip...

Pavydo apakintas vyras griebėsi keršto: norėjau, kad visa giminė sužinotų tiesą (139)

Dėl nuolat naudojamo smurto mylimosios atstumtas vyras niekaip negalėjo susitaikyti, kad šį...

Vaikui suskaudo dantį, todėl prireikė skubios pagalbos: motina neteko amo pamačiusi, kiek turės sumokėti (996)

Dviejų vaikų mama dėl savaitgalio įvykių atsidūrė beviltiškoje situacijoje. Sausio 9 d. vakare...

Lietuva ragina įvesti ES sankcijas Rusijai dėl Navalno sulaikymo (603)

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pareiškė, kad Europos Sąjunga turėtų...

Eksperimentas virtuvėje. Jautienos steiką iškepė pagal restorano šefo receptą: vienas papildomas ingredientas išgelbėjo viską (44)

Pabandėme pagaminti jautienos kepsnį pagal dar vieną lietuvių šefo Mariaus Paplausko iš...

Anglijoje nužudytas treneris iš Lietuvos: vienas užpuolikų smogė plaktuku, kitas puolė kardu (99)

Penktadienį teisme kaltais dėl žmogžudystės pripažinti du vyrai, Anglijoje, Piterbore, vasarą...

Būsite viena koja priekyje: štai jie – batai, kurie bus madingiausi artimiausią pusmetį 12 modelių (50)

„Dėmesio renkantis batus niekada nebus per daug. Pernelyg daug moterų galvoja, kad jos...